Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

carp team přelouč - Profil | Út 1.3.2011 19:57:11

Dobry den da se pouzit bolonka jako odhozovej prut?Prominte ja teprve zacinam a moje dotazy mohou byt pro nekoho zbytecne ale me dost pomohou.

lobotomie (fanik) - Profil | Út 1.3.2011 20:02:38

použít se dá, ale ten prut na to není stavěnej a chce to aspoň nějaké zkušenosti, jinak to může být o zlámání špičky

Menca - Profil | Út 1.3.2011 10:00:34

Dobry den,
muzete mi prosim poradit vhodnou montaz a velikost splavku k 7-mi metrovemu bici pro chytani pod jezem? (pokud to ma podle vas smysl) Nekde tady tady koluje diskuze o lovu feederem primo ve vyvaristi a tak me napadlo,proc to nazkusit na plavanou. Hloubka 1,5 - 2m.Predem vsem dekuji.

lobotomie (fanik) - Profil | Út 1.3.2011 10:05:58

každé vývařiště je specifické a je tam různá síla proudu a různě se tam hýbe voda - na stejném místě v hloubce 1m to může táhnout mnohem méně než ve 2m a obráceně. Pro začátek bych tam klidně zkusil 4-6g splávek a soustředěnou zátěž, ale jestli jsou tam parmy, tak ten bič nebude to pravé ořechové

axel82 - Profil | Pá 25.2.2011 7:38:24

zdravím. chci se zeptat, jestli jsou někde články a rady s popisem anglického splávku. dostal jsem jich pár ke koupi prutu a apsolutně nevím co znamenají ty závažička a pak kde se dají používat. díky za radu. axel

lobotomie (fanik) - Profil | Pá 25.2.2011 16:41:03

kde jsou články nevím, ale koukal jsem do tvé karty a viděl jsem Ostrava, navrhuji ti navštívt rybářské potřeby p. Kotláře a poprosit o radu tam, určitě tam dokoupíš i chybějící potřebnou bižuterii

Travex - Profil | Čt 24.2.2011 9:32:38

Zdravím....
Jakou děličku a jak dlouhou a naviják vhodný pro plavanou na řece (Svratka 3,4) pro lov menších kaprů tak od 40cm do 55cm max. Sestava by měla být celkově do 3.000,- prut i naviják.
Díky

MrKos - Profil | Čt 24.2.2011 20:16:14

Svratku 3 a 4 občas taky chytám a používám v podstatě výhradně pruty teleskopické v délce 7 nebo 9m. Když trváš na děličce s navijákem tak hovoříš pravděpodobně o matchovém prutu kde bych osobně volil délku 4,2 - 4,5m ať se splávek lépe ovládá a naviják ve velikosti 25-30. Za cenu do 3tis. to budou nižší řady Shimano - např. Exage + Alivio nebo nějaká podobná kombinace.

lucifirek - Profil | Po 21.2.2011 10:26:01

dobrý den,potřebuji poradit jaký prut a naviják na plavanou.jsem začátečník tak se v tom moc nevyznám.míním chytat v pstruhovém revíru na řece Bečvě.Děkuji.Nashledanou.

MrKos - Profil | Po 21.2.2011 20:40:50

volil bych match případně telematch především podle částky kterou do toho chceš investovat

padlo tady o tom už dosti a lze toho dosti i vyčíst http://www.mrk.cz/search.php3?kde=otazky&kw=prut+na​+plavanou

naviják na plavačku mám oblíbený shimano exage za pár korun a myslím že šoulačkou na řece ho jen tak nezničíš...v současnosti je podobných navijáků na trhu celá řada, držel bych se velikosti 25-30 a je to opět o tom kolik do toho chceš dát

Hiram - Profil | Út 22.2.2011 21:14:26

Hiram - Profil | Út 22.2.2011 21:55:03

S výbavičkou to bude těžší... být tebou, tak se naučím muškařit :-) Pokud zůstaneme u plavané, volil bych proutek okolo 5ti metrů. Budeme-li mu říkat telematch nebo boloňka je vedlejší. Gramáž něco mezi light a medium. Nemám rád škatulkování např. 5-15g. O prutu to moc neřekne, je třeba si jich několik vyzkoušet. Nejspíš nezklame Trabucco. Cena v pohodě mezi 1000 - 1500Kč.
Navijáček velikost max 2500, volil bych Shimano v podobné cenové relaci. Alivio, Exage atd.
Nabídka je široká, rozhodně bych se neomezoval na zmíněné značky. Veletrh v Brně se dá jen doporučit. Ušetří to čas na návštěvu několika rybářských krámů.
Match bych na takovouto vodu nedoporučoval. S výše popsaným proutkem si zachytáš i na rybníku. Pokud přece jen matchku, tak co nejrychlejší a se špičkovou akcí.

Zapy - Profil | Út 22.2.2011 14:02:35

ahoj mohli by ste mi někdo ukázat přez net jaké krmení zvolit na polovinu dubna na plavanou aby mělo uspěch.Dík

Hiram - Profil | Út 22.2.2011 21:09:43

Nic takového není možné. Vždy se jedná o souhru spousty různých faktorů a málokteré krmení i v těch nejlepších podmínkách dokáže ryby vyprovokovat k takové žravosti aby jsi mohl použít třebas i nevhodnou lovnou sestavu atd. I když zvolíš to nejlepší krmení pro konkrétní podmínky, zbývá ho ještě dokonale namíchat, přesně nakrmit a taky odhadnout správné množství krmení.
Nenapsal jsi absolutně žádné bližší údaje k místu na kterém chceš chytat. Víš jak absolutně rozdílné podmínky na krmení jsou mezi řekou x jezerem, hloubkou x mělčinou, bahnem x kameny... Navíc, kdo ví, jaké počasí bude v půli dubna :-) Atd...
Nastuduj něco o rybaření. Je tu toho dost, věnuj tomu trochu času a přemýšlení. Pak se zeptej konkrétně.
Jestli ti na tom nezáleží a chceš jít do náhody, zkus něco nejuniversálnějšího. Sensas Gardons. Sarfix Joker. Milo VIP River. (samostatně! Ne že to smícháš :-) )

M@gič - Profil | Po 21.2.2011 19:26:49

Zdravím pány poradce. Zvažuji koupi matchového prutu MILO Premiership combo match 3,30-3,90 http://www.milobrno.cz/pruty/milo-premiership-combo​-match. Zajímalo by mě jak velká ryba by se dala na takový prut zdolat? Dík

MrKos - Profil | Po 21.2.2011 20:34:39

To je velice zvlášní otázka a v podstatě v našich vodách neexistuje ryba která by se tímto prutem zdolat nedala. Je to použité monáži, rukách, případném proudu vody a místu na zdolávání. Tento prut sice neznám ani nemám avšak kaprů do 5-7kg bych se rozhodně nebál a většího pravděpodobně nechytíš, na sumce s tím taky nepůjdeš. Na ostatní ryby je to OK.

Hiram - Profil | Po 21.2.2011 21:08:34

No podívejte Martine to se má tak. Moje zkušenosti například se stejným vlascem O,10: vytáhnul jsem na něj mnohokrát jako nic parmu okolo 55ti na řece. Stejně tak se mi občas staně, že mi ho při špatné montáži (např paternoster nebo zaseknutá průběžka) upálí i malá ryba. Prostě záleží na okolnostech a absolutním zatížení. Pokud je síla utlumená nějakým amortizérem, či alespoň odpružením dlouhého kusu vlasce, je schopen přenášet zatížení až do určité velikosti, při které je překročená jeho pevnost. Ač s podivem velikost ryby nemusí být vždy v přímé úměře s velikostí této síly. Tlumící prvky a dynamický průběh zatěžování jej mohou výrazně umocnit nebo umírnit.
Zřejmě se teda ptáte, jaké ryby bude pohodlné s tímto prutem lovit. Neznám jej, jistě nečekáte, že já nebo někdo z poradců budeme znát všechny pruty na trhu. Konkrétně Vám neodpovím.
S pruty s variabilní délkou mám však zkušenosti a bohužel obzvlášť v souvislosti s tím jak snáší velké zatížení jsem bohužel skeptický. Jednak očekávám i u tohoto prutu neblahé ovlivnění akce - to znamená kratší a nepohodlné náhozy a co je pro Vás důležitější, podle mé zkušenosti v místě prodlužovacího dílu očekávejte prasknutí. Tento prodlužovací díl také prakticky umrtví tento kus prutu a ten nebude tlumit výpady ryby. Na velké ryby tedy teoreticky nedoporučuju v žádné případě. Ostatně mi vůbec uniká smysl prodlužovací matchky. U prodlužovacího feedru vidím daleko víc využití. Takže na zarostlé vody a velké ryby doporučuju spíš dvoudílný krátký prut, klidně i feeder stejně se nebude daleko nahazovat.

Zapy - Profil | Ne 20.2.2011 21:45:43

Ahoj potřebovalbych poradid jak velký bič bych měl zvolit na Dědské zavody,zavody budou v prostřed dubna a taky čim krmit a vyskytuje se zde cejn,plotice a kapr.Děkuji za odpověd

MrKos - Profil | Po 21.2.2011 20:31:04

Nevím sice přesně jestli tam budou chytat dědci či spíše děti avšak asi takto: na drobnou rybu určitě bič 4 - 5 m, dobře se to ovládá, chytá se s tím rychle a docela přesně. Kapr asi na závodech tak blízko pod nohy nepůjde takže na toho bude lepší bičík 8-9 m aby jsi na kapra dohodil.
Krmil bych silnějším krmením, nějakou hotovkou naředěnou hínou, v dubnu už se do toho dá přidat i řepka nebo něco podobného drobnějšího a aspoň litr masňáků ať se to kaprům trochu hejbe. Krmit je potřeba přesně, dostřelovat červy a obojí po troškách pořád.

prochi - Profil | Čt 17.2.2011 21:30:17

jaky prut pouzit pri chytani na plavanou

MrKos - Profil | Pá 18.2.2011 6:57:52

Obecně záleží kde a co na plavanou chceš chytat. Na stojáky bych volil match nebo telematch. Na řeku boloňku nebo bič o délce minimálně 7m.

Henkel - Profil | Čt 17.2.2011 19:29:55

Dobrý den,
chci i pořídit prut na plavačku, který bych nosil jako doplněk k feederu. Jaký je rozdíl mezi telematchem v délce 4,2m a kratšími boloňkami 4-5m? Zatím je můj favorit telematch, ale zajímal by mě Váš názor. Chytat chci na stojácích a klidných partiích řek. Splávky jak pevné, tak angličáky.

lobotomie (fanik) - Profil | Čt 17.2.2011 19:57:06

dobrá telematchka má zpravidla o dost víc oček než boloňka a ty nejlepší mají jen 3 teleskopické díly - v podstatě je jejich transportní délka stejná jako u klasické matchky. ne že by se nedal na boloňku použít angličák, ale u toho telematche se s tím počítá