Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

Monti - Profil | Po 11.7.2011 12:52:58

chcel by som sa spítať či sa dá pri plavanej používať ako kmeň šnúra, objednal som si match a chcel by som ho ísť vyskúšať lenže nemám ešte naviják tak by som tam chcel dat jeden z feederu lenže na cievke mám šn´úru

MrKos - Profil | Po 11.7.2011 13:09:09

Nouzově to jde, ale špatně se s tím nahazuje, špatně se to potápí, dělá to pytel, je to celé neprůtažné takže s krátkým klackem match je to chytání takové tvrdé a v podstatě hodně ryb může končit vyříznutím. Navíc je v podstatě skoro nezbytné aby i návazec byl z pletenky protože pokud není tak ho i relativně malé ryby trhají.

pavel1830 - Profil | Ne 10.7.2011 14:46:32

zdravím,lov mezi stulíky u dna a na mlaskačku.Poraďte mi,jakou zvolit nejlépe montáž.Díky předem.

MrKos - Profil | Po 11.7.2011 13:06:51

Mezi stulíky u dna kmen 0,18 a forpas 0,16 přičemž pokud je to u břehu což většinou bývá tak stačí splávek 1g, háček vel 10, nástrahu na dno, ale přesně.
Mlaskačka - háček klidně i 6, kmen 0,18 a bez návazce natvrdo nebo návazec 0,16. Žádný splávek, žádná zátěž, nic.

kral.okounu - Profil | Út 28.6.2011 19:39:38

zacal jsem chytat na prehrade hracholusky v plzni a nevim jakou udelat montaz a co dat na hacek a cim krmit kdyz chci chytit amura je jich tam strasne ale na nic neberou

MrKos - Profil | St 6.7.2011 13:09:15

v první řadě dopručuji si o tom něco přečíst např. zde http://www.mrk.cz/search.php3?kde=clanky&kw=amur

a potom hned vedle zde http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=amur

jinak obecně: amur žere kukuřici, rákosí, ovoce, kompoty, okrajově rousnici, masňáky i rybku

nextn - Profil | St 6.7.2011 10:51:24

Tohle platí i tento rok?
- Rybolov mládeže:
Mládež do 15 let včetně může lovit na vodách mimopstruhových na 1 prut. Mládež do 15 let včetně nesmí lovit na nástražní rybky, ani jejich části, rovněž tak nesmí lovit nástražní rybky do čeřínků. Přívlač je povolena pouze s umělou nástrahou.


Hledám v řádu a nemohu o tom nic najít
Díky

MrKos - Profil | St 6.7.2011 13:04:55

v MRS to platí a v ČRS jsem nepátral - pokud to tam opravdu není tak to neplatí

Koryba26 - Profil | St 6.7.2011 10:17:54

Dobrý den
Mužu dát na plavanou živou či mrtvou rybku aby jsem mohl chytit štiku nebo převázat na přívlač splávek s živou či mrtvou rybkou?
Děkuji

MrKos - Profil | St 6.7.2011 10:38:48

Nevím kolik je ti roků takže připomínám co platí u nás na Moravě " XI. Rybolov mládeže:
Mládež do 15 let včetně může lovit na vodách mimopstruhových na 1 prut. Mládež do 15 let včetně nesmí lovit na nástražní rybky, ani jejich části, rovněž tak nesmí lovit nástražní rybky do čeřínků. Přívlač je povolena pouze s umělou nástrahou. "

A jinak jsem dost dobře nepochopil otázku a pravděpodobně se ptáš jestli můžeš dát na plavanou rybku a nebo na přívlač splávek s rybkou . No ať je to jak je to tak na rybku samosebou štiku chytit můžeš a když už tak budeš činit tak bych doporučoval splávek, olůvko, lanko, jednoháček nebo max. dvojháček a štiku sekej hned. Nemá cenu ji nechat zažírat

Petr Sedlák - Profil | Čt 16.6.2011 16:51:01

Ahoj,

mám chatu u přehrady a chtěl bych se na ní naučit chytat amury. Občas se dají nalézt z rána při zatopených březích a to se pak na rohlík z hladiny mohou zbláznit. Chtěl bych je ale umět nalézt v hlubší vodě. Hlavně bych chtěl vědět, na co bych je mohl chytat. Kapři tam berou na klasické krmítko docela spolehlivě, ale o amura člověk nezavadí.. A že jich tam jsou mraky.... Dík :).

MrKos - Profil | So 25.6.2011 18:29:38

Zkusil bych krmit ovocem a na ovoce i chytat neboli je potřeba udělat něco aby to kapr nežral a aby to pro amura bylo atraktivní. Otázkou je do jaké hloubky bude amur ochotně najíždět. To nikdo neví.

procha666 - Profil | So 25.6.2011 18:18:27

Dobrý den,
na závodech se mi povedlo vyhrát angličáka 5,5g+(2x0,9g oddělitelná zátěž)+1,8g a chtěl bych to s ním zkusit na přehradě v Brně (=prygl) ale nevím jakou zvolit montáž. Na internetu včetne MRK.cz jsou jich miliony a já nevím kterou si vybrat. Chci nějakou neutrální na kterou zabere všechno. Mohl by mi někdo poradit? Předem děkuji

MrKos - Profil | So 25.6.2011 18:26:57

Zrovna na pryglu to bude těžké a pravděpodobně si tam s anglánem nikterak zázračně nezachytáš protože je tam členité dno a rozdílná hloubka na relativně malých plochách, velká hloubka takže hrozí průběžný splávek a hlavně to tam celé pořád někam proudí. Možná někde od Sirky nalevo by to šlo nebo na loukách u bóje v Rokli, případně na Sokoláku.
Dovaž to tak aby z vody vyčníval 1cm, hlavní zátěž 30cm od forpasu, těsně nad forpas broček 0,2. Pak už je to hlavně o krmení a o tom s jakou přesností se ti podaří tam dostat i nástrahu.

Pally - Profil | St 15.6.2011 18:21:16

V nedelu si idem dat s bratom zavod kto chyti viac ryb... a tak sa chcem popytat aku nastrahu mam pouzit???

MrKos - Profil | Čt 16.6.2011 7:51:45

Pokud jde o to chytit co nejvíc ryb a je jedno jakých tak za nejlepšího bych považoval masňáka a nebo pinku. Případně kousek hnojáka.

nofish - Profil | So 11.6.2011 1:05:54

Máte někdo zkušennost čím nahradit žížaly a červy? Chytám na revíru kde berou kapři plotice, cejni, x krát lépe třeba na rousnici než na nástrahy rostlinného původu. Ať na plavačku nebo na položenou. Víckrát vyzkoušeno a je to tak, alespoň zatím. Žížal nedostatek, taky jich za den padne i 30-50 (rousnic). Moc se mi nechce je kupovat a hlavně kdyby šly nahradit něčím jiným, taky pravděpodobně živočišného původu, bylo by to jednodušší. A nebaví mě je chudinky vraždit, pokud bych nemusel tak to nedělám :)
Prostě čistě teoreticky, co by mohlo zabrat? Zkušennost s těma umělotinama nemám (plastoví červi, či co to je).

ad játra, o těch uvažuju už déle, ale to je na termosku s ledem a dát je do toho. V tomhle počasí teda. JInak mi jde jen o nástrahu, vnadit tím nehodlám.

Hlavní požadavek je, aby to vydrželo jako žížala, dlouho vydrží, většinou dokud mi ji ryba z háčku neukrade. Nerozpadne se při menších drbancích. Při náhozu nespadne z háčku. Myslím že ty játra by mohly na proužky vydržet zhruba stejně.

lobotomie (fanik) - Profil | So 11.6.2011 2:36:41

budu se opakovat, ale nejlepší náhrada za rousnici je asi lančmít nebo třeba i telecí párek, použít se dají také proužky jater - ideálně mirně naložené v magi

Hiram - Profil | So 11.6.2011 20:26:26

Játra jsou moc dobrá věc. Rozhodně vyzkoušet. Ale ne, že zbytek vyhodíš do vody u břehu, aby tam hnil. Za zkoušku stojí taky různé konzervy pro domácí mazlíčky, ale opět to samé, krmit sporadicky ať zbytky nehnijí ve vodě a běda najít v trávě tu prázdnou plechovku - to je pak na výprask.

Mira_B - Profil | So 11.6.2011 9:23:44

Zdravim,

Mam dotaz - pro zkusene mozna trapny, ale ja s plavanou terve zacinam, tak se ptam..

Jak je mozne docilit toho, aby "to"pri lovu "na brcko, kacenu apod." zustalo na miste?
Jsem na stojate vode, je bezvetri, nahodim..a za par minut mi to priplave temer ke brehu, nebo nekolik metru od mista nahozu..

V cem je tedy zakopany pes? Je potreba nejaky special potapivy vlasec (potopi se i ten muj.., "pytel" na hkadine neni..)? Nebo je na to nejaky figl?

Montaz je nasledujici: na kmenovem vlasci (0,25)splavek, pripadne kacena prubezna, zarazka, obratlik a na nem krmitko (s troskou testa) a hacek na cca 15 cm 0,19 snury..

Poradi nekdo prosim?

Hiram - Profil | So 11.6.2011 20:23:40

Doporučuju hlavně nastudovat trošičku teorie například z článků Martina Maťáka o lovu kaprů na wagler tady na MRKu. Je tu i spousta dalších zajímavých článků. Na nejzajímavější jsem umístil odkazy přímo na svůj blog (viz profil).
Ke konkrétnímu problému... rozhodně bych přehodnotil použití krmítka a splávku v jedné sestavě. Pokud ti to tak dobře funguje, doporučil bych překontrolovat průběžnost udičky krmítkem, pokud bude dobrá, pak prostě jen zvětši ponor, tak aby krmítko dosedlo na dno. To ukotví sestavu v jednom místě. Zřejmě používáš dostatečně velké splávky, takže bys neměl mít problém s jeho zatlačováním pod vodu vlivem větru a proudění vody.