Sumcařina

Hlavní poradna pro lov sumců.

Moderátor - poradce: Strakoš.sumci.

rybomaniak - Profil | St 10.8.2016 22:35:40

Zdravím, chtěl bych se zeptat do jaké hloubky zhruba byste umístil nástrahu na řece Moravě, když je teď hodně zakalená ? Popřípadě jakou nástražku tam dát aby vydržela v proudu říkal jsem si třeba tlouště okolo 30cm myslíte, že by se to dalo.Mám v plánu dát jednu na trhačku a jednu na podvoďák.Chtěl bych se zeptat jakou montáž a rybu tam dát ( na podvoďák ). Slyšel jsem, že cejn je na podvoďák celkem úspěšný.Děkuji za odpovědi.Ať se daří.

Strakoš.sumci - Profil | Čt 11.8.2016 6:13:21

Ahoj. Klidně použij na oba pruty jelce. Já osobně chytám za větší kalné vody podél břehu. Nosný hák dej vždy rybě od hlavy. Pa Strakoš.

filipoty - Profil | Po 8.8.2016 17:33:19

Ahoj přemýšlím o echolotu na lov sumců. chytám na hloubce 2-5M chtěl jsem se zeptat jaký z těchto by byl nejlepší lowrance x125, lowrance hook 3x, lowrance x 4 pro.
Mě osobně se líbí starší x125 ale zase nevím zda to pokrytí 60 ° bude stačit na tak malé hloubce kvůli tomu jsem prodával Humminbird-Fishfin​der 323x. velice se mi líbí lowrance x 4 pro s tím 120° pokrytím ale to rozlišení mi přijde dost malé.

Strakoš.sumci - Profil | Po 8.8.2016 18:49:44

Drive jsem bezne s x125 lovil i na melcich vodach a nemel jsem problem. Pa Strakos.

kengous - Profil | Po 8.8.2016 11:01:13

Zdravím, jsem týden na Labi u HK, asi 500 m nad jezem a zkouším sumce každý den a zatím nic. Hloubka je zde 3 - 4 metry, u brehu hned o hloubky. Rybu davam cca 2 m od větví na trhačku, některé na hladinu (cereni) jinou cca metr pod hladinu. Nosný jednohak za hřbet a trojhak pod rybu do prsní nebo ritni ploutve. Ryba většinou cejn nebo perlin. Kam dát třeba podvodak s rousnicemi, také ke břehu nebo spíš do koryta. Díky za rady.

Strakoš.sumci - Profil | Po 8.8.2016 14:10:04

Doporucuji jit pokud je vedro pod jez do proudu. V nadjezi jsem nikdy extra uspesny nebyval. Rousnice pokud nechces menit misto lovu nastraz na koryto. Na trhacku dej rybu ke dnu cca metr na dedno pod vetve.

ochcik - Profil | Po 8.8.2016 9:01:30

Zdravím všechny sumcaře.
Je mi 44 let a letos jsem začal chytat sumce. 4x na Slezské Hartě na bójky a bez úspěchu. Hledám rybáře z okolí Ostravy kdo by se rád podělil o sumcařské zkušenosti, doporučil nějaký revír , např. řeku nebo stoják. Dík ochcik

Strakoš.sumci - Profil | Po 8.8.2016 14:06:18

Ahoj. Dej si tuto zadost do sumcariny:-) pa Strakos.

Lucas1 - Profil | Ne 7.8.2016 21:42:22

Ahoj. Chtěl bych poprosit o radu. Mám středočeskou povolenku a chystám se na sumce. Už jsem pár míst vyzkoušel ale bez úspěchu. Nezná někdo náhodou nějakou vodu (ne soukromou) kde by se mohl povést nějaký ten sumík? A zda-li chytat na pelety, rousnice či rybu. A případně připsat revír. Děkuji za odpovědi

Strakoš.sumci - Profil | Ne 7.8.2016 22:06:19

Ahoj. Na vsech nasich rekach jako je Labe, Vltava, Berounka atd je sumcu dostatek:-)! Jen je potreba jezdit. Co se tyce pelet, tak ty bych urcite nepreferoval. Pa Strakos.

LaV. - Profil | Pá 5.8.2016 19:51:08

ulovil jsem sumce na podvodní splávek na cca 25 cm okouna měl cca 80 cm a v sobě 6 malých rybek ( nějaké ryby do 5 cm ) zbytky kapra včetně několika slepených šupin ( podle požeráků tak cca 1,5 - 2,2 kg) a ještě něco co jsem neidentifikoval... vypadá to, že to jsou pořádní žrouti... a okolo ostrova každý rok mrtě sumců do metru loví racky vylíhlé i staré... a kachen se dočká dospělosti zlomek původních mláďat jezdících po jaru okolo břehů... ( z 8 - 10 mladých jezdí teď tak 2-3 ... )

Strakoš.sumci - Profil | So 6.8.2016 7:44:59

No hola;-). Napsal jsi mi co sumik podle tebe vsechno povecerel ale dotaz jsem nensel. Osobne mi je vazne jedno kolik racku sumec zbasti:-) a to jsem straka:-) mej se fajn. Pa Strakos:-)!

Marek22 - Profil | Pá 5.8.2016 10:34:47

Chci se zeptat na novinku, ze od pristiho roku udajne se nebude moci pouzivat treti prut pro natazeni. Vite nekdo otom neco? Krajsky porybny to tu unas uz roznas,i ze je tomu konec. Dik za info

Strakoš.sumci - Profil | Pá 5.8.2016 12:56:07

Opravdu netusim. Ja uz svazovou povolenku nemam. Nebudu nekomu kdo mi vse zakazuje strkat penize!!!

Enrico412 - Profil | Čt 4.8.2016 21:28:16

Zdravím,malý rybník něco přes půl hektaru,sumci tam jsou a už máme ozkoušeno snad ůplně všechno.tak 15 let zpátky na tyčovku 115cm.před asi tak 3 roky cca 130 ale při stahování bojky....prostě haluz. 3-4 roky zpět 150cm někdo ale zase při chytání na candáta.2007 rok nasazen sumec cca155cm.jedno zalovení bývá extrémní tak vypadá že sumec dorostl.tento rok 3krát vyděn ocas od sumce,já jednou a kolegové 2krát.je to prostě nechytatelný....co děláme špatně.díky

Strakoš.sumci - Profil | Pá 5.8.2016 5:15:00

Ahoj. Bude potreba zmenit techniku lovu. Nastraz trhacku jak do sloupce tak na hladinu. Tycovku maji sumci u vas prokouklou:-). Pokud mozno nastrazte tak ze rybnik prehodite a nebudete pouzivat lod k vyvezeni. Dale co je velmi dulezite je klid na brehu v dobe lovu. Hodne velke procento sumcu lovi prevazne v druhe polovine noci. Ja osobne mam top cas pul druhe:-). Dulezite na tak male vode je nesvitit a nedelat hluk. Nastrahu bych volil plotice, perlin. S pozdravem Strakos.

Stan24 - Profil | Út 2.8.2016 18:14:45

Ahoj, potřeboval bych prosím poradit s lovem sumců. Chodím na ně Labe nad jez, už jsem byl na nich minimálně patnáckrát a zatím bez větších uspěchů, podařilo se mi udělat jenom jeden záběr, tak se chci zeptat jestli nedělám něco špatně. Hloubka vody zde je od 2,5m do 6m. Udice nastřažuji takto, že jednu nastřažní rybku dám metr nade dno, tu umisťuji doprostřed koryta kde je zhruba 4m vody asi tak 250m od jezu proti proudu a druhou nastřáženou rybku dávám tak 1 až 1,5 metru pod hladinu a tu umísťuji asi tak 5m od protějšího břehu 300m nad jezem, kde je tak 3m hloubka. Jako nastřažní rybu používám všechno co se mi podaří chytnout, od tlouště přes cejny až po plotice, perliny, karasy. Velikost ryb používam kolem 20cm u plotic a cejnu a u tlouštů kolem 30cm. Délku návazce používám 80cm, olovo zajisťuji proto posunutí. Rybky nastřažuji tak, že nosný háček dávam za řitní ploutvičku. Chytat jsem zkoušel při všem možném počasí :-). Prosím o radu jestli dělám něco špatně, nebo jestli mám změnit místo, montáž, nebo mám vytrvat ve svém snažení? Předem děkuji za odpověď a ať se Vám daří na Dunaji.

Strakoš.sumci - Profil | Čt 4.8.2016 11:46:06

Omlouvám se, ale nestíhám:-(. Poprosím tě brnkni mi a vše probereme. Pa Strakoš. 608 141 948

marktomark - Profil | Ne 31.7.2016 22:50:50

Zdravim,

chytam na rieke Dunaj na rousnice, na tazko na heavy feeder. Aku velkost hakov odporucate, dlzku nadvezcu, a kolko rousnic na hak? sekat hned ako ohne spicku, alebo pockat chvilku az ohne poriadne udicu, pripadne jazda cez baitrunner?
zatial iba minisumce som pochytal.

Strakoš.sumci - Profil | Po 1.8.2016 5:04:40

Ahoj. V proudu neni potreba nijak dlouho se zasekem cekat. Jak mi prihne sumik pekne spicku zasekavam. Jednohaky pouzivam pevne velikost tak na 3-4 rousnice se silneho dratu. Jinak na Dunaj jedu zitra:-) pa at se dari:-)!!! Strakoš