Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

Nitram. - Profil | St 23.3.2011 18:04:49

zdravim,doma mi leží pytlík coco belge od trapera a nevím jak ho využít,jak se používá a na jaký ryby???

lobotomie (fanik) - Profil | St 23.3.2011 18:24:34

už ho moc nepoužívám, primárně je určen spíš pro plotice ale často na něj reagují dobře i cejni nebo karasi. osvědčuje se hodně právě v tuto dobu kdy se často mění počasí. Podporuje chuť k jídlu a netečné plotice se často rozežerou. dávkování do 20% - a má disperzní účinek (čím víc ho bude, tím víc se krmení rozpadá) a je dobré ho kombinovat s jemným krmením

HPavelH - Profil | Čt 17.3.2011 7:53:54

Dobrý den,chtěl bych se zeptat.chtěl bych chytat plavavanou,ale potřeboval bych poradit jak krmit,to mi nějak nejde...jedu v neděli na závody,na rybník,koupil jsem krmeni na studenou vodu,ale vůbec nevim zda ho použit nebo ne....našel jsem dobrý zdroj hnojňáků,kde neni problem nasbírat 2 litry,přemýšlel jsem krmit jen žižalama a červy.nebo je nějak přidat do krmení.prosim poraďte co a jak nebo co si koupit,popřípadě i na co chytat...diky moc Pavel

MrKos - Profil | Po 21.3.2011 20:54:46

Je velice těžké radit jak krmit když nevíme co potřebuješ chytat protože nejsou závody jako závody. A nevíme o té vodě nic.
Tedy obecně bych asi volil slušné krmení lehce naředěné hlínou, litr živé a klidně dva pokud tam není omezení. Hnojáky můžeš taky zkusit avšak nečekal bych od nich zázrak.
Pak už je to na tom jak co pořebuješ nachytat. Splávek vhodný na stojáky maximálně 1gram nebo lehčí anglán do 6g. Čudle = osmička forpas, háček 16-18, jeden až dva červi na háčku, přesně vyladěné, rychlostní lov. Kapři = osmička až desítka forpas, háček 14-16, dva červi, kukla, kombinace, půl hnojáčku, malej kousek rohlíku, všechno přesně vyladěné, dobře číst každej pohyb, s tou rybou je potřeba umět žít a "vidět" ji už jak k tomu háčku jede.
A opět to co říkám pořád hlavně je potřeba k té vodě chodit a to pokud možno často.

červajs - Profil | Po 21.3.2011 20:15:58

Zdravím, začínám s plavanou na angličáka a chtěl bych se zeptat proč mi po nahozu splávek nezůstane na místě ale cestuje mi po vodě, je moc lehkej, nebo mám nastavenou špatnou hloubku?

MrKos - Profil | Po 21.3.2011 20:41:27

Těch důvodů může být hned několik a to od špatně nastavené hloubky přes nevhodně sestavenou zátěž nahoře-dole až po proud který to i na stojáku často docela slušně tahá. Dopuručil bych to vyladit tak aby dole bylo jen 0,2g, změřit hloubku a to s takovou přesností aby na dně leželo pouze 5cm forpasu¨s háčkem a dobře potopit vlasec. Pokud to přesto pojede tak přidat hloubku aby se na dno položil i brok a znovu to zkusit a to celé tak dlouho až se to podaří odladit. Jsou vody kde to teče takovou rychlostí že je nutné záběrový brok doslova tahat za splávkem a přesto v tom lze číst záběry.
Je potřeba hlavně chodit k vodě a zkoušet, zkoušet a zkoušet.

Durchlon - Profil | Ne 20.3.2011 13:16:37

Zdravím,
začinám s plavanou a celkově s rybařením. Proto bych se chtěl zeptat jaký prut s navijákem byste mi doporučili na šoulačku. Cena tak 2 000 max 2 500. Díky moc.

MrKos - Profil | Po 21.3.2011 20:24:12

protože z dotazu není přesně jasné jak chceš chytat a co chceš chytat a šoulačka může být velice široký pojem tak bych doporučil nějakou kratší match shimano, triana, milo, nejlevnější řady v délce 3,9 - 4,2 a gramáži do 20g

a naviják např shimano exage 2500 - 3000 což by mohlo vyhovovat

carp team přelouč - Profil | St 16.3.2011 20:17:06

Dobry den mam tu takovou rychlovku pristy tyden o sobote se konaji 1km od meho bydliste zavody.Na pisniku ma kolem 4 ha.A brehy sou tvorene lesemtj.kolem vetsiny celeho pisaku je les.Uvazuji o tom ze bych sel na jeden prut na dál na splavek a v zaloze mel nachystanej 5m bic basic.Muze se chytat pouze na 1 prut.Ale nevim co pouzit jako krmeni a nastrahu???

Hiram - Profil | St 16.3.2011 20:24:09

Jedna z milionu možností je Sensas gardons 1:2 s lehkou hlínou vše obarvit úplně na černo. Jako nástrahu rohlíček nebo masné červy, pokud se cítíš tak patentku.

Sitko1 - Profil | Po 14.3.2011 17:01:14

Ahoj Páni rybáři,chtěl bych poradit s výběrem fluocarbonového návazce na plavanou,jaké s tim máte skušenosti a jestli to opravdu funguje a také bych byl rád za pár tipů co koupit vzhledem k ceně,díky.

Outer - Profil | Po 14.3.2011 19:39:23

Zkušenost s fluorocarbonem nemám, vzhledem k tomu že je jak drát tak ani nechci.
Pokud hledáš návazcový vlasec, tak já bych se však zaměřil na průměr protože není 0,08 jako 0,08. Mnou ověřené - Drennan Rig Line velmi přesný a pevný, Ghost. Určitě bych hledal přesný návazcový vlasec, na trhu je spoustu vlasců které jsou pevné deklarované jako 0,10 ale když to změříš tak 0,12.
Pěkný lov

Gery - Profil | Po 14.3.2011 10:26:15

Zdravím plavačkáře,potřebuji poradit. Chci se pustit do plavačky,co ,kde a jak se to dělá. Nechci u vody dělat tumpacha. Poradíte mi někdo ?

MrKos - Profil | Po 14.3.2011 10:50:13

v první řadě doporučuji přečíst tyto články http://www.mrk.cz/clanky.php3?kat=1 všechny a důkladně... potom se zeptej znovu na věci které z článků nepochopíš... až to budeš mít přečtené tak popiš jaké vody navštěvuješ, jako konkrétní techniku by jsi rád chytal, jakou cílovou rybu a kolik jsi ochoten do toho vrazit.

Plavaná je natolik široká škála možností a způsobů lovu že v podstatě obacně nelze odpovědět. Je to hodně podobné jako by jsi dotaz pložil tak že místo slova plavačka napíšeš rybařina.

Hiram - Profil | Po 14.3.2011 16:55:19

Klikni si na můj profil, v kartě je odkaz na blog. Dal jsem tam LINKy na ty nejzajímavější články z MRKu.

Czepino - Profil | Po 14.3.2011 8:27:00

Vážení a milý plavačkáři. Chystám se tento týden na menší soukromý rybník osazeným převážně kapry, líny a občas se vyskytne i cejn. Budu chytat na odhoz s anglánem 6+1g. Sestavu zvolím tak, aby zvolna propadala ke dnu a za návnadu budu zkoušet pařený rohlík, masňáky, hnojňáky, játrové peletky.Vnadit budu směsí na studenou vodu s melasou feederem se zaklipováním, abych chytal co nejpřesněji.
Dilema řeším, kde nyní z tak brzkého jara chytat. Ledy odtály minulý týden. Asi bych nejraději chytal, tam, kde je nejteplejší voda - ze strany přítoku, ale tam je zákaz rybolovu. Tak nevím. Poradíte mi? Předem moc děkuji.

lobotomie (fanik) - Profil | Po 14.3.2011 9:55:17

Nepochopil jsem úplně jak budeš chytat, ale u přítoku nemusí být nejnutněji nejteplejší voda. Nikdy nic nezkazíš tím, když si sedneš na střed rybníka (mezi mělčinu a hráz / mezi přítok a stavidlo). V tuhle dobu často rozhoduje hloupých 20m jestli ryby chytat budeš či nikoliv. Vyber si místo a když nebudeš mít do půl hodiny klep - přesuň se jinam

marki - Profil | Ne 13.3.2011 16:11:32

dobrý den.chtěl jsem se zeptat na výhody a nevýhody potápivého vlasce a kdy je lepší jej použít a kdy ne.díky a zdravím všechny rybáře.

lobotomie (fanik) - Profil | Ne 13.3.2011 16:22:22

Výhoda potápivého vlasce spočívá především v tom, že se potápí, ale zase není žádoucí aby se potápěl příliš jako například vlasce kaprové nebo feedrové. Je to kvůli použití s anglickým splávkem (wagglerem), kdy je žádoucí aby vlasec neplaval na hladině a šel lehce zaseknout pod hladinu.
Takového potápění vlasce se dosahuje především úpravou struktury vlákna na molekulární úrovni a často to sebou nese i vedlejší vlastnosti, takový vlasec bývá často náchylnější k různým újmám nebo je "křehčí", ale nemusí to být pravidlo. Najít si ten správný vlasec pro tu či onu činnost je často samo o sobě malé vítězství.
Potápivý vlasec často označovaný jako "MATCH SINKING" je tedy vhodné použít při lovu s anglickým splávkem na stojácích a v podstatě jen tam, naopak není vhodný při lovu s boloňkou a pevným splávkem na řece, kde je naopak často potřeba aby vlasec plaval.

Topaga - Profil | Ne 6.3.2011 20:00:38

Zdravím, chtěl bych se zeptat:

1) jaký upřednostňujete nebo máte subjektivně raději materiál spodního dříku splávku. Grafitové mně přijdou silné, ocelové zase že musí házet odlesky. Ocelové dříky se mně také podaří občas ohnout a je prakticky nemožné jim dát původní rovný tvar. Jde mně jen o dobu slabšího braní, kdy se chytá velice jemně v menších hloubkách, kde se mně zdá, že by mohl být dřík rušivý (jinak je to asi jedno).

2) jaký typ splávku (spodního dříku) by jste si vybrali na tuto vodu, trochu rychlejší, nechávám splavávat cca ještě 20m, hloubka proměnlivá 30-60cm.

Díky za odpověď.

lobotomie (fanik) - Profil | Ne 6.3.2011 20:31:07

1. upřednostňuji grafitové dříky, nutně nejsou vždy "tlusté"
2. Rozhodně grafitový dřík, případně i dřevený, ale splávek s delším dříkem jedině v případě že bych neměl na výběr, jinak jednoznačně typ splávku co je na obrázku - i pefa dělá podobné splávky z balzy, jen mají dole očko a gumička se navléká přímo na tělo ve dvou místech těsně pod anténku a těsně nad spodní konec - toto jsou nejlepší splávky na podobné chytání v takové vodě

lobotomie (fanik) - Profil | Ne 6.3.2011 20:44:14

ještě přidávám tu pefu, protože tu budeš moct někde sehnat - na tu vodu co popisuješ postačí 1g a vyvážit 3-4 broky - jeden brok 0,2g ve vzdálenosti 20cm od háčku, zbytek od 10-15 cm dál v jedné kupě
na takové vodě nemá ryba moc času koukat co kde plave, tak neřeš jestli ji ty broky nebo splávek budou plašit - při přechodu mělčích míst stačí splávek silněji nadržet a zátěž s háčkem se posune lehce před splávek na délku hloubky