Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

Muškař19 - Profil | Po 9.12.2013 5:22:47

co rikate na toto awa-shima aexeon brute 4,20mt 10-40 gr. maji ho u konkurence na bazaru novy nepouzity.

MrKos - Profil | Po 9.12.2013 11:16:40

tento konkrétní prut neznám, ale parametry má slušné a jako prut na těžší splávky a na kapry bych si ho dokázal představit... na nějaké jemné chytání s tenkým forpasem to nebude, na takové chytání bych hledal prut s vrhačkou mezi 5-20g

Muškař19 - Profil | Ne 8.12.2013 10:47:06

dobry den chtel bych si koupit nejaky telematchovy prut .mohli by ste mi poradit nejaky odzkouseny .

MrKos - Profil | Ne 8.12.2013 18:10:04

už roky chytám s Colmic Emperia a myslím, že je to hodně slušný klacík v poměru cena/výkon... současnou nabídku neznám, ale když už bych nový prut vybíral, tak sleduju nějakou plavačkovou značku, hmotnost, délku 4m+ a hlavně se vyvaruju prutům za devět stovek

Komiks - Profil | St 13.11.2013 13:33:57

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kdy použít dutou gumu, nebo plnou, jaké sou výhody v použití duté gumy oproti plné. Je tam docela velký cenový rozdíl tak by mě zajímalo jestli to má smysl nebo ne. Jedná se mi o lov těžších ryb na řece, jako sou kapři a parmy.

Hiram - Profil | St 13.11.2013 15:00:18

Jestli to myslíš s rybařením vážně a jsi hračička, doporučuji ti koupit si obě a porovnat jak se ti s nima bude chytat. Moje zkušenost je taková, že dutá guma je tolerantnější k chybám, které při zdolávání jako rybář uděláš. Každá má svá specifika a proto i uplatnění. Není možné to stručně zodpovědět.
Zásadní informace pro tebe bude, že duté gumy menších průměrů jsou velmi universální. Pokud budeš pro začátek chtít udělat nějaký dobrý kompromis doporučuji dutou gumu 1,80 mm. Ta poslouží prakticky všude. O stupeň silnější je pak podle mě velmi vhodná právě na řeku pro lov velkých ryb.
Adekvátní plná guma je asi 1,2mm ta je též dost universální, bratru za cca čtvrtinu. Na větší ryby a těžší splávky to ale bude chtít minimálně 1,4 plnou.

Konkrétně k tomu co ses ptal, na velmi drobnou rybu a velmi tenké vlasce jedině plnou gumu, na největší ryby pak dutou. A přechod je plynulý a vždy existují výjimky. Výhodou duté gumy je pak třeba to, že ji můžeš při zdolávání "zalomit" a rybu tak více přitáhnout. Zdá se mi také, že má o něco lepší životnost něž plná guma.
Cena není až tak šílená, určitě to stojí alespoň za vyzkoušení.

Menca - Profil | St 6.11.2013 17:28:02

Vážení pani poradci, na příští sezónu zvazuji koupi nového prutu. Narazil jsem na Shimano Aspire a zastavil jsem se nad tím oválným blankem. Můžete mi prosim vysvětlit rozdíl v čem je lepší popřípadě horší než jiné pruty stejne třídy a jestli vůbec jako víkendový lovec poznám kvality toho prutu. Budu rad, pokud přidáte i své osobni zkušenosti. Díky za informace.

Outer - Profil | St 6.11.2013 22:17:23

Tyto oválné pruty byly horká novinka na MS před 5 lety. Kouzlo je údajně v tom že v závislosti na průřezu blanku je prut tuhý při náhozu a jemný při zdolávání. K jejich masivnímu nástupu nedošlo takže asi tak.

Krtekcz - Profil | Pá 11.10.2013 21:13:39

Dobrý den, věnuji se hlavně dravcům a přívlači, a tak se chci zeptat jestli je 10-30 gr. vhodné na plavanou, a jestli by se na to dal vytáhnout i kapr třeba 50 cm a ?? Díky za odpověd.

MrKos - Profil | So 12.10.2013 10:59:34

Je to sice můj vkus pro plavanou kapánek tvrdší prut, ale vytáhnout s ním kapra nebude při dodržení základních zásad problém. Asi bych s návazcem nešel pod 0,12 a při záseku se taky držel při zemi. Při klasickém chytání na anglána a forpas 0,16 se s takovým prutem dá bezpečně vytáhnout prakticky cokoliv. Trošku pracnější bude nahazování a potápění vlasce, protože délka prutu by byla vhodná někde mezi 3,9 a 4,2m.

kary.com - Profil | St 9.10.2013 19:35:08

Klucí, existuje bedna která unese drobečka cca 150kg ? :-)

Hiram - Profil | Čt 10.10.2013 10:13:33

Hele ona to unese snad každá která je na trhu. Otázka je potom její životnost. Největší slabinu vidím v odlehčení materiálu tyček k nožkám u beden jako jsou Rive a nekvalitu a malou robustnost stavěcích mechanismů nožek u ostatních beden (včetně Rive).
Ta noha sama o sobě unese při zatížení v ose hodně. Ale jakmile na ni působíš mimo osu snadno tyčka vybočí, prohne se a zlomí. Tj v situacích kdy není bedna dokonale usazená nebo se na bedně hodně pohybuješ. Takže doporučuju vybírat s ohledem na toto spíš nohy s čtvercovým průřezem (např. Milo). A náležitě kontrolovat jestli je stavěcí mechanismus dost robustní.
Já mám bednu vyrobenou podomácku a když ji zkoušel kamarád (ne taková muší váha jako já), tvrdil, že je překvapivě stabilní. Doporučoval bych tedy podobnou cestu pokud je to možné.
Nech si udělat rám a nohy u nějakého šikovného zámečníka a ostatní blbiny si klidně nakup. Jde to vymyslet tak aby to pasovalo. Myslím, že možná i ušetříš.

Sarka Farka - Profil | Út 24.9.2013 11:22:06

Zdravím.
Máte prosím někdo zkušenosti s prutem Korum CS Series match 3,9 m. Díky.

Hiram - Profil | Po 30.9.2013 23:31:09

Osobní zkušenost s prutem nemám, ale vzhledem k referencím prodejce bych si ho klidně koupil.

Fishman. - Profil | Po 30.9.2013 21:29:34

Zdravím,budu kupovat děldu sensas power king 11m,tak jsem se chtěl zeptat jestli tento typ někdo nemáte,potřeboval bych zjistit jaký průměr koncovky(vnitřní) koupit (poteboval bych to objednat najednou,abych s ni už mohl o víkendu chytat)stačí mi to přibližně,kdyžtak si koupim třeba 4průměry..hlavně aby mi to pasovalo..Děkuji

Hiram - Profil | Po 30.9.2013 23:24:43

Předně bych zvážil nákup tohoto prutu! V zásadě nemám konkrétní námitky k tomuto modelu, jde jen o to zda low-end prut v 11m využiješ.
K dotazu: http://www.shoprybar.cz/index.php?route=product/pro​duct&path=58_89&product_id=422
Jestli je to reklama, budiž je to lépe popsané než u orig. výrobce. Tam jsem srovnání velikostí nenašel. Doporučuji rozmyslet si jaké gumy budeš potřebovat a podle nich vybrat průchodku a k ní seříznout špičku. Nechávat špičku v plné délce rozhodně nedoporučuji. Až na pár výjimek bývají špičky příliš tenké a ohebné. U děličky potřebuješ aby to byla tuhá roura. Těch pár cm na délce prutu prostě musíš obětovat.
Rozhodně doporučuju vnitřní průchodky. Na menší ryby používám cca 0,9 plnou gumu, na větší řekněme 1,2-1,4 plnou nebo 1,8 dutou. Na kapry cca 2,8 dutou. Nejuniverzálnější guma je právě ta 1,8mm dutá, respektive její hydroelastik obdoba.
Průchodku volím tedy podle gumy, přibližně stejnou nebo větší. Teoreticky stačí i menší, guma je vždy předepjatá a tak se zmenší její průměr. Ale vzhledem k hladkému chodu se mi osvědčila lépe větší. Hlavně u slabších gum. Větší víc napínám a tak se projeví to co jsem psal.

kkki - Profil | Ne 8.9.2013 19:02:09

mám háčky maruto chci vědět vaše názory

MrKos - Profil | Ne 8.9.2013 19:06:16

z mého pohledu to jsou nekvalitní a levné háčky vhodné například pro lov na položenou, feeder a nebo pro lov dravců na rybku... taky ještě nějaké někde doma mám a občas (dvakrát do roka) je používám na rousnici

pro plavanou jsou ty háčky celkem rychle tupé a při použití menších velikostí mají tendenci se rovnat

osobně bych doporučoval, místo položení dotazu do poradny, zkusit napřed něco najít a něco si o problematice přečíst ... na mrku je toho opravdu hodně

Hiram - Profil | Ne 8.9.2013 22:22:15

MrKos to napsal správně. Jen bych doplnil, že svého času jsem s nimi taky začínal. Před skoro 15roky to byly cenově dostupné háčky v přijatelných velikostech a tvarech. Jeden typ byl dokonce naprosto jedinečný a dodnes zůstává nepřekonaný.
Nicméně dnes je tak široký výběr za tak slušné ceny, že bych dal přednost jiným háčkům. Jako tip kterého se zdaleka nemusíš držet, ale použij ho třeba pro srovnání ať víš za jaké ceny a v jaké kvalitě se dají háčky běžně používat, ti poradím háčky značky Owner a to na menší ryby typ Sode a na větší či na hrubší chytání typ Pin hook.
Je to takový etalon ;-) Rozhodně to nejsou nejlepší háčky, které se dají sehnat, ale jsou všude dobře dostupné a kvalitou a cenou jsou mainstreem ;-)

kkki - Profil | So 7.9.2013 12:33:04

zlomil jse mi boloňkovej prut (na konci špičky.)
kdo ví jak se to dá opravit.


DÍKY VŠEM ZA NÁZORY

MrKos - Profil | So 7.9.2013 20:22:13

opatrně obrousit, sehnat očko podle průměru, případně nahřát zapalovačem a sundat to staré očko, následně nasunout a nalepit sekunďákem

osvědčil se mi sekunďák gel - je pružný