Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

Serpentina - Profil | Čt 2.1.2014 16:43:56

Zdravím všechny. Už nějakou dobu se věnuju jen plavané a se svou matchkou Shimano Alivio BX390 s odhozem 5-15g jsem docela spokojený ale chci si po letech koupit zase něco lepšího. Zamiloval jsem se do chytání s vagglery. Jeden z požadavků je aby byla "rukojeť" celá z korku. Mám i pár favoritů ale tady v diskuzích se občas dočtu, že od té značky ani vidličku a druhý ji chválí. Chtěl bych Vám vložit pár odkazů na proutky které se mi líbí a jsou i cenově přijatelné. Budu rád za každý názor popřípadě pokud víte i o jiných proutcích rád se podívám

http://splavek.cz/zbozi/377-navijk-daiwa-r-nessa-bl​​​​ack.html
http://www.aquazona.cz/e-shop/rybarske-potreby/prut​​​​y/plavackove-bice/prut-jw-youn​g-speci​men-flo​at-39m-​do-25g.ht​ml
http://splavek.cz/zbozi/377-navijk-daiwa-r-nessa-bl​ack.html
http://www.milobrno.cz/pruty/cormoran-pm20-match
http://splavek.cz/zbozi/62-mikado-sht-match-do-35-g​​​​.html
http://splavek.cz/zbozi/320-mikado-sht-match-do-35-​​​​g.html

Něco takového si představuju. Využíval bych ho na chytání větších ryb než plotice, perlíny. Spíše kapry, cejny. Děkuju za každý příspěvek nebo radu která by mi to usnadnila. Přeju Šťastný Nový rok

Outer - Profil | Pá 3.1.2014 10:41:42

neznám ani jeden z těchto prutů třeba se ti někdo ozve po zveřejění. V této době bych sledoval bazar hodně lidí bude třídit výbavu.

tenisak1 - Profil | Po 30.12.2013 13:09:43

Zdravim, chci se zeptat. Dostal jsem matchovy prut Colmic Supra Match  4.20 5-20g a nikdy jsem s takovym prutem nechytal. Co byste mi doporucily za vlasec? Jezdim na rybniky kde jsou i vetsi kapri. A jeste jeden dotaz. Ja funguje tzv.anglicky splavek? Dava se na vlasec nad splavek nejaka zarazka nebo na jakem principu to funguje? Diky za radu. Honza

Outer - Profil | Čt 2.1.2014 13:43:48

No základní montáže jsou tady:
Pevně uchycený - používá se tzv. téčko
http://www.mrk.cz/montaze.php?id=285
klouzák -používá se zarážka z vlasce a korálek
http://www.mrk.cz/montaze.php?id=287

PECHA62 - Profil | Čt 2.1.2014 11:31:09

Dobrý den - můj dotaz(y) k záběrovému bročku: stoják, hloubka 2,5-3,5 m, nepředvážený angličák.
1. Jeho hmotnost tvoří součást celkového vyvážení splávku nebo je "navíc"?
2. V jaké vzdálenosti se umístňuje od háčku v případě, že potřebuji ukotvit splávek (nástraha bude na dně) při větru, spodním tahu vody příp. jakou by měl mít hmotnost nebo lze použít třeba 2 ks záb.bročků? Či existuje jiné řešení. Moc děkuji. Petr.

Outer - Profil | Čt 2.1.2014 13:40:28

Ve zkratce:
1. Tvoří
2. záběrových broků může být víc a používá se to.


Nepředvážený angličák je nutné dovážit, mívají označení např. 6+2g to znamená 2g na vlasci a 6 gramů ve splávku tedy celkem 8g. Záběrový broček se umisťuje u spoje návazec kmenový vlasec, někdo místo něj používá malý obratlík a zbytek zátěže se dávám 20cm nad obratlík. Velikostí hlavní zátěže a záběrového bročku se ovlivňuje chování sestavy (čím těžší je zátěž na vlasci tím se udice rychleji potopí a lépe „stojí“ na místě).
Velice důležité je ovšem dobře potopit vlasec, oblouk na vlasci utáhne i tu nejtěžší montáž.

lubik.g - Profil | Po 30.12.2013 11:08:30

Zdarec chlapi, chtěl jsem se zeptat. Je na plavanou lepší delší nebo kratší prut? Dostal jsem na Vánoce 3,90m, ale chtěl jsem delší, třeba 4,50m. Díky za odpovědi, Luboš.

MrKos - Profil | Po 30.12.2013 12:34:56

Osobně preferuji 4,2-4,3m a pro odhoz mi to přijde tak akorát. Avšak 3,9m také stačí a na nějaké chytání s pevňákem pod nohama může být i lepší.

Hiram - Profil | Po 30.12.2013 12:59:10

Zeptej se přítelkyně co je lepší :-)
Vůbec bych to nehrotil. Kdybych ti na tom prutu odlepil popisek a dal ti 3,9 a 4,5 stejně nepoznáš který zrovna máš. Mezi 3,9 a 4,2 jsem neshledal nikdy sebemenší rozdíl.
Se 4,5m se už o malinko lépe nahazuje na delší vzdálenost a je pohodlnější, když chceš z nějakého důvodu chytat na pevně fixovaný angličák na velké hloubce.
Praktický přínos nula nula nic :-)

Jan doby Dobeš - Profil | St 25.12.2013 22:46:46

Mohl bych znát váš nazor na Háčky SENSAS Feelings lopatkou 3080 a Vlasec AWA-Shima Ion Power Sinkfast 150m? Děkuji za ochotu odpovedet.

MrKos - Profil | Čt 26.12.2013 10:13:21

Osobně neznám ani jeden z těch výrobků a doporučuji si začít opravdu vyhledávat informace o vhodných háčcích či vlasci na plavanou zde na MRKu v již "rozjetých" otázkách.
Další podobné dotazy na konkrétní výrobky už budu nucen mazat.

spinka - Profil | St 25.12.2013 21:00:23

Dobrý den.Jakou nejmenší gramáží jde ještě pohodlně nahazovat a lovit 10m bičem?Zatím jsem chytal jen se 6-ti metrovým.Berme bezvětří a bez přihlédnutí k hloubce loviště a rychlosti proudu.Konkrétně starší Colmic Extreme.Díky

MrKos - Profil | St 25.12.2013 21:17:42

S bičem 9m se dá za bezvětří docela obstojně házet s 0,5g, ale s 0,7-0,8g je to o něco pohodlnější a možná i přesnější. Stejně často přitvrdím i když nemusím, protože se chci dostat rychleji pod ouklej, pod perlína atd. na spodovku. S 10m jsem nechytal. Pokud píšeš o proudu, tak stejně půjde do vody splávek 1g a více, takže tam s nahazováním nebude problém.

Jan doby Dobeš - Profil | St 25.12.2013 20:43:04

Zajímalo by mě jestli lze s boloňkou chytat i menší kapry a pokud ano, tak za jaké peníze se dá slušná, ale i levná sehnat?

MrKos - Profil | St 25.12.2013 20:48:08

Ano, na boloňku lze chytat všechny ryby a také kapry. Slušná a levná je obtížná specifikace a do této kategorie se vejdou pruty za 2.000.-Kč, za 5.000.-Kč, ale také za 10.000.- Kč. Doporučuji pro začátek přečíst tyto otázky http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=bolo%F2​ka

a potom se rozhodnout. Primárně je boloňka určena k lovu s pevným splávkem na řece a podle hloubky, síly proudu a velikosti toku je vhodné zvolit její délku. Osobně mám rád 7m.

Jan doby Dobeš - Profil | St 25.12.2013 16:16:31

Jaký byste doporučili matchový prut na lov na odhoz, ale i na klasickou plavanou s cenou do 1500 Kč?

MrKos - Profil | St 25.12.2013 19:46:02

Je velice obtížné odpovídat na takový dotaz, protože si myslím, že v této cenové kategorii nikdo z poradců pruty nepoužívá. Doporučuji si důkladně přečíst některé aktuální otázky na toto téma jako např tuto:

http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=655115&kw=match prut

ale také celou řadu podobných otázek na toto téma http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=match+1​500

Jan doby Dobeš - Profil | St 25.12.2013 16:15:23

Dobrý den, k vánocům jsem si koupil podběrákovou tyč http://www.tropicliberec.cz/tyce/feeder-match-podbe​rakova-tyc .. Potřeboval bych poradit, jestli k ní bude "sedět" alespoň jedna z těchto hlav http://www.milobrno.cz/podberaky-vezirky-gafy/plava​ckova-ocka/ . Děkuji za odpověď.

MrKos - Profil | St 25.12.2013 19:40:07

Do té tyče půjdou zašroubovat všechny hlavy z odkazu níže. Pokud chytáš často a hodně ryb na řece, tak bych šel do hlavy se síťkou silonovou a pokud chytáš občas nějakou rybu na rybníce, ta je to v podstatě jedno a možná by byla vhodnější síťka pogumovaná. Průměr bych volil kolem 45cm.

Trdlik - Profil | Pá 20.12.2013 15:45:45

Zdravím, chci si na Vánoce udělat radost a koupit si splávek, co se dá zastavit v proudu, od cralussa. Vzhledem k mým vlohám zamotat téměř cokoliv se na vás obracím s prosbou o pomoc s výběrem splávku. Chci chytat staticky na odložený prut pod spičkou jemné boloňky, takže jsem vyřadil splavek Bolo. Na Surf si netroufám a tím pádem zbývají Buble, Torpedo, Torpedo tuning a Shark. Představoval bych si něco, co se dá poměrně snadno vyladit a gramáž max 6 gramů. Díky za odpovědi, M.

MrKos - Profil | Pá 20.12.2013 15:58:59

Osobně byl volil právě ten tebou vyřazený splávek Bolo, protože se s ním dá chytat jak staticky, tak v proudu docela daleko od břehu a mnohdy je to potřeba... používám ho jednou za čas, protože tady na to nemáme dostatečné řeky, ale je to i tak pěkné chytání... Ještě bych taky podle proudu a hloubky zvážil, zda nestačí kuláč, případně vyzkoušel v jede den obojí. Někdy je takové porovnání hodně zajímavé.