Sumcařina

Hlavní poradna pro lov sumců.

Moderátor - poradce: Strakoš.sumci.

Mi1la - Profil | St 28.12.2016 16:16:13

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na umístění nosného jednohaku při bojkovani, když ho dám do hřbetu tak se mi to motá a kroutí šňůra, je lepší ho dát k řitní ploutvi,nebo až za hřbetní ploutví směrem j ocasu? Díky za odpověď

Strakoš.sumci - Profil | St 28.12.2016 16:58:35

Hola. Používej hlavně kvalitní obratlíky. Já osobně napichuji rybu nosným hákem za řitní ploutev. Pokud tedy nechytám na hladinovku. Ryba je sice za řitní ploutev otočená vzhůru, ale montáž nemotá a stále pracuje. Pa Strakoš.

Stisky - Profil | Út 27.12.2016 20:59:08

Koncový splávek - http://www.chytej.cz/clanky/1657/specialni-techniky​-lovu-sumce-koncovy-splavek/ . Chytám obvykle na 8-9m hloubky. Montáž mám lehce upravenou a nikdy se nezamotala.
Děkuji za Vaše rady, které rád využívám či zkouším.

Strakoš.sumci - Profil | St 28.12.2016 5:49:25

Hola. Řadu let jsme tímto podobným způsobem lovili sumce s kolegy ve Španělsku. Poslední roky nám to, ale již nefunguje:-(. Přisuzujeme to místem lovu. Sumci nám tuto metodu již prokoukli a neútočí na ni. Co se týče podvodního splávku, tak ten já preferuji v Č.R na řekách. Na stojatých vodách preferuji trhačku. Rád mám i tyčovou bójku, neboli činku, ale pouze v místech kde se na ni sumec neloví masivně. Pa Strakoš.

tadik - Profil | Út 27.12.2016 20:21:03

Dobrý den, rád bych se zeptal, jakou nástražní rybu a jakou velikost byste doporučoval na větší sumce. Děkuji za odpověď.

Strakoš.sumci - Profil | St 28.12.2016 5:39:09

Pokud se v místě lovu vyskytuje, tak bych volil jelce kolem 40-55 cm.Pa Strakoš.

Stisky - Profil | Po 26.12.2016 22:00:00

Dobrý den, letos jsem byl asi 8x na sumce na stojáku a podařili se 2 sumci kolem metru - vše na "koncový splávek". Líbí se mi, že při této metodě hned sumce "cítím". Mám prosím tyto otázky: 1)jaký je Váš názor na tuto metodu či případné porovnání - podvodní splávek/trhačka? 2) má smysl nástražní rybu zatraktivnit dipem? Děkuji.

Strakoš.sumci - Profil | Út 27.12.2016 6:09:37

omlouvam se ale nevim co myslite pojmem koncovy splavek:-( co se tyce dipu, tak myslim ze to nema zadny smysl. strakos

roumenz - Profil | Po 26.12.2016 16:07:24

Dobrý den dostal jsem pod stromeček prut BLACK CAT PASSION 2.7M 300-600g a naviják BLACK CAT 880FD. Má někdo zkušenost s tímto náčiním a jakou pletenku mam použít. Dík za odpověd a všem hodně zdraví do nového roku.

Strakoš.sumci - Profil | Po 26.12.2016 17:12:30

hola. vlastni zkusenost s timto setem nemam ale tato znacka se specializuje na sumcarinu tak by to melo byt v pohode. verim ze ti dobre poslouzi. ja osobne preferuji snury hemingway, wft kg strong a powerline. s pozdravem Strakos.

tom@s - Profil | Pá 9.12.2016 11:06:14

Dobrý den, nemůžu nikde sehnat stříbrné trojháčky Owner 2/0, typ ST-66TN . Můžete pls doporučit jinou alternativu nebo vámi prověřené typy. Jedná se o chytáni u nás v ČR. Děkuji a petrův zdar.

Strakoš.sumci - Profil | Pá 9.12.2016 11:43:14

Rad bych doporucil jinou znacku ale do dnes se mi zadna jina alternativa neosvedcila:-(. Dej do vyhledavace hacky owner a urcite najdes hromadu odkazu na eshopy kde tyto hacky prodavaji. Nechci zde jmenovat zadne provozovny aby jsem nedostal zase za usi:-))). Pa Strakos:-).

Golden eagle - Profil | St 7.12.2016 15:52:29

Zdravím, chci začít se sumcařinou a začínám pořizovat vybavení a potřebují poradit. Chci chytat u nás v ČR jak na řekách, tak občas přehrada. Zatim jsem na doporučení koupil navijáky Penn slammer 560 2 kus a chci ještě koupit jednu 760. K tomu potrebuji pruty. Jeden na vláčku z lodě a troling už mám a koukám po prutech na bojku a trhačky. Líbí se mi WFT Jakub Vágner délky 2.7m a 3.15m. Je to dobrá volba ? A koupit dva stejně dlouhé, nebo dva a každý v jiné délce? Budu vděčen, když mi napíšete případně co všechno za výbavu na sumcařinu do začátku budu potřebovat. Moc dik.

Strakoš.sumci - Profil | St 7.12.2016 19:50:56

Hola. Jestli chceš prut od wft tak ti postačí žlutá varianta never crack cat fish boat. Je to srovnatelný prut za nižší peníze. Volba navijáku ok, ale doporučuji na bójkování co největší kapacitu. Malé modely budeš časem měnit za větší. Délka prutu se odvíjí podle vzdálenosti vyvážky. Na řeku ti postačí bohatě i 270 cm. Pa Strakoš.

Saimon - Profil | Čt 24.11.2016 23:54:49

zdravím, chci příští rok začít lapat sumíky, většinu sem vyčetl, ale pořeboval bych poradit jakou zvolit nosnost bojky a nebo podvoďáku, jako nástražku budu používat asi cejny nebo tlouště 25-35cm jestli je to dobrá volba. Použití bude na řekách Morava a Dyje, kde je možno tak z vyvážky jinak nějakým zhoupnutím pod břeh, případně jaký nosnosti použít na stojáku.
Předem dík

Strakoš.sumci - Profil | Pá 25.11.2016 6:43:02

Hola. Kaceny si kup 250 gramu olova davej 200 gramu pokud nebudes lovit primo v nejvetsim proudu. Podvodaky pouzivej v silnem proudu i 150 gramu v pomaleji tekouci vode 80-100 gramu. Cejny pouzivej skalaky. Jelci ok:-) pa Strakoš.

Strakoš.sumci - Profil | St 7.12.2016 19:40:38

Hola. Na tyto otázky jsem odpověděl o řádek níže. Co se týče nástražek, jelce klidě používej i kolem 40 cm. Cejny pak skaláky, jestli je máš možnost nachytat. Velikost kolem cca 25-30 cm. Pa

skalic - Profil | Ne 20.11.2016 11:32:46

Ahoj,mužeš mi prosim vysvětlit kde končí pojem splávek a začíná bojka? Jedná se mi o přehrady kde je bojka povolená jen místama a nechci mít potíže.Je to tak,že když splávek ukotvim trhacím vlascem i třeba bez pomoci druhé bojky tak se ze splávku stane bojka?Dík

Strakoš.sumci - Profil | Ne 20.11.2016 15:07:18

Tak jak to pises tak to je. Jak splavek vyvazes at o bojku nebo ker je to trhacka a kdyz neni v miste povolena nemuzes ji podle radu pouzivat:-(((((. Vyresit to zatim jde nahozenim tycovky nebo podvodaku pomoci druheho prutu. Ale jak dlouho to bude legal, nez to rybarum nase vrchnost zakaze to netusim:-(((. Pa Strakos.

caldaA - Profil | So 19.11.2016 1:13:37

Na lov ze brehu. Nejlepe levoruky a s pakovou brzdou.(lepsi s radicem)

Strakoš.sumci - Profil | So 19.11.2016 7:03:43

Penn gti 330 nebo 345, okuma soltera 20, wft ofshore 2 speed 30. Nejvetsi drzaky s radicem co znam. Na motani klikou si zviknes jak nic:-). Pa Strakoš.