Mořský rybolov

Moderuje: Lauri Profil

Jakou techniku lovu upřednostňujete na moři?

A) plavaná8%

B) položená5%

C) přívlač51%

D) pilkrování17%

E) feeder6%

F) muškaření10%

G) jinou4%

Od 28.2.2012 hlasovalo 937 čtenářů.

poldeci - Profil | Ne 15.6.2025 21:05:46

osprey >> jasne,čím menej kurvítok tým by mala byť vačšia životnosť ale primárne sa to koli tomu nevymyslelo

A manual bail on a Shimano spinning reel means the bail, the wire loop that guides line onto the spool, must be manually flipped open for casting and closed after casting. Unlike reels with automatic bail trip mechanisms, where the bail closes when the handle is turned, a manual bail requires the angler to flip the bail arm by hand.
Here's a breakdown:
Manual Bail:
The bail arm is designed to be manually opened and closed. It will not automatically trip or close when the handle is turned.
Benefits of Manual Bail:
Reduced line twist: Manually closing the bail can help prevent line twist, which can lead to tangles and casting issues.
Prevents accidental bail closure: Manual bails prevent the bail from closing mid-cast, which can cause crack-offs (breaking the line) and damage the reel.
Increased longevity: By avoiding the automatic trip mechanism, manual bails can reduce wear and tear on the reel, potentially extending its lifespan.
Precise line control: Allows anglers to control exactly when the bail closes, which can be helpful when casting for accuracy or when fishing with specific techniques.
How to Use:
After casting, the bail is flipped open by hand.
Before retrieving, the bail is manually closed

    osprey - Profil | Ne 15.6.2025 21:00:09

    poldeci >> Musím ti věřit, nejspíš o tom víš o dost víc než já.
    Ale hodně těch velkých navijáků se používá na jiging a pilkrování a o nějakém velkém nahazování nemůže být řeč.
    Teoreticky by pak měly být takhle upraveny i surfové a kaprařské navijáky.

    Možná je to kombinace všeho uvedeného dohromady.

      poldeci - Profil | Ne 15.6.2025 20:33:02

      osprey >> manual bail je skor koli bezpečnosti pre celu zostavu keď odpaľuješ ťtažké nástrahy,,s nejakou zvýšenou pevnosťou to má málo čo spoločne

        Řízek 5,125 - Profil | Ne 15.6.2025 20:30:56

        osprey >> ok, děkuji za vysvětlení, mám tedy dva Penny 5000 , a ty jsou automatické,
        Tohle mi fakt nenapadlo, ale člověk se holt pořád něco učí..., příště už nebudu překvapen.

          pier - Profil | Ne 15.6.2025 19:54:58

          Tak v úterý vyrážíme ..
          Cílová destinace je asi 20 km severně od Rorviku..
          Počasí se má luxusně podělat přesně v den příletu, a vytrvat kam až předpověď dohledné takže lehce propadám trudomyslnosti.🙄

            osprey - Profil | Ne 15.6.2025 19:32:05

            Řízek 5,125 >> U mnoha slanovodních navijáků je u větších velikostí záměrně vynechán automatický překlápěč a je třeba překlápět manuálně. Většinou je to do velikosti cca 4000 - 6000 automatické a výš je obsluha ruční. Mají to Daiwy, Penny i Shimana a nejspíš i další značky.

            Myslím, že to souvisí s námahou, kterou musí překlápěč vydržet při tahu velké ryby a s následnou snahou odstranit věci, které by se potenciálně mohly rozbít.
            Já překlápím rukou i malé navijáky, takže mi to nijak nevadí.

              doktor multiplikator - Profil | Ne 15.6.2025 1:21:49

              Řízek 5,125 >> preklapat mas rukou, ked ne kurvis si tym kazdy navijak

                kubas. - Profil | So 14.6.2025 21:44:24

                Řízek 5,125 >> Změna je život :-).

                  Řízek 5,125 - Profil | So 14.6.2025 21:39:17

                  kubas. >> tak sem to našel, ano, je to tak, je třeba preklapet rukou .
                  No, budu si na to muset zvyknout

                    Řízek 5,125 - Profil | So 14.6.2025 21:26:38

                    kubas. >> aha, to mi jako neprijde úplně šikovný, ale budiž. Koukám na ytb, v unboxingu nepřeklopí vůbec:-), a při rybolovu to asi 2 x překlopí rukou.
                    No, takže funkce automatického překlápění chybí.

                      kubas. - Profil | So 14.6.2025 21:14:22

                      Řízek 5,125 >> Je to normální funkce, je třeba preklapet rukou.

                        Řízek 5,125 - Profil | So 14.6.2025 20:36:05

                        Ehm, takže nový spheros automaticky nepřeklopí odklopeny překlápěč po zatoceni kličkou, při zatočení to celý jakoby ztuhne, otáčí se to ztuha a nepřeklopí se to. Je to normální - jako funkce že se to musí překlopit rukou? Nebo tam blbě chodí nějaký to překlápěcí perko- pastorek, nebo co to tam je, který má tu funkci toho překlopení? Je to případně nějak snadno opravitelny?
                        Nebo je zde nějaká Shimano otázka, kde se řeší tyhle technický věci?

                          hechtmrk - Profil | Pá 13.6.2025 15:39:29

                          trp >> i s malým kašpárkem, lze hrát velké divadlo. Pokud je to teda herec jeho formátu!

                            trp - Profil | Pá 13.6.2025 14:09:04

                            jurasoft >> vypadá to dobře, jen 40cm kabel mi přijde trochu málo, bude to omezovat manipulaci i možnosti umístění sestavy na lodi, osobně bych si připlatil pár korun za ten set s 2m kabelem. Originální kabel u multíku, aspoň teda u daiwy, je taky 2m, myslim že to má své dobré důvody

                              1Mara - Profil | Pá 13.6.2025 14:02:00

                              malinko to tu můžeme i oživit :-)))
                              Treska obecná zapečená ve vajíčku. TOP recept na tresku co znám a moc mě chutná ! .-)

                              Recept :

                              Napřed si musíte dojet do Norska a tam chytit metrovou tresku :-), dále ji pak vyfiletovat, za vakuovat a zamrazit a pak dovést domů .-)

                              Očištěnou tresku bez kůže osolíme z obou stran a dáme do vymazaného pekáče s máslem, kde si ještě nakrájíme slabé plátky másla a položíme na dno pekáče. Na to položíme tresku a okořeníme dle chuti každého soudruha, já dávám mletý kmín, italské bylinky, trochu grilovacího koření a nebo koření na ryby. Na ryby přidáme dalších pár plátků másla a dáme zapéct do trouby na 200 stupnů po dobu, než je treska hotová, to je cca 10-15 min. ale nesmí se nám pálit na krajích, není to kuře ! .-)) Mezitím si ve velkém hrníčku rozšleháme xx vajíček, já jich do pekáče dávám 7-8ks. Ale dle libosti každého soudruha, ty pak posolím, opepřím, přidám trochu koření zase dávám jen koření na ryby, nebo grilovací a provensálské koření, pořádně rozšlehat a pak, až je treska hotová, zaleju ji tím vajíčkem a dám zpět do trouby a nechám to na 200 stupních do péct tak cca 6-10min., vajíčko nám stoupne a tím poznáme, že je vajíčko upečené a není uprostřed pekáče syrové .-) Potom to vyndám z trouby, nakrájím, dám na talíř a přežeru se .-)))
                              jako příloha je vařený brambor, br. kaše :-) Dobrou chuť :-)

                                1Mara - Profil | Pá 13.6.2025 10:47:54

                                Řízek 5,125 >> na ty tvoje čudly stačí i rexík voe s 20tkou vlascem :-)))

                                  Řízek 5,125 - Profil | Pá 13.6.2025 10:39:10

                                  1Mara >> do japonska?:-)
                                  jo, mohl bych, ale užitný bude, práci to udělá, nicméně, ten větší by byl lteoreticky lepši.

                                    1Mara - Profil | Pá 13.6.2025 10:35:51

                                    Řízek 5,125 >> vždyť to můžeš vrátit né ? :-)

                                      Řízek 5,125 - Profil | Pá 13.6.2025 10:33:06

                                      no, tak sem si tedy koupil spherose sw 5000, a klidně to mohla být ta 6000, nevýhoda nákupů přes net....

                                        xr125l - Profil | Čt 12.6.2025 9:40:31

                                        trubadurek >> Dobrý. Vtipná reakce.

                                          Červené karty: 46547513248512348941