MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Konference Kormorán velký a jeho vliv na ichtyofaunu v rybářských revírech

Kategorie: Všeobecné

Jistě jste je již letos viděli na březích našich řek, přehrad či rybníků. Nezaměnitelná silueta, sytě černé peří, ostrý zobák. Kormoráni k nám táhnou po stovkách již od časného podzimu a poté, co jim zamrznou rybníky a přehrady, vrhnou se s chutí na nezamrzlé části řek. Následky takových útoků poznáme hned z časného jara.
http://www.rybsvaz.cz/index.php?page=aktuality&lang​=cz&fromIDS=&je_aktuality=ano

 

DAVISS - ®, 23.2.2012

Diskuse k bleskovce

N Véna S. - ® Po 27.2.2012 10:04:23
Lee-Haney >> Byla to jen reakce na tvůj příspěvek. Že myslivci, alespoň u nás, jsou ochotni střílet kormoše i za těch 150 Kč za zobák.
N Výr - ® Ne 26.2.2012 15:29:10
RST >> no pokiaľ niekto uloví dvoch kormoránov a dostane za to 2x50+500 tak to nie je zlé....pokiaľ však uloví dvadsať a dostane 20x50+500 tak mu to nestojí za tú námahu....ono je to stále dookola o jednom ....buď chcem a urobím to čo treba alebo nechcem a ostane to tak ako to je.

"Nám bohužel nezbyde dál žádat o výjimky a pousit se domluvit s myslivci a nadávat a nadávat"....ja myslím že o tejto téme už tu bolo popísaného naozaj veľa a budem sa teda stále dookola opakovať....rybárom "zbyde" presne to čo si zaslúžia....vynútiť si totiž výnimku nie je problém POKIAĽ BY VAČŠINA NAOZAJ CHCELA.....pokiaľ to však naozaj chce povedzme 5% (možno menej) rybárov bude to takl ako doteraz.....ostanú len dookola tie isté VÝHOVORKY.
N RST - ® Ne 26.2.2012 14:37:11
Výr >> 50 Kč je za kormorána ještě připlácíme patrony a pokud se nepeltu tak loni byla nejmenší částka za ně 500,-Kč - nemyslím že je to málo. Problém je v tom že se myslivcům nechce.
S tím celorepublikový řešením to tak snadné nebude bohužel, dokud se budou vyplácet produkčním rybářům peníze za škody způsobené chráněným živočichem tak s tím u nás nikdo nehne. Pro ně je lepší nechat si zaplatit škodu (a nejsou to malé částky) než hledat řešení a třeba požádat o zrušení hájení kormorána. Svazy jak ČRS tak i MRS v této otázce hrají až řekněme druhé housle, a na jejich názor se nikdo neptá. Měl sem drahý kolegu před pár lety debatu z jedním úředníkem z MŽP a z ní skutečnosti výše popsané jasně vyplinuly (oni totiž dobře vědí že díky svým počtům dávno přeskočil z hájeného živočicha mezi škodnou) .. Nám bohužel nezbyde dál žádat o výjimky a pousit se domluvit s myslivci a nadávat a nadávat......

Kormorán na se na severu vyskytuje hlavně u moře a tam je jim to šumák..... a pokud začne hnízdit na "sladké" vodě celkem urputně holikvidují např. nasvětlováním hnízd a nebo otravováním vajec. Jenže to je všechno bohužel málo
N Výr - ® Ne 26.2.2012 13:45:55
RST >> kormorán je celoeurópsky problém a síce by bolo dobré ho celoeurópsky riešiť ale také riešenie príde keď my už na ryby chodiť nebudeme vládať....podľa mňa riešiť ho aspoň celorepublikovo je oveľa lepšie ako nič....to že dávate 50,-Kč za zobák je mizerne málo....samozrejme že sa potom dokopy nič nestrelí....problém je nezmyselná povinosť každej MO žiadať o odstrel zvlášť....pokiaľ sa nebude odstrel riešiť v rámci republiky a nebude aspoň trochu koordinovaný bude figa a nie výsledok.
Odvolávať sa na celoeurópske riešenie je očakávať že za nás niekto bude riešiť naše problémy.....a ja myslím že severské štáty pokiaľ samé kormorána nepociťujú ako problém určite nebudú robiť nič.
N Výr - ® Ne 26.2.2012 13:37:18
Surf >> v našej MO je odsúhlasený príspevok 1,-EUR/člen ....takýto návrh prešiel na schôdzi úplne bez problémov....MO platí 5,-EUR/kormorán....

N RST - ® Ne 26.2.2012 13:02:13
Surf >> U nás máme:
1. povolenou výjimku na odstřel kormorána.
2. platíme myslivcům 50Kč za zobák + příspěvek na patrony!!
3. pořád je bombardujeme aby stříleli

A co myslíš je tok něčemu??? NENÍ těch pár kousků co za zimu sestřelí je jako prd.
Kormorán je celoevropský problém a je třeba ho řešit "celoevropsky" v česku to nepůjde vždyť mnohé organizace ani o tu výjimku nepožádají!!!!!! Proč by to dělali vždyť je s tím jen práce - napřed žádost, potom jistá koordinace odrstřelu myslivců (to nemluvím o jejich přesvědčování aby stříleli, moc se jim do toho nechce) a nakonec to musíš všechno vykázat a ohlásit úřadům výsledek. A že kormorán žere ryby?? Tak ať žere rybníčky z rybou pro nás (výbor) nevyčistí a že v řekách nezbude nic pro členy je jim šumák, svedou to na Kormorána:-(((((((((
N Surf - ® Ne 26.2.2012 0:05:53
Výr >> 900Výr - 25.2.2012 19:34:10 >> K té sumě 500Kč jsem přišel tak, že by to byla lepší částka, pouze v naší MO. Pro místní potřeby. Více peněz - větší možnosti. 500 členů - 500Kč. Je nás asi 900. Čistě teorie.

Pokud by nás bylo pouze cca 10 procent, kteří by částku 500Kč dali dobrovolně, tak by to stačilo. A ostatní nic. Ať z jakýchkoliv důvodů. To je jeden rybář z deseti.......... Přesně tak, jak píšeš níž. 35.000 členů - 35.000 kormoránů. Beru celou ČR. 500Kč rovná se 1 kormorán. Částka, za kterou by nám myslivci odstřelili 1 kormorána. Je jasné, že čím by více rybářů dalo nějakou částku, tím by suma byla nižší.

Každá MO - vybrat peníze - navázat spolupráci s myslivci. Jak jednoduché. Vybrané peníze by zůstaly na jednotlivých MO. Lepší kontrola, na co byly využity. Pokud by stačila 100Kč, tak vlastně nevím, o čem tady debatujeme. Částka je navýšena o "neplatiče". Důchodci, děti, mládež, atd......

Možná by byla cesta.......... Vystoupit na členské schůzi. Pochybuji, že se prosadí nějaká částka. Jak jde o placení...........A zase jsme skončili u toho, že nás MUSÍ být hodně.

Pořád jsme jen u teorie. Páni rybáři, nezdá se vám částka 100Kč na rok směšná!!!??? I pokud by se měla platit každý rok. Je pravděpodobné, že za rok přiletí jiní kormoráni.
N Výr - ® So 25.2.2012 19:35:41
Surf >> ešte inak....keby si LEN KAŽDÝ DESIATY RYBÁR (!!!) "kúpil svoj zobák".....je to 21.000 zobákov len pre ČRS :-)))))
N Výr - ® So 25.2.2012 19:34:10
Surf >> neviem akým výpočtom si sa dopracoval k sume 500Kč na člena.....vieš že len ČRS má 210.000 dospelých členov ?
Tak ak by každý dal 20,-CZK je to 4.200.000,-CZK -pri odstrele 10.000ks ostáva na jedného kormorána 420,-CZK.....to som nepočítal MRS
Čo sa týka brokov, času odlovu atď....všetko je veľmi jednoduché....

"Jenže peníze se asi nevyberou. ".....no a tam bude ten pes zakopaný :-)))))
N JaČ - ® So 25.2.2012 18:52:38
Výr >> Ahoj. Tvé snahy něco rozhýbat si velice vážím a nejsem sám.
Stačit to bude. Ukáže to ostatním, že je i jiná cesta, než připojit se k mlčící většině a útrpně to snášet.

[ Vstoupit do diskuse - 130 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské potřeby- SWEETFISH Rybářské potřeby- SWEETFISH

Břeclav, Lidická 3461/9B