Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

dingo93 - Profil | Čt 9.6.2011 19:34:19

dobry vecir prosim chci se zeptat zda se da pouzit feeder jako macka jeto ronthonson dialex feder 360 90g (medium)dekuji

MrKos - Profil | Pá 10.6.2011 9:03:14

Ano, nouzově to jde. V porovnání s matchkou se s tím hůře nahazuje a chová se to trochu jinak i při potápění vlasce, při záseku atd.

dingo93 - Profil | St 8.6.2011 10:01:28

Dobry den rad bych jsem se zeptal zda je lepsi pouzit pri zavodech fixacni aplavek ci waglera dekuji Ps: jake krmeni je nejlepsi tak aby tam nejezdila bila ryba dekuji

MrKos - Profil | Pá 10.6.2011 9:00:53

Při lovu pod nohama někde u břehu je lepší splávek pevný ( možná ten co jsi ho nazval fixačním) a na větší vzdálenosti, ve větru apod. je praktičtější předvážený anglán (wagler). Na závodech se většinou ryba stáhne od břehů dál.
Krmení aby do něj nejezdila bírá ryba neexistuje, dokonce i do vařené kukuřice zcela spolehlivě napochoduje plotička s cejnkem. Pokud potřebuješ selektovat jinou rybu než bílou tak nezbývá než přizpůsobit montáž a nástrahu.

Koryba26 - Profil | Út 7.6.2011 14:16:24

Dobrý den
Nevíte jěště na jaké krmivo berou velcí kapři?že by jsem se vydal na velké kapry
Děkuji

MrKos - Profil | Út 7.6.2011 15:05:58

tento dotaz by měl spíše směřovat do poradny kaprařina http://www.mrk.cz/poradna.php?id=3

Případně použij vyhledávač a tam zadej klíčové slovo "kapr" , " bojlíz" , "boilís" , "boili", "velcí kapři" apod. http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=velc%ED​​+kap%F8i
Otázek na toto téma tu je několik desítek a je přínosné si je přečíst. Dalším zsdrojem informací jsou články kterých je tu k tématu taky dost http://www.mrk.cz/clanky.php3?kat=2

Koryba26 - Profil | Po 6.6.2011 16:57:38

Dobrý den
Jakej bych měl dát vlasec na velké kapry?
Děkuji

MrKos - Profil | Út 7.6.2011 13:54:21

Záleží co si představit pod pojmem velký kapr. Na vodě kde je místo lze v podstatě jakéhokoliv kapra vytáhnout na forpas 0,16 - 0,18 a víc jsem asi nezkoušel. Obnáší to mít kmen silnější než forpas a kmen silnější než 0,20 při plavané zoufale špatně létá a má i celou řadu dalších nevhodných vlastností.
Na kapra průměrné svazové velikosti bohatě stačí návazec 0,12 a kmen 0,15.

feederboy2 - Profil | Ne 5.6.2011 13:48:51

Dobrý den,
Chci se zeptat na jednu (hloupou) otázku. Na pevné splávky chytam od té doby co jsem zacal rybaryt.Ale nyní bych chtel zkusit i klouzave splavky.A proto mam dotaz co znamena gramaž 4+1 gr.

MrKos - Profil | Út 7.6.2011 13:51:36

4g pevné a jsou součástí splávku + 1g hmotnost olova potřebného na dovážení.

Quick2803 - Profil | Po 30.5.2011 7:44:28

ahoj chci se zeptat jestli jde chytit kapr na bič a jestli je to mozné tak jak bych mel uspusobit sestavu dik Quick2803

MrKos - Profil | Út 7.6.2011 13:50:41

Kapry není problém chytat na bič kolem 8 - 9m s návazcem 0,12 nebo 0,14. Víc bych asi neriskoval protože bič to nemusí vydržet. Ostatní části montáže jsou klasické takže např. pevný splávek 1g, zátěž, forpas. Na kratší bič to může být docela trápení protože kapr bude návazce pravděpodobně trhat.

Tom252 - Profil | So 28.5.2011 14:00:18

Když chci lovit kapri na na rybníku asi 8 metrů hlubokém mám použít průběžný splávek nebo pevný splávek a má být návnada až na dně rybníka nebo může bít třeba jen v poloviční hloubce např. 4 metry
Díky

MrKos - Profil | Út 7.6.2011 13:48:13

Pokud chceš lovit kapry tak návnada i nástraha musí být primárně na dně takže splávek lépe průběžný a nebo prut který i s pevným splávkem do takové hloubky dosáhne. Někdy se stává že je možné kapry chytat i v mezivodě což jsou třeba ty zmíněné 4m.

OK LOV - Profil | Út 24.5.2011 17:49:20



VODA

Každý z nás z vlastnej skusenosti určite vie, že neje voda ako voda.Nieje to obyčajná číra tekutina.Určitú úlohu tu zohrávajú faktory, ako je tvrdosť vody, hodnota pH ,ostmotický tlak, či elektrická vodivost .

Tvrdosť vody:

závisí hlavne na rozpúštaní vápnika vo vode.I na chov niektorých druhov rýb potrebujeme nikedy extrémne mäkkú vodu. Voda z vodovodu je tvrdá.

.Hodnota Ph vody:

najideálnejšia hodnota ph je 7 ciže pH=7.Ph=7 má napríklad daždová a destilovaná voda.Voda v tropoch ma pH=5-6,8.Takáto voda sa nazýva kyslá voda.



Alkalická voda sa nachádza napríklad vo vodách mierneho pásma ph=7,5-9.niektoré druhy rýb potrebujú trocha slanú vodu.

Všeubecne je vhodné do krmiva pridávat soľ.Vdaka soli ryby lepšie prosperujú a soľ taktiež ničí niektoré druhy baktérií, alebo zabraňuje ich vzniku.

Je to jeden z faktorou, prečo ryba vyhľadáva a zdržuje sa v mieste kde je slané prostredie.



Elektrická vodivosť vody závisí na množstve minerálnych látok rozpustených vo vode.

Hodnoty tvrdosti a elektrickéj vodivodti od seba závisia.to znamená, že čím tvrdšia je voda, tým väcšia bude aj vodivost vody.

Vodivost vody je ovplyvnená aj množstvom ionov, ich pohyblivostou a teplotou.



Tieto faktory majú rozhodujúci význam pre biologickú hodnotu vody .



I odchov rýb je úspešný len vtedy, ked sa dosiahnutá hodnota čo najviac priblíži k hodnotám vôd, v ktorých ryby prirodzene žijú.



Pozn.: Podľa labor.vyšetrení sa z vody vyparí chlór za 2-3 dni



Při testovaní komerčných a profi krmiv sa zásadne používa voda len z lokality na ktorej sa krmivo testuje. Podľa teploty vody /vzduchu a i hore uvedených faktorou sa pripravuje i kombinácia a zloženie /z komponentov/,čas - dĺžka prípravy krmiva pred lovom pre konkrétnu lokalitu atď……..

lobotomie (fanik) - Profil | Út 24.5.2011 17:57:48

a?
i když je to mimo mísu, tak se musím zeptat na ten poslední odstavec - jak víš že se při testování "krmiv" lépe řečeno vnadících směsí používá výhradně voda z lokality kde se směs testuje?
Ty jsi někdy dělal testera na plný úvazek? (případně kde u koho?) Nebo snad vyrábíš nějaké komerční nebo profi směsi? (případně jaké a kde?)
Jak víš že se při testování směsí mosella, sensas, mvde, rameau, la sirene x21 atd. používá výhradně voda jen z místa lovu? (tohle mě opravdu zajímá - zdroj informace)

Salouš - Profil | So 21.5.2011 22:29:45

Čus chlapi. Mám pocit,že když zvlhčím vnadící směs jinou vodou než vodou ve které chci lovit,tak vnadění strácí účinost. Máte někdo podobné postřehy,nebo je to opravdu jen můj pocit?

Hiram - Profil | Ne 22.5.2011 0:27:11

Je to jen dohad. Pokud se tím někdo opravdu zaobíral, zajímalo by mě na co přišel. Sám jsem s tím experimentoval, ale nedal bych ani korunu pro nebo proti. Řekl bych, že ze všech komponent v krmení je kvalita vody použité na vlhčení nejméně důležitá.Pokud nemá vyloženě extrémně výrazné senzorické vlastnosti neměl by být problém. Stejně ale všichni paranoidně používáme vodu z revíru. Příště zkusím nějakou minerálku a napíšu výsledek :-)

lobotomie (fanik) - Profil | Ne 22.5.2011 3:54:10

Naprosto běžně vlhčím krmní vodou z vodovodu (stejně jako zrovna teď nebo včera) a těžko říct, jestli kvůli tomu dnes zachytám hůře a včera jsem přechytal řadu lidí co vlhčili vodou na místě.
Připouštím ale, že jsem postižen stejnou myšlenkou o vlivu vody a také si myslím, že mohou být oblasti, kde je voda ze zdroje pitné vody upravována daleko silněji než jinde a může to pak mít znatelný vliv =)

h@NZ - Profil | Pá 20.5.2011 23:07:32

Čest bejci,
Takhle chci chytat hlavně dravce na plavandu převážně štiky,potřebuju poradit s koupí ňákýho prutu,nevim právě jestli se na to hodí matchový prut.Nejlepší by bylo hodit mi sem odkaz ať mam aspoň představu...Dík za odpověď a za radu

MrKos - Profil | So 21.5.2011 19:18:48

Bobkařský jemnější teleskop kolem 20-40g je na štiky akorát, dá se pořídit za pár stovek, transportní vlastosti jsou vyhovující a nemusíš to celej rok převazovat.