Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

lívanec - Profil | Út 8.6.2010 16:22:38

_Zdar.Mohl,by jste mi někdo poradit?Chytám feeder a chtěl,bych ještě přibrat plavanou.A nevím jestli koupit boloňku nebo odhoz.Chytám většinou na řece-občas na stojáku.A ještě jsem shimanista- jinou značku nechci.Děkuji za rady.

Outer - Profil | Pá 11.6.2010 11:48:58

Pokud chytáš na řece tak boloňku délku dle velikosti řeky a taky porostu na jejích březích. Pokud je řeka malá volil bych matchku i s ní se dá lovit s pevným kuláčkem. Co se týče značky máš asi jasno (CATANA). I když já bych volil úplně někde jinde.

stetek - Profil | Út 8.6.2010 17:34:12

Čau zajímalo by mě jestli máte nějaké zkušenosti s mícháním krmení Lorpio s tekutým posilovačem od SENSASU(aromix).Jestly tím nemůžu něco pokazit.Lorpio je z řady MEGAMIX.Dík

Outer - Profil | Pá 11.6.2010 11:44:26

Nic tím nepokazíš pokud, toho tam nebudeš lít celý lahve. Mnohem lepších výsledků dosáhneš, když posilovač přidáš do vody kterou budeš rozmíchávat krmení, aspoň mě se to tak přijde. Můžeš tím trošku pokapat nástrahy taky to funguje. Jednotlivé druhy je dobré si vyzkoušet, tím si zjistíš co rybám v tvém okolí vyhovuje. Mě nikdy nezklamal aromix patenka a žížala.
Pěkný lov

rny - Profil | Ne 6.6.2010 15:59:38

Ahoj, delší dobu jsem nechytal. Minulý týden jsem byl po asi pěti letech na řece, chtěl jsem hodit na splávek ale nepodařilo se mi splávek ukotvit, ani zde jsem nenašel něaké montáže na splávky na řeku. např s tímto splávkem http://www.milorybarskepotreby.cz/splavky-splavky-c​ralusso-torpedo jak bych to měl udělat ??? nebo kde najdu něaké informace ja k vázat, v katekoriích plavaná jsou hlavně matchové pruty atd. díky za odpovědi na můj stupidní dotaz

MrKos - Profil | Út 8.6.2010 14:48:29

Zde v montážích je hned několik způsobů jak to poladit na řeku ( bič, dělička, bolo ). http://www.mrk.cz/montaze.php?menuid=2
Torpedo jsem nikdy nechytal takže nevím avšak navázal bych to podobně jako montáž na bič a zkusil. Do velkého proudu podobně jako montáž lízátko na parmy. Obecně platí že lov s plavačkou na řece je efektivnější s delším prutem a potom to jde v podstatě samo. Ukotvený splávek je v podstatě to samé co neukotvený akorát hlavní zátěž leží na dně takže je to potřeba celé přehloubit. Opět i zde platí že s delším prutem to jde líp.

Ondratdi - Profil | Pá 28.5.2010 16:27:58

Ahoj kluci, chci se zeptat na tento prut ve 3,90m jestli by byl dobrý na stojatou vodu, splávky do 5g a slabé návazce? http://www.milorybarskepotreby.cz/pruty-premiership​-match-ultra-light-float-3-30-m-2-10-g Děkuji Ondra

MrKos - Profil | Čt 3.6.2010 20:03:16

Ten prut sice vůbec neznám avšak předpokládám že na všechny otázky je odpověď ANO. Splávky do 5g lze do vody dopravit čimkoliv, tenké forpasy to uchodí bez problému a na stoják ta délka stačí. Možná bych uvažoval o něčem 4m+ avšak na malé vody není podmínkou.

plavaček - Profil | Čt 3.6.2010 18:33:10

Dobrý den...začal jsem se od loňska věnovat a specializovat plavané a po těch 7 letech to není jen tak...naučil jsem se s anglickými splávky jak na kluzák tak na pevno...dostal se mně tento splávek do ruky a jsem z něj v rozpacích..je to nepředvážený 5gram ...jakl ho použít nejlépe???
Děkuji za odpověď

Hiram - Profil | Čt 3.6.2010 19:58:12

Takové splávky moc nepoužívám, pokud jej někde využiješ bude to asi při lovu na propad, se zátěží u splávku, nebo při lovu na kratší vzdálenosti na stojáku, či mírném proudu na mělké řece. Vyvážit tak aby koukala jen ta poslední červená bambulka. Hodně zdaru.

dashr - Profil | Ne 16.5.2010 15:41:18

jsou na víběžkoví zavody dobrý klouzaví splávky nebo celkově na závody
takovýhle podobný

MrKos - Profil | Ne 16.5.2010 16:12:13

Otázce dost dobře nerozumím možná proto že neznám pojem " víběžkoví ". Když se na ty splávky dívám tak na řeku je použít v podstatě nelze a na rybník snad ano avšak lov bude značně neefektivní což je na závodech obvykle závadou. Doporučuji přečíst pro začátek několik článků o plavané ať zde nezačínáme ůplně od piky a poté můžeme doladit podrobnosti.

slaj - Profil | So 15.5.2010 21:37:07

Dobrý den. Po dlouhé době začínám znovu a chci jezdit na řeku hloubka max 3m a na stojatou vodu. Používám pevné splávky. Můžete mi doporučit prut jak na tuto řeku tak na rybník? Preferuji lov kaprů, línů. Děkuji

MrKos - Profil | Ne 16.5.2010 16:09:41

Na řeku je vhodná boloňka a při hloubce 3m předpokládám že je to slušná řeka takže je lepší boloňka delší dejme tomu 7-8m. Od vložené částky se potom odvíjí kvalita a hmotnost ( snažil bych se dostat na 7m pod 350g ) a při ceně někde kolem 1000.-Kč/metr už většinou slouží většina prutů prutů na trhu velice dobře. Preferoval bych Colmic, Milo.
Na rybník je vhodný match proutek někde kolem 4 - 4,5m a opět platí to co u bolo avšak zde už lze solidní kousek pořídit za nějaké 2t.kč. I zde bych pořídil něco od Colmicu či Mila a záleží také na tom zda i na stojáku preferuješ pevný splávek nebo budeš raději chytat odhoz. Při lovu na pevný splávek někde okolo břehu je to v podstatě skoro jedno a záleží snad jen na gramáži aby to snášelo i tenké forpasy v případě lovu třeba v zimě.

Pokus o nalezení prutu univerzálního nekončí většinou ůspěchem protože řeka je řeka a rybník je rybník. Tím netvrdím že nelze chytat s bolo na rybníku a naopak, ale není to ono a jde to pouze za určitých podmínek.

Feederfish - Profil | Čt 13.5.2010 22:34:33

Dobrý den, prosím Vás v sobotu mám krajské kolo Zlaté udice (v plavané) a chci se zeptat,co soudíte o patentkách (mražených)-zda se vyplatí je dávat na háček nebo jak dlouho na háčku vydrží (rybník je plných malých plotiček).
A ještě jeden dotaz, četl jsem už nesčetně článků o partiklech ale pořád tam píší o všem pouze kladné věci, tak bych se chtěl zeptat, co bych měl zvolit za partikl na menší plotice asi 4-5 m od břehu.

Děkuji za odpověď,feeder fish.

Outer - Profil | Pá 14.5.2010 10:14:37

Partikl na malé plotičky určitě vynech. Mraženou patentku jsem nikdy nepoužíval ani v krmení, ale mohla by fungovat, opokud její použití povolují pravidla. Na háčku určitě dlouho nevydrží, takže bych ji nepoužil a hlavně nebude vůbec kvalitní. Jako nástrahu bych volil pinkies na jemném háčku velikost 18-20.
Suché krmení bych určitě prosel přes jemný cedník, abych odstranil všechny hrubší částice. Určitě bude dobré, když se krmení při kontaktu s hladinou rozpadne a bude tvořit lákavý mrak. Volil bych tmavší a přidal bych pražené konopí jemně pomleté.
Dobrý lov

:-)vydrák - Profil | So 8.5.2010 20:30:07

Zdar všem.Dnes jsem našel na rybách tenhle předvážený splávek.jelikož jsem s tím nikdy nechytal,řekněte mi někdo,jak se s tím chytá.Dík

MrKos - Profil | So 8.5.2010 20:36:13

Protože na tuto otázku nelze odpovědět jednou ani dvěma větami tak asi za nejjednoduší bych považoval si přečíst ňákej ten článek přičemž nejvíce ucelené mi připadají tyto kousky http://www.ceskaplavana.cz/odhoz.php a hned poté třeba tento kousek http://www.plavana.cz/rybarske-clanky/93-vyroba-te​ek-adapter-pro-uchyceni-wagler přičemž i na tomto webu je zajímavých článků celá řada.

kornjd - Profil | Pá 7.5.2010 20:48:05

Ahoj. chtěl bych se zeptat s jakým splávkem chytat ze dna na řece????Nebo s jakou montáží???

MrKos - Profil | So 8.5.2010 8:11:49

Chytat ze dna na řece je možné třeba s fíídrem avšak i s plavanou to není problém. Doporučuji prut o délce 7-8m ( bič, boloňku ), splávek kuláček o gramáži podle proudu a hloubky ( většinou stačí 3 - 8g ), veškerou zátěž dolů k forpasu a pak nastavit hloubku tak aby zátěž ( většinou torpilka ) byla při nadržení těsně nade dnem přičemž nástraha na forpasu poskakuje po dně a nebo se dá podržet na místě či pomalu popouštět. Je potřeba montáž vodit v krmení, nejlépe začít nad a končit daleko pod. Lze takto chytat prakticky jakékoliv ryby.
Druhá varianta je položit torpilu vyloženě na dno, dlouhého prutu využít k přesněmu předložení v krmení a čekat. Nevýhodou je že ryba má takto spoustu času nástrahu vyplivnout a efektivita lovu pak není taková jako při variantě předchozí.