Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

packa - Profil | Út 18.11.2014 17:49:09

chci si koupit na rekreacní obcasne chytaní bič Mikado fish hunter polo 800-pry ma spodní díl odkladací -znate ho nekdo? jaky je? dekuju

Hiram - Profil | Pá 21.11.2014 10:31:21

Soudím jen podle údajů prodejců na internetu, ale nedoporučoval bych ho kupovat. Příliš velká hmotnost prutu. Osobně mám zkušenost, že ani tak dlouhý bič vlastně není na rekreační chytání potřeba.
Koupil bych něco v délce 6m za trochu víc peněz, než tohle Mikado.

Shepky - Profil | Po 10.11.2014 20:02:25

zdravím. chcem si kúpiť bolonézu.Chcem ju využívať hlavne na rieke na lov jalcov,pleskáčov a iné biele ryby.dĺžka 6m. tiež aby prežila záber kapra.aby nebola ťažká.viete mi niečo odporučiť?cena okolo 100e .. ďakujem

Outer - Profil | Út 11.11.2014 7:51:11

Vlastním Mivardi Phenomena a vyhovuje mi je tak akorát.

PepanD - Profil | St 5.11.2014 19:52:53

Chlapi. Chci si koupit bolo v 6 m na Vltavu a Labe. Poraďte, v jaké gramáži a od koho bude nejlepší. Chytání od plotic až po kapříky. Člověk nikdy neví co se mu tam pověsí. Díky.

Outer - Profil | Út 11.11.2014 7:50:48

Pořídil bych si boloňku do 20g. Vlastním Mivardi Phenomena a vyhovuje mi je tak akorát, není to žádná ultra jemná Italská boloňka na malé ryby dá se s tím hodit i s 14g kuláčkem, což je někdy potřeba.

JanStropnický - Profil | Po 3.11.2014 16:50:10

Ahoj, chtěl bych si koupit nějaký matchový prut (mám teleskopa ten je pěkně blbej) chtěl bych 3 - 4 dílový prut o délce 3,9 - 4,2 m a cenou kolem 1 000 kč. Něco takovyho jsem v rybářských obchodech vyděl, ale na internetu nic takoveho neni. předem děkuji za odpověď.

Outer - Profil | Po 3.11.2014 18:18:03

S cenou kolem tisíce korun to nebude moc daleko od toho teleskopu. Doporučuji sledovat bazar je po sezóně a začnou výměny materiálu.

sixfinger - Profil | Čt 16.10.2014 11:41:01

Ahoj, mám dotaz.Na stojáku,jak preferujete pohyb montáže po dně - necháváte ji z části vláčet proudem vody např 1m/3min.a pak znovu nahazujete, nebo kotvíte tak dlouho dokud se montáž nezastaví.Můžete nějak napsat co je ještě přijatelné (rychlost pohybu),nebo dokonce žádaná,nebo prostě za každou cenu zastavit.Cílová ryba kapr,cejn atd.,kromě droboti a plotic.

MrKos - Profil | So 18.10.2014 14:45:43

To je pomerne slozita otazka a odpovedi existuje hned nekolik. Budu se drzet toho, co preferuji sam - podle toho, jak na navnadu i nastrahu reaguje ryba proste prizpusobuji nastaveni montaze a potazmo hloubky tak dlouho, aby to slapalo. V praxi to znamena, ze nekdy musis sousto opravdu zakurtovat na miste i s kusem forpasu na dne, a naopak jindy je i na stojaku kazda slusnejsi ryba doslova vyvlacena a skace na to po nahozeni z propadu, reaguje na vertikalni pohyb nastrahy nebo sebere cerva omylem polozeneho pod nohama. Rozhodne bych si netroufnul specifikovat obecne prijatelnou rychlost pohybu a ani bych nerekl, ze je nutne to za kazdou cenu a vzdy zastavit. Doporucil bych vice experimentovat a udelat si vlastni obrazek.
Casto se napriklad stava to, ze kapr reaguje presne naopak nez cejn, takze nelze pausalizovat.

kliste137 - Profil | Po 13.10.2014 19:52:43

Ahoj, koupil jsem si match prut 4,5 metru a je to soft. Jak dlouhou byste mi doporučili podběrákovou tyč?

MrKos - Profil | Po 13.10.2014 19:55:29

3m v pohodě stačí a delší tyčku bych doporučil buďto pro vysoký břeh a nebo pro boloňku.

Hiram - Profil | St 15.10.2014 13:40:49

Já mám opačnou zkušenost. Pro pohodlné chytání používám podběrák okolo 4,5m. Ta 3m tyč stačí, ale malinko investovat a koupit delší dělenou se vyplatí. Pokud víš, že půjdeš na místo kde stačí krátká, klidně necháš dva díly doma. Pokud se ale dostaneš do složitější situace, dlouhý podběrák opravdu pomůže.
PS: teď se bavíme o plavané obecně. Bič, dělička, odhoz, popřípadě feeder. S 4,5m match prutem to nemusí nutně být nezbytností. Ale i tehdy výrazně pomůže.

zelenáč007 - Profil | St 1.10.2014 15:20:00

Dobrý den,

uvažuji o koupi cetrepinového navijáku pro použití na střední řece s mírným proudem. Výhodu cetnrepinu vidím v tom, že nechával splávek více splavávat po proudu a centrepin by mi měl umožnit plynulejší splavávání a lepší zásek než kdybych jen otevřel překlapěč navijáku Chci se zeptat na:
1) k jakému prutu lze centrepin použít? k matchovému, nebo ho můžu dát třeb ai na boloňku?
2) jsou má očekávání co se výhod centrepinu správná, nebo podle Vašeho názoru jde jen o módu a spíše o vyhozené peníze?

Díky.

Hiram - Profil | St 1.10.2014 21:09:39

Ahoj, osobní zkušenosti nemám. Když to vyzkoušíš a bude tě to bavit, tak proč ne. Ale trochu se obávám, zda se bude vlasec opravdu odvíjet tak dobře jak očekáváš. Já jsem osobně zastáncem moderní technologie. Určitě nechci tvrdit, že jsou staré věci vždy horší z hlediska konceptu nebo zpracování. Navíc, jistě se dá sehnat nový vymazlený kousek. Problém vidím v použití jemných vlasců a pohodlí a rychlosti manipulace s delšími úseky vlasce. Myslím si, že kvalitní smekací naviják v malém provedení může být stejně dobrý kamarád jako "stylový" centrpin. K rychlosti překlopení a záseku... Nechávám otevřený překlápěč a dlaň mám na cívce, přibrzďuji tak a když chci zaseknout, vlasec přidržím na cívce, až pak překlopím a obvykle to stačí.

sam peikar - Profil | Pá 19.9.2014 21:05:15

Dobrý den,
chci si pořídit děličku ale nemám plavačkovou bednu, kam mám tedy odkládat děličku.

Hiram - Profil | Ne 21.9.2014 22:20:18

Já jsem to dřív řešil jen jednoduchou skládací židličkou, bez opěradel. A to jsem měl těžkou potvoru a chytal jsem na plnou délku. Dnes jsem to upgradeoval a sedávám na obráceném kyblíku. Kam odložit děličkou? Jednoduše nikam. Pořád ji držím v ruce. Rolnu používám, pokud jdu na místo které znám a terén to umožňuje, neberu ani tu a řeším to mikinou nebo křovím. Co se jediné vyplatí, síťku na zachycení děličky, tu našroubuju na vidličku se závitem.

Hiram - Profil | Ne 21.9.2014 22:21:54

No a když potřebuješ krmit, tak se to alespoň naučíš jednou rukou ;-) V nejhorším, položíš špičku děličky na hladinu... plave hezky.

ToFa - Profil | St 17.9.2014 19:34:08

Ahoj, může se na plavanou chytat na více prutů? Většina rybářů, kterých jsem se ptal mi říkala že může, ale v rybářském řádu je napsáno že se smí chytat jen na jeden prut. Předem děkuji za odpověď.

MrKos - Profil | St 17.9.2014 21:52:10

Na plavanou se může nad 15 let chytat na dva pruty stejně jako v případě jiné techniky kromě přívlače.

cituji " 2. lov na plavanou:

je lov pomocí 1-2 udic na nástrahu, která může být v pohybu (unášena proudem vody) nebo i v klidu (stojaté vody) nastavena v libovolné výšce vodního sloupce. Nastavení nástrahy zabezpečuje převážně splávek. Pohyb nástrahy může být lovícím aktivně ovlivňován. Pruty je možno umístit v různých typech stojánků nebo držet v ruce. Způsob lovu na plavanou lze kombinovat s lovem na položenou. Při lovu na nástražní rybku mohou být použity víceháčkové systémy s maximálně třemi háčky (jedno až trojháčky)."

kliste137 - Profil | Po 18.8.2014 21:07:35

Ahoj, mám problém s výběrem match prutu. Chci si pořídit Mivardi superior match 420, ale recenze tohoto výrobku mě odrazují od jeho koupi. Jaký je váš názor na pruty od Mivardi. Děkuji za všechny odpovědi

Hiram - Profil | Út 19.8.2014 12:03:14

Já bych v tom tak zásadní problém neviděl... Jestli chceš mít klidné spaní ohledně kvality a preciznosti provedení, tak jako tak budeš muset připlatit a podívat se po luxusnějších prutech. Jestli chceš něco cena / výkon, proč ne.