Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

mig61 - Profil | Čt 12.1.2012 16:17:44

Dobrý den, chci se zeptat zkušených ohledně konstrukce pevných splávků: v obchodě vidím spoustu splávků různých délek. Jedná se mi o tu část splávku pod vodou - má délka spodního dílu nějaký vliv na chování splávků nebo je to jedno?
Děkuji

lobotomie (fanik) - Profil | Čt 12.1.2012 17:49:58

jednoduše řečeno: ano, má to vliv a často významný

drevak3 - Profil | St 11.1.2012 21:54:16

Zdravím, chtěl bych si koupit tento prut, máte s ním někdo zkušenost
http://www.pro-rybareni.cz/produkt/prut-robinson-co​rtez-match/?1,34590
chytám jak stojatou vodu tak chci i na řeku.

lobotomie (fanik) - Profil | Čt 12.1.2012 0:12:54

ode mě to nebude asi úplně ideál, ale je to opravdu hodně dobrej prut - za to ti tady veřejně ručím.

pipiš - Profil | St 11.1.2012 13:42:14

ahoj, moc děkuji všem zúčastněným za odpověď ohledně tyčky k podběráku a ještě jednu radu jak tu původní závitovou hlavu sundat z ručky a přitom jí nepoškodit. díky za pomoc všem

MrKos - Profil | St 11.1.2012 16:00:06

Pokud to nepůjde tahem tak to lehce nahřej nad zapalovačem tak aby lepidlo povolilo. Většinou to jde již při relativně nízké teplotě.

fukot - Profil | St 11.1.2012 13:53:19

zdar ,,vydry"
chci koupit klukovi nejaký match prut, délka 420, bude chytat na stojatých vodách s angličákem. Teď má od shimanaalivio 360. Kolem dvou tisíc. Díval jsem se na hodně prutů, co pruty od awa-shima, aexeon carp match nebo exel primer match. Popřípadě poraďte něco jiného. Dík

MrKos - Profil | St 11.1.2012 15:57:04

než tady rozepisovat, ostatně několik otázek na toto téma tu taky již padlo, pořád to stejné dokola tak doporučuji přečíst např. tuto diskuzi http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=643521
případně vyhledávačem najít podobné diskuze na téma "match" , "prut na plavanou", "prut pro začátečníka" atd.
je tady toho nepřeberné množství a celá řada otázek z konce roku 2011 takže se tam probírají aktuální pruty které momentálně trh nabízí

pipiš - Profil | Út 10.1.2012 15:45:47

ahoj, mám prosbu používám pro lov ryb na řece kruhový podběrák s teleskopiskou tyčí a ta nevydrží víc jak sezónu, vždy se poškodí závit v tyčce a tím je sestava k nepoužítí. tyč je od fa SEMA a moc mě mrzí že tak málo vydrží. závodníci jí používají daleko více za rok a tak určitě mají na tento problém nějakou fintu. prosím o radu

Outer - Profil | Út 10.1.2012 19:23:19

Nejednodušší je nechat si někým schopným udělat nebo zakoupit mosazný závit, aby to trošku vydrželo. Toť vše všechny, hliníkové koncovky jsem si nechal nahradit mosaznými a funguje.

MrKos - Profil | St 11.1.2012 7:58:35

Kromě uvedeného lze pořídit také bajonetovou spojku která je jednou částí stále našroubovaná na tyčce a druhou částí na hlavě podběráku. Montáž je pak jen nacvaknutím a pootočením přičemž to funguje a nic se nikam nešroubuje. Nevýhodou je pár desítek gramů navíc, případně to že tyčka je tím o cca 30mm delší což u některých modelů může být problém při složení.

Outer - Profil | St 11.1.2012 13:09:50

Rychlospojku používám taky je tuším od Prologic, výborné má i Fox. Funguje výborně, ale mám velice špatnou zkušenost s jejím použitím v kombinaci s hliníkovou koncovkou na podběráku, spojením vznikne elektročlánek nebo čert ví co a úplně se to navzájem rozežere.

davidostrava2 - Profil | Čt 5.1.2012 23:18:41

Ahoj.
Může mi někdo poradit jak by viděl prut pro plavanou viz odkaz. Zdá se mi pro klasickou plavanou v pořádku a také hmotnost nění nijak velká.
http://www.rsp-fishing.cz/akce-pruty-dragon/matchov​e-akce/prut-dragon-magnum-tele-match-x-treme-3-90m-​2-15g-vyp
Předem děkuji
David

MrKos - Profil | Pá 6.1.2012 8:41:03

Tento konkrétní prut neznám avšak asi bude odpovídat ceně takže spíše nižší třída. Na nějaké těžké anglány to nebude, spíše na pevný splávek a hmotnost je na tu délku taky poměrně vysoká (pro porovnání: chytám telematch colmic 4,3m 206g).

Pepa_666 - Profil | Čt 29.12.2011 21:05:40

Zdravím všechny,
nedávno se mi dostala do ruky boloňka Trabucco Performance BLS - 6m. Včera jsem jí vzal k vodě. Na můj vkus je super, ale z nějakýho mě neznámího důvodu se mi k ní na "netu" nedaří sehnat jakékoliv informace. Jediný co jsem našel stejný typ ale 4m. Nevít někdo, kde by se dali sehnat nějaké informace o tomhle proutku.
Dík Pepa.

MrKos - Profil | Pá 30.12.2011 21:04:54

Velice hrubým odhadem bych řekl že to bude prut starý dobře 8-10 let a moc informací o něm se už nenajde.

Desmos - Profil | Čt 29.12.2011 13:04:25

Zdravim, mám menší problém. Nemohu se rozhodnout, který z těchto prutů koupit. Buť Colmic artax 1800 4,2 m (10-25g) nebo Sensas power match 4,2 m (10-25g). Četl jsem mnoho článků na toto téma, ale pořád nemám jasno. Většinou, ale hodnotili lépe sensas. Nicméně někdo psal, že má sensas kratší rukojeť a né každému padne do ruky. Tak nevím jestli se vykašlat na rukojeť a koupit sensas a nebo colmic, který má rukojet dobrou. Tak bych vás chtěl požádat o radu, jaký prut je podle vás lepší nejenom ohledně rukojeti, ale také akce a zpracování prutu. Děkuji mnohokrát za odpověď.

lobotomie (fanik) - Profil | Čt 29.12.2011 13:10:54

nezdá se mi, že by sensas měl krátkou rukojeť - to je nesmysl, který si nakonec koupíš je na tobě. já mám několik sensasů a jsem spokojený.

Kotas122 - Profil | Čt 29.12.2011 12:08:03

Prosím jak je to se závěsem na anličák ? Je to ten drátek s 2 bužírkama?Slouží to jen na rychlou výměnu?Když provleču vlasec je závěs se splávkem napevno ale ten má přece chodit od spodní po horní zarážku?!Máte prosím radu jak s tím pracovat a v jaké situaci to používat?Dík Kotas 122

lobotomie (fanik) - Profil | Čt 29.12.2011 12:26:46

to je dáno tím že rozlišujeme několik způsobů a použití angličáku. Ten drátek co popisuješ se obecně nazývá "omega" adapter a je pro pevné uchycení stejně jako třeba "téčko" a běžne neřku-li je to nejčastěji použivané uchycení angličáku, kdy je prostě pevně nastavena hloubka.
Od zarážky k zarážce je to "klouzák" který se většinou používá na hlubší vody, kde není možné chytat s angličákem pevně uchyceným - respektive tam kde je hloubka stejná nebo větší než je délka použitého prutu.

kapr009 - Profil | Po 26.12.2011 15:30:59

MrKos - Profil | Po 26.12.2011 20:08:08

Na můj vkus je to krátké a podobnou práci udělá matchka která je rychlejší, životnější a lépe to z ní lítá. Když už boloňku tak pro začátek 6 nebo 7m podle toho na jak velké a hluboké řece chceš chytat. Osobně mám 7m a 6 m bych nechtěl , ale jsou lidé kteří dokážou s šestkou odchytat skoro všechno. Na druhé straně pro chytání v nějakém potoku či malé řece by to stačit mohlo.