Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

Honzaxl - Profil | Ne 29.1.2012 15:12:54

Ahoj.
Koupil jsem si prut na match ATTACKER 390/25 YORK 5-25g.Prodavač mi ho doporučil na větší ryby,
a prý že je to kvalita. Nenohu ovšem na internetu o něm nic najit. Mohl bi mi někdo prosim o něm na-
psat něco víc?
Děkuju HonzaXL.

lobotomie (fanik) - Profil | Ne 29.1.2012 22:13:54

přijde na to za kolik (jeho cena je asi 600-700Kč)... ale tak jako tak je ten prodavač pěkný kvítko =)
jednou jsem ho měl v ruce a nekoupil bych si ho... asi tak

RK - Profil | Pá 20.1.2012 17:42:22

Ahoj.
Můžu poprosit o vaše názory na Waglery? Který je podle vás nej atd.
Jedná se mi o kousky,které jsou u nás k mání.
Děkuji

Outer - Profil | Pá 20.1.2012 22:19:54

Z mých skromných zkušeností: Exner Bream Dream, Exner Blue Match, Cralusso Ufo.
Ten první na cejny na stojáku.
Ten druhý na klouzáky.
Třetí na kapry a řeku.

michal.boruvka - Profil | St 18.1.2012 21:13:58

Dobrý den,nevěděl jsem kam vložit dotaz na prut tokoz(je otrošku větší než tokoz Lipno),který jsem koupil s prasklým spojem.nevíte z čeho udělat spoj?je to kovová trubička dlouhá cca 8cm,s průměrem cca 1cm.je podélně roštíplá zhruba do poloviny.prut se mi vyhazovat nechce.

lobotomie (fanik) - Profil | Čt 19.1.2012 0:54:43

sem se to teda nehodí asi vůbec...
je nutné sundat nejdříve starou spojku a nahradit ji novou mosaznou trubičkou - to je celé
kde ji seženeš, ale nemám tušení, snad ti pomůže nějaký kutil a šikovný kovoobrábeč.

Soblos - Profil | Út 17.1.2012 20:38:38

Zdravím, mám dotaz jak mám převážet návazce, pokud nechci mít na konci smyčku. Pokud máte nějáký konkrétní tip na nějáké pouzdro, tak sem s ním, díky za radu. Nebo se váže smyčka a u vody ji odstřihnu?

lobotomie (fanik) - Profil | St 18.1.2012 1:21:48

no já nevím, já tam tu smyčku chci mít, takže ji dělám a pak ji používám a nestříhám...
nicméně pro tebe bude asi dobré pouzdrou na fotky s těma slídama, kam prostě ten stočený návazec bez smyčky uložíš místo fotky

draveček - Profil | Út 17.1.2012 12:38:36

Ahoj,mohli by jste mi prosím poradit,jakou vhodnou velikost navijáku ,zvolit k této boloňce?Třeba nějaký konkrétní typ.Díky
http://www.fish-pro.cz/productdetail.aspx?id=MIV-PH​B2600

Outer - Profil | Út 17.1.2012 13:45:19

No dost rozhoduje jestli preferuješ přední nebo zadní brzdu nebo dokonce bojovku, jestli preferuješ některou značku.
Moje volba byla dost jasná
Já mám na boloňkách Super 3000SGTMRB.

Trdlik - Profil | Po 16.1.2012 9:45:38

Zdravím,
na podzim jsem se rozhodl zkusit plavačku. Udělal jsem si radost s prutem Sensas power match 5-15g. Chytám na stojaté vodě, hlavně Mariánské údolí, cílová ryba kapr, ale realnější budou cejni a plotice. Zkoušel jsem pevný noname angličák 4g na propad, ale nechce mi to lítat, motalo se mi to a sálo vodu. Motání je rukama, ale dobrzdit je problém, když nedoletí ani tam, kde ho potřebuju mít. Vyřešil bych to těžším a kvalitním (dražším a proto zatím jediným) splávkem.
Díval jsem se na netu na Cralusso UFO nebo sensitive, měly by to být fajn splávky, ale nevím jak s gramáží. Jsou od 6 - 20g, optimálně bych to viděl kolem 10g, ale píše se tu, že čím lehčí splávek, tím lepší indikace záběru, tak abych zase za cenu pohodlného nahazování nepříšel o citlivost.

Tak jsem se chtěl zeptat, jaký splávek a optimální gramáž byste mi doporučili? Nebo případně jakoukoliv další vychytávku.

Díky Martin

MrKos - Profil | Po 16.1.2012 9:57:07

Sám na podobných vodách jako Mariánské údolí chytám s anglánem 6 max 8g a nevidím důvod pro větší gramáž. Je to hodně v rukách a ve vyladění celé montáže. Dolů používám brok 0,2 a zbytek je ve splávku. S tím brokem už se to dá dobrzdit tak aby to na vodu padlo ve správném pořadí. Doporučoval bych splávky 6, 8 a 10g a zkoušet, a zkoušet. Splávky od Cralussa jsou v pohodě a posuvná anténa umožňuje docela precizní vyvážení. Nemluvě o variabilitě antének do různých světelných podmínek či do větru a vln.
Ono na takových rybníčcích často (většinou) není potřeba házet daleko, ale je potřeba házet tam kde je krmení.

lobotomie (fanik) - Profil | Po 16.1.2012 12:26:57

vím že bych neměl, ale nedá mi to a jen pro doplnění.
osobně raději volím angličáky typu exner blue match, raději než cralusso
gramáž - není tolik důležitá pro citlivost splávku, není žádnou vyjímkou, že chytám 10cm plotičky na 16gr. angličák z dálky, jen musí být dobře vyvážený, pak je stejně (ne)citlivý jako menší gramáže.
montáž na propad je ta nejjednodušší a motá se nejméně, možná by ti o něco těžší angličák pomohl tento problém vyřešit - podstatně je to dobržďování a napnutí sestavy před dopadem.

Outer - Profil | Po 16.1.2012 13:45:38

Volil bych 10-12g Exner Bream Dream. Blue match, Cralusso Ufo. Pokud použiješ anténku na uhlíku a opravdu, ji vyvažíš tak, aby netrčela jak věž, bude to velice jemná sestava. Sestavu obratlíkem a 3ks broček n7 po 2cm od obratlíku motat se to nebude. Určitě pro začatek dobrá pomůcka je zaklipovat si 4 - 5 otáček (cca 4,5m) kličky navijáku za nakrmeným místem. Můžes tak potopit vlasec a budeš mít rezervu na případnýho kapra, když nahodíš a vlasec dorazí na klip perfektně se ti to natáhne a nezamotá, až budeš mít grif v ruce nebudeš klipovat.

Hiram - Profil | Po 16.1.2012 13:54:00

Přesně jak píše Faník, do jisté míry je i těžký angličák (14g+) dostatečně citlivý. Začni s těžším, kup si 12g Cralusso Ufo. Až se to naučíš, budeš používat za vhodných podmínek lehčí. Cralussa možná nejsou nejlepší, tak jak píše Faník, spousta lidí dává přednost balzovému splávku s pavým brkem, či jiným dříkem. V praxi se ukazuje, že lépe ukazují ty nejjemnější záběry a mají i další pozitivní vlastnosti. Nicméně obzvlášť pro Tebe bude Cralusso vhodné, hlavně pro svoji odolnost a snadné dovážení. Sám je rád používám.
Propad je super montáž, ale často se osvědčuje i větší zátěž v blízkosti návazce. Je třeba si uvědomit, že klasicky uchycený wagler (ne Cralusso Rocket) po nahození letí jako šipka a montáž je vlečená za ním. Teprve před dopadem na hladinu je třeba vlasec přibrzdit a tím se dostane montáž před wagler, narovná se a do vody spadne nejdál od tebe nástraha, broky a nejblíž k tobě wagler, to zaručuje, že se montáž nezamotá. Je to základní věc, kterou je třeba při nahazování s waglerem zvládnout.
Kdyby byl nějaký větší problém, v Mariánském jsem co chvíli :-)

joch - Profil | Ne 15.1.2012 0:05:36

Ahoj :) rád bych se zeptal jakým způsobem připevňujete vlasec k biči ( vyvázané očko x konektor x přes bužírky) nebo jinak?

lobotomie (fanik) - Profil | Ne 15.1.2012 0:47:57

konektor a když se "něco" rozbije, tak omotávka a přetažení bužírkou

Soblos - Profil | So 14.1.2012 11:55:34

Zdravím, rozhodl sem se ke koupi navijáku Shimano Stradic ve 3000, ale nějak sem se domotal v těch koncových označení tzn. (GTM, RC, SRC, FD) a nějak nevím co z toho vybrat, případně jaký v tom je rozdíl, chci to napasovat na prut MILO GERARDIX LIGHT match 420.

Hiram - Profil | So 14.1.2012 13:25:24

Tady to máš přehledně i s obrázky: http://fish.shimano-eu.com/publish/content/global_f​ish/en/nl/index.html
Já mám na matchku ráději zadní bojovou brzdu a rychlý převod. Taky bych možná doporučoval velikost 4000. Je podstatně rychlejší, méně kroutí vlasec. Ale i 3000 je slušná velikost.

mig61 - Profil | Pá 13.1.2012 16:09:34

Jednoduše řečeno: děkuji lobotomii(??) za odpověď, jen nyní nevím, jestli byla myšlena jako "na blbou otázku blbá odpověď" (chápu - a už se tu ptát na nic nebudu), nebo to bylo myšleno vážně. V druhém případě bych čekal, že když jsem v Poradně, tak mi možná řekne na co má vliv délka ponořené části "dříku" splávku tak významný...
hezký víkend

Hiram - Profil | Pá 13.1.2012 16:52:51

Je třeba klást konkrétní otázky. Na to, nač ses ptal Ti Fanik odpověděl přesně.
Já bych nenapsal nic jiného. K širší a přesné odpovědi by nestačil ani celý článek.
Dřík je terminus technikus, není třeba dávat ho do uvozovek. Plavaná je podle mě nejsofistikovanější způsob lovu ryb a z toho taky vyplývá složitost a obsáhlost jednotlivých kapitol, se splávkem v první řadě. Pokud budeme v podmínkách, kdy je na lovném místě ryba, více či méně ochotná příjmat potravu, pak tím rozhodujícím faktorem (zda zabere či ne) je sestavní udičky. Na udičce je v první řadě nejdůležitější splávek. Pokud budeš vědět, zda chce ryba potravu nabídnutou nehybně, plynule, ve sloupci či na dně, pak jsi schopen podle síly proudu odhadnout jaký splávek bude nejlepší a dále uzpůsobit rozložení zátěže.
Na chování splávku má vliv mnoho faktorů, primárně síla a typ proudění (lamalární, turbulentní), rozložení zátěže, nastavená hloubka, průměr vlasce, uchycení splávku, délka prutu, síla větru.... (i na stojaté vodě je proudění vody).
Obecně, čím delší dřík, tím je splávek stabilnější. Také záleží na materiálu dříku a hlavně na tvaru korpusu splávku. Opět, čím níž je těžiště, tím je splávek stabilnější. Je také potřeba si uvědomit, že krom zvláštních případů (např. splávek Avon) má být potopený celý korpus a dřík, ne jen dřík splávku.
Také musíš brát v potaz to, že ne vždy je třeba stabilní chování splávku. (např. při lovu na propad, v malé hloubce, velkém proudu mělké řeky)
Předně musíš vědět, jak, kde a co chceš lovit, pak můžeš teprve správně zvolit splávek a teprve když správně sestavíš udičku, máš šanci něco chytit i jinak než náhodou :-)

Knedlhans - Profil | Čt 12.1.2012 1:04:09

Dobry den,chtel jsem se zeptat,kdyz si chci namichat kaprove krmeni(lov s anglicakem),je lepsi smes(kuku srot,strouhanka,dle proudu mnozstvi hladke mouky,mlety popcorn,sladky posilovac nebo rybi moucka) pred pridanim partiklu(kukurice,repka,psenka) protlacovat pres sito nebo je to zbytecne a staci to jen rozmichat?Lovim vetsinou na zrnko kukurice.Predem dekuji.

Outer - Profil | Čt 12.1.2012 18:58:44

Pokud by to nemělo vliv tak by to nikdo nedělal. Ano, použití síta ma vliv na to jak krmení pracuje ve vodě. Minimálně do něj dostneš vzduch a krmení se krásně rozpadá a láká ryby jenom neleží ve vodě, jak těsto na knedlík.