MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Nádrže, poldery, rybníky aneb jak se zásobit vodou?

Kategorie: Všeobecné

Praha – Bude mít Česko dostatek vody? Průměrný Čech jí každý den spotřebuje 100 litrů a její spotřeba podle posledních srovnání mírně klesá. Přesto se množí více či méně katastrofické scénáře o zásobách povrchové vody v příštích desetiletích. V době, kdy se v Horních Heřmínovech rozjíždí budování dlouho plánované přehrady na Opavě, je možné přemýšlet, nakolik nová vodní díla, kromě protipovodňové brázdy, mohou přispět právě k zadržování vody. A jsou v českých podmínkách právě přehrady receptem na předvídaná sucha?

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/246522-nadr​ze-poldery-rybniky-aneb-jak-se-zasobit-vodou/

 

JaMi - ®, 29.10.2013

Diskuse k bleskovce

N Ladineeek - ® St 30.10.2013 12:21:03
Regulací jako takových staveb se těžko zbavíme, za břehovou hranou vyrostly stavby, zpevněné plochy, komunikace, v zemi jsou uloženy sítě apod. Technická opatření jako stavba mostrózních hrází nic moc nevyřeší, akorát to stojí neuvěřitelné množství peněz. Dobrým řešení je obnova starých říčních ramen, obnovení původních meandrů (voda si sama nejlépe umí "naprojektovat" trasu toku), bohužel to naráží na soukromé vlastnictví, není jednoduché když už sehnat peníze, tak vykoupit stovky pozemků, každej druhej na tom chce zbohatnout..... navíc to naráží na zabedněný byrokratický systém dlouhosáhlých povolování, studií vlivu na vše možné, průzkumy, většina těchto zarostlých starých ramen jsou navíc speciálně chráněna a všelijací broučkaři, kytkaři, ptákomilové a podobní nepřipustí absolutně nic, neb žába apod. je vždy na prvním místě :-) Dříve se vysoké průtoky odváděly na luka, pro které to byl ještě zdroj živin a vláhy, fungovaly soustavy závlahových kanálů, odlehčovací ramena, prostě vodu šlo bezpečně odklonit do míst, kde nezpůsobovala škody a navíc tím docházelo logicky k retenci vody, zpomalení povrchového odtoku , zásobení hladiny podzemní vody aj. Dnes je bohužel v módě všude kolem řek vy*rat cyklostezky, takže opět přibejvá pevná "čára" za kterou se opět nemůže jít.....
N Kreja - ® St 30.10.2013 9:30:43
nextfish >> napsal jsi to parádně ale "betonovej vejvar" vyhrává,přece se kvůli rybám nebo budoucím záplavám nepřipraví o prašulky
N retrívr - ® St 30.10.2013 8:41:10
Taki nějak není co dodat.
N nextfish - ® St 30.10.2013 8:31:35 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Na jedné straně budeme regulovat řeky, narovnávat koryta a prohlubovat je. Voda rychle odteče a není. Na druhé straně budeme stavět přehrady a poldry, aby se voda udržela. Nesmysly nad nesmysly, protimluvy.
"Tíhnout ke snaze "zásobit se na horší časy" může v českých podmínkách připadat oprávněné. Z hydrologického hlediska totiž představujeme pomyslnou "střechu Evropy". Na našem území leží kontinentální rozvodí, kde začínají říční celky vedoucí do tří různých moří – Baltského, Černého a Severního. I proto se v ČR mnoho povrchové vody neudrží a odtéká pryč. Pro případ zachování vodních zásob se tak stát musí spoléhat právě na nádrže." (viz článek)
Z hydrologického hlediska se dá zdůvodnit spousta blbostí, jak to čtu.
Zajímavé je, že v článku je zmíněno, že "ochranné hráze nebo zdi podél břehu totiž odtok vody urychlují, kdežto přírodní retenční plochy umožní rozvodněné řece se rozlít do krajiny – to pak má příznivý vliv pro život na dolních tocích." To je správná řeč, jenže kde je uplatněna v praxi ? Nikde jsem takovou řeku, kterou bychom takto "opravili", neviděl. Možná jich několik je. Jenže několik je málo.
Proč se musí stát spoléhat na nádrže ? Protože někde se ty peníze "utopit" musí a betonová lobby toho umí náležitě využít.
Není lepší nechat řeky přirozeně meandrovat ? Není lepší nestavět tam, kde se po staletí řeka "naučila" téct a při velké vodě tam zase poteče ? A když bude spoutaná, tím rycheji odteče ? Když se narovnají potoky a horní toky, kde bude povodeň ? Níže po říčkách a poté velkých řekách. A ty zase narovnáme, zasypeme meandry, nenecháme v nich žádný strom, který by náhodou mohl spadnout do vody a nedejbože udělat překážku vodě, která by se "mohla" vylít z břehů. A to nemluvím o rybách. Těm se znesnadní nebo úplně znemožní tření, vývoj a život. Mizí přirozené úkryty, trdliště a v rozšířených mělkých řekách se zvýšuje teplota vody, nad kterou není stín. Úbytek kyslíku v mělké teplé, neprůtočné vodě, vypouštění odpadů, (které se dostatečně nenaředí), nedostatek úkrytů před predátory zaviní snížení jejích stavů a poté konec veškerého života v ní. Řeka umře a my s ní.
Děláme si to sami a bude to horší a horší. Jsme nepoučitelní.

[ Vstoupit do diskuse - 4 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniJRC Contact Camou 1 man za skvělou cenu!

Za 2.700
Bivak JRC Contact pro jednu osobu s velkým vnitřním prostorem. Limitovaná edice 2017! Tyto bivaky jsou identické jako celá série bivaků CONTACT, ale mají dnes velmi moderní maskáčové barvy.

akce, rybareniRobinson Vlasec Carpex Neon Red 600m

Za 198
Nový univerzální vlasec Robinson Carpex Neon Red, neodráží světelné paprsky a proto je pod vodní hladinou téměř neviditelný.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Rybolov24.cz Rybolov24.cz

Vše pro ryby, rybáře a rybolov 24 hodin denně. Navazujeme na úspěšnou tradici 1.on-line obchodu s rybářskými potřebami na českém internetu....