Plavaná

Hlavní poradna pro plavanou

Moderátoři - poradci: MrKosHiramOuterMatch Anglerlobotomie (fanik).

Milkins - Profil | Pá 7.5.2010 16:01:05

jakou montáž na jesetery ? :) nemám možnost změřit hloubku .

MrKos - Profil | Pá 7.5.2010 17:42:58

Houbka se dá změřit skoro vždy avšak na jesetera to není až tak nutné. Žere ze dna takže montáž stačí v podstatě libovolná s tím že háček by měl ležet na dně. Podobně jako při lovu kapra, cejna apod.

Knak - Profil | Po 26.4.2010 17:45:04

Prosím, poraďte nějaký vlasec na matchový prut. Jsem začátečník tak ty potápivé vlasce vůbec neznám.V diskusi se názory na vlasce dost liší tak se ptám tady. Zatím děkuji.

Hiram - Profil | Po 26.4.2010 19:35:31

Sarfix OO7 speciale sinking, určitě to nebude krok vedle. Na match nic jiného nepoužívám. Průměry 0,18 - 0,14 podle toho kde a co chceš chytat.

Pedruna - Profil | Čt 22.4.2010 8:28:08

Zdravím. V sobotu se chystáme na rybářské závody na 2ha rybníček. Místa se losují, kolem břehu většinou rákosí a relativně velká hloubka již kousek od břehu (cca 1m od břehu - 0,75m hloubky) Hloubka ve středu kolem 1,5m. V létě jsou u břehu stulíková pole a dno je písčito bahnité. Budeme sedět tři vedle sebe a potřebovali bychom nějak vyselktovat kapry do našeho středu, aby závodníci ze stran měl k našemu krmnému místu "daleko". Jak to to provést, případně, jaké krmení použít (smí se použít jako návnada patentka?). Mnohokrát děkuji za odpověď!

MrKos - Profil | Čt 22.4.2010 12:29:22

Patentku jako návnadu použít lze pokud to nezakazují pravidla konkrétního závodu. Osobně bych tam nasázel 5 pomerančů kaprového krmení a potom v krátkých intervalech avšak pokud možno pořád dostřeloval červy. Když už do toho ten kapr vleze tak ho to na místě většinou udrží a není od věci přihodit co 15 - 30 minut jednu mandarinku aby tam kromě červů leželo i něco jiného. Ono to nelze moc popsat obecně protože je potřeba reagovat na to jak bude reagovat ryba.

Hiram - Profil | Čt 22.4.2010 23:27:03

Kolega MrKos ti to napsal bravurně. Ještě doplním, že zrovna na kapra by to s patentkou nemuselo být žádné terno. Pokud jsi s ní nikdy nechytal zapomeň na to rovnou. Je třeba s ní zacházet určitým způsobem a taky něco stojí. Dost často se stane, že přiláká hlavně malou rybu a to zřejmě nepotřebuješ. Nejlepší volbou budou opravdu červy, střílejte je prakem do jednoho místa, přidávejte je po troškách i do krmení a hlavně, pořád tam musí něco padat. Základní nakrmení a pak dokud nenajedou tak hlavně červy a pak i krmení s partiklem.

dashr - Profil | St 21.4.2010 14:56:45

jak by mel být tlustý vlasec na býč a těžkej splávek?

MrKos - Profil | St 21.4.2010 18:05:52

Na takovou otázku neexistuje jednoznačná odpověď takže to zkusím stručně: na bič používám kmen od 0,12 do 0,15, forpasy od 0,06 do 0,12 a splávky od 0,75 do 6g. Zatím jsem se nesetkal s podmínkami kdy bych musel použít něco jiného avšak to rozhodně neznamená že to nejde.
Je to hodně o tom jak hlouboká je voda, jak moc ta voda teče a jaké ryby se rozhodneš chytat. Doporučuji si přečíst ňákej ten článek třeba zde http://www.ceskaplavana.cz/bic.php
a nebo zde http://www.fish-pro.cz/articles.aspx?artcat=2|10

onder - Profil | Pá 16.4.2010 14:54:03

Dobrý den, příští týden jedu na závody na cca 6ha rybník, cílová a jako jediná bodovaná ryba je kapr. Budu chytat na odhoz s 5 až 12g anglánem a jeden pevný splávek do 2g. Ctěl bych se zeptat zdalili by jste volili pro selekci kapra sladké krmení, nebo třeba halibut a samozřejmě asi tmavší že? Na rybníku je přemnožen cejn, čili bude určitě nutná asi hrubší směs, můžete poradit prosim? A také jsem se chtěl zeptat, zdali lovit patentky v kombinaci kukuřicenebo červ by mělo význam na kapra? Mám obavu že se cejna nezbavim. Díky moc.

MrKos - Profil | Pá 16.4.2010 16:02:15

krmením kapra nevyselektuješ, krmením je potřeba ho dostat na flek a pak udržet... v tomto počasí bych volil cokoliv na kapry ( jakékoliv krmení ala vanilka, med, ořech, cokoliv ) partikl možná nějaký drobný ( pšenice ) nebo žádný, ale hlavně dva litry živé... na začátek bych tam nasázel 5 pomerančů a pak kuličku jednoručku co 15min a průběžně dostřeloval živou a nebo na větší vzdálenost živou v každé kuličce a nebo slepenou živou to pořád po celou dobu závodu... cejn do toho sice vleze avšak ten vleze i do vařené kukuřice přesto že ji nesežere

na háček už musíš zkusit kombinaci nástrah tak aby to cejn nežral, možná bonduelku s červem, dvě bonduelky, 10červů atd.

mabode - Profil | Út 6.4.2010 18:36:04

Zdravím.Provozuji feeder,ale rád bych začal s plavananou.Chytal bych na menších rybníčkách a přehradách.A ptám se,dá se match prut o délce 4.2m využít i na řece?Chytány by byli menší ryby ve směs cejn plotice.Nechci totiž boloňku kupovat jen kvůli řece a proto se ptám.Děkuji moc:-)

MrKos - Profil | St 7.4.2010 17:46:02

Všechno je možné avšak na řeku je dlouhý prut prostě lepší. Snad když to skoro neteče a je to málo hluboké lze chytat slušně s match.

rostus - Profil | Ne 4.4.2010 20:06:26

Zdravim
Asi po 20letech jsem se rozhodl, že se vrátím k rybařině. To znamená, že také trochu vyzbrojim.
Za tu dobu se toho dost změnilo a já si nevim rady. A tak, jestli mohu poprosit, mohli by jste mi doporučit prut(vyrobce , typ) na splavávanou- řeka Berounka , křivoklátsko. Nevim jestli bolonku a nebo mi bude stačit matchový prut, který bych mohl využít na odhoz na nějaké stojaté vodě. Cílová ryba- od plotice po parmu. Samozřejmě k tomu i naviják. Cenová relace do 3000,- celá sestava. Když to bude mín jenom líp, nepotřebuji značku, ale funkčnost. Díky

MrKos - Profil | Út 6.4.2010 11:59:50

Na řeku a uvedené ryby bych volil 6 nebo 7m boloňku a naviják velikosti 30 s bojovou brzdou. Cenový limit je natolik nízký že hledat vhodnou kombinaci je takřka nemožné.
Když se limitu držet nebudu tak nahodím velice levnou variantu pro začátek což by mohla býti bolo milo freedom + shimano exage. Sumasumárum někde na hranici 5000-6000 kč.

Marek 4 - Profil | Ne 4.4.2010 20:26:07

Ahoj,mohl bych se zeptat jakou montáž na plavanou by jste mi doporučili.Předem dík.

MrKos - Profil | Út 6.4.2010 11:55:24

Na nepřesně položenou otázku se špatně odpovídá. Základní dvě možnosti jsou pevný splávek a průběžný splávek. Oba se dále dělí na nepředvážené a předvážené. Do dalších detailů tady zacházet nabudu.
Každý splávek má svoje pro a proti a každý je určen pro jiný typ vody, lovu a pro jinou techniku. Osobně používám na řece netraději pevné splávky nepředvážené a na stojáku buďto předvážené a nebo také nepředvážené. A pak už je jenom zátěž a návazec s háčkem.
V podstatě je to jednoduché a prosté.

Boloň - Profil | Čt 1.4.2010 22:27:34

Ahoj všichni.
Potřeboval bych poradit, koupil jsem si podběrákovou tyč značka FLY ELIEN TEAM PRO je na ni napsáná délka 3,90m, ale po složení má 3,42m, ( což znamená, že 48 cm chybí) tak by mě zajímalo jestli je to myšleno těch 3,90m i s podběrákovou hlavou či nikoli.
ještě je na ní napsáno 4 componets, ale skládá se pouze ze Tří dílů a ne ze čtyř nebo je to myšleno jako tři díly + jeden díl podběráková hlava= 4 díly?? Děkuju za radu.

Outer - Profil | Po 5.4.2010 12:13:18

Zkus vyzkoušet jestli náhodou ta podběrákobá tyč není dělička a ne teleskop.

Felix - Profil | Ne 4.4.2010 21:18:47

Zdravím, měl bych otázku. Mám matchku, která má imho očka malého průměru a posunuje se mi o ně, při náhozu, zarážka angličáku. Jaké průměry oček použít při případné přestavbě prutu? Stávající jsou:
špička - 2mm - 2x 1,6mm - 7x2,1mm - 4x2,9mm - 3,9mm - 4,5mm - 6,9mm.
Díky za radu.

Outer - Profil | Po 5.4.2010 12:10:49

Nejdřív jsi měl říct z čeho děláš zarážku, doporučuji použít 0,16mm mono. Přestavba prutu je docela radikální řešení.