Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

skroby - Profil | Pá 24.2.2012 16:02:25

zdravim,chci se zeptat jestli mi můžete poradit jak těžká krmítka můžu dát na shimano bestmaster AX a shimano Catana AX.oba pruty medium.abych bezpečně nahodil max do 30m.Nejspíš se špičkou 3oz a vlasec 0,18 a 0,20.díky moc

Martin M. - Profil | Pá 24.2.2012 16:10:14

Ahoj, vyrobce ti doporucuje max. vrhaci zatez 100g, takze cca 50g krmitko + navnada. Pokud ale "bezpecne nahodit" znamena, ze to nezlomi ani naproste nemehlo, tak si troufam tvrdit, ze jej klidne zlomi i s polovicni zatezi ;-)

Foš - Profil | St 22.2.2012 20:09:38

Ahoj pánové,
neustále se probírají feederové špičky- kolik unesou nebo neunesou.
Mě by ale zajímalo, jakou nosnost by měl mít vlasec při náhozu s plným krmítkem - 40g, 60g, 80 gramů.
Dá se stanovit z váhy krmítka - nosnosti vlasce - při náhozu potřebná nosnost vlasce v okamžiku náhozu, aby krmítko neuletělo ? Dá se zhruba stanovit nějaký koeficient pro nosnost vlasce v okamžiku náhozu pro různé váhy krmítka?
Děkuji

plavan - Profil | St 22.2.2012 20:18:56

To by bylo přesné sčítání nepřesných čísel. Průměry vlasců jsou orientační, v reálu to moc nesedí. Každý vlasec má jinou průtažnost, záleží i na stylu náhozu, jestli to jenom zhoupneš do vody nebo švihneš jako jako při chytání na pláži :-))))
Další proměnnou veličinou je velikost krmítka, do většího se vejde více návnady. Obecně používám nejčastěji vlasec 0,18mm, který mi unese při náhozu v pohodě až 50g krmítko s futrem. Při nahazování na velkou vzdálenost ( 50m + ) dávám raději už i na 60g krmítko vlasec o průměru 0,20mm. A na 80g krmítko s futrem dávám 0,22mm průměr. Ale vytvořit z toho smyslupný vzoreček na výpočet bych neuměl.

RADYNEK - Profil | St 22.2.2012 20:19:08

Čau, koeficienty nestanovuju:-) Jedna věc je hmotnost krmítka, velikost košíčku a vzdálenost kam chceš krmítko dopravit. Do 40 g používám 0,18 mm a nad 0,20 mm. Košíčky používám většinou půl deci a víc. Při větších zátěžích a objemech krmítka bych se nebál použít i 0,22 -0,25 mm vlasce. Když házíš dál od břehu a potřebuješ se do toho opřít, tak musíš nasadit odpovídající vlasec, abys montáž neutrhl.

Azbest - Profil | Pá 24.2.2012 15:18:23

Dá se použít i šokovej návazec z pletenky.

Milan 66 - Profil | Út 21.2.2012 18:00:23

Ahoj zkusím to tady.
Ahoj, jak změřit hloubku a zjistit profil dna bez echolotu. Prut, splávek a pořádné olovo??? Není to žadná poklidná delta a ni horský potok. Něco jako Dyje 4B, Odra 3,4, Morava 16. Dík za odpověď

Martin M. - Profil | Út 21.2.2012 18:25:53

ahoj, velky splavek a tezke olovo, idealne i dlouhy prut a proste si to "osahat". Nemyslim marker, ten do proudu neni moc dobry, ale normalni pevny splavek, treba 10g a zatez 30g. Uplne nejlepsi je vlezt v lete do vody a proslapat si to tam.

kamilxx - Profil | Po 20.2.2012 13:28:42

dobry den chcem sa opytat ci neviete aka je tam gramaz u tohto feedra Prút Esox Snake Feeder Medium ,kedze ma to oznacenie medium a ma to 3 grafitove spicky ci nebudu prilis tvrde alebo naopak dakujem..

RADYNEK - Profil | Po 20.2.2012 18:03:56

Čau, pruty od Esoxu neznám a ještě jsem se s ním ani nesetkal. Médium může mít gramáž od 60 až i 100 g, záleží na konkrétním prutu. Jestli budou grafitový špičky akorát nebo ne, to neumím hádat :-). Musíš si špičky vyzkoušet.

kubcek - Profil | Ne 19.2.2012 16:19:24

Měl bych dotaz ohledně jarního rybolovu na feeder mám feeder první zimu a tak bych chtěl zkusit zachytat hned po oblevě.... Ale nevím jak na to jakou montáž zvolit...Jaké krmení a nástrahu použít.... Jak krmit.... Za odpověď předem děkuji....:)

RADYNEK - Profil | Ne 19.2.2012 21:56:33

Při zimním chytání je důležitý najít nebo znát zimoviště ryb, na krmení se v tomto období ryby těžko nalákáš tam, kde se běžně nezdržují. Krmení bych použil černé na zimní chytání, například černá plotice od Lorpia a přidal bych i hlínu. Stačí krmení menším krmítkem. Na háček bych použil masňáky v kombinaci s hnojáky, nebo samotné hnojáky, popřípadě i rohlíček. Pár červíků bych dal i do krmítka. Montáž používám většinou páternoster, na řece i průběžku. Na stoják bych volil určitě kratší páter do 30 cm, na řece páter nebo průběžku do 50 cm.

MartinPr - Profil | Ne 19.2.2012 9:54:30

Zdravím, mám zvláštní otázku.
Zkoušel jste někdo do partiklu dávat pivovarský slad?

plavan - Profil | Ne 19.2.2012 12:37:35

Já jsem to nezkoušel, kde bych ho sháněl ? ze starších knih i filmů je zřejmé, že se ryby krmili pivovarským mlátem, což asi byl spíše odpad. Slad má dost možná větší cenu než samotné rybí maso a metody jako chyť a pusť, kdy návnada výrazně převyšuje tržní hodnotu úlovku, nejsou tak dlouho rozšířené.
Ale nechat si naklíčit nějakou obilovinu, zalít ji podomácku dělaným karamelem ( opražený cukr ) by zase tak drahé nebylo a účinek by to jistě mělo. Rybám asi bude jedno, že to nebude přesně ten slad, ze kterého se vaří pifko. Vyzkoušej a podej zprávu, vždyť to zkoušení a hledání je na rybařině to nejhezčí. Třeba by i stálo zato to obilí s karamelem nanést špachtlí na pomaštěný pečící papír a naprudko to upéct v troubě. A hotové nechat zchladit a nadrtit to.
A na rozdíl od mé rybízové marmelády je to i reálnější návnada :-))))

Feeder524 - Profil | So 18.2.2012 21:02:59

Zdravím, chcel by som sa opytať, či už ste niekto skúšali pridávať do krmiva kávu. A ešte jednu vec, koľko môže vážit celkom 20 garmový košik plný krmiva??

Martin M. - Profil | So 18.2.2012 21:22:09

cu,
20g krmitko muze vazi od 30 do 100g, podle toho, jak je kosik velky :) Stred bych videl kolem 50g.

Kavu jsem do krmeni nepridaval, mozna cokoladu nebo kakao.

plavan - Profil | So 18.2.2012 21:49:24

Káva patří mezi čtyři komodity, na které se někdo často dotazuje coby součást návnady, ale nikdo o ní zatím nepodal nějakou seriozní zprávu. S nějakým harmonogramem pokusů, příslušnou fotodokumentací, místopřísežnými prohlášeními svědků apod. Taky se asi bude chovat jinak káva instantní ( rozpustná ) nebo hrubě mletá do espressa nebo French Pressu.
A čert ví, jestli bude ryby zajímat, zda se jedná o jemnou odrůdu Arabica nebo drsnější Robustu s větším obsahem kofeinu. Zkus si s tím sám vyhrát a podej informace.
Jestli tě zajímá, které další tři komodity patří do seznamu neprobádaných příměsí návnady, tak to je ještě čaj ( sypaný i sáčkovaný ) , jehličí ( doporučuje Anýzový dědek ) a velká diskuse tu panovala i ohledně dětské přesnídávky Hamé. Za sebe bych ještě přidal rybízovou marmeládu.

Kavič - Profil | So 18.2.2012 13:47:30

Zdravím, chtěl jsem se zeptat jak je to při krmení na řekách. Chytám na menších řekách, které mají maximálně do 8 metrů na šířku. Proto mě zajímá jak se dlouho udrží krmení na místě, partikl asi dlouho, ale co samotné krmení, pořád mi nejde do hlavy, že to proud prostě okamžitě neodnese. Samozdřejmě myslím normálně chytatelný proud, kde se udrží 30-40 gramové krmítko. Taky by mě zajímalo zda krmit a chytat pořád na stejném místě nebo chytat pod místem zakrmení. Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Martin M. - Profil | So 18.2.2012 14:03:29

Cau,
zpusobu, jak na rece zakrmovat a udrzet misto zakrmene, je vice. Bud zvolis tezke, lepive krmeni, ktere se pomalu rozpada, a to co je jiz rozpadle se postupne odplavuje vodou. Nebo zvolis rozpadavejsi krmeni a o to casteji musis dokrmovat, abys nechytal na uplne holem miste bez navnady, ktera je jiz davno odplavena. Prvni zpusob je lepsi pro navnadove koule, druhy muzes bezpecne vyuzit i pri lovu s krmitkem. Plus cokoliv mezitim a kombinace vice moznosti (zakrmit koulemi, chytat s krmitkem a casteji prehazovat...).
Rozhodne ale doporucuji, aby sis nasel misto, kde vidis na dno a kde je podobny proud, jako na tvem miste, a tam si vyzkousel, jak rychle se krmeni rozpada a odplavuje. Nezapomen, ze pohyby ryb take vyvolavaji zvireni vody a krmeni o to rychleji zmizi. Pokud bude proudeni dostatecne silne, zrejme vysledkem testu bude, ze se opravdu muzes spolehat jen na tu davku krmeni, kterou zrovna mas v krmitku.

Azbest - Profil | So 18.2.2012 14:51:42

Pomůžeš si, když přidáš do krmení vázací hlínu.Krmení spojí a zatíží.

Fib - Profil | Pá 17.2.2012 18:12:45

Gardner tvořič návnad – Bait Bomb.
Ahoj, kromě standardních drátěných nebo plastových krmítek na feeder bych chtěl vyzkoušet i Gardner tvořič návnad – Bait Bomb viz http://www.tropicliberec.cz/rollbaly-a-vytlacovaci-​pistole-/gardner-tvoric-navnad-velky-bait-bomb, máte s tím někdo zkušenosti s využitím u vody? Nerozpadne se při náhozu nebo nerozprskne při dopadu, kolem není žádná klec... díky za vaše zkušenosti.

Martin M. - Profil | Pá 17.2.2012 19:07:05

ahoj, zkusenost s tim nemam. Je to na trhu radu let (mozna od jinych vyrobcu), ale nenasel jsem odvahu to vyzkouset, nejak tomu neverim. Pripadne mi, ze bych musel pouzit prilis pojivou smes, aby to drzelo a hlavne aby se vylisek nerozriznul vlascem.
Co se mi vice libi jsou "pellet cone", v podstate to stejne, ale v daleko mensim provedeni:
http://www.gofishing.co.uk/Angling-Times/Section/ho​w-to/Coarse-fishing-advice/Fishing-Tips2/Fishing-Ch​arts--Guides/How-to-get-the-most-from-a-pellet-cone​/

hromajda - Profil | Pá 17.2.2012 15:04:01

Zdravím.chtěl bych se zeptat jakým způsobem je možné zakrmit mmenšími častocemi na vzdálenějších místech. Řeknu to takhle s řepkou,červi,nebo i pšenicí prakem moc daleko nedostřelím, cca do 7m.Já by jsem ale potřeboval tyto navnady dopravit do delších vzdáleností. Stačilo by do 20m. Je to možné nějak jinak než krmítkem? díky za odpovědi. ;)

Martin M. - Profil | Pá 17.2.2012 15:07:39

ahoj,
1) zakrmovaci raketou
2) slepit lepidlem na cervy nebo podobnym
3) slepit navnadou
4) slepit hlinou
5) zmrazit
6) zaplavat si
7) pouzit zavazeci lodicku nebo lod
8) pouzit extra velke zakrmovaci krmitko a ucpavat konce navnadou
9) PVA s cukrem nebo soli