Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

Richard72 - Profil | Po 18.8.2014 7:34:20

Dobrý den, prosím o názor na tento prut
SPRO PowerShade Tele Laketrout 430 cm.
Začínám s plavanou na menších rybnících a prut by měl zvládnou i kapra do 50cm.
Děkuji.

Outer - Profil | Po 18.8.2014 8:54:44

Třeba ti někdo odpoví do SZ. Prut neznám.

MrKos - Profil | Po 18.8.2014 9:17:24

Pro začátek bych se toho nebál a sice tento konkrétní prut také neznám, ale podle parametrů je to něco jako telematch s akcí 15-30g. S tím se dá z vody tahat prakticky cokoliv, ale počítej s tím, že v zimě na forpas 0,08 to moc nebude. Spíše to používal na forpasy 0,12 a více, na větší bílou rybu a kapry.
Chytám už léta s telematch od colmicu 4,20m 3-20g a lze s tím tahat z vody cokoliv. Tedy třeba na parmy do proudu bych s tím nešel, ale na stojáky je to dostatečné.

jadek - Profil | So 5.7.2014 11:43:00

Zdravím, chtěl bych se zeptat jakou používáte montáž na lov s anglickým splávkem? Používal jsem klouzavou metodu i "téčko" a montáž se mi docela často motá. Nevíte kde je problém? Kde přesně umístit broky, popřípadě technika nahazování?

děkuji

MrKos - Profil | So 5.7.2014 13:17:10

Pouzivam Tecko napevno, v nem je pevne fixovany splavek na pozadovane hloubce, zatez pouze ve splavku, potom jeden brok 0,1-0,2g tesne u navazce a pokryju s tim drtivou vetsinu beznych situaci. Pri nahazovani je potreba pred dopadem lehce pribrzdit, aby nastraha predbehnula splavek a montaz se pekne srovnala. Pomuze tomu i ten brok. je to snadne a proste, je potreba jen potrenovata pouzit splavek ala cralusso s moznosti dovazeni pistem. Moje oblibena rada je UFO, ale dokazal bych si predstavit klidne jiny splavek od cralussa. Hmotnost/nosnost splavku bych volil pro zacatek 6g-10g.

Sarka Farka - Profil | St 2.7.2014 11:26:50

Zdravím,
měl bych dotaz ohledně vnadění a výběru místa na tekoucí vodě. Jde o malou říčku která má 10 - 12m. V nadjezí +/- 20 m. Najdou jsi teď v létě (za předpokladu, že jsou aktivní) na tak malým toku ryby krmení kdekoli a samy nebo se vyplatí investovat víc času do jejich hledání? Můj předpoklad je, že na relativně malé vodě se k nim informace, že je někde potrava dostane poměrně rychle a snadno....
Díky.

MrKos - Profil | St 2.7.2014 16:33:52

Většinou si ryby krmení spolehlivě najdou a dokonce se naučí reagovat na jeho pravidelné dávky. Stejně tak se naučí reagovat na pravidelné dávky háčků a potom může být lov na jednom místě případně lov se stejným krmením i kontraproduktivní. Ryba se spolehlivě naučí mít strach se nažrat přes den a nebo v exponovaných místech. V letních měsících se často stává, že ryba migruje za vodou bohatější na kyslík a zdržuje se v podjezích nebo jen v rychlejších částech řeky a to přesto, že v pomalých hlubokých nadjezích by měla více klidu. Je potřeba si to projít, zkusit chytat s krmením, bez krmení, na všech možných místech a pak z toho človek snadno odhadne, jak se ryba na jeho řece a v daném úseku chová.

Fanu - Profil | Pá 20.6.2014 19:12:45

měl jsem bič hodně malý. má smysl mít malý bič? děkuji predem.

MrKos - Profil | Po 23.6.2014 14:31:47

Ano, například na nástražní rybky je i malý bič vhodný (dejme tomu bič 3-4m). Na ostatní ryby je lepší bič delší a začínal bych někde na 5m, spíše více.

kliste137 - Profil | Ne 22.6.2014 20:57:52

Zdravim, v nejbližší době pojedu na závody, kde se chytají především oukleje a plotice s průměrnou délkou kolem 10 - 15 cm. Chtěl bych chytat co nejjemněji. Jaký mám použít vlasec a po případě návazec? A jak má být háček? díky za odpověď

MrKos - Profil | Po 23.6.2014 14:30:25

V teplém počasí lze tyto ryby efektivně chytat na návazec 0,10 případně 0,08, háček bych volil 16 - 18.

roman298 - Profil | Po 16.6.2014 20:49:54

jak vysoko nad zamýšlené místo lovu bych měl přistřelovat červy při chytání na mírně až velmi mírně tekoucí řece? předpokládám, že je třeba brát v úvahu sílu proudu a hloubku lovného místa, ale nedokážu odhadnout, jak dlouho červi propadávají, a tudíž kam je nastřelit, aby mi dopadli na dno na cílovém místě a ne třeba až dva metry po proudu...díky

Hiram - Profil | Út 17.6.2014 21:28:40

Když to nejde odhadnout, tak si to spočítej :-)

Hodně záleží na hloubce. Pokud je větší, doporučoval bych spíš červy slepit kamínky. Pokud je malá a proud mírný, není třeba to s předsazováním moc přehánět...

DenisSK - Profil | Út 13.5.2014 12:26:00

zdravim..je tu niekto kto sa vyzna do plavakov Cralusso na tecuce rieky?potrebujem poradit

Hiram - Profil | Ne 15.6.2014 17:07:42

"Mohl bych se zeptat?" :-) tak se zeptej ne? Tady jsou experti co se vyznají v chytání s Torpedem i na rybníku... jsi na internetu :-)
Obecně doporučuju stránky Cralussa, spousta se toho dá pochytit z obrázků, pro ty co "nemtudom" jako já...

zelenáč007 - Profil | Pá 30.5.2014 7:40:52

k předchozímu dotazu na splávek avon - skvělá odpověď, skvělý článek. Děkuji moc ještě jednou

Hiram - Profil | Ne 15.6.2014 17:05:06

Kolegu jistě poděkování potěší.
Chci jen dodat, že někteří výrobci ryb. potřeb mají na stránkách užitečné informace. I pro jazykově nevybavené mají často obrázky tam zveřejněné velkou výpovědní hodnotu. Takže kdo chce hledá :-)
Svého času např Tubertini, Trabucco, aj...

ex007 - Profil | Ne 8.6.2014 20:32:05

Dobrý večer, mám dotaz - docela lámu špičky, domnívám se že to bude navijákem ( shimano catana 2500 ) vlasec používám browning feeda line 18 a pruty mám sema cartel H , jaký je váš názor ? jinak rolničku jsem rozebral vyčistil a namazal, ale problém trvá, navijáky jsou tak cca 10 let staré, ale aktivnějc lovím tak tři roky, myslíte že je to tím navijákem nebo vlascem ?

Hiram - Profil | Ne 15.6.2014 16:59:15

Co myslíš ty? Já myslím, že je to rukama. Vlasec se může stářím nebo kvůli špatné rolničce navijáku víc kroutit, to jo. Ale nahazuješ ty :-)
Někdy vlasec hodně zkrucuje i rotující nástraha při vytahování z vody. Vymotat používanou vzdálenost vlasce ven a několikrát navinout skrz lehce sevřenou mokrou hadru (pomalu).
Starý vlasec raději vyhodit a jestli i ten naviják má vymletou drážku v rolničce nebo je jinak poškozený, též vyměnit. Ve finále pak ušetříš na novém vlasci.
Jinak prostě potrénovat nahazování a dávat při náhozu pozor. Já jsem s tím měl problém když jsem začínal chytat... postupně se to úplně zlepšilo... kvalita navijáku určitě hraje roli. Lepší je také větší cívka např velikost navijáku +2500.

Lipan6 - Profil | St 11.6.2014 15:53:15

Zdravím, stala se mi taková nehoda s děličko "bičem" přišel jsem o očko. :( nevíte někdo prosím vás kde bych ho mohl sehnat ??

Hiram - Profil | Ne 15.6.2014 16:54:26

Předpokládám, že potřebuješ konektor na bič:
http://www.zfishingsport.cz/zfishingsport/eshop/3-1​-PLAVACKOVY-PROGRAM/0/5/187-Konektor-na-bic

Odkaz vkládám kvůli názornosti, kup si ho kde chceš. Lepší ryb. obchody obvykle běžně vedou skladem a prodávají i po 1ks