Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

šhadviga - Profil | Čt 21.11.2013 21:27:58

Rád by som sa spítal ktorú prechovávaciu sieťku na feeder ( mala bi mať aspon 4m a minimalny priemer 40cm) by ste mi doporučili. Som junior vo feedri a z velkeho množstva značiek a typov si neviem vybrať. Diky za odpoveď.

RADYNEK - Profil | Čt 21.11.2013 21:52:31

Ahoj, předpokládám, že máš na mysli vezírek na závody LRU FEEDER. Vezírků je hodně, je to i otázka peněz, i pro tebe. Já mám vezírek od firmy Preston. Co si vzpomenu, tak používají závodníci Colmik, Sensas, Mivardi, Spro a Garbolino.

Pepé - Vsetín - Profil | Pá 22.11.2013 16:01:54

nejdůležitější je podle mě materiál, budeš potřebovat, aby cajdák velmi rychle usychal a pokud možno nevázal pachy.

Ten můj (Sensas) schne pomalu a ve vázání pachů je šampion - smrdí jak ...

Hledej nějaký buď se silonovou síťkou nebo pogumovaný a také je důležitý velmi hustý výplet (malinká očka), protože když budeš nucen chytat oukleje, přes velké dírky by Ti utíkaly z cajdáku.

Bečetka - Profil | Po 18.11.2013 7:40:14

Rad bych se zeptal zkusenejsich na parmy: ty, ktere se vyskytuji pod splavy mají tendeci s prichazejicim podzimem a prichazejici zimou také opoustet proudnou vodu a stahovat se od splavu do klidnejsich partii rek? Pravidla neexistuji, ale nejaka tendence snad bude. Diky!

tym - Profil | Po 18.11.2013 11:19:28

Je to jak kde a záleží na hloubce. Tam, kde je nízký stav a v zimě ještě klesá, se parmy stahují kousek níž, ale pořád jsou v proudné vodě. V zimě jsem za maličko zvýšeného stavu narazil na parmy v necelém tři čtvrtě metru, když jsem chytal tlouště a držely se tam celou zimu. Tam, kde je hlouběji, se mohou parmy držet po celý rok včetně zimy. Jsou jezy, kde se dá chytit parma kdykoli v roce, takže skutečně záleží hlavně na místních podmínkách.

Hoolis - Profil | So 16.11.2013 22:00:41

Zdravím, rád bych se zeptal jaká hloubka pro feederový lov se hodí na jednotlivá roční období (stačí co platí obecně podle proporcí bílích ryb). Např. jestli na jaře zkoušet menší hloubku ve vodě, prochytávání prohlubní apod. Děkuji za každou odpověď :-)

plavan - Profil | So 16.11.2013 22:06:17

Traduje se, že v zimě je lepší větší hloubka, kde je voda teplejší a na jaře, jakmile začne hřát slunko, tak že je lepší se pomalu přesouvat do mělčích vod, které se od slunka rychleji ohřívají. Ale stopro to určitě neplatí. Pokud chceš dobře chytat v zimě, musíš najít rybí zimoviště. Prostě místo, kde jsou ryby nasáčkované, každý úsek řeky takové místo má. Ale není to až tak sportovní a fér vůči rybám, někde jsou i cedule zakazující rybolov v zimě. Dost záběrů na zimovištích jsou přejezdy a ryby jsou dost často chytané za " kožich " .

tym - Profil | Ne 17.11.2013 8:31:17

Obecně platí, že v chladném období se ryby pohybují hlouběji, ale nemusí to být vždycky pravda. Na druhou stranu se na některých vodách chytají i v létě kapři na osmi metrech. Je to revír od revíru a tam, kde je na některém pět metrů hluboko, může být jinde pět metrů mělčina - třeba na některých hlubokých pískovnách. Na tuhle otázku se tedy nedá odpovědět jinak, než hodně obecně, protože so revír, to jiné pravidlo. Na bahnitých vodách je to také jinak, protože tam v létě může docházet ke kyslíkovým deficitům a různých dalších "anomálií" se najde spousta. No a lov ryb na zimovištích? Na některých vodách se v zimě ani jinde ryby nechytí, ale je také třeba si uvědomit, že lov ryb na jejich zimovištích je zakázán, což se dá snadno najít v rybářském řádu, čili bližších podmínkách pro výkon rybářského práva.

Bečetka - Profil | Ne 10.11.2013 14:21:28

Co vy osobně provádíte za změny, když po 1-2 hodinách intenzivního braní aktivita utichne a víte, že na lovišti ryby jsou? Na řece cenjového pásma s 2 m hloubky.

tym - Profil | Ne 10.11.2013 17:40:20

Pokud nepomůže změna nástrahy a vyzkoušení změny velikosti nástrahy, někdy pomůže nabídnout ji jinak, například změnit klasickou průběžku za páternoster s hodně dlouhým návazcem. Někdy pomůže přidání nějaké lehké pěny nebo burizon k nástraze. Klesá tak pomaleji a proud s ní občas na dně pohne, takže může zaujmout. Vyplácí se přestat na chvíli i krmit a chytat jen se zátěží. Někdy se ryby soustředí níže pod krmením a tam se dají odchytat

Šlapeto - Profil | Pá 15.11.2013 16:14:49

Někdy, kromě předchozích rady začnu házet na uplně jiné místo.

Pitris - Profil | Po 11.11.2013 16:49:09

Zdravím přátelé
měl bych dotaz k method feedru. Letos jsem method krmítko používal jak jen to šlo a ve většině případů jsem byl spokojen a někdy až nadšen. Nicméně ve dvou případech jsem byl v situaci, kdy jsem si úplně nedokázal poradit a musel sem buďto opustit koncept tohoto chytání anebo upravit krmení až na hranice jeho funkčnosti.
První situace byla na jedné větší pískovně začátkem léta. Po příjezdu jsem viděl vyhazovat se ryby cca 25 - 30m od břehu, množství slušné, vypadalo to na krmící se ryby. Nahodil sem pro zjištění hloubky a lehce vyděšeně sem zjistil, že hloubka v tom místě je 8 metrů. Metoďák od Sensasu jsem měl připraven „tak akorát“ aby dobře pracoval, ale první nához a doba, než si to sedlo na dno mi dalo jasně vědět, že v krmítku nezůstalo asi vůbec nic. Nakonec sem udělal krmení v konzistenci těsta, což asi nebylo ideální, něco sem pochytal, ale prostě sem byl jak na trní, že sem nebyl s prezentací spokojen. Nemáte nějaký trik na takto hluboké vody? Možná lepivé peletky do krmítka?
Druhý problém nastal, když sem přijel na jeden rybník, našel sem kapry, krásné ryby okolo 3-4 kg, ale v rybníku byly mraky malých cejnků, kteří okamžitě atakovali krmítko, a větší ryba se k tomu nedostala. Přehazoval sem často a ty malé piraně u toho byly vždy dřív.
Obě situace sem vyřešil tak, že jsem chytal bez krmítka, jen průběžka s olůvkem a 12mm peletu na vlasu, přičemž peletky sem na místo nastřeloval prakem. Nenapadá vás nějaké jiné řešení té situace?

tym - Profil | Po 11.11.2013 17:15:52

Co se větší hloubky týká, pak je skutečně jediným řešením udělat do krmítka lepivější krmení, ovšem neúspěch nemusel být v tomto případě zapříčiněn jen krmením. Pokud na takové hloubce ryby vyskakují, dá se předpokládat, že se zdržují spíše ve sloupci a u hladiny než u dna a proto je i méně záběrů. O krmení do krmítek method feeder se říká, že by se mělo také dobře a rychle rozplavovat, ale to samozřejmě platí při lovu na běžných hloubkách a nikoli extrémních osmi metrech. Tam se musí člověk přizpůsobit a je vůbec otázka, zda je nutné, aby se krmení rychle rozplavovalo, pokud tedy není nástraha ukrytá v krmení, což většinou být nemusí.
K druhému případu s drobnými rybami bych řekl, že tady je naprosto nutné vyhnout se vnadící směsi a zkusit si vyhrát jen s peletkama, a to jak na háček, tak do krmítka

Martin M. - Profil | Po 11.11.2013 21:50:32

Ahoj,
na 8m hloubce bych na method vubec nechytal - uz kolem 5m z nej mam spatny pocit a musim delat "plastelinu". Pouzil bych klasicke feederove krmitko z pletiva a k nemu 10cm navazec. Bude to fungovat velmi podobne jako method feeder, ale budes mit vyssi duveru, ze ti vsechno krmeni dopadlo v krmitku az na dno a nezustane v nem prilis dlouho. Nastrahu do krmeni schovavat nemusis. Dale muzes pouzit tzv. "pellet feeder", coz je neco mezi method krmitkem a klasickym kosikem. Navnada je v tomto krmitku lepe ukryta a nevypadne behem klesani ke dnu. Na nasem trhu najdes tato krmitka od firem Preston a Guru. Zazraky ale necekej :-)
Ohledne chytani tam, kde je mnoho bilych ryb - muzes zakrmovat v PVA puncose vetsimi peletami (klidne 18mm a chytat na 14mm) nebo je tam strilet prakem. Pokud bys tech kapru chtel chytit treba 10ks, budes muset zakrmovat, ale pokud ti staci chytit treba jen 1-2 kusy, klidne muzes chytat bez zakrmovani jen s nejakou atraktivni nastrahou a par vetsich pelet kolem. Nahozene pak nechej klidne hodinu nebo i dele.

Flicek - Profil | So 19.10.2013 10:12:06

Zdravim chlapi.
Chci se Vas zeptat na jednu vec.Asi vetsina z nas jde na ryby s dvema pruty.A me zajima jestli mate feedry stejne nebo kazdy jiny(gramaz,delka,znacka atd)???

plavan - Profil | So 19.10.2013 13:51:27

Dva stejné, na místní podmínky vhodné, feedery ti dopomohou k tomu, abys byl přesnější v náhozu, šikovnější při zdolávání a tak vůbec byl s pruty spjatý.
Naproti tomu ti dva rozdílné feedery podle mne zprostředkují větší zábavu, prostě to nebude takový stereotyp. I když tato moje teorie se v mém případě týká jen feederů. U kaprových prutů jsem chtěl dva stejné, takže to ber s rezervou. Ale pokud tě zajímá jak to mám v současné době, tak dva stejné feedery jsem u vody neměl ani nepamatuju. Ale mám doma asi 12 různých feederů, tak to musím protáčet, aby nezahálely :-)))))
Co se týká délky , tak kvůli bolavému ramenu mám nejdelší feedery 360cm. A poslední dobou, když to podmínky dovolí, tak používám i třímetrové bomby, to má moje rameno nejraději.
A oblíbené značky ? Shimano, Greys, Hardy a úplně nejbližší mi jsou Garbolino a Trabucco. Ale nejsem si jistý, jestli poslední moje věta už nepřekračuje zadání nahoře.

Martin M. - Profil | So 19.10.2013 19:50:01

Ahoj, mam 2 stejne, protoze to lepe vypada :-)

tym - Profil | Ne 20.10.2013 7:27:14

Obvykle chytám jen na jeden prut, ale pokud použiju dva současně, třeba při lovu kaprů nebo candátů, pak mám dva stejné

Azbest - Profil | Po 21.10.2013 18:05:52

Je mi to jedno, ale na závodech jsem měl vždy pokud možno stejné, abych nad tím nemusel přemýšlet.

Pepé - Vsetín - Profil | Ne 10.11.2013 17:17:07

2 stejné mám jen heavy_čka, jinak nic a i tak chytám vždy jen na jeden, tak je to asi jedno. Ale jak psali chlapi a já to potvrdím, každý feeder je jiný a s každým je v něčem jiné chytání.

rybar465 - Profil | Ne 10.11.2013 10:06:17

Dobrý den.Jakou máte zkušenost s křeslem MIVARDI Comfort Quattro?Ptám se proto,že v některých inzerátech je uváděna nosnost 130kg a v jiných až 160kg.Nejsem žádný drobek a chytám na feeder,kde se přece jen člověk něco navrtí,tak aby mi z křesla za týden nezbyly jen rozlámané trubky.Díky za odpovědi.

plavan - Profil | Ne 10.11.2013 13:00:54

Já s tím křeslem nemám žádnou zkušenost. Kdyby jsi se chtěl zeptat přímo u dodavatele, tak asi tady
http://www.mivardi.cz/forum/prispevky/13/
Pokud nebudou vědět ani další kolegové poradci, tak ze zkus optat v některém vláknu jako Feeder nebo Kaprařina. Anebo zaroluj na spodní konec stránky tady a založ si vlastní otázku k tomuto výrobku
http://www.mrk.cz/diskuse.php.
Lituji, že jsem nedokázal lépe poradit.


Tiky Květák - Profil | St 6.11.2013 21:04:32

Ahoj

Někde sem něco zaslechl o fermentované kukuřici. Snažil sem se o tom něco najít ale nenašel sem. Chtěl sem se tedy zeptat, jak se připravuje, kdy se používá, jestli se s ní vnadí samostatně nebo ve směsi apd. Předem díky za odpověď.

plavan - Profil | St 6.11.2013 21:28:04

Fermentace znamená česky kvašení. Kukuřici když namočíš do vody v teple domova, tak za tři dny začne uvolněný cukr z kukuřice kvasit tak, že budeš muset měnit dvakrát až třikrát denně vodu. Když to vydržíš 5 až 6 dní, tak už ani nemusíš tu kukuřici vařit. Někdo přidává ke zrychlení kvašení třeba cukr, droždí, různý kefír apod. Jsou situace, kdy kvašená kuku funguje lépe, ale ten smrad v bytě mi za to nestojí.
Jinak s kvašenou kuku se vnadí úplně stejně jako s obyč uvařenou. Snad jen kdyby už pochodovala, tak je lepší ji do vody vylít z lodičky než se snažit ten kekel naházet raketou :-)))))
Ryby mají rády rozmočenou návnadu, je to pro ně přirozené, ale když uvaříš čerstvou kuku, vezmou ji do tlamky taky. Ač se přidávají do kuku různé příchutě, funguje moc dobře i přirozená krmná kukuřice, uvařená až do doby, dokud zrna neprasknou.
Na feeder se ale nejčastěji používá sterilizovaná kuku v plechovce. Je to pohodlné a ryby ji milují. Ale není tolik selektivní jako ta velká krmná kuku. Teď v chladném období ji mnozí prodrtí i přes síto, aby se ryby moc nenasytily a vzali raději nástrahu než návnadu. Z jednoho videa MRKu se mi vybavuje i zdejší poradce tym, který to tam ukazoval.

Azbest - Profil | Čt 7.11.2013 11:21:55

Kukuřici normálně uvařím a nechám ji stát (děláme to venku v přístřešku, takže smrad neřeším). Za pár dní to začne kvasit nejdřív do kysela a pak fermentovat. Ryby to mají radši, ale musíš to mít celé pod vodou, jinak to plesniví. Bílej povlak na hladině nevadí a zákal taky ne.
Pro urychlení fermentace buď přisladit cukrem, nebo javorovým sirupem a nebo přidat jogurt.

Hoolis - Profil | Čt 31.10.2013 18:49:16

Ahoj, začátkem příštího roku uvažuju o koupi jednoho feeder prutu. Nicméně jsem slyšel na tento styl lovu připomínky. Například, že chytání v povětrnostních podmínkách je u tohoto stylu lovu velmi obtížné z důvodu vln (špička je stále v pohybu) atd. Z tohoto důvodu se prý špatně poznávají záběry. Tak bych rád poprosil o nějaký tipy jak se vyhnout těmto obtížnějším situacím. Ještě bych se rád zeptal jak mám poznat, kterou špičku použít. Obecně uvažuji o koupi nějakého medium prutu (délka nejspíš 3,6) a koupím asi jeden poněvadž dva jsou prý pro začátečníka nadbytečný kvůli obsluze (nechápu sice z jakýho důvodu, jeslti je tento lov opravdu taková špica :)) Děkuji za každou odpověď

RADYNEK - Profil | Čt 31.10.2013 19:07:01

Ahoj, přečti si nějaký články o feederu, je toho tady na MRKu dost: http://www.mrk.cz/clanky.php3?from=50&kat=6
Chytání ve větru s feederem je složitější, třeba podobný je to i s plavačkou. Vyhneš se vlivu větru: schováš se do závětří, nebo schováš prut do závětří, dáš trvrdší špišku, aby se tolik nemlátila, poslední rada - zůstaneš doma, počkáš až přestane foukat :-)
Špičku použiješ tak tvrdou, aby jsi ji neměl ohnutou třeba na řece moc, nebo ji neměl zbytečně tvrdou, že nevidíš záběr. To je třeba vyzkoušet. Každému vyhovuje něco jiného.
Univerzální feeder prut je Médium, 3,6 m, tak max. 80 - 100 g. Určitě chytej pro začátek jen s jedním prutem!

Martin M. - Profil | Čt 31.10.2013 19:19:48

Ahoj, polovina ryb ti udela takove zabery, ze je neprehlednes ani se spatnou spickou ve vetru. Dokonce nebudes muset ani spechat se zasekem. A az budes nejakou dobu s feederem chytat (rok, dva), tak uvidis a vyuzijes i tu druhou pulku. Zadny zasadni problem bych v tom nevidel. Pro zacatek urcite 1 prut a venovat se mu naplno. Nastav si na mobilu interval 5 minut pro prehazovani a uvidis, ze toho budes mit plne kecky ;-)

JJanekk - Profil | Út 29.10.2013 13:37:14

Ahoj, používáte na zimní chytání slabší kmenové vlasce než v létě? Návazce jsou jasné, ty budou slabší, háčky a nástrahy menší, krmení dietnější, ale jak je to s tím kmenem?
Díky za odpovědi. H.

Martin M. - Profil | Út 29.10.2013 14:57:14

Ahoj, kmenovy vlasec volim podle toho, jak tezka krmitka pouzivam, jak daleko je nahazuji a v jak silnem proudu chytam. Pokud pujdu na stejne misto v lete nebo v zime a budu chytat stejnym stylem, nic z uvedeneho se nizsi teplotou nemeni a proto pouziji stejny kmenovy vlasec. Tolik teorie. Praxe je takova, ze v zime vetsinou chytas na kratsi vzdalenost s mekcim prutem, abys lepe videl slabe zabery, take ryby uz nejsou v nejsilnejsich proudech a pouzivas lehci krmitka a tak dale. Takze si v zime muzes troufnout pouzit slabsi kmenovy vlasec, pokud to pokladas za dulezite.

Vynechal jsem situaci, kdy musis pouzivat v lete silny kmen, protoze pouzivas tak silny navazec, ze slabsi kmen pouzit nemuzes - napr. navazec 0.18 a kmen 0.20. Pak samozrejme v zime muzes jit na slabsi navazec a tim padem i na slabsi kmen. Opet plati - muzes, ale nemusis.

tym - Profil | Čt 31.10.2013 8:20:54

Dá se říci, že kmenový vlasec v roce neměním, protože k tomu není důvod. S návazci je to jasné, tenčí návazec může být méně nápadný i když i o tom se dá diskutovat v souvislosti s atraktivností a velikostí nástrahy. Kmen volíme především s ohledem na hmotnost odhazovaných krmítek. Zbytečně tenkému kmenovému vlasci se vyhýbám, i když chytám celkem na krátké vzdálenosti, jak píše Martin, v zimě. Čím tenčí vlasec, tím je průtažnější a tím méně jsou záběry zřetelné a zaseknutí pomalejší a méně důrazná. Možná si někdo řekne že mezi vlasci 0,16 a 0,18 mm asi žádný propastný rozdíl nebude. Taky záleží na vlasci, protože není vlasec jako vlasec ..... Ale abych to nějak shrnul - pro mě je to tak, že nevidím pádný důvod pro použití slabšího vlasce.