Sumcařina

Hlavní poradna pro lov sumců.

Moderátor - poradce: Strakoš.sumci.

catfish_ - Profil | So 30.7.2016 13:51:18

Zdravím, prosím o radu ohledně nástražní ryby a hloubky. Jedná se o rybník cca 8 hektarů. Docela mělký max hloubka 2 m ale spíš kolem metru a méně. Zajímalo by mě jako hloubka je vhodná když to vyvezu do hlubších míst jestli to dát do sloupce např. 80 cm pod hladinou a nebo spíš spolíhat na hladině do tech 40 cm ne víc? A dále ohledně nástražní ryby v rybníce se nacházi relativně mnoho sumců od 70 až ke 2 m a odhad je tak na 100 kusů ale problém je, že je zde přemnožený cejnek malí a to ve velkém množství. Co je lepší nastražit? Rybu co by měla být pro sumce "atraktivnější" (lín, tloušť, plotice...) a nebo rybu na kterou je zvyklí čili cejnek malí? Zkouším všechno možné ale úspěch přichází zřítka. Děkuji mnohokrát za odpověď a případné rady Pavel

Strakoš.sumci - Profil | So 30.7.2016 14:30:35

Já osobně líny nerad, doporučovat ho tedy nebudu:-) Zrovna cejn malý je moje oblíbená nástraha. Hloubku bych volil na takové vodě do poloviny vodního sloupce. Nástražku bych pak napíchl nosným hákem za řitní ploutev. Jestli máš možnost sehnat slušné perlíny, je to jedna z možností nástražní ryby. V případě že jsou na vodní ploše ostrůvky, vyvěsil bych rybu i na hladinu. pak má samo nosný hák ve hřbetu. Pa Strakoš.

Alf.richter - Profil | Čt 28.7.2016 20:32:31

Zdravím,chtěl bych se zeptat na radu s výběrem lovného místa na sumci na orlíku kde bych se dostal k vodě s autem s lodičkou nikdy jsem tam nebyl a nevím kam bych to měl zapíchnout,tak potřebuju nějaký tip,děkuji.

Strakoš.sumci - Profil | Čt 28.7.2016 21:31:01

Videl jsem vas dotaz v sumcarine. Ja osobne na Orlik nejezdim, ale myslim ze tezko ti nekdo poradi lovne misto. Ten prijezd najdete na mapach na Googlu. Pa Strakos.

tommaly - Profil | St 27.7.2016 20:08:44

Ahoj, dá se na stojáku na hloubce 13 metrů použít podvodák, tak že jako zátěž použiju kámen na trhařku a délka návazce bude 10 metrů, tedy ryba se bude pohybovat 3 mertry pod hladinou...

Strakoš.sumci - Profil | Čt 28.7.2016 10:03:13

Tak to na rovinu nevim:-). Nikdy jsem touto metodou nelovil. Myslim ze ucinodt nebude nijak velka i kdyz sumec zabere a pojede s nastrahou smerem ke dnu nema se o co seknout. Pa Strakos.

Surgeon - Profil | St 27.7.2016 14:37:32

dobry den,
mam taky problemik ze sice sa mi dari s vabnickou zdvihnut sumce do stlpca ale nastrahu si nevsimaju - moja otazka je ako vabit ked uz je sumec v stlpci? buchat ci vobec? a celkovo frekvencia vabenia by ma zaujimala... ako to robite Vy? diki moc

Strakoš.sumci - Profil | Čt 28.7.2016 9:59:47

O me se rika ze kde ja boucham 14 voda psenka nekvete:-) je to u me proste tak - ja vabim neustale tedy pokud se bavime o Ebru dokud se mi ryba ktera me zajima nezvedne. Kdyz ji mam u nastrahy tak jiz nevabim. Kdyz mi ryba vyklasne opet uderim o vodu. Je to vse o hodinach na vode. Kazda lokalita ma sve. Na rece v CR o hloubce kolem 4-5 metru vabim naopak jemne a malo. Opravdu kazdy musi pokud chce lovit touto metodou pracovat s nastrahou a doklepavat sumiky az prijde na to jak to tem potvurkam sedi nejlepe:-).

Peter36 - Profil | Út 26.7.2016 23:35:47

Zdravim, zajimalo by mne, jak resite chytani s podvodakem na rousnice, zda to dat na rece v proudu na trhaci kamen nebo jen cca 200g olovo a do vydlicky? Myslel jsem nasazet tak 5rousnic na jednohak... nebo lepsi trojhak owner? Dekuji za odpoved

Strakoš.sumci - Profil | St 27.7.2016 5:00:42

Jestli mas moznost pouzit rybu na podvodak a jeste ji muzes vyvezt nebo treba zanest se sutrrem a trhackou do proudu, pak se na rousnaky vyprdni :-). Jinak ja osobne kdyz uz nastrazuji i rousnice na podvodak, tak volim jednohak a pokud mozno vzdy kamen s gumou nebo trhacim vlascem. Mysleno v silnem prudu. Pod jezem atd. Preferuji ovsem radeji rybu. Rousnice pouzivam v tahlejsich usecich reky normalne na tezko s pruvesem metr a kdyz je proud vetsi nez udrzi krouzek s pridanou zatezi 5 gramu, pak drzim prut se snurou v ruce. Pa Strakos.

felixxx - Profil | Po 25.7.2016 19:24:21

Ahoj chci zkusit sumíky na svratce.Jakou montáž a hloubku zvolit jelikož tak asi nebude velká hloubka,popřípadě jak napíchnout rybku.dík moc

Strakoš.sumci - Profil | Po 25.7.2016 23:19:07

Jako prvni vol montaz o protejzsi breh na trhacku s rybou na hladine. Rybu napichni tak ze nosny hacek bude mit ryba ve hrbetu. Pa Strakos.

FABi - Profil | Po 25.7.2016 16:59:48

Dobrý den, mám dotaz, můžu nahazovat normálně rybu s podvodním splávkem. cejn cca 20 cm. Jak těžký mám dát asi olovo ? A hlavně, jak je to s došponováním. Mám dát prut špičkou ńahoru a jen to našponovat a brzdu natvrdo, nebo mám dát prut do vidliček a s povolenou brdou. Děkuji za radu.

Strakoš.sumci - Profil | Po 25.7.2016 23:17:08

Lepsi bude kdyz mi zavolas. Je to na delsi povidani:-). 608 141 948

hopa - Profil | Ne 24.7.2016 23:25:40

Dobrý den , mám revír , kde je zakázano vyvážet...Sumců poměrně dostatek..Samozdřejmě , když je zakázano chytat na bojky... všichni musí mít tyčovej shit.. Záběr od velkého sumce se na to už prostě nedá dostat.. oni už moc dobře vědí..A to mám činku vždy na tutovém fleku a loví mí třeba metr od ní..
Není jinej systém , který by fungoval ?, Krom podvodního splávku? Hloubka je cca2m po celém revíru..chytám na cejny ..Fakt už nevím , jak se na slušnějšího fousáče dostat..

Strakoš.sumci - Profil | Po 25.7.2016 6:58:42

Bohuzel rybarsky rad v CR je pro lovce sumiku velky problem. O jine moznosti jak dostat nastrahu do volneho prostoru lovneho mista neznam. Kazdopadne bych zjemnil tycku bojky. Drevnenou tycku slabsi prumer a na konce jako plovacky spunty od sampana. Jako nastrahu bych volil perlina. To by mohlo zafungovat:-). Pa Strakoš.

Skřivánek - Profil | Ne 24.7.2016 11:29:00

Dobrý den, po několika neúspěšných pokusech ulovit sumce s vábničkou mám dotaz. Chytám na vodě, kde se sumci zvedají v hojném počtu, ale jen se zvednou k nástraze a nic... Je nějaká možnost jak "donutit" sumce k záběru? Nástražky používám cejny 20-30 cm nebo plotice 20-25 cm. Jezdí zde docela dost lodí a taky často vábí. Děkuji

Strakoš.sumci - Profil | Ne 24.7.2016 13:06:18

Pouzij rousnice nebo jeste lepe pijavice. Jestli i tak nebudes mit zaber, pak je voda prevabena.

reload - Profil | So 23.7.2016 21:45:40

Ahoj, z čeho dělat zarážku nad olovo?

Strakoš.sumci - Profil | Ne 24.7.2016 10:25:37

Z kouska snury kterou odriznu z navinu v multiku.