Podle jihočeských vědců se dají chovat tisíce ryb na malém prostoru s malým množstvím vody
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám...
0x v oblíbených a 0x v ignorovaných.
Strugi - Profil | Út 11.2.2014 12:21:14
No myslím ze nic nového...v podstatě se jedná o aquaponi systém.. Kdy v malém množství vody chováme ryby s vyšší obsadkou ryb. A voda prochazi přes filtr či zahonky se zeleninou tudíž se využívá odpad hnojivo tedy exkrementy jako živiny pro rostliny a rostliny dodají kyslík rybám..vzájemná symbioza. Již je několik farem nejen v čr hlavně v zahraničí. Převážně se chovají pstruh,tylapie mořská,sumecek am.,kapr.
aleš vavřina - Profil | Út 11.2.2014 11:43:08
fotojakes >> Zde s tebou musím v téměř všech bodech souhlasit. Je pravda, že "běžný" zákazník je unešen kvalitou duhákových nebo lososích brojlerů a zároveň uhrnuje nos nad kaprem nebo bílou rybou vyprodukovanýma v našich rybnících. Běžnému konzumentovi chutná prestiž a propagace, kvalita toho co strká do pusy je až druhořadá. ALE přeci právě proto nebudeme naše tuzemské konzumenty klamat. Dle mého je jen na nás rybářích dát kaprovi odpovídající prestiž, jakož i rybníkářskému řemeslu jako takovému. Zde bohužel musím objektivně konstatovat, že mediální aktivita nejrůznějších ekoteroristických organizací je o několik řádů vyšší a propracovanější - a to se odráží i na mínění široké laické veřejnosti.
fotojakes - Profil | Út 11.2.2014 11:26:27
aleš vavřina >> to čištění vody je promyšlené dobře a dokonce i ten odpad (usušené sedimenty) se dají dále použít třeba jako hnojivo. Ekonomicky nejvýhodnější je podle studií recirkulace za těch 100-200 mega.
To je ten paradox, který z toho celého plyne, chov kapra je některými označován jako produkce brojlerů a přitom když přepočteš kusy a celkovou masu v rybníce na jeho plochu, zjistíš, že u drůbeže, krav a kdo ví čeho by si s podobnou hustotou chovu dostal označení bio:-)
Tu kvalitu a jedinečnost stejně posoudí jen ten, kdo to může porovnat s rybou rostlou na přirozené potravě. Nebo myslíš, že krom sportovních rybářů baští okouny, candáty a sumce běžný zákazník marketů? Duháky z granulí si drtivá většina konzumentů velice chválí a ještě mají pocit, že baští pstruha z potoka:-)
Na druhou stranu se musíme podívat na recirkulace i z jiného pohledu. Do ČR je dovážen třeba candát z východu, ale protože cena je zhruba na 1/3-1/2 ceny candáta z naší produkce, mám takové tušení, že tam někde v bývalé ruské federaci křižují řeky a jezera velké sítě.
To je ten paradox, který z toho celého plyne, chov kapra je některými označován jako produkce brojlerů a přitom když přepočteš kusy a celkovou masu v rybníce na jeho plochu, zjistíš, že u drůbeže, krav a kdo ví čeho by si s podobnou hustotou chovu dostal označení bio:-)
Tu kvalitu a jedinečnost stejně posoudí jen ten, kdo to může porovnat s rybou rostlou na přirozené potravě. Nebo myslíš, že krom sportovních rybářů baští okouny, candáty a sumce běžný zákazník marketů? Duháky z granulí si drtivá většina konzumentů velice chválí a ještě mají pocit, že baští pstruha z potoka:-)
Na druhou stranu se musíme podívat na recirkulace i z jiného pohledu. Do ČR je dovážen třeba candát z východu, ale protože cena je zhruba na 1/3-1/2 ceny candáta z naší produkce, mám takové tušení, že tam někde v bývalé ruské federaci křižují řeky a jezera velké sítě.
aleš vavřina - Profil | Út 11.2.2014 11:01:27
fotojakes >> Voda znečištěná chovem ryb? No fuj a ještě jednou fuj! Odpadní voda z těchto provozů sice může mít přechodně zhoršenou kvalitu, ale není zas tak těžké vrátit vodě tu kvalitu, jež měla před vstupem do provozu. Samozřejmě že je třeba ještě kalkulovat ekonomiku provozu.
Jinou otázkou je reálné využití recirkulace jako prostředku k produkci potravinové suroviny pro lidský konzum. V recirkulaci máš různé rybí druhy, ale krmíš je velmi podobným krmivem - je to spíše produkce "rybích amarounů". A zde jsme u základní myšlenky mé původní otázky - jakým způsobem musí být chována ryba aby ji bylo možno označit jako ekologický produkt? Dle mého se při produkci ryb musí na přírustku podílet přirozená potrava minimálně 50%. Přirozená potrava dává rybí svalovině druhově specifickou příchuť, vůni, konzistenci, ... - prostě vše, co činí svalovinu každého rybího druhu gastronomicky jedinečnou.
Jinou otázkou je reálné využití recirkulace jako prostředku k produkci potravinové suroviny pro lidský konzum. V recirkulaci máš různé rybí druhy, ale krmíš je velmi podobným krmivem - je to spíše produkce "rybích amarounů". A zde jsme u základní myšlenky mé původní otázky - jakým způsobem musí být chována ryba aby ji bylo možno označit jako ekologický produkt? Dle mého se při produkci ryb musí na přírustku podílet přirozená potrava minimálně 50%. Přirozená potrava dává rybí svalovině druhově specifickou příchuť, vůni, konzistenci, ... - prostě vše, co činí svalovinu každého rybího druhu gastronomicky jedinečnou.
fotojakes - Profil | Út 11.2.2014 10:01:01
aleš vavřina >> že se voda z těchto provozů nebude pouštět dál oběhu znečištěná:-) Psal jsem tu o tom v diskusi pod pranýřováním rybníkářů:-) Nejdříve se chov ryb v rybnících pořádně pošpiní (ekologická katastrofa a podobně) a pak se lidem ukáže relativně snadné a čisté řešení. Navíc je na recirkulace myšleno i v novém OP Rybářství 2014-20, kde čeká slušný balík eurovek. Akorát těch firem, které to umí dobře, je na trhu opravdu málo, ale zase se jim bude dařit:-) I když jim do toho začínají fušovat soudruzi z číny.
I když recirkulace považuji za dobrý krok, tak tady se nemůžu zbavit pocitu, že se dívám na velkou lobistickou akci pár firem.
Jo a pokud myslíte, že se na tom dá zbohatnout od nuly, tak studie co jsem četl uvádí, že smysluplná investice jsou recirkulační zařízení s velkou kapacitou v hodnotě 100-200 milionů korun:-)
I když recirkulace považuji za dobrý krok, tak tady se nemůžu zbavit pocitu, že se dívám na velkou lobistickou akci pár firem.
Jo a pokud myslíte, že se na tom dá zbohatnout od nuly, tak studie co jsem četl uvádí, že smysluplná investice jsou recirkulační zařízení s velkou kapacitou v hodnotě 100-200 milionů korun:-)
vydra Lucky - Profil | Út 11.2.2014 9:47:50
Tak nějak mi to připomíná chov prasete v chlívku. Také husu babička cpala šiškama ... a proč kapra neustájit do saku a necpat kuličkama ? To ještě nezkoušeli ??? Tady se vedou války, jak kpříka opečovávat na nafukovací kapřpodložce a teď tohle. Chlívek na něj, na zmetka. Jak dosáhne K70, máznout po hlavě.
Živě na MRK.cz
Kde to žije - všechna témata
23:09Lov pod jezem v letních vedrech? 8
21:07Elektro tříkolka na ryby 40
19:49Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru (Bleskovka) 3
16:25Divoký potočák nebo granulák? 63
15:07Rybáři vs ochránci přirody 86
13:52Zkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 4
13:24Diskuse k článku: Invazivní druhy ryb v našich vodách 2 - Sumeček americký 21
8:59Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti (Bleskovka) 48
8:21Poradna: Sumcařina 2574
6:48Staré Česke rybářské vybavení 399
StMedkovy rybníky Kroměříž 188
StBečva Vsetinská 4a Nový hrozenkov 0
StPovodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech (Bleskovka) 31
StATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
StPoradna: Redakce MRK.cz 1766
Co je nového - všeobecné
20:15Bleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . Bleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . Bleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . Bleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Oznámení - obecné
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - obecné
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
27.6.Dětské rybářské závody Talian
10.7.Obsazeno Noční rybářské závody...
18.7.Dobřany - Noční rybářské závody
25.7.17. ročník rybářských závodů ...
25.7.Lovosický úhoř
1.8.Plavaná+Feeder Talian
1.8.Noční rybářské závody v Lišicích...
8.8.Letní rybářské závody Vranovská...
8.8.Noční závody dvojic
NEJLEPŠÍ Z KATALOGU
Doporučujeme e-shop
Rybářské centrum Olomouc
Rybářské potřeby pro Vaše životní úlovky. Na prodejní ploše 160 m2 a na eshopu naleznete vše pro sladkovodní i mořský...










