Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

kaja111pok - Profil | Út 2.7.2013 12:46:13

Prosím poraďte co to je za defekt oka. Předem děkuji za odpověď.

MrKos - Profil | So 6.7.2013 15:04:04

Nejsem si jist, zda ten dotaz patří zrovna sem, ale když už jinak nedáš, tak si přečti tyto otázky http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=nemoc

následně zadej do vyhledávače "defekt" , "poškození" a případně další podobná slova... otázek na toto téma je tu mraky

kaja111pok - Profil | Út 2.7.2013 10:31:51

Prosím poraďte jaké krmení použít na malé kaprovité ryby cca 2,5 metrů od břehu. Předem děkuji za odpověď.

lobotomie (fanik) - Profil | Út 2.7.2013 11:49:54

je trochu rozdíl, jestli na stojáku nebo na řece, nicméně generálně lze použít obyčejnou strouhanku do které se přidá mletý anýz nebo mletý badyan nebo pernikové koření. Ať už to bude na stojáku nebo na řece, tak s klidem přidat hlínu v poměru klidně 1:1, na normální chytání naprosto dostačující

Beda56 - Profil | Pá 21.6.2013 14:51:14

Jak lovit s pomocí anglického splávku?

Hiram - Profil | Po 24.6.2013 22:46:34

Zde na MRKu je v rubrice plavaná skvělá serie článků o lovu kaprů s anglickým splávkem od MM. Doporučuji přečíst a pak se eventuelně zeptat na nejasnosti. Takto obecná otázka je dosti sobecká a samolibá.

Merglis - Profil | Po 24.6.2013 12:20:04

Ahoj, za celou letošní sezonu jsem chytl už snad 100 ryb, ale zatím žádný kapr, nevím co dělám špatně, zkoušel jsem boilies, pelety (boilies a pelety na položenou samozřejmě, to sem asi nepatří), chleba, rohlíkové boilies, kukuřici, žížaly... snažím se lovit u dna, ale furt to bere cejn nebo je to bez záběru. Neví někdo co dělám špatně? Místo vždy prokrmuji, ani málo, ani hodně, jak těstem, tak kukuřicí...

Hiram - Profil | Po 24.6.2013 22:44:07

Pokud se budeme bavit o plavané, tak se opravdu ujisti, že máš nástrahu položenou na dně. Je dobré aby na dně leželo při chytání kapra cca 5cm návazce za háčkem. Kapr se prostě někde nevyskytuje tak hodně. Může to být revírem, ale i konkrétním místem na revíru. Doporučoval bych lovit spíše u břehu, řekněme cca 10-15m ideálně v místě kde je hrana za níž dno spadá do větší hloubky. Konkrétní hloubka závisí na průměrné hloubce revíru a konkrétním místě, nedá se tedy popsat jednoznačně. Doporučuju taky spíš místa kde jsou na břehu keře nebo stromy, oproti holému břehu. Tvrdší dno je vhodné kvůli vnadění (oproti zcela zabahněnému dnu), vyhnul bych se dnu z velkých kamenů pokud bys chytal třeba někde na přehradě... Ideální je jistě chytat spíš ráno nebo večer. Pokud věříš, že je místo dobré, choď tam několik dní po sobě a vnaď víc partiklem a méně vnadicí směsí (šrotem, těstem=a neříkej prosím vnadicí směsi těsto, to je strašný výraz). Při samotném lovu pak nemusíš vnadit nijak moc, ať ryba žere hlavně to co máš na háčku. Někdy taky prostě trvá nějakou dobu než ryba přijede.
Když vydržíš na místě, kam cca každých dvacet minut hodíš malou hrst kukuřice z plechovky, třeba tři hodinky, měl bys nějakého kapříka polapit. Polovina plechovky by ti mohla na jeden lov cca na ty tři hodinky vystačit. Pokud třeba chytáš na dva pruty, to místo s kukuřicí si nakrm vedle třeba 3-5m od místa kde chytáš s vnadicí směsí bílou rybu a nech to místo pokud možno v klidu.
Petrův Zdar

kliste137 - Profil | St 5.6.2013 19:59:02

ahoj, chci se vypravit na 4 ha rybník na rybářské závody, a nevím co mám použít za krmení (dám do toho tak 200 Kč). Jelikož tento revír znám, tak budu chytat cca 4m od kraje (1m hloubka) ..... měli by být vysazeni kapři 35 - 55 cm, ale hrozí i bílá ryba .... technika lovu samozřejmě plavaná .... prosím PORAĎTE ..... děkuju za odpověď

MrKos - Profil | St 19.6.2013 17:02:50

Sáček (2,5-3kg) kaprového krmení za stovku, půllitr masňáků, za zbytek strouhanka a trochu hlíny.

leeon.k - Profil | St 19.6.2013 16:52:14


Ahoj, prosím o radu. Když jezdím na vesnické ,,sranda" závody. Po prvním za krmení není problém hodinu, hodinu a půl, tahat rybu za rybou. Jedná se hlavně o bílou rybu. Ale hodinu před konce kola nemůžu chytit ani šupinu. Záběry nemám vůbec žádné.Druhé kolo bývá vetšinou taky slabé. Chytám na háčky vel.18,16,14. Většinou na červíka. Poraďte prosím, jak si mám udržet aktivitu rybek? Díky moc

MrKos - Profil | St 19.6.2013 17:01:31

Ryba se většinou překrmí, často zjistí, že jsou závody a přestane žrát. Většinou je základem druhého kola dostřelovat pouze živou, někdy pomáhá třeba jedna pinka na tenčím návazci i menším háčku, někdy malý kousek rohlíku a někdy nástraha ve sloupci nebo zcela mimo krmení. Někdy nepomáhá nic. Tak už to při závodech je.

jeník 556 - Profil | Ne 9.6.2013 19:15:37

Dobrý den prosím o radu. Jaké krmení mám teď v červnu používat? Jakou má mít barvu a co do něj přidat aby ryby braly? Předem děkuji za odpověď.

MrKos - Profil | St 19.6.2013 16:59:01

Používám jakékoliv hotové krmení na kapry, do něj přidávám šroty, strouhanku, ovesné vločky, drcené oplatky, vařené zrní, podle potřeby hlínu a hlavně živou složku. Teď už je teplo a ryba spolehlivě žere prakticky cokoliv. Pokud smícháš jakékoliv krmení z obchodu s vodou a půllitrem červů, tak ryby brát budou vždy a všude.
Obnáší to samosebou zvládnuté i další plavačkové základy, jako je změřená hloubka, vyvážený splávek, vhodný háček na vhodném návazci atd.

šimpanz - Profil | Po 17.6.2013 20:24:52

Dobry den.prevcirem sem byl poprve chytat na klasickou plavacku bile ryby a mensich kapriku na pomalu tekoucim ramenu reky.Chytal jsem na feedrovi prut na ktery sem dal nejtvrdsi spicku ,a tak me feeder chytal jak match.No a dostavame se k otazce.Nemam dostatek financi na nakup matchoveho prutu,ktere zacinaji na 600set korunach a od kamrada bych mohl sehnat tvrdy medium feeder za 300 nebo bych si mohl koupit obicejny bolognese prut.Tak bych potreboval poradit ,ktery z prutu by se vice hodil na klasickou lehkou plavanou na rece kousek od brehu a na chytani plotic ,cejnu a mensich kapriku?Ten prut bolognese prut by byl nejky takovy; http://www.tropicliberec.cz/bolognese/prut-sema-sur​etti-basic-20-5-00m-20g
http://www.tropicliberec.cz/bolognese/prut-feeder-m​atch-promax-bolo-5-00m-30gr .Predem dekuji za odpoved;]]]

MrKos - Profil | St 19.6.2013 16:55:31

Z uvedených prutů bych volil tu 5m bolo do 20g. Má to větší očka, lépe se s tím ovládá splávek a taky to nebudeš muset pořád navazovat po transportu.

rybnaswinka - Profil | So 1.6.2013 23:35:29

ahojte, prosim poradte mi s vyberom plavackoveho prutu. Povacsine chytavam na rieke biele ryby a sem tam na stojatej vode kapriky... poradte mi prosim:)

Dimmu - Profil | St 29.5.2013 22:41:19

Ahoj,
měl bych dotaz na koncovou sestavu při chytání s klouzavým waglerem, kdy začne foukat celkem slušný vítr.
Konkrétní podmínky: 100ha štěrkovna, nakrmeno ve vzdálenosti +-20m, hloubka cca 4m. Už párkrát (naposledy včera) jsem začal chytat v relativním bezvětří, vše OK, avšak po nějaké době začalo fučet směrem ke mě a přestalo se mi dařit udržet splávek na místě. Po nějaké době trápení to pro mne bohužel znamená konec chytání. Co v takovém případě změnit?
Jak to řešíte vy?
Předem díky.

MrKos - Profil | Ne 2.6.2013 12:39:58

Na 4m hloubce chytám v pohodě s pevňákem, zátěž mám dole a není problém. S anglánem bych zkusil nahoře ubrat, dole přidat, zároveň to trochu přehloubit, ale jak se potom "rozjede" voda a táhne to, tak to stejně většinou cestuje. Třeba méně, ale přece.