Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

feeder-štika - Profil | Pá 28.1.2011 17:09:35

Chcel by som sa ešte opitat akú feedrovú montáž mám použit na štrkovisku ktoré je husto zarastené vodným rastlinstvom.

MrKos - Profil | Ne 6.2.2011 19:57:43

Otázka patří spíše do fíídru, ale osobně bych volil plovoucí nebo nadlehčenou nástrahu a průběžku.

Jarcek - Profil | So 22.1.2011 13:48:33

zdravim, chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký efektivní způsob, jak "chytat" hnojňáky. Stálé přebírání kompostu, mě vyčerpává :-) jsou jich tam mraky, tak mě teba napadlo nabrat lopadu této hmoty s hnojňákama a dát na sýto, třeba by prolezli, ale ještě s tím nemám zkušenost. Nebo existuje něco lepšího?? díky za odpovědi...

Hiram - Profil | So 22.1.2011 18:21:53

Mimo mnoha dalších efektivních způsobů, je docela dobré vzít kýbl, do něj dát co nejbohatší směs hnoje nebo kompostu s hnojáky a potom postupně odebírat horní vrstvu substrátu. Hnojáci budou lézt pořád hlouběji. Nakonec ti v kýblu zbyde trocha substrátu odkud je snadno prosátím přes síto nebo prolezením přes něj vyselektuješ. Ideální je třeba při práci na zahradě na začátku naplnit kyblík, a třeba co půl hodinky jim odebírat jejich střechu nad hlavou. Za pár hodin, máš skoro bez práce vše přetříděné.

Inspektor - Profil | St 12.1.2011 16:54:48

Lze (je to vhodné nebo ne) na plavanou (kapr, lín) používat prut 1,75 lb? Např.Prut SHIMANO BEASTMASTER BX ALL ROUND 12-175. Pokud ano, jaký vlasec by bylo optimální vzhledem k tomuto prutu používat (do 0,25 nebo do 0,20) a jakou velikost navijáku? Za odpověď předem děkuji.

MrKos - Profil | Pá 14.1.2011 19:15:49

Tento konkrétní prut sice neznám, ale nemyslím si že by byl na plavanou vhodný Popíšu co používám na ryby kapry a líny nejčastěji sám přičemž to neznamená že je to to nejlepší. Gramáž 10-25g, kmenový vlasec 0,15 - 0,16 a návazce 0,12 - 0,14. Naviják velikosti 25 nebo 30 většinou na plavanou bohatě dostačuje.
Vybavení popsané v zadání otázky je vhodné spíše na položenou.

triball - Profil | Út 11.1.2011 19:10:38

dobrý den, chci na splavek chytat male nastrahove rybky na rybnikoch. Uvazuji o vlastci 0,12 len nevim jak velky hacik dat. Chcel bych chytat spis menší rybky tak do 10 cm. A ma druha otazka je aky splavek si kupit (kolko gramovy) Dekuji predem za odpoved

MrKos - Profil | Út 11.1.2011 19:48:53

na nástražní rybky bohatě stačí splávek od 0,5g do 1g, vlasec 0,10, háček 14 - 16 , jednoho červa či pinku na něj

želva007 - Profil | So 8.1.2011 17:39:28

naco se nejlepe chyta perlin

Outer - Profil | Ne 9.1.2011 9:26:44

Nejlíp se chytá v mezivodě a nejlepší nástrahou jsou červ, kukla, konopí, rohlík ne nutně v tomhle pořadí. Jinak nejlépe se chytá na prut se se splávkem :-D. Doporučuji bič tak 6m.

jordano - Profil | So 25.12.2010 19:32:21

Ahoj kluci,chci se zeptat?Klukovi je 13 let a dostal na pohárové závody děličku trianu toxik v 13 metrech,není to na něj příliš a jestli na ní jde chytat i bílá ryba ,když jsem se dočetl ,že je spíš kaprová.Nějaké topy jsou u toho a všechny mají na konci amortizéry s koncovkou.Předem dík za odpověď.

Hiram - Profil | Ne 26.12.2010 11:50:53

Rozhodně na ni jde chytat i bílá ryba. A jak dobře :-) Znám kluky, kteří s ní vyhrávali ligové závody právě na ploticových vodách. Samozřejmě s lehčím a rychlejším prutem by to šlo technicky lépe, ale určitě to není překážka ovlivňující braní ryb.
Pokud je mu 13let už je dost velký aby si s takovým prutem poradil. Další věc je jestli je vždycky nezbytné chytat na plnou délku. Sám chytám mnohem raději na 11ctku všude kde to podmínky dovolí a na mnoha specifických místech vůbec není od věci ještě jeden nebo další dva díly odebrat. Délku prutu je potřeba volit dle loviště a není vždy rozumné snažit se slepě dostat dál než soupeř vedle.

jarda8 - Profil | St 17.11.2010 19:27:04

cauves zdravim vsechny plavackar ja bych se ztel zeptat jak dlouho mam pribrzdovat splavek cejnum a co na ne nejvic de me se osvjedcila patentka a cervik

MrKos - Profil | Út 30.11.2010 7:43:45

Na takovou otázku nelze odpovědět obecně takže to zkusím jen orientačně. Cejn je rybou dna takže kromě vedení splávku/nástrahy vyžaduje aby to vedení probíhalo prakticky na dně. Vše se odehrává dle proudu a hloubky přičemž často to chce v pondělí jinak než v ůterý atd.
Sám cejny chytám na masňáky, hnojáky, kukuřici i rousnice. Na ostatní nástrahy mi jdou méně avšak neznamená to že takové nástrahy nežerou.

minatrix - Profil | Út 2.11.2010 15:27:33

Ahoj, chtěl bych se vás zeptat,jestli nevíte,kde se dá sehnat sedací box . koukal jsem na netu a našel jsem snad jedinej od Ice fishe a něco u Ravenu. Na ty moje výpravy to bude mnohem lepší než se tahat se židlí ,taškou atd.. Tak pokud by jste měli nějakej tip..budu moc vděčnej,díky..Petr

Outer - Profil | Čt 4.11.2010 8:49:51

Všechny velké firmy mají v česku zastoupení stačí jenom zapátrat. Pokud ti mohu dát tip zkusil bych touto dobou sledovat bazar. určitě se tam nějaká bedna úkaže.

Pextr - Profil | Ne 31.10.2010 10:02:44

Chtěl bych začít s plavanou. Moc se v plavané nevyznám. Chytal bych hlavně na řece, ale příležitostně i na stojatých vodách. Nevím zda mám zvolit match prut nebo boloňku, protože nevím k čemu je který prut určený a jaké má výhody a nevýhody. Děkuji za odpověď.

Outer - Profil | Ne 31.10.2010 12:15:08

Tenhle dotaz je tu neustále přetřásán.
Velice obecně:
Matchkou se dá lovit jak na stojáku, tak na tekoucí vodě (na angličák i pevňák).
Boloňka je primárně určena pro lov na řece s pevným kulákem - její délka umožňuje jednodušší kontrolu vlasce mezi splávkem a špičkou, a tím i ovládání splávku nadržování atd.
Podle šířky toku, hloubky, síly proudění cílové ryby by odpoveď mohla být konkrétnější.

Radeksson - Profil | Čt 28.10.2010 11:50:54

Zdravím.dostal jsem prut Shimano Catana BX 420FA...mohu poprosit o názor jak nejlépe ho využít,k čemu je hlavně určen?Jsem začátečník..děkuji

MrKos - Profil | Čt 28.10.2010 12:45:06

Ten prut je primárně určen pro odhoz, tzn. lov s předváženým splávkem, lov na stojatých vodách, lov 10 - 50m od břehu. Tuším že to má gramáž někde kolem 20g takže to snese docela hodně a odpustí i chyby.
Okrajově to lze použít pro lov na řece, ale musí se to umět.