Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

carp team přelouč - Profil | Čt 17.2.2011 19:09:03

dobry den da se plvackova bedna vyrobit v domackych podminkach????myslim tim jen malou dilnu
Popr. mi zaslete nejake nakresy

lobotomie (fanik) - Profil | Čt 17.2.2011 19:19:19

vyrobit se dá asi všechno, ale znám jen dva lidi kteří to dokážou. Při dnešních cenách některých beden je otázka jestli to má vůbec smysl
nákresy žádné nevlastním

hofri - Profil | St 16.2.2011 21:30:03

Dobrý den chtel bych se zeptat co je lepší buď vyvážit splávek řetizkem bročků nebo jednim věčim chytam na řece.Děkuji.

MrKos - Profil | Čt 17.2.2011 14:28:28

Na řece většinou dávám celou zátěž soustředěnou na jednom místě blízko nebo těsně k forpasu ... nemusí to fungovat vždy a všude, většinou mi to funguje.
Na nějaké záběrové broky apod moc nehraju, torpilka, bročky na dovážení a vše dolů. Hodně záleží na proudu a hloubce, někdy je žádoucí dát broček i na forpas aby to nástrahu lépe přikurtovalo ke dnu.

lobotomie (fanik) - Profil | Čt 17.2.2011 18:25:43

nejjednodušší způsob je soustředěná zátěž na jednom místě, ale taky hodně záleží jaké ryby se chytají a jakým způsobem.
mockrát jsem viděl italy s boloňkama, kteří měli krásné pravidelné řetízky bročků na boloňkách rozmístěné na celou chytanou hloubku (klidně i 3m) a díky tomu byli jediní kdo chytal ryby (řeka).
Pokud chytám velké cejny na děličku, tak je často lepší soustředěná zátěž a na delším návazci 40-60 cm ještě kontaktní broček (žalovníček), hlavní zátěž je pak co nejtěsněji nade dnem a kontaktní broček s návazcem na dně.
Při chytaní na proplavání (bič, dělička, odhoz) takových ryb, jako jsou ostroretky, podoustve, malí cejni, skaláci, plotice je dobré mít zátěž rozdělenou do dvou bodů - návazec 30cm, který se při popuštění šoulá polovinou po dně, u spojky návazec kmen 1/5 až 1/4 celkové zátěže a 20-40cm (podle situace) nad spojem zbytek zátěže, při nadržení se pak nástraha nadzvedává nade dno ve směru proudu před splávkem a v tom okamžiku také přichází většina záběrů.
Pro každou situaci i techniku je prostě vhodnější něco jiného
Na stojáku je také více možností

Markéta V. - Profil | St 16.2.2011 21:35:16

Dobrý den chtěla bych se zeptat na váš názor na tente vlasec COLMIC FENDREEL, je dobrý na odhoz?

Outer - Profil | Čt 17.2.2011 13:53:09

Pokud zapátráš v nádobíčku a přečteš si recenze na tenhle vlasec přečteš si snad jenom chválu. Osobně jsem tenhle vlasec používal teď používám na odhoz FORMER koupil jsem si 5km návin a společně s kamarády jsme ho spotřebovali.

lobotomie (fanik) - Profil | Čt 17.2.2011 18:12:19

tenhle vlasec je pružnější a dost kvalitní, na plavanou se hodí určitě ale není to vyloženě potápivý vlasec na odhoz - dokáže se rychle zamastit a pka je problém dostat ho pod hladinu. Kolega navrhuje former, který se mi zdá v porovnání s fendreelem horší ale je také o dost levnější

slávista - Profil | St 16.2.2011 17:16:39

Zdravim vsechny rybare ! Potrebuji poradit, jaky volit prubezne navazce na chytani na hladine ??
Kdybych chytal klasicky na kurku a hodil to na vodu, tak mi to dolitne dosti malo, ale ja potrebuji na delsi hody. Drive jsem volil klasicke prubezne oluvko zarazku asi tak 2 metry od hacku a pote navazany hacek s napichnutou kostkou chleba. Po nahozeni do vody mi kurka vyplavala pekne jak jsem chtel, ale problem byl v tom, ze kdyz jsem nahazoval a mel jsem dlouhy navazec temer dvoumetrovy spatne senahazovalo jelikoz jseem mel oluvku se zarazkou temer i spicku prutu a tak byhc od vas chtel poradit nebo odkazat abyc videl jaky koncovy navazec zvolit na mlaskacku tak abych mohl i do vetsich vzdalenosti nahazovat. Diky za vycerpavajici dotaz :)

MrKos - Profil | St 16.2.2011 20:23:11

Dotaz je vhodný spíše do kaprařiny protože je to klasická položená. Osobně když bych chtěl chytat s kůrkou na hladině tak s rozumným vlascem (dejme tomu 0,15 ) a slušným navijákem lze hodit velice daleko, lze to vytunit i olovem a pak pustit kůrku nahoru k hladině, navíc s průměrným teleskopem o délce kolem 4m není zase až takový problém nahodit 2m návazec.
Když už jsme v plavané tak lze taky použít pevně uchycený předvážený splávek který kůrku donese spolehlivě za hranici 50-60m což většinou dostačuje. Nastavení hloubky ( vzdálenosti kůrky ) od splávku už je na místních podmínkách a lovené rybě. Ve hře je i kulové plovátko napuštěné vodou takže těch variant je celá řada.

michec - Profil | So 12.2.2011 12:33:28

maly.kluck: Určitě bych volil plavanou, je to daleko jemnější chytačka a teď z ´´jara´´ je to pro ryby a uspěch lepší! Za nástrahu bych volil červy nebo motaný rohlík. Na kukuřici se dá taky, ale ryba se tím rychleji zasití.

Hiram - Profil | So 12.2.2011 18:35:13

Děkujeme, že odpovídáš, ale tohle je primárně pouze poradna. Když chceš ke konkrétní otázce něco důležitého dodat, doporučuju SZ, buď přímo tazateli nebo nám moderátorům, mi to přidáme přímo ke konkrétní otázce pod tvým jménem samozřejmě. Nejde o "buzeraci" :-) ale o zachování přehlednosti a návazností otázky a odpovědi.
K problému: doporučuji rovněž feeder a kousek rohlíčku.

maly.kluck - Profil | So 12.2.2011 11:29:58

jak chytat v zime: na co byste mi doporucovali chytat v zime u toho ledu na težko nebo na plavanou.A na kukuřici nebo na červy diki za odpovedi

MrKos - Profil | So 12.2.2011 12:26:16

v zimě chytám na masňáka, rohlík, kukuřici, rousnici, na všechno a to samý v létě ... doporučuji plavanou, kvalitní krmení, kvalitní tenký vlasec a malý háček ... potom už to jde v podstatě samo

Barina.t - Profil | Pá 11.2.2011 10:17:17

Zdravím, prosím vás poraďte mi nějaký levný matchový proutek, plavané se téměř vůbec nevěnuju, až na pár výletů s živou rybkou na podzim, ale dostal jsem větší sadu splávků a je mi líto je párkrát neotestovat. Nepotřebuju žádný hi-tec, ale ať to snese i třeba 60ku kapříka, kdyby se náhodou spletl, popř nějakou tu štičku a aby uměl prominout i nějakou tu chybku. Velikos by měla být asi 3,9 - 4,2m, ale to už bych si nechal poradi. Jo a ty splávky mají gramáž 0,5 - 6g Většina však mezi 1-2. Děkuji

Hiram - Profil | Pá 11.2.2011 22:28:21

Tak lehké splávky se povětšinou na matchový proutek nepoužívají. Zásadně doporučuju nějakou kratší bolonězku. Jde především o akci prutu. Pokud se přesto rozhodneš pro matchku, je asi úplně jedno co si vybereš. Doporučuju však alespoň vybrat prut se špičkovou akcí tedy Ačkovou. (polopaticky - takový kde se ohýbá především spička a zbytek prutu zůstává rovný).
Je třeba si uvědomit, že takové splávky se primárně používají pro lov s bičem, odkládacím bičem nebo bolonězkou. Matchka je velice úzce profilovaný prut na průběžné splávky typu wagler.
Nejlíp uděláš když si koupíš boloňku tak 4-5m spíše středně tvrdou

prochi - Profil | Pá 11.2.2011 20:16:11

zdravim chci zacit s plavanou ale nevim jake pouzit splavky oluvka jde mi o to jak velke

Hiram - Profil | Pá 11.2.2011 21:56:27

Jedním z nejlepších rybářů věnujících se plavané je Alan Scothorne. Mimo jiné je 5x mistrem světa v této disciplíně. Jsem si docela jistý, že ani on nemá pokaždé zcela jasno, který splávek a jaká zátěž budou zrovna nejlepší.
Tvůj dotaz je zcela vytržen z reality a nedá se na něj odpovědět v rozsahu této sekce MRK.cz. Nastuduj si něco málo článků, doporučuji třeba ty které mám na svém zdejším blogu (najdeš v mé klubové kartě). Potom se zeptej na konkrétnější situace.
Poku to chceš opravdu polopaticky: pevný splávek na stojaté vodě, na hloubce do 3 metrů - 2,5g. Na hlubší vodě až 5g. Na řece podle průtoku 3, 5, 8g. Klouzavé splávky tzv. angličáky nebo waglery 12g. Zátěže vždy tolik aby ze splávku vykukovala nad hladinu pouze barevná anténka. V případě jejího rozdělení na více barevných segmentů pouze ta poslední část.
Petrův Zdar

bajas - Profil | Čt 10.2.2011 14:50:44

zdryvim chtěl bych se zeptat na podběrakovou tyč jestli jaky je rozdil mezi tyčí dělenou a teleskopickou ? mato nějaky vliv na podebiraní ryb,která je pro vas lepši a jestli nemate zkušenost s touto http://www.milorybarskepotreby.cz/podberaky-gerardi​x-podium jestli by se s ni dal podebrat i větší kapr 50-60

MrKos - Profil | Čt 10.2.2011 15:46:36

Osobně mám taky cosi od Mila a je to dělička 3,25m což mi stačí v podstatě na všechno. Kapr se nepodebírá tyčí avšak spíše podběrákovou hlavou a pokud si pořídíš rozměr 55cm a více tak do toho dostaneš s přehledem i kapra 70 i většího. Když je ryba těžká tak je potřeba nepožívat to jako páku, ale spíše doručkovat až ke břehu a uchopit potom přímo za hlavu.
Jestli teleskop nebo děličku ? asi co komu více vyhovuje a sám bych si dnes možná spíše pořídil teleskop protože se to jen vysune a je to.

Hiram - Profil | Čt 10.2.2011 21:03:36

Na větší ryby je lepší laminátový teleskop. Jsem spokojeným majitelem Tubertiny za 400Kč. Používám i na závodech. Na střední, menší a na velké ryby pokud jsi opatrný je především kvůli délce a váze vhodnější uhlíková dělená tyč. Mám Sarfix Controller 4,4m. Tuhle Gerardix neznám, mám dojem, že jsem ji viděl i jako děličku.

Majsher - Profil | Út 8.2.2011 12:15:38

zdravím zkušené plavačkáře, chtěl ych se zeptat, jaké používáte nejraději háčky na plavanou typ+ velikosti - cílem je karas, lín, menší kapr na stojáku. Děkuji

MrKos - Profil | Út 8.2.2011 12:27:14

Slušných háčků je celá řada. Osobně mám nejraději Milo series A nebo AS, Colmic N500, B957, Owner řady pinhook nebo sode, případně na brutálnější chytání velkých kaprů Colmic NK800. Velikosti nejčastěji 10-16 podle počasí, nástrahy a forpasu.