MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Sucho: Začal boj o vodu. Zatím mezi vodáky a malými elektrárnami

Kategorie: Všeobecné

Sucho kam se podíváš. Některé části toků mají sotva čtvrtinu vody oproti průměru. Sucho jako víceméně setrvalý jev ovšem odborníci z resortu životního prostředí čekávají dlouhodobě. V krajině se voda nezadrží i kvůli tomu, že zastavěno je již deset procent našeho území a zemědělství na vodu nebere příliš ohled. Boj o vodu už začal. Zatím mezi vodáky a provozovateli malých vodních elektráren.

Podle Českého svazu kanoistů a České inspekce životního prostředí (ČIŽP) nenechávají malé elektrárny na jezech zákonné minimum vody pro průjezd a na jezech si dělají neoprávněné zábrany, které zatarasují průplavy pro vodáky.

„Majitelé malých vodních elektráren musejí vzhledem k suchu vzít na vědomí, že na řece nejsou sami, a že se jim turbína nemůže točit za každou cenu. Inspektoři se spojili s vodáky v boji proti suchým jezům,“ prohlásil na čtvrteční tiskovce ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Řeka dává práci spoustu lidem díky zájmu tisíců lidí o vodáctví, a to v pohostinství, ubytování, dopravě. Jeden nemůže ale podnikat na úkor druhého,“ míní Pavel Šálek z Českého svazu kanoistů.

„Z kontrolovaných jezů nebyl v pořádku úplně ani jediný. To vypovídá o tom, jak s jezy manipulují malé vodní elektrárny,“ dodala Zdeňka Vaňková z ČIŽP.

Někde jen čtvrtina
Inspekce provedla za posledních pět let na 450 kontrol jezů a uložila sedm desítek sankcí.

Například na Svitavsku udělila fyzické osobě, provozovateli malé vodní elektrárny, za opakované nedodržování minimálního průtoku 80 tisíc korun. Verdikt potvrdilo ministerstvo životního prostředí.

Potíž je v tom, že na některých tocích je nyní jen čtvrtina vody oproti červencovému průměru. Někde jsou tak na suchu už ne jen vodáci, ale i elektrárny.

Podle odborníků brzy budou nedostatek vody v krajině, která už není schopná ji dostatečně zadržovat vzhledem k zemědělství a rozsáhlé zástavbě, pociťovat prakticky všichni.

Zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/374115-sucho-zacal-boj​-o-vodu-zatim-mezi-vodaky-a-malymi-elektrarnami.htm​l

 

MAXXSKATER - ®, 5.7.2015

Diskuse k bleskovce

N Bobsch - ® St 8.7.2015 17:12:16
Mělo by to být tohle - zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) pro stavbu malé vodní elektrárny, paragraf 115, místní organizace by se měla účastnit jako uživatel revíru.
N nofish - ® St 8.7.2015 3:30:10
kakr >> prave ze nejsou. V pripade, ze msi byt, potreboval bych vedet na zaklade ceho. Netusim, kde presne to dohledat a sezralo by to moc casu.
N RST - ® Út 7.7.2015 21:30:38
nofish >> V našem kraji dostane uživatel VŽDY oznámení o zahájení příslušného řízení a má možnost se zúčastnit, pokud se ve stanovené lhůtě přihlásí, což občas OV zapomene. Byl sem za rybáře v posledních letech u dvou schvalování MŘ, jednou se OV - uživatel přihlásila a jednou ne (naštěstí je provozovatel rozumný a naše připomínky do povolení zahrnul). Musím říct že naše připomínky byly VŽDY vyslyšeny a do pravidel provozu MVE zahrnuty. Prostě to funguje, jen se musí chtít.
N kakr - ® Út 7.7.2015 18:57:00
nofish >>
Na dobrou vůli se už dávno nehraje, rybáři jsou vždy účastníkem řízení.
N nofish - ® Út 7.7.2015 18:55:23
kakr >> Ok. Valím na chvilku na ryby. Pokud budeš mít možnost, zeptej se mi prosím, jestli tam rybáři být musí, nebo jestli je to jen dobrá vůle "někoho" že vás tam zvou.
Ahoj.
N kakr - ® Út 7.7.2015 18:52:15
nofish >>
Máme na revíru 4 funkční MVE jednu nefunkční a o další dvě(nové) se vede boj.
Vždy u každého jednání o manipulačním řádu MVE jsou rybáři pozváni jako účastníci řízení. Jednání svolává příslušný vodoprávní úřad a nikdy nejsme opomenuti, k našim připomínkám je občas i přihlédnuto.
N nofish - ® Út 7.7.2015 18:47:02
kakr >> Dotaz č.2 musí k tomu řízení být zváni rybáři? Ze zákona? Nebo jen když se někomu chce je pozvat? Nebo jinak, Nestačí náhodou když j přizván někdo od povodí, jako správce toku? Tohle by se mi hodilo, ale mám tušení, že rybáři tam být nemusí.
N brach - ® Út 7.7.2015 16:00:40
unudle >>
Zrovna to jsem na mysli neměl - stačí se podívat na propouštěcí zařízení náhonu pro MVE na levé straně.
Když se podíváš, tak zjistíš, že za plného stavu a za sucha jde přes přepad vody skoro stejně, což znamená, že do náhonu jde v obou případech vody poměrně dost.
N kakr - ® Út 7.7.2015 15:56:07
nofish >>
K manipulačnímu řádu MVE jsou rybáři zváni jako účastníci řízení. Když přes přelivovou hranu neteče nic a jez je suchý vše je zadokumentováno, elektrárník upozorněn tak následují sankce a mohou být i mastné. Ale máš pravdu, záleží na přístupu každého soudruha.......
N nofish - ® Út 7.7.2015 14:42:16
RST >> Beru, máš pravdu. Ale zase, kdyby tak moc chtěli "ti na hoře" aby jim lidi "bonzovali" problémy, taky by se měli snažit. Asi je to spíš oboustranné.
N nofish - ® Út 7.7.2015 14:41:02
kakr >> s tou ČIŽP bych si taky nebyl tak jistý, jak který úředníček asi. Minimální průtok přez splav je sice dán, ale zase, zve někdo rybáře k tomu aby se vyjádřili, jestli mám být kubík, nebo sto litrů? To je taky věc, která mě zarazila.
N kakr - ® Út 7.7.2015 12:49:05
brach >>
V manipulačním řádu MVE je (měla) stanovena minimální výška vodního paprsku přepadajícího přes hranu jezu která je spočítána na průtok v m3. Že ji elektrárníci nedodržují je celkem běžná praxe, ale dají se za pomoci ČIŽP převychovat. Je to běh na dlouhou trať a nesmí se polevit.
N bart.bm - ® Út 7.7.2015 12:20:25
unudle >> taky jsem si říkal co tím chce pisatel říct když má dvě různá roční období :o)
N unudle - ® Út 7.7.2015 12:01:24
tuzemak >> Na tý druhý fotce není žádná tráva ani listy na stromech.
N tuzemak - ® Út 7.7.2015 11:49:00
unudle >> v brzkým jaru a taká vegetace?
N Bušák - ® Út 7.7.2015 11:46:59
MAXXSKATER - >> a bude HŮŘ,je hrozný sucho,měli by aspoň omezit průtoky

[ Vstoupit do diskuse - 26 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniJRC Signalizátor s příposlechem Radar CX 3+1

Za 5.890
Set 3+1 a kufřík ZDARMA!

akce, rybareniGIANTS FISHING RWX Plus Fleece Chair + Čelovka

Za 2.230
Exklusivní sedačka, na kterou byly použity ty nejlepší materiály a díky větším rozměrům, můžete u vody sedět jako opravdový král.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
CK ALBA tour s.r.o. CK ALBA tour s.r.o.

Naše cestovní kancelář je zaměřená především na sportovní rybáře, kterým chceme dopřát možnost rybařit na špičkových evropských i světových...