Feeder

Hlavní poradna o feederu.
(Na žádosti o pomoc při výběru prutů a navijáků nebude odpovídáno.)

Moderátoři - poradci: Martin M.plavantym.

jirisyky - Profil | Čt 16.2.2012 21:35:41

ahoj, mel byh k vam dotaz. jakou koncovou sestavu by jste pouzily na bahnite dno? je lepsi krmitko, ci oluvko? zkousel jsem i ruzne delky navazcu ale stale se nak nedari, i kdyz vim ze ty supinaty se tam pohybuji kolem dekuji :-)

Martin M. - Profil | Čt 16.2.2012 21:55:06

cau, ja jsem bahno nikdy nejak zvlast neresil a chytal jsem stejne jako vsude jinde. Pripadne muzes po nahozeni trochu potahnout krmitko po dne, at vyjede na povrch bahna a neni v nem utopene.

tom.f - Profil | Út 14.2.2012 18:41:05

Zdravim,mám dotaz ohledně navijáku k heavy feederu-k navijáku shimano velikosti 2500 co mám k mediu,jsem si pořídil větší 4000 (xt fa) na heavynu -koukám ale že tělo,kde je to všechno ozubení a hnací mechanizmus,je stejně velké jako u těla 2500 (xt fa), jen je tam pak větší překlapěč,cívka a klička. Nevíte někdo jak to je u shimana- jestli se tam skrývá silnější (odolnější) ozubení než u té 2500? Nebo je to jen verze s větší cívkou podobně něco jako 3000?

plavan - Profil | Čt 16.2.2012 21:43:26

Neznám všechny navijáky od Shimana, ale ty , které znám, jsou ve velikosti 4000 vždycky větší než ve velikosti 2500 nebo 3000.
Pokud se jedná o porovnání výhradně mezi stejnými modely od Shimana mezi velikostmi 2500 x 3000 a 4000, tak jako vodítko ti poslouží udávaná váha celého navi. Když je stejné tělo, liší se váha cca o 5g. Pokud je tělo odlišné, liší se udávaná váha více. A někdy jsou velikosti 2500 a 3000 malinko odlišné v těle, ale cívky mezi nimi se dají prohazovat. I když cívka z velikosti 3000 bývá větší , ale mělčí.
Pakliže potřebuješ jistou a kvalifikovanou odpověď ohledně navijáků Shimano, zde ti myslím určitě rádi odpoví. Jsou tam dvě emailové adresy na české zastoupení.
http://normark.cz/Kontakty

VencaXX - Profil | St 15.2.2012 11:58:59

Cau tak sem si koupil feeder a mam u toho 3 spice akorat je nemam popsany 1oz a tak ale mam to podle barvy cervena zluta zelena a neni u toho zadny popis tak ktera z nich je nejmeksi jestli nevite diky

Martin M. - Profil | St 15.2.2012 12:10:48

Ahoj, tvrdost poznas pokusem :-) Proste to bud odhadnes ohybanim mezi prsty, nebo muzes chytit vsechny 3 spicky spolecne za posledni ocka a podle toho, jak se ktera prohne, bude jasne, jak je ktera tvrda.

plavan - Profil | Čt 16.2.2012 21:31:11

Pokud máš na tom prutu špičky tenké uhlíkové, které jsou tak lehké, že se pod svojí vahou skoro neprohnou, tak si ke každé z nich přivaž vlascem třeba 20g olůvko ke koncovému očku. Takto zatížené si je dej na hranu stolu plochou od silnějšího kraje špičky k prvnímu očku, zvrchu na ně polož dlaň nebo třeba knihu a zkoukni to. Ta špička, která se nejvíce ohne, je ta nejměkčí.
A ještě jedno rozlišení se objevuje. Pokud je každá tvoje špice jinak dlouhá, tak ta nejdelší je zpravidla nejjemnější a ta nejkratší je zpravidla nejtužší.

ráky - Profil | St 15.2.2012 8:49:06

Zdar vybírám podběrákovou hlavu 60 průměr ale jsem trošku vedle s těch sítek některé prý poškozují ryby který materiál z těch všech vychází asi nejlíp.Díky moc Jindřich

Azbest - Profil | St 15.2.2012 8:50:35

Hodně jemný bez uzlíků a nebo pogumovaný.

plavan - Profil | Čt 16.2.2012 21:25:49

Očko, které je šetrné k rybám a zároveň je pohodlné pro rybáře, je to s pogumovanou sítkou. Mezi kamarády je nejoblíbenější lehoučké a trvanlivé 22 palců veliké Middy Black Match LTX. Ať s kulatou hlavou nebo s hlavou ve tvaru trojúhelníku. Bohužel z trhu zcela vymizelo a někdo psal, že na jaře budou, těžko říci, jestli je to pravda. Jestli ne, tak to bude škoda, protože i závit v tomto očku je držák.

drevak3 - Profil | Čt 16.2.2012 19:43:46

Zdravím, chtěl bych se zeptat jestli lze nahradit feedrový prut pouze nějakou citlivou špičkou

Martin M. - Profil | Čt 16.2.2012 19:59:10

Cau, zalezi jak jsi sikovny kutil, teoreticky to nejak zpytlikovat pujde.

Ber ohled, ze to je vice jak 10 let stary clanek:
http://www.onarb.sk/index.php?option=com_content&vi​ew=article&id=159:vyroba-feeder-udice&catid=47:lank​y-feeder&Itemid=104

Šlapeto - Profil | Čt 16.2.2012 21:16:55

Do domácí výroby feederového prutu bych se určitě nepouštěl, ale nepřímý ekvivalent feederu je prut na položenou s předšpičkovým "policajtem". Samozřejmě s odpovídající jemností a montážemi. Přestože pár feederů vlastním, tak občas k tomuto způsobu zavítám. Používám vláčecí prut 2.40m, vlasec 0,20mm a jako montáž je nejlepší paternoster.

imajung - Profil | Čt 16.2.2012 9:58:10

Zdravím, mám dotaz ohledně feederových krmítek.
Mám heavy prut 3,6 m s odhazovou zátěží 40-100g a používám převážně špičku 1,5oz.
Kolik gramů můžu při náhozu naložit, když 1,5oz = 42,6g, abych jí nezlomil?
Jsou třeba medium pruty s odhazovou zátěží až 80-150g a k něm dodávají stejné špičky jako u mého prutu - 1oz, 1,5oz a 2oz.

Martin M. - Profil | Čt 16.2.2012 11:40:57

Ahoj,
Dej nekomu do rukou svuj prut a poves na nej treba 500g zavazi. Pak si stoupni kousek bokem a podivej se ze strany, jak je prut ohnuty - predevsim se zamer na jeho spicku. Zjistis, ze spicka je UPLNE ROVNA, tedy neni ani trochu ohnuta. Tedy pri vetsi zatezi je ohyb prutu az pod spickou a ani nejmekci spicku neni mozne takto zlomit.
Lepsi obrazek se mi ted nepodarilo najit, ale videt to tam je
http://www.ukmatchangler.com/match/images/reviews/g​arbolino/squadsuperfeeder1.jpg
http://www.anglersmail.co.uk/wp-content/uploads/201​1/09/rooneyaction.gif

Samozrejme se nesmi nic prehanet a nemel bys na prut davat vyrazne mekci spicku (dokoupenou), nez pro jakou byl prut navrzen.

plavan - Profil | Čt 16.2.2012 13:34:11

Když budeš dodržovat nějaké zásady, jako například kontrolovat průchodnost vlasce špičkou těsně před náhozem, vytažený zkroucený kmenový vlasec budeš zavčasu odstřihávat a špičku budeš mít nasazenou rovně a tak, aby se při náhozu neprotočila, tak ji nezlomíš, ani kdybys nahazoval železniční vagón :-))))) Je také potřeba mít vlasec před náhozem po zkontrolování už pořád napnutý a nahazovat tahem.
Na označení prutu jako je medium a podobně už neber zřetel, pokud je u prutu udávaná odjozová zátěž. Některé firmy rozdělují feederové pruty podle zátěže, jiné podle délky a některé neberou zřetel na nic.

Pepé - Vsetín - Profil | Út 14.2.2012 22:35:47

zdar chlapi, psalo se tu o vlasci Shimano Antares Silk Shock (myslím, že Martin), mám myšlenku zkusit ho letos závodně, ale prosím o uživatelský názor od vody, co vydrží a jestli je opravdu tak málo půtažný. Pro srovnání, chytal jsem Stroft GTM a i Essox Raptor, jak na návazce tak i kmeny. Ten Silk Shock bych možná hecnul na kmen ve 150m, pokud je na trhu jiný odzkoušený málo průtažný podobně dobrý, nechám si poradit. Jako návazcový bych ho vyzkoušel určitě, alespoň v jedné síle. Díky za radu. Pepa

Martin M. - Profil | Út 14.2.2012 22:42:05

Ahoj, ja jsem jej ale pouzival jen jako navazcovy vlasec (mnoho let), na kmen nevim. Kupuji jej sice take v 150m (drive 300m), ale jen kvuli vyhodnejsi cene nez u malych navinu.
Na kmen bych ti od shimana poradil asi Technium, melo by byt vyrazne mene prutazne nez obycejny vlasec a hlavne to byval opravdu drzak, co vydrzel mnoho let. Ted jsou nove serie v nekolika variantach, vice by rekl uzivatel tym.

hromajda - Profil | Út 14.2.2012 12:59:28

Dobrý den. chtěl bych se zeptat jaký používáte materiál: vlasec,pletenku,fluokarbon nebo nanovlasec? kdy je lepší používat jeden druh a kdy druhý? Jaké to má výhody?Nebo používáte jen jeden druh, a při jakých situacích? Díky

Martin M. - Profil | Út 14.2.2012 13:11:16

ahoj, pouzivam predevsim vlasec. Pletenku vyjimecne jako kmen (jemne chytani v zime mensich ryb) a jako navazec na kratke navazce s tezkymi zatezemi (method, kaprove montaze s boiliem). Fluorocarbon jen jako navazce - spise zkousim, jestli to ma nejaky efekt.
Nanofil nepouzivam a ani se na to nechystam.

RADYNEK - Profil | Út 14.2.2012 21:08:06

Čau, určtě je základ vlasec. Pletenka je pro jisté situace, především když jsou velice opatrné záběry, výborná, právě proto, že je neprůtažná. Zase kvůli neprůtažnosti můžeš přijít o rybu utržením návazce - háčku nebo se ryby může vytřepat. Já používám s pletenkou vždy feeder gumu. Fluorocarbon jako kmen je něco mezi, je málo průtažnej a hodně vydrží oproti vlasci. Ale je oproti vlasci o hodně dražší. Nanovlasec neznám, je tady o něm diskuze.

plavan - Profil | Út 14.2.2012 21:43:56

Na kmen používám výhradně málo průtažný oděruvzdorný vlasec a na návazec jen zcela vyjímečně pletenku, jinak měkký a průtažný vlasec.

Feeder524 - Profil | Út 14.2.2012 21:22:27

Ahoj, Martin M., môj prút je Awa-shima Primera picker 270 cm. Skúšal som googlovať, ale nikde nič o tom som nenašiel.

Martin M. - Profil | Út 14.2.2012 21:32:28

tuto hodnotu neuvadi ani vyrobce prutu ve svem katalogu. Mozna by ji dokazal odhadnout nekdo, kdo tento prut jiz vlastni, treba zde
http://www.mrk.cz/clen.php3?id=37046&kw=awa%20shima​%20primera%20picker

RADYNEK - Profil | Út 14.2.2012 21:36:26

čau, u Primery nebyla zátěž nikde udávána. Co jsem zjišťoval, tak počítej maximálně 30 g.

plavan - Profil | Út 14.2.2012 21:36:49

Tak píší, že je to prut vyrobený z kompozitu, dodáván se dvěmi špičkami. Vrhací zátěž uvádějí light/medium. Tvůj dotaz je zcela oprávněný, taky z popisu nevím, kolik by toho takový prut měl snést. Ale většinou se používají střední až menší krmítka o váze 30g + krmení maximálně. Tak bych začal, opatrně bych nahazoval tahem. On ten prut asi snese více, protože bude houževnatý, ale začal bych " při zemi " a postupně bych třeba zkusil i přidat zátěž. Ale na chytání s pickerem by mělo krmítko 30g stačit. Tady máš třeba odkaz na ten tvůj prut.
http://www.awa-shima.cz/fjord/eshop/6-1-AWA-SHIMA/5​​​3-4-PRIMERA/5/69-Primera-Picker-2-7m

Feeder524 - Profil | Út 14.2.2012 19:50:28

Zdravím, chcel by som sa opýtať, či neviete náhodou akú odhadzovú zátaž má prut picker light-medium??

Martin M. - Profil | Út 14.2.2012 19:56:45

ahoj, chtelo by to konkretni nazev prutu a pak zagooglovat.