Slunka obecná
latinsky: Leucaspius delineatus
slovensky: Ovsienka
anglicky: Belica
německy: Moderlieschen
řád: Máloostní
čeleď: Kaprovití
potrava: všežravec
délka života: 5 let
pohlavní dospělost: 2-3. rok
doba rozmnožování: květen-červen
běžná velikost: 3-6 cm
maximum: 10 cm
Drobná stříbrně zbarvená rybka žijící v mělkých stojatých vodách, zejména rybnících a tůních. Poslední dobou na mnoha místech mizí
Zkusit najít na fishbase.org.
Fotky této ryby na images.google.com.
Vyhledat na google.com.
Slunka je pro většinu rybářů jen potenciální nástrahou, ale je to krásná čilá rybička schopná přežít i v nejmenších tůních a potůčcích.
Rozpoznávací znaky: protáhlé tělo, stříbrné šupiny, postranní čára jen do 1/3 délky těla, horní ústa.
Fotky čtenářů
Slunka obecná - Leucaspius delineatus
Slunka obecná bývala hojnou rybou obývající stojaté vody na celém našem území. Běžně se vyskytovala v chovných rybnících, rybničních stokách, tůních, pískovnách či říčních ramenech – a místy i v obrovských hejnech. Dnes na mnoha místech vymizela.
Nedorůstá obvykle ani 10 cm a nejtypičtějším poznávacím znakem je neúplná postranní čára sahající jen asi do 1/3 délky jejího stříbřitého tělíčka. Dále je možno zmínit horní postavení úst, poměrně velké oči a dobře vyvinuté ploutve s ostrým zakončením.
Mizení tohoto druhu na mnoha místech původního výskytu způsobily změny v hospodaření na rybnících, chemizace, úpravy rybničních stok a zavlečení střevličky východní, což je podobným způsobem žijící druh s daleko vyšší schopností prosadit se a opanovat vhodná stanoviště.
Základní údaje
Rozměry
Délka
průměrná: 3 až 6 cm
obvyklé maximum: do 9 cm
rekordní hodnoty: kolem 10 cm
Hmotnost
průměrná: 0,5 až 2 g
obvyklé maximum: do 5 g
Typické znaky
protáhlé tělo
stříbrné šupiny
postranní čára jen do 1/3 délky těla
horní ústa
Výskyt v ČR
Vyskytuje se zejména ve stojatých vodách na celém našem území, možná více na chovných rybnících než ve sportovních vodách. Navíc ji lze označit za teplomilnou. Oblasti největšího výskytu slunky se často kryjí s rybníkářskými oblastmi hlavně v teplejších částech státu – východní Čechy, Polabí, Třeboňsko apod. Je uváděna z ÚN Nechranice. Současný výskyt je třeba monitorovat, protože místy rychle mizí. Tam, kde se dosud vyskytuje, obvykle tvoří početná hejna.
Biologie druhu
Slunka obývá, jak už bylo řečeno, menší stojaté nebo i mírně proudící vody. Snáší i nízký obsah kyslíku a na některých vodách je spolu s karasem jedinou rybou, která tam dokáže trvale přežít. Vůči jiným negativním vlivům zhoršujícím kvalitu jejího životního prostředí zřejmě tak odolná není. Tam, kde jí ale podmínky vyhovují, mohou žít i desítky tisíc exemplářů na 1 ha vodní plochy.
Slunky tvoří početná hejna, která se aktivně pohybují v prostoru nádrže a hledají potravu ve vodním sloupci nebo i u hladiny. Menší jedinci se živí rostlinným planktonem, dospělé ryby planktonem živočišným a předpokládá se, že loví i čerstvě vylíhlý potěr jiných druhů ryb.
Slunka obecná dospívá ve druhém roce života a vytírá se až při teplotě vody kolem 18°C, což posunuje výtěr někdy až do června. Obvykle se však vytírá v květnu na předem očištěnou spodní stranu listů vodních rostlin nebo na potopené větve, pokud možno nehluboko pod hladinou. Počet jiker je udáván v rozmezí 100 – 2 300 kusů. Samec je ochraňuje až do rozplavání potěru – obvykle 5 až 12 dnů.
Dnes je na slunku třeba nahlížet jako na mizející původní druh a její roli plevelné rybky konkurující na chovných rybnících kaprům dnes převzala zavlečená daleko agresivnější střevlička východní.
Rozměry a růst
Slunka je krátkověká ryba s pomalým růstem. Předpokládá se u ní maximální délka života do 5 let, ale základem většiny populací jsou rybky ve stáří 1+ a 2+. Růst je velmi pomalý, přibližně ho udává následující tabulka.
Věk (roky) | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Celková délka (mm) | 20 - 25 | 30 - 40 | 45 - 60 | 55 - 75 | 65 - 90 |
Sportovní rybolov
Slunka je při sportovním rybolovu obvykle využívána pouze jako oblíbená nástražní rybka pro lov okouna, tlouště a marény. Rybáři ji obvykle získávají lovem do čeřínku nebo na výlovech rybníků. Případní zájemci o lov na udici mohou snadno uspět s nejjemnější plavačkářskou výbavou. Slunky berou rychle, agresivně a protože se jedná o hejnové ryby, tak i jedna za druhou. Jistým problémem je miniaturnost háčku a nástrahy, protože i jeden bílý červ je stále ještě příliš velký. Nejlepšími nástrahami jsou proto nepatrné kuličky těsta.
Kde to žije - všechna témata
0:02NFan Club značky Tubertini 783
ČtNFirma FLAJZAR - zkušenosti 629
ČtNStát chce zrušit rybářské lístky s platností jeden a tři roky a povolit podzimní přívlač na P revírech (Bleskovka) 23
ČtNAhoj jak ukladate stingry? 6
ČtNRybáři a Hi-fi, High end elekronika 498
ČtNArchiv historických rybářských předmětů a dokumentů 617
ČtNRada na pořádný vozík 285
ČtNAvid Carp Vyhrievaný Spací Vak Thermatech Heated Sleeping Bag 1
ČtNÚraz, zdravotní indispozice na rybách - jak vyřešit. 8
ČtNPoradna: Sumcařina 2410
ČtNVtipy, frky, hovadinky - nepolitické 380
ČtNV Karviné řeší stovky uhynulých ryb v jezeře (Bleskovka) 3
ČtNAirbrush gumových nástrah. 33
ČtNTica Scepter novinky 2017 85
ČtNKapráky s celoduplonovou (pěnovou) rukojetí 45
Co je nového - všeobecné
ČtNBleskovka: V Karviné řeší stovky uhynulých ryb v jezeře
ČtNBleskovka: Stát chce zrušit rybářské lístky s platností jeden a tři roky a povolit podzimní přívlač na P revírech
ÚtNBleskovka: Pozvánka na premiéru krátkého filmu z MS Method feeder v JAR
ÚtNČlánek: Rok cikády
. . . NMiničlánek: Závěr sezóny s osobákem
. . . NVideo: Jak neutrhnout kapra se slabým návazcem
. . . NČlánek: Postupová Bytča - reportáž písaná „na oprátce“
. . . NRecenze: Nabíjecí čelovka Fenix HM65R
. . . NSoutěž o sonar Deeper Chirp+
. . . NMiničlánek: Karas obecný - pomozte najít lokality
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Doporučujeme e-shop
Rybářské centrum Olomouc
Rybářské potřeby pro Vaše životní úlovky. Na prodejní ploše 160 m2 a na eshopu naleznete vše pro sladkovodní i mořský...