Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

joch - Profil | Čt 1.3.2012 23:06:27

Ahoj , kdyby jste měli na výběr mezi dvěma pruty (biči) , který byste zvolili:
http://www.tomi-korda.cz/teleskopicky-bic-glystra-6​m/d-73828/
http://www.nasoutokushop.cz/mivardi-insignia-pole-8​m-d8530
moc děkuju :)

Hiram - Profil | Pá 2.3.2012 13:27:22

Ten lehčí.

Valuček - Profil | Čt 1.3.2012 7:23:41

Zdravím pány poradce, chci se zeptat - do krmení používám spařený kukuřičný šrot s celkem slušnými výsledky /menší klidnější řeka, nechytám závodně/, když bych místo něj dal TTX, jestli bych zpozoroval rozdíl v počtu nebo i velikosti ryb, díky za odpově´d a mnoho zdaru

Outer - Profil | Čt 1.3.2012 8:24:31

Velikost a počet lovených ryb ovlivňují jiné faktory než ttx vs. spařený šrot. Daleko větší vliv bude mít např. barva, konzistence (chování krmení ve vodě), obsah hrubých částic, živá složka.

MrKos - Profil | Čt 1.3.2012 9:24:22

Jedním z dalších faktorů je skutečnost zda pod tebou sedí někdo kdo taky krmí a nebo zda nesedí. Pokud nesedí tak rozdíl mezi TTX a spařeným šrotem lze považovat za zanedbatelný a množství ulovených ryb záleží na mnoha dalších faktorech jako např. hlína v krmení, rozplavování krmení po proudu a následně jak již popsal kolega Outer.

lobotomie (fanik) - Profil | Čt 1.3.2012 9:36:52

no já musím přidat také svou trošku - ttx a spařený kukuřičný šrot jsou dvě naprosto rozdílné složky s rozdílnými vlastnostmi a účinky, tudíž nahrazením té či oné změníš charakter krmení.
Zamysli se spíš nad poměrem jejich vzájemné kombinace ;)

axel82 - Profil | Pá 24.2.2012 18:23:31

zdarec, hodí mi tu někdo nějaký odkaz na vyvažení splávku? myslím dovažování pro jemnější záběry. děkuji. nevím jak to tu hledat.

MrKos - Profil | Po 27.2.2012 17:07:37

Vyvažování splávku je poměrně specifická činnost a pro každý splávek jiná. Obecně jde o to jaká síla bude po vyvážení potřeba k tomu aby se splávek potopil a záleží hlavně na použité anténce resp. její nosnosti. Laicky řečeno je potřeba přidávat zátěž tak aby splávek byl ještě vidět, ale aby například zrnko kukuřice na háčku už splávek potopilo. Případně to mírně nedovážit právě pro lov se zrnkem kukuřice.
Většinou bohatě stačí pohybovat se někde na 0,08-0,1g které pokud přidáš tak se splávek potopí.

Salouš - Profil | St 22.2.2012 21:57:31

Čau chlapi, můžou se kombinovat posilovače jedné firmy s krmením jiné? Například posilovč od Milla přidat do krmení Lorpio?Dík.

lobotomie (fanik) - Profil | St 22.2.2012 23:13:55

kombinovat můžeš v podstatě cokoliv - zakázat ti to nikdo nemůže, ale držel bych se osvědčených a doporučených "mixů"
osobně znám jeden dobrej mix, ale je to posilovač od lorpia do krmení od mila ;)

Outer - Profil | Čt 23.2.2012 20:02:22

Nemám problém smíchat ruzné značky do kopy. Běžne se to dělá zelená od MILA a Gros gardons od Sensas je perfektní příklad.

Hiram - Profil | Čt 23.2.2012 21:47:34

Křen, Milosti.
Scotta: Zkoušel jsem křen jako náhražkovou surovinu.
Císař: No ovšem! Buřty s křenem. Na to pana Scottu užijeme.
To se to bádá, to se to vědecky pracuje.
To si nemůžeš opatřit pravou mandragoru?!
Scotta: Mohu, ale...
...potřebuji k tomu psa z krve anglické,
devátého z vrhu, po slunce západu.
A kde ho mám vzít? Kelley: Kde?
Právě takový pes nalézá se v mém inventáři.
Přijměte jej jako dar co projev vědecké kolegiality.
Císař: No a co potřebuješ víc?
Scotta: Pomocníka. Znalého magické formule,
majícího meč k probodení psa,
aby tento ve smrtelné křeči mandragoru ze země vytrhl.
Aten tu není. Císař: Aten tu je.
Očekávej nás dnes o půlnoci pod Šibeničním vrchem.
Co to děláte? Vždyť se z vás kouří.
Kelley: Novinka z Nového světa.
Přeje-li si Vaše Milost ochutnat, nechť ráčí Vaše Milost
takto vtáhnout ústy.
Císař: Ústy... vtáhnout.
Kelley: Vtáhnout.
Císař: Tak to se u nás nikdy nevžije.
Císař: Bojíš se? Sluha: Bojím.
Císař: Moc? Sluha: Moc, moc bojím.
Císař: My se taky bojíme. Ale my se bojíme rádi.
Jenom aby nepřišla bouřka, té se bojíme velmi neradi.
Hele ji, mandragoru.
Scotto, připrav se k velké invokaci.
Jakmile vyslovíme jméno Samiel,
probodneš kordem psa.
Bojíš se? Sluha: Bojím.
Císař: Tak to je dobře. Započněmež.
Nejdříve se zavřenýma očima
třikrát zvolna vyslovmež jméno Agla.
Pak oči otevřemež a vůkol pozorujmež.
Vzplane-li zemní oheň, je to znamení,
že elementálové jsou příznivi počínání našemu.
Můžemež začínati zaklínati.
Ergo, zavřemež oči.
Agla.
Agla.
Agla.
Výborně.
Elementálové jsou nám nakloněni.
Nuže, Scotto, jakmile vyslovíme jméno Samiel, bodneš.

Hiram - Profil | Čt 23.2.2012 21:59:59

A teď k tématu :-) Nevím jestli se krmení některé značky vyrábí z Mandragory, je však jisté, že ti nejlepší ze světové plavačkářské špičky si ji doma pěstují a usušenou a pomletou do krmení přidávají.
Nesporný fakt, že problémy po smíchání způsobuje Coca cola a Mentos :-)

Pravda je, že se krmení i posilovače běžně míchá. Realita bude dokonce taková, že většina surovin, aromat i atraktantů chemického původu bude od stejného dodavatele a anebo obdobného složení u všech výrobců krmiva. Otázka je do jaké míry vůbec sám výrobce ví, jak krmení pracuje, respektive jaké chemické reakce ve vodě probíhají. Je to podobné jako řekl bych "odvěký spor" zda vlhčit vodou z revíru nebo vodovodu. Z praxe mi zatím vyplývá, že je rybaření souhra daleko více faktorů než jen poměr krmení, posilovače, přísad...
Stejná směs může na různých vodách být různě učinná, dokonce i na stejné vodě může být výsledek různý podle mnoha okolností.

Vili z Role - Profil | Po 20.2.2012 21:40:00

Dobrý večer, rád bych se zeptal na konkrétní otázku. A to, zda-li mohu vyměřovat hloubku, když už mám nasazenou průběžnou torpilu, na konci miniobratlík a tudíž je splávek přesně vyvážen.. ?
Ptám se proto, že když dám těžší olůvko na miniobratlí a bude nastavená příliž velká hloubka na pevném splávku, tak mi ten splávek "nelehne" neboť je již vyvážen...jestli to dobře chápu. A já se ptám ? Chápu to dobře ? Děkuji za každou radu či odpověď. Vili

lobotomie (fanik) - Profil | Po 20.2.2012 21:43:10

lze to dělat jak to každému vyhovuje - můžeš mít nachystanou udičku, kde bude třeba 4g splávek a na konci jen 5g zátěž - změříš hloubku tímhle a na udičce s kterou budeš chtít chytat to nastavíš podle té měřící

MrKos - Profil | St 22.2.2012 18:21:26

pro měření hloubky není třeba aby splávek lehnul, dokonce lze splávek vyvážit velice precizně a pak měřit hloubku pomocí zrnka kukuřice na háčku - potopí splávek, nepotopí splávek ... navíc hloubku měřím i s forpasem a háčkem takže nikoliv s obratlíkem na konci

na řece opět na háček dávám normálně torpilku nebo olovničku viz odkaz níže od kolegy Hirama

tam už to chce trochu kumšt, nicméně při troše cviku lze docela přesně hloubku změřit pouhým proplaváním a sledováním zda háček po dně drhne nebo nedrhne

carp team přelouč - Profil | Ne 19.2.2012 18:41:19

dobrý den,
s lovem ryb teprve začínám, ale nejvíce sem si oblíbil plavanou. Ale pořád je pro mě záhadou montáž na wagler a angličák, rád bych takto chytal, ale nevím jak.
dík za radu Martin

lobotomie (fanik) - Profil | Po 20.2.2012 17:01:55

nechci být "zlej", ale myslím že článků a otázek na toto téma je nejen na mrku dost a dost... stačí hledat. Vlastně jsi ani nepoložil žádnou otázku, jen konstatoval, že nevíš jak... tady je prostor na rychlejší odpovědi, ne na sáhodlouhé články

MrKos - Profil | Po 20.2.2012 17:08:01

hromajda - Profil | So 18.2.2012 9:54:16

Zdravím.chtěl by jsem se zeptat jak vyměřujete splávek, myslím tím hloubku když nemáte žabičku ,ktera mi docela i často padá z háčku.proto jsem od ní odešel a dávám klasické zavaží. Akorát jsem ha tam vždycky nějak namotal aby nespadlo a nebo jsem nepotřeboval měřit hloubku protože to tam znám.když jen ale na káček dám zavaží a nahodím tak je logické že spadne ,proto by jsem se chtěl zeptat pomocí čeho to závaží fixujete na háčku aby nespadlo. myslím si že je to nějaký kus plastu nebo gumy.Díky

Hiram - Profil | So 18.2.2012 15:52:44

Vili z Role - Profil | Pá 17.2.2012 22:51:13

Aha, protože jsem nad tím celou dobu přemýšlel, možná jsem došel ke správnému řešení. Zřejmě hotový, navázaný pevný splávek včetně háčku (který se prodává namotaný na kostřičce ) se používá na bič a nikoliv na boloňezku připojit k jejímu kmenovému vlasci jak jsem si původně bláhově myslel...Není-liž pravda ?

lobotomie (fanik) - Profil | Pá 17.2.2012 23:47:18

používá se na bič, ale klidně ji lze použít i na boloňku... spousta lidí má takhle nachystané sestavy na boloňku

hromajda - Profil | Út 14.2.2012 13:00:09

Dobrý den. chtěl bych se zeptat jaký používáte materiál: vlasec,pletenku,fluokarbon nebo nanovlasec? kdy je lepší používat jeden druh a kdy druhý? Jaké to má výhody?Nebo používáte jen jeden druh, a při jakých situacích? Díky

lobotomie (fanik) - Profil | Út 14.2.2012 13:47:11

používám klasický vlasec, který mi vyhovuje a od kterého vím co můžu čekat a jak moc se na něj můžu spolehnout. Pochopitelně používám jiné vlasce na na udičku děličky či biče, jiné na odhoz a jiný na návazce. Tedy vlasec při všech situacích
Pravý skutečný fluocarbon (ne podvrhy) je jednak dost drahý a druhak i dost křehký.

DORFI - Profil | Pá 10.2.2012 9:28:40

Ahoj,podle čeho vybrat matchku,aby byla schopna zdolat větší ryby 50+ a nehrozilo její poškození,je nějaké značení takových to prutů,jakou akci by měla mít,děkuji.

lobotomie (fanik) - Profil | Pá 10.2.2012 10:44:30

zpravidla nese značení carp nebo big fish
my máme v nabídce třeba pruty od dvou různých značek, ale oba se jmenují power match - u jedné značky to znamená že je na velké ryby a u druhé je to prostě jen název řady a na velké ryby má ta řada přídomek "strong"
Akce je ideálně poloparabolická