Slunečnice pestrá
latinsky: Lepomis gibbosus
slovensky: Slnečnica pestrá
anglicky: Pumpkinseed, Pumpkin-seed Sunfish
německy: Sonnenbarsch
řád: Ostnoploutví
čeleď: Okounkovití
potrava: všežravec, dravec
délka života: 10 let
pohlavní dospělost: 1-2. rok
doba rozmnožování:
běžná velikost: 10 až 15 cm
maximum: kolem 30 cm
Drobná rybka s vysokým tělem dovezená do Evropy z území USA. Ostrůvkovitě se vyskytuje na řadě míst našeho státu, ale nikde není hojná.
Zkusit najít na fishbase.org.
Fotky této ryby na images.google.com.
Vyhledat na google.com.
Rozpoznávací znaky: vysoké ploché tělo
jedna hřbetní ploutev srostlá z trnité a „měkké“ části
pestré zbarvení (tmavé skvrny na namodralém podkladu)
tmavá kulatá skvrna na hrotu skřelové kosti (konec hlavy)
Fotky čtenářů
Slunečnice pestrá - Lepomis gibbosus
Tato drobná pohledná rybka je další z mnoha druhů, které byly do Evropy dovezeny z amerického kontinentu. Původně obývala vody východní části Severní Ameriky, ale postupem času byla vysazena nejen na mnoha místech USA a Kanady, ale i na mnoha místech Evropy a v některých jihoamerických státech. Do slovenského úseku Dunaje a hlavně souvisejících ramen a kanálů pronikla z Maďarska, kde ji vysadili už v roce 1904. Existují i zprávy o jejím zavlečení do Čech, kam pronikla v roce 1929 s plůdkem kapra dovezeným na třeboňsko z území někdejší Jugoslávie.
Vzhledově se slunečnice dost liší od okounovitých ryb. Má vysoké ploché tělo připomínající karasa a jedinou velkou hřbetní ploutev, která je ovšem složena ze dvou částí – paprsky přední poloviny jsou přeměněny v ostré trny, v zadní části se větví a jsou měkké. Další trny najdeme v břišních ploutvích a v ploutvi řitní. Zbarvení slunečnice je jak už její jméno napovídá skutečně pestré. Základem je lesklý namodralý někdy až tyrkysově zářivý podklad protkaný řadami tmavých skvrn místy splývajících v nepravidelné pruhy. Břicho je nažloutlé a na zadním výběžku skřelové kosti je nápadná kulatá skvrna, Pokud je dobře vyvinuta a vybarvena, tvoří ji červený střed se silným černým okrajem. Intenzita zbarvení se mění během roku, nejkrásnější vybarvení mají tyto ryby v období tření.
Význam slunečnice pro náš sportovní rybolov je prakticky nulový, spíše se mohou jednotliví rybáři potěšit náhodnými úlovky této pohledné rybky. Zdá se, že výraznější šíření tohoto druhu nás nečeká, snad jen s postupujícím oteplováním klimatu by se mohla slunečnice pravidelněji vyskytovat v některých teplejších oblastech státu.
Základní údaje
Rozměry
Délka
průměrná: 10 až 15 cm
obvyklé maximum: do 18 cm
rekordní hodnoty: kolem 30 cm (mimo naše území)
Hmotnost
průměrná: 30 až 100 g
obvyklé maximum: do 150 g
rekordní hodnoty: kolem 0,5 kg (mimo naše území)
Typické znaky
vysoké ploché tělo
jedna hřbetní ploutev srostlá z trnité a „měkké“ části
pestré zbarvení (tmavé skvrny na namodralém podkladu)
tmavá kulatá skvrna na hrotu skřelové kosti (konec hlavy)
Výskyt v ČR
Ojediněle se s ní můžeme setkat prakticky kdekoli, častěji v čistých vodách nižších poloh. Nejvíc výskytů bylo zaznamenáno ve středním Polabí, v jihočeských rybníkářských oblastech a samozřejmě ve spodních úsecích Moravy a Dyje. Poměrně běžně se vyskytuje na Slovensku v tůních, ramenech a kanálech v zátopové oblasti Dunaje.
Biologie druhu
Slunečnice je rybou upřednostňující čisté, ale relativně teplé stojaté vody s porosty vodní vegetace. Ideálně jí vyhovují různé rybníky, tůně, kanály, říční ramena, mělké údolní nádrže apod. Dokonalým rájem pro tuto rybku je proto zátopová oblast Dunaje na jižním Slovensku, kde se vyskytuje pravidelně a místy i hojně.
Pokud je lokalita slunečnicí souvisle osídlena, mají zejména mladší kusy tendenci tvořit hejna, starší ryby se zdržují pouze v malých skupinkách. Aktivní jsou přes den.
Potravu slunečnic tvoří drobní vodní živočichové – plankton, hmyz a jeho larvy, korýši a potěr ryb. Požírá i vlastní plůdek.
Pohlavně dospívá ve věku 1 – 2 roky a tření připadá v podmínkách střední Evropy nejčastěji na květen a červen. Jiker je v průměru 500 až 5 000, ale některé prameny udávají i vyšší hodnoty.
Tření je u slunečnic poměrně komplikovaný akt, který tyto rybky dokonce do jisté míry proslavil. Samec před výtěrem buduje hnízdo, což je mělká vyhloubená jamka nebo v případě tvrdého dna jen očištěné místo. Do jeho středu dopraví úlomky vodní vegetace. Hnízda jsou na prosluněných mělčinách a často je samci budují v početných skupinách – ovšem s diskrétními rozestupy. Samice se vytírá postupně ve 2 – 5 dávkách s několika samci a samec zase ve svém hnízdě může postupně nahromadit jikry několika samic. Plůdek se líhne za několik dní a nějakou dobu ještě setrvává v hnízdě. Samec hnízdo celo dobu výtěru a inkubace jiker střeží a hlídá i vylíhlý potěr, údajně až 11 dní po vykulení z jiker. Potomky, kteří mají snahu opustit hnízdo, chytá do tlamy a odnáší zpátky. Během hlídání hnízda je samec velmi agresivní a napadá všechny okolo plující ryby bez ohledu na jejich velikost.
Přítomnost slunečnice v evropských vodách je jen málokde vnímána negativně. U nás je to druh se sporadickým výskytem bez většího vlivu na fungování vodních ekosystémů, na Slovensku zapadla celkem dobře mezi ostatní druhy a stala se zajímavou složkou už tak dost specifické obsádky místních ramen a kanálů.
Rozměry a růst
Slunečnice roste poměrně pomalu a nedožívá se nijak vysokého věku. U populací ve střední Evropě to platí dvojnásob, v průměru jsou naše slunečnice mnohem menší než ve své domovině. V přírodě bylo v Americe doloženo maximální stáří 10 let, ale obvyklým maximem dosahovaným i v našich vodách je 6 - 7 let.
Růst slunečnice pestré ve vodách Slovenska
(délka těla měřená od rypce ke kořeni ocasní ploutve používaná v ichtyologických pracích byla pro větší názornost přepočtena na celkovou délku, což může být příčinou drobného zkreslení)
SPR Čičovské mrtvé rameno v povodí Dunaje (do r. 1973)
Věk (roky) | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Celková délka (mm) | 47 | 81 | 105 | 125 | 142 | 155 |
Růst slunečnice nebyl na území ČR vzhledem k ojedinělosti výskytu pravděpodobně zkoumán, nebude se však určitě nijak výrazně lišit od růstu ve vodách sousedního Slovenska. V domovských vodách Severní Ameriky roste slunečnice zpravidla rychleji – udávaná délka ve věku 6 let kolísá na různých lokalitách mezi 129 až 295 mm.
Sportovní rybolov
Záměrný lov je u nás nereálný, úlovky jsou naprosto náhodné. Teoreticky je možno slunečnici nejsnáze ulovit na drobné živočišné nástrahy na plavanou a možná i na položenou.
Kde to žije - všechna témata
18:58NArchiv historických rybářských předmětů a dokumentů 789
18:56NSolar titanium swinger 308
18:32NDragon ProGuide X 2,13m 3g-18g 29
18:21NVtipy, frky, hovadinky - nepolitické 741
17:23NMěsíc a sůl 48
17:15NSkladný podběrák na lehkou kaprařinu 31
15:02NFan Club značky Tubertini 810
13:19Nvše okolo fotovoltajky 87
12:07NProdukty Rolled baits 58
10:45NPrívlačové prúty G.Loomis 957
9:40NKterý z motorů vzít? 55 nebo 65 lbs 19
9:25NNovinka Ultegra XTE 54
9:00NHlídač slev eshopů 219
8:19Nfavorite blue bird 77
2:15NPoradna: Feeder 7965
Co je nového - všeobecné
2:36NBleskovka: ČIŽP bagatelizuje ekologickou katastrofu na Bečvě
StNBleskovka: V řece Bílině se objevila bílá pěna, je neškodná, zřejmě ji způsobil saponát
PáNBleskovka: Krizová novela vodního zákona upřesní postup řešení havárií na vodních tocích
. . . NČlánek: Rok cikády
. . . NMiničlánek: Závěr sezóny s osobákem
. . . NVideo: Jak neutrhnout kapra se slabým návazcem
. . . NČlánek: Postupová Bytča - reportáž písaná „na oprátce“
. . . NRecenze: Nabíjecí čelovka Fenix HM65R
. . . NSoutěž o sonar Deeper Chirp+
. . . NMiničlánek: Karas obecný - pomozte najít lokality
Akční nabídky

Za 299 Kč
Kvalitní pevná teleskopická zavrtávací vidlička, vhodná i do kamenitého terénu.

Za 69 Kč
Inovativní nástraha připomínající drobné sladkovodní šneky. Pod hladinou se přirozeně naklání s pohyby vody. NOVINKA! Vybírejte z 11 příchutí na www.chytil.cz
Oznámení - obecné
Odešel kamarád .
Dne 21.3. 2023 přestalo bít srdce vášnivého rybáře Rostě Tylečka ze Staré Vsi n.Ondřejnicí. Když nic jiného, tak byl obdivuhodný jeho přístup ke vnukům a podpora jejich koníčka - rybářského sportu....
Kalendář akcí - obecné
1.4.1 ročník cejnobraní Kelčany Jaro
1.4.14. rybářské závody Dymokury...
7.4.Motorová pila na udici
8.4.Jarní rybářské závody Malešovice
9.4.sbor dorovolných hasičů
15.4.hájiště junior cup
15.4.Cejnobraní Valcha
15.4.Rybářské závody Rybnik Talian...
15.4.RYBÁŘSKÉ ZÁVODY O CENY Laša v...
15.4.Rybářské závody Hašov
Doporučujeme cestovku
CK ALBA tour s.r.o.
Naše cestovní kancelář je zaměřená především na sportovní rybáře, kterým chceme dopřát možnost rybařit na špičkových...