Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

Mikka - Profil | So 21.5.2011 11:38:50

Zdravím pánové, jsem rybář, který chytá pouze na feeder, ten je můj oblíbenej a neojblíbenější a bokem občas chytám i na brk, jenže nedávno jsem propadl i chytání na angličáka a v tom je ten problém, neustále bojuji se sestavou, za prvé nejsem schopen sestavu doladit (vyvážit) a když už se to snad povede, tak zase bojuji s hloubkou, naposledy jsem s tím zápasil asi dvě hodiny, tak jsem to zabalil a vzal si feeder. Dokáže někdo poradit jak na to nebo jestli je nějakej manauál :-) pro debily, tak sem s ním :-) nebo je tady na mrku nějakej článek??? Dík všem za každou radu.
Zdraví Michal

Hiram - Profil | So 21.5.2011 19:16:57

Určitě si něco napřed přečti, dost je toho především tady na MRKu. Odkazy na nejzajímavější články mám na svém blogu (viz profil).
Pokud jde o vyvážení, kup si nějaký pořádný angličák, ať máš jistotu, že nesaje vodu apod. Např Cralusso Dart. Správně jej uchyť do Téčka. Potom podle sestavy, kterou chceš použít rozmístíš broky. Budeš dovažovat řekněme 2g, tak si vezmeš cca 6x broček 0,33, nacvakneš jich 5 asi 15cm nad návazec, nahodíš (nezapomeň, že když budeš vyvyžovat na mělčině je to víš k čemu). Dál podle toho jak bude spálávek vyvážený přidáš buď ten šestý broček nebo jiný menší přímo ke spoji návazec kmen. Nic na tom není a kdo to nezvládne, měl by... "trénovat" :-)
Měření hloubky je možné více způsoby. Nějaký odhad kolik vody v místě lovu budeš mít. Nastavíš hloubku cca o půl metru větší a nahodíš do měřeného místa. Teď by měl splávek čouhat z vody protože všechny broky leží na dně. Postupně budeš ubírat hloubku, až se hlavní zátěž dostane nade dno což bude na splávku vidět a pak už jen zkoriguješ podle toho kde chceš mít nástrahu při lovu. Další možnost je přímo na háček nacvaknout velký brok (1g) a nastavit menší než předpokládanou hloubku. Splávek se poté bude potápět zcela pod vodu a ty budeš přidávat hloubku dokud ji nevyměříš přesně. S tímto systémem se bude hůř nahazovat. Hrozí také poškození návazce. Pak jsou další možnosti jak měřit hloubku přímo s použitou sestavou. Však Tě napadnou. Eventuelně není vůbec od věci s sebou nosit další prut s pevným splávkem a naměřit si hloubku s jeho pomocí. Zásadní věc je strefit se pokaždé do stejného místa. Jinak to nemá sebemenší smysl. Kámen úrazu bych viděl zřejmě zde :-)
Hodně štěstí

Salouš - Profil | Po 16.5.2011 22:22:45

Ahoj chlapi,poprvé v životě jsem si na závody koupil litr červů,lepší krmení a za čtyři hodiny lovu jsem měl dva nesekatelné záběry.Skončil jsem s nulou na rybníku ,kde mi to jindy slušně bralo.Měniil jsem hloubku snad po centimetrech a nic nepomohlo.Kolem mě to slušně bralo jen já nic. Nevím v čem byla chyba?

lobotomie (fanik) - Profil | Po 16.5.2011 22:36:58

na to se nedá odpovědět, když Tě člověk neviděl chytat... jednak se to občas stává i kovaným závodníkům a druhak je to při závodech takřka vždy těžší a úplně jiné než "normálně"

pumba - Profil | So 7.5.2011 19:12:22

ahoj... ked idem na štuky a chcem si dat rybku pod plavák kolko gramový bi mal bit (rypka bude asi 4 až 8 cm velká, dakujem za otpoved :D

MrKos - Profil | Čt 12.5.2011 19:58:08

5-10g bohatě stačí

solex - Profil | St 11.5.2011 13:28:12

Zdravím,poraďte,jak velká klasická lízátka (g) ,případně cralussa bubble či torpedo -
na řeku tipu svratka ve spodních pasážích ,kde je stálý proud , a spíš ta lízátka ,nebo
ta cralussa ? , chytat budu jak s bičem 6 m ,tak s klasickou matchkou 4,2
díky r.

Hiram - Profil | St 11.5.2011 21:09:43

Kontrolní otázka, víš k čemu lízátka jsou?

S matchkou o délce 4,2m s nimi můžeš chytat pokud nebudeš zabroděný ve vodě tak 3-3,5m od břehu. Jsi si jistý že umíš být na břehu tak potichu, aby sis tak blízko nevyplašil šupináče, tedy za předpokladu, že v té vzdálenosti už nějací jsou? A s bičem 6m... hmm dejme tomu, že se ti na těch cca 5m, což je realita kam s tím bičem dosáhneš podaří najít místo 3m hluboké. To znamená, že budeš mít mezi splávkem a bičem cca 2,5m vlasce. Předpokládejme tedy, že nemáš bič na lov ouklejí a drobotiny a jeho špička nebude prohnutá jako luk. Víš jak blbě se ti bude chytat? Strašně...

Pokud na to máš chuť pořiď si odkládací bič (děličku). Pak si to na řece užiješ jak nikdy. Jestli nejsi přesvědčený, že máš dost blízko u břehu dost hluboká místa, tak aby mělo smysl v nich chytat, kup si od Cralussa raději splávek Surf. Není to kdo ví co, ale 100x lepší než lízátka (v tomto případě). Gramáž se i se znalostí konkrétní řeky odvíjí od aktuálního průtoku a konkrétního místa, hloubky, počasí, cílové ryby atd.

Obecně jestli do toho přece jen půjdeš... klasika se hůře ovládá a není tak citlivá jako produkty od Cralussa, ale má některá specifika díky nimž ještě pořád přežívá. Bubble je určený k proplavávání a mírnému zadržování. Torpedo k úplnému zastavení. Torpedo tuning také, s tím že na něm bezprecedentě vidíš zvedáky. Na experimentování s bičem a matchkou snad ještě tak ten bubble. Pokud bude velice mírný proud nemá to vůbec smysl, tedy snad tak od gramáže 5g - 7g - 10g víc už je asi taky nesmysl.

Hodně štěstí přeju... a ne, že budeš říkat, že lízátka jsou na nic, když se ti s nima nebude hned dařit.

RK - Profil | Pá 6.5.2011 15:37:17

Jak vyměřit hloubku?Nejsem pitomec,ale jak je nad 3m a ve velké vzdálenosti,je to komlikované.Chce si s tím pohrát,ale možná existuje finta,jak na to. Já si splávek(anglán) vyvážím přesně na lov. Potom pod poslední brok dám závaží,které splávek dokáže potopit.Stalo se mi ale,že jsem chytal nakonec na počertech přehloubenou udici.Stalo se totiž,že závaží bylo na dně za splávkem a splávek se potopil o 1cm,ale byl o cca 1m blíže ke mně,než závaží.Ty zmatky,kdy jsem potom už při lovu neustále ubíral hloubku a čekal,až zvedací brok konečně dosedne na dno,se nedostavoval. Abych to zkrátil,není lepší vyvažovat nějakým spec.splávkem(větší vztlak),nebo nejdříve dát jen splávek,dolu olovničku a teprve po nastavení hloubky vyvažovat?

MrKos - Profil | Pá 6.5.2011 19:41:04

Pokud nemáš problém s dobrým vyvážením splávku tak nemáš problém ani s tím číst jak se splávek chová a podle toho docela přesně určit co všechno leží na dně což je základ. Navíc je většinou velký rozdíl i v tom jestli je na háčku červ nebo kukuřice a opět to lze velice ůspěšně použít pro určení hloubky a vyladění tak aby to šlapalo.
K otázce: někdy používám olovnici na háčku pro hrubé změření hloubky, montáž mám vždy dováženou předem takže před měřením hloubky a pak dolaďuju postupně až se mi líbí jak to šlape. Také lze docela slušně měřit hloubku odejmutím kroužků na splávku nebo zvýšením nosnosti pomocí vysouvací antény. Osobně mám nejraději napíchnutýho červa na háčku a pozorovat co to dělá... Podle toho upravuju až se trefím a to nejen háčkem přesně na dno, ale i rybám do chuti která ne vždy je stejná.

RK - Profil | Pá 6.5.2011 14:33:07

Zdravím všechny.
Krmení Traper vody stojací,živá-b.červy.Kolik hlíny dát,jaký poměr?
Díky

MrKos - Profil | Pá 6.5.2011 15:09:51

V zímě dávám hlíny klidně 50% i více, v létě méně podle toho kam jdu. Na stoják cca 20% na řeku odhadem tak 30%.

pfly - Profil | Čt 5.5.2011 9:18:57

Zdar,potřebuji poradit.Chci chytat s boloňkou v proudu-tvrdý dno,občas větší šutry,hloubka 2,5-3m.A za prvý,je výhodnější použít Cralusso bubble než klasickou kapku?Je to o tolik větší rozdíl?(proud zas není nijak extrémní)A za druhý,kam až můžu zajít nad takovým dnem s délkou volného návazce tj.mezi háčkem a první zátěží,aniž bych nějak zásadně ztratil citlivost sestavy?Standartně používám tak do 30cm,ale i tak dost často trhám..Vyřeší to posunutí zátěže?

MrKos - Profil | Čt 5.5.2011 9:26:02

Bubble spíše ne a volil bych když už tak cralusso bolo nebo cralusso surf případně klasickýho kuláče podle toho jak to teče a jaká je hloubka.
Vzdálenost olova od háčku nebo délku forpasu atd. lze velice těžko posuzovat takto od klávesnice a je potřeba to zkusit, zkoušet a opakovaně ověřovat ... někdy platí že stačí 20cm a někdy je 80cm málo.

Dominátor - Profil | Út 3.5.2011 20:45:19

Ahoj, chtěl jsem se zeptat jak udělat těsto, aby se ve vodě hned při dopadu udělal oblak krmné směsi?

Hiram - Profil | Út 3.5.2011 21:38:47

Jsou v podstatě dvě možnosti. První je krmení (neříká se těsto) převlhčit, aby z něj byla téměř řídká kaše a před dopravením do vody ho obalíš v troše suchého krmení které si necháš bokem. Pokud budeš střílet prakem pak musíš před výstřelem košíček namočit do vody. Další možnost je krmení udělat téměř suché, vlhčit ho třeba průběžně aby jen tak tak lepilo a po dopadu na hladinu se okamžitě rozbilo. Vhodné je samozřejmě i přidání správných komponent do krmení. Rozhodně bude dobře mrakovat "sprašná" hlína (vhodně navlhčená).

HPavelH - Profil | Út 19.4.2011 8:01:56

Dobrý den,chtěl bych vás poprosit o radu o krmení...kdyz je rybnik hluboký asi metr a půl jak krmit?chtěl bych chytat asi pod hladinou a chytat převážně ouklej a perlínci,proto vas prosim o radu ohledně krmení ja zkoušel strouhanku,ale ryby brzo odjedou...prosim o radu a mužete mi poradit i nějakou sestavu na chytání.děkuju s pozdravem Pavel

MrKos - Profil | So 23.4.2011 20:26:54

když se budu držet nekomerčních směsí kterých se ouklejových mrakových prodává hned několik tak bych dal do krmení (klidně to strouhanky se šrotem) pomletou řepku a moc to nemáčel ... samosebou hlínu aby to kalilo
ono to pak vzlíná, různě se vznáší a rybu drží
montáž propadovou tedy většinu zátěže ve splávku nebo hned u něj, návazec volně klesající nebo může být zatížen obratlíkem či bročkem do 0,1g

toxik - Profil | Út 19.4.2011 20:26:43

Dobrý den, v plavane jsem začátečník a tak jsem se chtel zeptat jak se měží hloubka?

MrKos - Profil | So 23.4.2011 20:22:50

hloubka se měří tak že se něco těžkého dá na háček a podle toho se pak nastaví splávek tak aby lezl z vody akorát
obvykle tím závažím bývá olovnička, broček, kukuřice, cokoliv co je tak těžké aby splávek potopilo... na řece je vhodná ta olovnička