MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Živá rybka na plavanou s lankem

Na dravce > Plavaná

Nejběžnější nastražení živé rybky na plavanou.


  Nepatřím k vyznavačům lovu na živou rybku, zpracovávám toto téma stejně jako řadu jiných ve snaze zkompletovat atlas montáží na MRKu do ucelené podoby. Přesto se pokusím poctivě uvést vše důležité.

  Celou techniku nejlépe vystihuje věta: Jak primitivní, ale jak účinné! Prezentací poraněné rybky v lovišti dravce totiž můžeme přimět k záběru i zkušené trofejní ryby a přitom tato technika není materiálně ani technicky náročná.
  Velmi důležitá je hloubka, v níž hodláme rybku nabízet (závisí na druhu lovené ryby, ročním období a místních podmínkách) a pro úspěšné zaseknutí ryby je vhodné zvážit množství, velikost a typ háčků umístěných na nástraze.
  Nabízí se dvě varianty – v prvním případě umístíme na těle rybky jeden jednoháček, dvojháček nebo trojháček, ve druhém nastražíme rybu do tzv. chňapacího systémku, kdy na jejím těle umístíme dva nebo tři trojháčky.
  Zde se budeme věnovat nastražení rybky na jeden n-háček.

  Postup

  Použité náčiní může být velmi variabilní podle velikosti nástražní rybky i velikosti očekávaného úlovku, kterým je při lovu s lankem štika (při lovu jiných dravců může lanko sloužit jako pojistka pro případ štičího záběru).

  Podle hloubky v místě lovu používáme buď pevné nebo klouzavé splávky s dostatečnou nosností, aby je nástražní rybka nepotopila, ale ne zbytečně veliké. Zátěž je průběžná a zaráží se obvykle o uzel, který spojuje kmenovou šňůru s lankem (spojeno obratlíkem nebo karabinkou). Délka lanka by neměla klesnout pod 30 cm.

  Umístění háčku na těle rybky se provádí buď v okolí hřbetní ploutve nebo v tlamce (viz obrázky).
  Zásek je třeba provádět v závislosti na velikosti nastražené rybky v rozmezí několika sekund, vzácně i minut po záběru. Ryba si sice musí kořist v tlamě po uchopení otočit, ale u rybek do 15 cm nemá cenu čekat déle než 1 – 1,5 minuty. Dlouhé otálení se zásekem stojí každoročně život tisíce zejména podměrečných štik.
  Při nastražení velkých nástrah jsou lepší chňapací systémky, které dovolují zaseknou téměř okamžitě.

  osprey - ®, 7.2.2006
  Průměrná známka: 1,59

  Diskuse k montáži

  N DaveX - ® Po 15.10.2012 8:44:01
  Myš >> Pak dej vědět, jak to funguje. Mi hodně pomohlo dávat tu rybku za tlamku a olovo dát napevno nad lanko, jak mi radil mypeters.
  N Myš - ® Pá 12.10.2012 21:40:17
  DaveX >> Tohle se mi stává také. Hlavně v místech s malou hloubkou, kdy dávám ponor tak do 50-ri cm (20 cm vlasce pod kačenou a 30 cm lanka). Řeším to tak, že připevním olovo přímo k lanku v jeho horní třetině: olovo provléknu vlascem a na obou koncích stlačím velkými broky přímo k lanku. Rybka pak je tlačena zátěží dolů a nevyplave na úroveň kačeny, kde se to rádo motá. Možná je to blbost, ale nic lepšího mě zatím nenapadlo - teprve tento systém testuji a čas ukáže, jestli to třeba nezpůsobí pokles počtu záběrů, uvidíme.
  N lumachr - ® Po 3.9.2012 19:27:01
  Ahoj tak za takovou blbost bych si papiry vzit nenechal ty si zaplatis povolenku+brigady+clenske a vide te to +- na 3000kč a prijde jeden nepovedenej porybny a zebereti ji za takovou blbost?
  Za to bych asi jeho napichnul na hacek osla =)
  N mypeters - ® Čt 26.7.2012 22:45:51
  DaveX >> Davej vodici hak do tlamky,oluvko nad obratlik a nad nej zarazku,prestane se ti to motat.
  N Wamp - ® Čt 26.7.2012 22:27:09
  xmelx >>

  když si rybičky přivezu k vodě ze svého rybníčku, který mám na zahradě - tak co bude???
  N DaveX - ® Čt 26.7.2012 22:21:53
  Tuto montáž používám pro lov štik (sumců), ale poměrně dost se mi stává, že se rybka zamotává. Máte na to nějakou fintu? Zdali třeba nepoužít nějakou bužírku od splávku k obratlíku lanka či něco jiného?
  N Tichej - ® Út 22.11.2011 21:25:40
  Pánové je někde napsané v RB , že musím mít doklad o koupi?Nějak jsem to nenašel.
  Nikdy jsem to nemusel řešit .A zdá se mi to jako kapitální békovina:-)
  1. mohu si koupit nástražky na celou sezonu již10.6. třeba 300ks,bude RS buzerovat s tím kde mám ostatní?když k vodě si vezmu 10-15ks
  2. mám vlastní rybník, kdo mi dá doklad? :-)
  3. mám kámoše prodavače dá mi dokladů kolik chci :-)
  4. při výlovech si bere nástražky každej :-) a bez dokladu
  5. jak se již zde psalo ryba neušlechtilá se zapisuje po ukončení lovu, teda ta ponechaná-je použitá nastražka ponechaná ,když ji sežere dravec?
  6.jak RS dokáže ,že v revíru není střevlička nebo karas stříbřitej? třeba jsem měl tu smůlu nebo štěstí,že jsem první,kdo ji na daném revíru chytil :-)


  a takhle by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho :-))))
  N hraji - ® Út 22.11.2011 20:57:26
  karas666 >> kolego neraď obecně, když neznáš podrobně předpisy v jiných svazech. Tvá rada je minimálně v MRS zcela chybná.
  N karas666 - ® Út 22.11.2011 20:53:37
  Nástražné rybky si netreba zapisovať pred nahodením na šťuku, v prípade kontroly si ich chytil dnes a teda ich zapíšeš po skončení lovu.
  N retrívr - ® St 16.2.2011 20:12:49
  Pally >> Když jsi tak slušnej, že dáš jednohák, tak může být velký.
  N Pally - ® St 16.2.2011 20:01:44
  Posliš..... Aký háček (Velikost) bych měl použít????
  N mistr_kapr - ® Čt 2.12.2010 18:57:02
  Kdyz ti veme kudlička 30-40 cm 15 cm nastrazni rybku pochybuju ze ji po 1,5 minutovem čekání vytáhneš :)

  [ Vstoupit do diskuse - 42 reakcí ]

  Co je nového - všechna témata
  Akční nabídky
  Všechny slevy a akce
  akce, rybareniExecutor 5

  Za 105
  Týká se VŠECH BAREV wobbleru Executor 5.Snížená cena se neprojeví při objednávce v nákup. košíku,konečná cena po slevě Vám bude zaslána emailem.Pokud bude konečná cena po odečtení slevy menší než 2000,- Kč,bude Vám přičteno poštovné dle ceníku.Platnost akce 1. - 31.7.2019 nebo do vyprodání zásob.

  akce, rybareniCHYTIL Mini Popup boilies 10 mm

  Za 129
  NOVINKA: plovoucí boilies v průměru 10 mm vhodné pro lov na položenou a method feeder. Výrazně aromatické, skvěle plavou. Neokoukané příchutě do každé situace a ročního období. Příchuti: Ananas / Kukuřice / Robin Red / Krill / Česnek/Pepř.


  Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

  Kalendář akcí
  Seznam závodů
  Výsledky závodů
  Všechny výsledky
  Doporučujeme e-shop
  Rubrika E-shopy
  Mojerybarina.cz Rybářské potřeby Janoušek a Nevrkla Mojerybarina.cz Rybářské potřeby Janoušek a...

  Jsme rybářský eshop, který je propojen s rybářskou prodejnou v Brně a Náměšti nad Oslavou. V našem shopu naleznete vše pro rybolov a...