Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

PepaK - Profil | Pá 31.5.2013 16:12:18

Použil jste někdo tzv. chytací pelety při lovu na odhoz? Mám na mysli takové ty měkké - třeba v krabičce od DB. Velikost, příchutˇ?Chytám odhoz dlouho, ale kvůli malému klukovi jsem začal chodit na rybníčky brčálníky, protože když tam 3,5letý kluk padne, tak ho hned vylovím. Je tam plno cejnů o vel. dlaně a tak bych chtěl rozkrmit pár koulemi základu na zavonění vody a pak jen dostřelovat partikl (kuku z konzervy a pelety). Sestava 4,5m prut, anglán 6g napevno,0,12 - 0,13návazec, háček Col. Ncl. 500 10-12-14, propad s jedním bročkem u obratlíku. Hloubka 1,3-1,5m. Kapr do 45 max. Myslím, že když je tam nastřelím při krmení, tak by se daly zkusit i na háček? Nebudu je srážet při náhozu? Dík?

MrKos - Profil | Ne 2.6.2013 12:37:58

Zkoušel jsem to asi dvakrát, dával jsem je pod háček a šlo to. Nicméně nepoznal jsem u nich mimořádného, co by stálo za to, zkoušet to znovu. Rozhodí to vyvážení splávku, nefunguje tam efekt samoseku a kukuřice na háčku mi přijde lepší.

kliste137 - Profil | St 29.5.2013 11:27:13

ahoj, chtěl bych se zeptat ..... jedu na závody, které se konají na menší stojaté vodě (hloubka cca 1m). Jedná se o revír s hojným výskytem kaprů, ale obcas se chytne i neco menšího .... jaké bych měl použít krmení, přísady, atd. ... DÍKY ZA ODPOVĚĎ

Outer - Profil | St 29.5.2013 12:09:40

Pokud je to opravdu malá voda s hojnou obsádkou kaprů, krmení bych úplně vynechal, jako návnadu bych použil jenom červy a kukuřici, které bych pravidelně po malých dávkách každé 2min, přistřeloval prakem ke splávku s kvalitním prakem to, jde do vzdálenosti cca 18-20m. Udici s předváženým angličákem uchyceným na pevno s minimální zátěží na vlasci (obratlík a jeden broček) “ na propad“.

zelenáč007 - Profil | St 29.5.2013 7:36:23

Dobrý den,

chci se zeptat kolik hlíny přidat do vnadící směsi při lovu na středně tažném úseku řeky. Posledně jsem ty díly dal tak 2(vnadění) ku 1 (hlína) a připadalo mi, že vnadění fungovalo jen krátkou dobu, bezprostředně po vhození koule jsem ryby chytal a pak už ne.

lobotomie (fanik) - Profil | St 29.5.2013 10:18:58

klidně půl na půl, ale je potřeba asi pořád dokrmovat a možná ti ryba ujela níž

kliste137 - Profil | Po 27.5.2013 19:11:14

ahoj, chtel bych se zeptat, jedu chytat ryby na plavanou a nevím jakou mám použít velikost háčku. Převážně budu chytat kapry kolem 50 cm, ale mohou se vyskytovat i menší ryby ....... např. plotice ..... Díky za odpověď

MrKos - Profil | Po 27.5.2013 19:46:51

Na uvedené ryby používám háčky velikosti 12-14 , ale nemusí to být pravidlem. Každý výrobce to čísluje jinak, každý používá jinou sílu drátu. Cíleně na kapry je potřeba háček , který bude držet, neotupí se a vejde se na něj třeba zrno kukuřice. Naopak na plotice stačí háček č.16 a dva masňáci.

Pedrys - Profil | St 22.5.2013 13:28:45

Dobrý deň, snažím sa chytať na plavanú kaprikov na kukuricu a stále chytám len plotice a pleskáčov do 20cm. Dal som aj háčik velikosti 8 a nic sa nezmenilo nekrmim nicím iním len kukuricov. Ako mám začať chytať večšie ryby?

lobotomie (fanik) - Profil | Čt 23.5.2013 13:02:54

nejsi na závodech, takže si můžeš vybrat lepší místo
potopené stromy a větve... různé rohy (místa kde se pobřeží nádrže prudce láme), výrazné hrany v profilu dna nebo ideálně kombinace všeho, hlavně tam ti kapři musí být.
ještě mě napadá, že by jsi měl mít určitě návazec na dně - zpravidla je to na kapry lepší a pro plotice méně atraktivní

JJanekk - Profil | Pá 17.5.2013 13:35:01

Ahoj, měl bych související otázku s posledním dotazem (Jirka 24 - Ne 12.5.2013 15:34:09) ohledně gramáže splávku na stojáku.
Dali byste třeba do 3 - 4 m hloubky na delší bič 0.5g splávek? Teď nechci řešit otázku nahazování ve větru a vůbec manipulace s prutem a montáží, jde mi jen o indikaci záběru. Mám ještě z dětství z ryb. kroužku nějak zafixováno, že na hlubší vodu dávám těžší sestavu, ale možná je to blbost a přicházím o citlivost... Díky za odpovědi. Honza

MrKos - Profil | Pá 17.5.2013 19:57:35

Zcela běžně jsem s devítkou bičem chytal na stojáku s hloubkou kolem 6m na tenký splávek 0,75g a detekce záběru mi přišla vždy lepší, než se splávkem těžším. Nicméně není problém tam dát třeba 1g. Více už mi přijde zbytečné až na případy, když táhne voda, žerou to oukleje a nebo není možné se pořádně napřáhnout.
Je potřeba si to zkusit a osahat - jako všechno.

Jirka 24 - Profil | Ne 12.5.2013 15:34:09

Ahoj, koupil jsem si bič Colmic E-xtreme (7 metrů) a chci se vás zeptat v jaké gramáži byste mi doporučili splávky (hlavně max, abych ho zbytečně nepřetěžoval) a jaký průměr hlavního vlasce (případně i typ, pokud třeba máte na biče nějaký svůj oblíbený)? Děkuji za odpovědi Jirka

MrKos - Profil | Út 14.5.2013 10:06:41

Osobně používám na bič na stojáku splávky 0,5-1,0g a na řece podle proudu a hloubky 1-5g. Ve vyjímečných případech, když je potřeba se dostat rychle pod oukleje dávám něco těžšího, ale to už většinou raději sáhnu po boloňce a jdu i dál od břehu.
Kmenový vlasec na bič používám většinou 0,15 a forpasy od 0,08 do 0,12. V zimě není problém použít jako kmen 0,10 - 0,12 a forpas 0,06-0,08. Za značce kmenového vlasce až tolik nezáleží - rozhodující a nejslabší článek sestavy je forpas.

grošák - Profil | So 11.5.2013 17:00:53

Zdarec, chtěl bych vědět jaké se používají splávky (odhozove předvážené waglery) do mělké vody. Na závodech sem nalosoval mělčinu 60cm a už při náhozu se mi anglán zapíchl do bahna. Potopit vlasec už nešlo pomalu vůbec..
Děkuji za odpovědi

Hiram - Profil | Ne 12.5.2013 9:51:31

60cm je ještě pohodová hloubka. Pokud nechytáš daleko zkus použít lehký wagler bez korpusu cca 2-3g. Jinak má samozřejmě korpus pozitivní vliv na nadměrné zanořování do vody. Pokud jsi nucen chytat ve větší vzdálenosti, zkus i tak použít co nejlehčí splávek. Jinak prostě jen potrénuj techniku dobrždění před dopadem do vody. Jistě víš, že při nahazování wagleru se v konečné fázi musí sestava v letu přibrzdit, aby se udička dostala před wagler a do vody dopadla natažená sestava. To také odebere splávku spoustu kinetické energie a "nešplouchne" ti tolik do hloubky. A na dokonalé potápění vlasce v tak mělké vodě se asi vykašli. Vlasec odmasti a on se pod vodu dostane vcelku sám, lepší než si zlomit špičku prutu při nějakých dramatických pokusech.

Havranka - Profil | So 11.5.2013 15:51:38

Dobrý den chci se zeptat jedu na závody a chytají se pstruzi na co je mám chytat, když povolené metody jsou plavaná a feeder?

MrKos - Profil | So 11.5.2013 20:53:02

Na plavanou a na masňáky, případně na těsto. Je tu na toto téma několik diskuzí i otázek.

Rosta - Profil | Pá 10.5.2013 14:50:37

Dobrý den, otázka zní: Je lepší namíchat a navlhčit si krmnou směs den dopředu nebo až těsně před závody. A je lepší používat rybniční vodu studenou nebo směs spařit horkou vodou?

MrKos - Profil | Pá 10.5.2013 20:11:41

Sice nevím, jak je to před závody, ale když jdu na ryby, tak krmení míchám a vlhčím většinou těsně před odjezdem (normální vodou z vodovodu o pokojové teplotě) a u vody jen dovlhčím na potřebnou konzistenci. Vlhčení až na místě může vést k tomu, že některé částečky krmení ještě plavou a naopak vlhčení den předem může vést k začátku kvašení či něčeho podobného. Prostě 20minut před odjezdem mi to přijde akorát. U vody do toho přidám třebas ještě partikl a můžu krmit.