MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Kormoráni se stahují na řeky a páchají stále větší škody

Kategorie: Všeobecné

Východní Čechy - Rybožraví kormoráni naloví v řekách chrudimského okresu stále větší množství ryb. Ptačí konkurence už přidělává vrásky na čele i sportovním rybářům. Ptáci jsou ale chránění zákonem, jejich odstřel je možný jen na zvláštní povolení.

http://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/kormorani-​se-stahuji-na-reky-a-pachaji-stale-vetsi.html

 

Hugo Fisher (no smiley) - ®, 20.1.2009

Diskuse k bleskovce

N pavel68 - ® Pá 23.1.2009 3:34:05
Už minulý dvě zimy kdy prakticky nemrzlo,jsem jich u nás na Mži pravidelně načapal kolem 30ti.Za minulou sezonu jsem odnes 12 kaprů,všechno kolem 45cm.Proč?
Tak zbědovaný ryby jsem ještě neviděl-a to chytám léta-bez očí,doškrabaný do masa,samá hluboká rána,bez ploutví-no hrůza a děs.Inu zakoupil jsem v army shopu profi prak,rozbil pár ložisek a bez prutů se v zimě procházím kolem řeky.odstřel by byl k ničemu.Proč?
Povedlo se mi napálit tři kusy a to bylo vsjo.Jedná se o vysoce inteligentního ptáka.Jakmile mě napočtvrtý zmerčili,zvedli se a odtáhli v prdel-dobře věděli,co je čeká a to na dobrejch 100m.
Změnil jsem tedy taktiku a čekal na ty xindly na jejich lovišti,což je výpusť z ČOV s teplejší vodou.Naivně jsem si myslel,že hejno zkrátka přiletí a nějakýmu zase načechrám peří.Prdlačky naší babičky.Ti šmejdi totiž vyšlou "hlídku" tj jeden kus zakrouží nad lovištěm a jakmile mě zmerčil nepřiletěl jedinej.Mohl jsem se schovávat sebelíp a objevil mě vždy.
Souhlasím naprosto s řešením,kdy na hnízdišti se mohou stát určitý "nehody".Hornickou /výkonnou/ baterku,bidlo a je to.
Plzeňskej porybnej Makoň /zároveň vedoucí záchr.stan.ptactva/ by asi skákal do stropu tohle číst,ale už jsem mu jednou u vody řekl,ať táhne v prdel i s nima.
Z řeky během 2,slovy dvou zim zmizela celá jedna generace cejna,plotice atd.
N Petrson - ® Pá 23.1.2009 3:08:45
Se střílením žádná sláva. Jednak kormy rád poletuje poblíž obydlených ploch, druhak je tuhý jak štolverk, takže střelec s brokem se moc nechytá. Doplňkově tak přichází v úvahu víceméně jen malorážka.
Protože se problém roky neřeší, narostl tak, že odborně řízená redukce jejich hnízdišť se
mi zdá jako jedna z mála možností, jak je aspoň trochu omezit. K čemuž je třeba co možná nejdřív vyjmout kormorána z chráněných druhů. Bohužel zde problém nikoho až na rybáře netrápí. Řada lidí kapra zná pouze jednou do roka. Ornitologové zanaříkají, pač mají původního (...) fógla prostě rádi. Instituce vyplácí standardně sice jen 10 - 30 (to ve svátek) % vzniklé škody, ale omluva je na světě, tím také vystaráno s veškerým dohledem zodpovědných - nazdar bazar. Jak dlouho ještě noviny budou bez vzrušení bombardovat mnoha články o tisícihlavých komandech, které likvidují z ekonomického pohledu těžké hodnoty... Zvlášť v těchto časech by bylo účinné chránit také domácí přírodní zdroje a ekonomiku s nimi spojenou, a to účinným projektem. Těžko můžou zodpovědná místa jen zavírat oči nad tím, jak hospodářům vznikají škody plnící v součtech již řády desítek mil., jsou doslova minimálně kompenzovány, a v době krize můžou některým subjektům snadno přivodit krach.
N mirmen - ® Pá 23.1.2009 2:50:29
plantena >> něco jsem zaslechl o nočním vyplašení z hnízdiště .. vyhnat je z hnízda osvícením silnými reflektory ( zda k tomu ještě použít i další plašení, třeba nějakými petardami .. to nevím ). Prý se má plašit v době, kdy teploty k ránu klesají jen k několika stupňům nad nulou. Kolik dní za sebou..netuším.
N Petrson - ® Pá 23.1.2009 2:47:56
plantena >> proč hlídat. Stačí, když se převrhnou, omylem rozbijí či něco podobně smutného se jim přihodí. Je to rychlejší, jen musíte hlídat sami. Chudák pták, ale nač příroda s prominutím plodí tvory tak tupé, že se kořisti ani netknou...přitom takovej úhyn.
N plantena - ® St 21.1.2009 10:20:31
Střílení je neproduktivní. Plašit při hnízdění! Víte někdo na jak dlouho se mají vyhnat z hnízda, aby vychladly vejce? Jedno hnízdiště znám, mohli bychom tam držet hlídky!
N kewin99 - ® Út 20.1.2009 21:56:41
u nas na rece je dobrej 100 kousku ale maj tam povolenej odstrel
N Lauri - ® Út 20.1.2009 21:21:59
tak tohle je práce kormoránů,ikdyž rybu nesežerou,tak ji aspoň pořežou zobákem při snaze ji spolknout a na následné zaplísnění ryba chcípne,běda těm revírům které nejsou ještě zamrzlé a usídlí se na nich hejno těchto rybožravých ptáků
N Daniel14 - ® Út 20.1.2009 21:18:33
nám se taky zřejmě usadili na řece napočítal jsem asi kolem 30 ks
N Lauri - ® Út 20.1.2009 21:15:54
.
N Lauri - ® Út 20.1.2009 21:14:27
.
N Martin II. - ® Út 20.1.2009 12:02:55
tucnak11 >> bohuzel na to nemam zbran ani opravneni.....doufam ze ostatni jsou na to lip.
N Lauri - ® Út 20.1.2009 11:34:37
Georgino >> Nebaví,ale bohužel je to aktuální problém celého rybářství. To víš,že by jsme radši četli něco pozitivnějšího. O celosvětové ekonomické krizi slyším 3x za den a taky s tím nic nenadělám.

[ Vstoupit do diskuse - 22 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniakce!!! fox camo supa brolly 60" mk2 + přehoz fox camo overwrap

Za 10.990
akce!!! fox camo supa brolly 60" mk2 + přehoz fox camo overwrap cenová akce - nejlepší brolly současnosti v setu s přehozem za výhodnější cenu než supa brolly system!!!

akce, rybareniLucky Echolot Wireless Fish Finder FF718Li 2 in 1

Za 3.845
Echolot s barevným displejem za cenu černobílého. Jako jediní v České republice na našem e-shopu.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Mojerybarina.cz Rybářské potřeby Janoušek a Nevrkla Mojerybarina.cz Rybářské potřeby Janoušek a...

Jsme rybářský eshop, který je propojen s rybářskou prodejnou v Brně a Náměšti nad Oslavou. V našem shopu naleznete vše pro rybolov a...