Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

HonzaSiky - Profil | Út 29.5.2012 16:23:48

Jsem tady za syna. Je mu 8 a začíná rybařit. Jsme z Plzně a 3 návštěvy u vody byly bez úspěchu. Ráda bych synovi pomohla. Chytá buď na plavanou nebo na těžko. Zatím na Radbuze a na Klabavě. Návnady kukuřičný šrot, červy a boilýs. Prosím poraďte kde a s jakou návnadou by si mohl dobře zachytat i malý kluk. Ráda bych mu pomohla k prvním úlovkům. Z videí jsem už leccos zhlédla. Má mimopstruhovou povolenku. Díky moc.

Hiram - Profil | Út 29.5.2012 21:04:57

Kupte v rybářství krabičku červů, na boilis se vykašlete. Taky si kupte nebo udělejte k tomu kuku šrotu strouhanku a řeďte to 1 ku 1. Na prut navažte splávek, vyvažte ho (aspoň trochu) a nastavte přiměřenou hloubku (chytá se u dna, ne pod hladinou nebo ve sloupci). Důležité je mít menší háček. Nemusí být úplně malý, ale pokud jeho jakýkoliv maximální rozměr přesahuje cca 15mm, ztěžujete si lov. Chytat běžte na nějaký rybník a stačí nahazovat tak 10m od břehu. Ke splávku hoďte trochu toho namočenýho šrotu se strouhankou a není možný aby jste nic nechytili.
Petrův zdar!

nikin - Profil | Út 29.5.2012 17:27:25

Ahoj, daji se použít fidrové pruty na plovanou

Hiram - Profil | Út 29.5.2012 20:54:52

S nejtvrdší špičkou ano, ale není to vůbec žádná hitparáda...

Pedruna - Profil | Po 21.5.2012 13:58:27

to MrKos: A kdyby se jednalo o závody, jak by jsi toto krmení namíchal?

MrKos - Profil | Po 21.5.2012 14:20:28

volil bych hotovou směs, strouhanku tak aby to akorátně lepilo, hlínu jako zátěž a barvivo v jednom a litr živé

Pedruna - Profil | Po 21.5.2012 13:17:01

Ahoj kluci. Zakoupil jsem krmící směs MILO VIP river. Mám v plánu tuto směs ještě obohatit mletým praženým konopím a vařeným lněným semínkem... Převážná populace ryb kapr, cejn. Dá se nějak takto předem odhadnout, jaké množství praženého konopí do této směsi přidat, případně, zda ji mám ještě něčím "naředit".

MrKos - Profil | Po 21.5.2012 13:53:08

osobně bych do toho dal na kilo hotové směsi 1kg strouhanky, 1kg kukušrotu, 1kg ovesných vloček, klidně kilečko toho konopí, 3-4kg vařeného partiklu, cca 3kg hlíny a půllitr až litr živé... se lněným semínkem už neexperimentuji protože je to na můj vkus strašné lepidlo... takže lze říci že z kilovky udělám i více než 10kg funkčního krmení a pro nezávodní chytání je to bohatě funkční dostačující... vycházejme z toho že plavaná na řece je o krmení pouze z 20% a vše ostatní je v rukách lovce případně ve volbě místa

JimmyAce - Profil | Pá 18.5.2012 17:55:53

Zdravím mám 7m boloňku co byste doporučili za velikost navijáku mám 2000 250g a 3000 350g chtěl jsem dát 3000, ale aby to zas nebylo moc těžký. Díky za odpověď.

MrKos - Profil | Po 21.5.2012 13:23:58

na boloňce s oblibou používám velikost 2500 což ovšem neznamená že někdo jiný by nepoužil velikost jinou... záleží na vkusu a na tom jak to s tím navijákem bude vyvážené do ruky

RK - Profil | Čt 10.5.2012 17:37:03

zeptám se Hirama.Jestliže chytáš s třmenem a nebrzdíš. Chytáš propad,nebo máš kupříkladu torpilku+brok,či broky? S pouze jednim brokem, se většinou nemotá.Ovšem s komplikovanou sestavou(nutnou) je to jiná káva.
Odhoz je asi opravdu královská disciplína.Zde je třeba prožít si to peklo začátků a propracovat se ke stardandu.PROSTĚ JEDNA SEZÓNA BUDE ZKUŠEBNÍ.A ostatní budou o zlepšování a hledání.Ideální pro chlapy přes čtyřicet.Anténa stojí,ale jenom chvilku.Zasraný vlny..........

Hiram - Profil | Čt 10.5.2012 23:00:42

Já obvykle používám docela lehké sestavy. Je to dané i nosností těchto waglerů, která není moc velká, protože hodně předvážené. Torpilu nepoužívám. Myslím si, že při použití torpyly už musím vyloženě počítat s nějakou zvláštní situací a pak je lepší použít i speciální splávek. Cralusso se třmenem, obvykle typ rocket považuju za universální splávek. Pokud bych ale chytal na řece nebo ve velké hloubce je vhodnější použít klasicky uchycený splávek, méně předvážený, použít torpilu a splávek uchytit průběžně, ne s téčkem.
Když se vrátím zpět ke klasické situaci na stojaté vodě s hloubkou cca do 3m, stačí dovážit tak 1,5g i v největším vichru. Moje nejčastější sestava je takových 5-6 broků velikosti 5 nebo 6 v řetízku těsně za sebou asi 20cm od mikroobratlíku. U něj ještě někdy dávám menší broček. To by se motat nemělo.
Chytám i na propad, pouze s mikroobratlíkem. Tady ale bude vtip v tom, že pak obvykle dávám i malou hloubku.
Není špatné přijít se podívat na nějaké závody v okolí, podívat se jak to dělají ostatní, poradit se... Ono bude velká část úspěchu spočívat i v citu s jakým se naučíš časem chytat. Taky mě to ze začátku stálo hromadu nervů :-) A někdy se to prostě zamotá, ať děláš cokoliv... :-)

Pedruna - Profil | Čt 10.5.2012 14:15:50

Ahoj kluci! Chystám se na rybářské gulášovky a jelikož jsem spíše plavačkář, chystám se chytat na plavanou. Závody se konají na mlýnském náhonu asi 10 metrů širokém a kolem 1,5 metru hloubky. Jak udržím splávek co nejvíce na stejném místě, aby nebyl stále unášen proudem? Proud je tam asi tak 1m/za 5 vteřin. Mám zkušensti spíš se stojací vodou..... Kdybyste hodili i nějaký odkaz na montáž, bylo by to super! Převážná obsádka ryb: cejn, plotice, lín, kapr... Díky moc! Prut mám o délce 4,2 metru (klasická mačka), takže prutem tam ten splávek držet můžu tak do 3m od břehu...

MrKos - Profil | Čt 10.5.2012 14:33:33

např zde: http://www.ceskaplavana.cz/71-clanek-bolonka-italsk​y-fenomen

http://www.fish-pro.cz/articles.aspx?artcat=2|10

montáží i otázek je tu na mrku taky celá řada, stačí se tam podívat neboli kliknout

obecně pokud na tom náhonu bude více lidí než 5 tak ryba se bude pravděpodobně chytat 8 a více metrů od břehu, lze to vyřešit i splávkem cralusso bolo nebo surf... všechno to vyžaduje především zkoušení, chytání, měsíce, i roky praxe...

štikař klikař - Profil | St 9.5.2012 20:32:34

Dobrý den chtěl bych se zeptat za deště na kapry bych měl dát spíš masový mastný krmení nebo sladký?A na háček žížalu nebo vařený těstoviny?Díky.

Hiram - Profil | St 9.5.2012 20:55:46

No já bych doporučil spíš žížalu. Co se týče příchutě na tom prd záleží. Mastnější krmení je účinnější v teplejší vodě.
Jak se zpívá v jedné písničce "ale holky říkaly, že punk je jinde" >- já říkám že důležité faktory jsou jiné. Je prostě třeba vědět proč to dělám a ne dohadovat se na co má asi dnes kapr chuť, jestli na jahodu nebo frankfurtskou klobásu. V tom druhém případě je to alchymie. Taky se tak dá chytat. Když si chci jen odpočinout...

smaskink - Profil | So 5.5.2012 11:35:22

Zdravím Vás páni.Chcem Vás poprosiť o radu.Kúpil som si matchku SHIMANO VENGEANCE MATCH FA 3,9 m do 20 g,k tomu navijak shimano Exage 2500 RC.Budem s nimi ťahať kapry od 40 do 60 cm,lov do 10 metrov od brehu.Navijak chcem osadiť 0,20 mm kmeňový vlascom,chcem sa spýtať,či to nie je príliš hrubý vlasec.Ďakujem

MrKos - Profil | So 5.5.2012 21:02:43

na vodě bez vázek a na takové ryby bych osobně volil kmen 0,16 a návazec max. 0,14 ... líp to lítá, líp se s tím pracuje a není to jak telegrafní drát

štikař klikař - Profil | So 5.5.2012 15:43:25

Dobrý den mohl bych se zeptat jestli by mělo cenu chytat na mlaskačku při dešti?Díky.

MrKos - Profil | So 5.5.2012 21:00:54

ano, pokud se ryba motá na hladině tak často sbírá i v dešti ...