MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Návštěva rybářských táborů

Kategorie: Všeobecné

Před nástupem letních prázdnin jsem byl osloven vedoucími rybářských kroužků, zda bych byl ochoten přijet a udělat přednášku o sportovním lovu ryb na plavanou. Přislíbil jsem tedy účast a dohodl se, kdy je navštívím.

Jeden z táborů se nacházel u řeky Berounky. Děti byly z rybářského kroužku MO Rokycany. Po příjezdu na tábor se mně ujal jeden z vedoucích Jiří Vaníček a šli jsme za dětmi, které seděly od rána na rybách s Václavem Lysým.
Dohodli jsme si průběh přednášky. Nanosil jsem na místo veškeré rybářské vybavení k lovu ryb na splávek, které mám a rozložil.
Vedoucí ohlásili začátek přednášky a já se pustil do výkladu.


Postavil jsem si na břeh sedačku a vše okolo co k tomu patří.
Bral jsem jednotlivé pruty do ruky a vysvětloval dětem, jak se na který chytá. Měl jsem s sebou pruty bolognesové, biče dlouhé a ouklejové, pruty odhozové s pevným splávkem, odhozové s angličákem a děličku. Ukázal jsem jim, jak se s kterým prutem nahazuje, jak se sestavuje udička, jak správně rozložit zátěž na kmenu. Jak se dělají návazce a které háčky používat. Nastal čas namíchat krmení na dnešní ukázkový lov.


Vysvětlil jsem dětem, kde jaké krmení použít, co se do krmení přidává a na jaké ryby funguje.Také jsme probrali, jak správně pečovat o živé nástrahy a které se kde používají.
Teorie bylo dost a tak jsem přistoupil k praktické ukázce lovu na děličku, která je na řece jedna z nejúspěšnějších metod lovu se splávkem.
Sestavil jsem prut, nasadil olovničku, ukázal dětem jak správně nastavit hloubku a osahat si dno, zda je tam vázka nebo nějaká prohlubeň ve dně. Nastal čas na hrubé vnadění, nadělal jsem pár koulí z krmení a naházel na špičku prutu. Nasadil jsem udičku a ukázal praktický lov s děličkou. Chytil jsem pár drobných ryb a řekl, zda si to někdo chce vyzkoušet. Nikdo se moc nehrnul a tak nastoupil vedoucí kroužku Václav.


Po pár radách, jak má co dělat, chytil rybu a už jsem ho nemohl od lovu utrhnout, jak se mu to zalíbilo.V tom dorazil další z vedoucích Jindřich Kalivoda a sledoval Václava, jak se mu daří. Tak se jim to zalíbilo, že si slíbili nastrojit děličku, kterou mají pro svůj oddíl a příští rok to děti naučit také.


Děti měly ještě pár dotazů, na které jsem jim odpověděl. Již byl podvečer, tak jsem se rozloučil a vyrazil k domovu.
Děkuji vedoucím za pozvání ,dětem za trpělivost a kuchařkám za dobrý oběd.

Druhý byl letní tábor, pořádaný MO Plasy, který se nacházel u Odlezského jezera. Bylo tam spousta dětí rybářů, ale i nerybářů. Vedoucí svolali děti, které měly o přednášku zájem, ale přišli se podívat i dospělí, protože to se nevidí každý den.


Ukázka se opakovala jako v předešlém dnu.
Děkuji za pozvání Vladimíru Krotkému, Michalu Eschnerovi a rovněž kuchařkám za dobrý oběd.

Byly to krásné dva dny na rybách s dětmi.

 

Louda - ®, 18.11.2013

Diskuse k miničlánku

N retrívr - ® Pá 6.12.2013 16:57:06
Sven >> Asi tak to je, proto to oceňuji i u ostatních a velmi si toho vážím.
N Sven - ® Pá 6.12.2013 16:50:40
retrívr >>díky :-) Ty, který se dětem věnuješ celý život, sám nejlépe víš o čem to je.
N retrívr - ® Pá 6.12.2013 16:35:48
Sven >> Rozumím. Znám to ze sportu, o to tady jde, dal jsi jim to nejcennější.
N Sven - ® Pá 6.12.2013 16:25:08
Darcy >> ano, máš pravdu. Také jsem se tomu před časem šestnáct let věnoval a také existuje několik, dnes už chlapů, s kterými jsem přes věkový rozdíl kamarád. Občas mě navštíví, popřejí k svátkům nebo pozvou na ryby. To zahřeje......
N Louda - ® Pá 6.12.2013 15:40:55
buvol >> a v roce 2014 budeme pokračovat
N buvol - ® Čt 5.12.2013 8:34:36
Chtěl bych tímto poděkovat Vencovi za krásný článek a ještě jednou i za to, že nás na táboře navštívil.
Musím přiznat, že není jednoduché zapojit se do této činnosti, protože bez podpory rodiny, MO a kamarádů by nebylo snadné věnovat se dětem. Poděkování ale patří i těm, kteří se rybaření nevěnují, ale jsou ochotni podpořit děti a to buď finančně nebo věcně. Bez těchto lidí bychom měli problém s pořizováním odměn na tábor, okresní kolo Zlaté udice a díky těmto lidem můžeme každý rok vyrazit na obě rybářské výstavy do Prahy případně na víkendovou akci na Butově. Takže na závěr děkujeme všem, kteří nám pomáhají a pokud se chcete dozvědět co děláme, najdete nás na www.rybarskykrouzekhradek.cz.
Krásné vánoční svátky a šťastný nový rok.
N KrálRybář - ® St 27.11.2013 3:50:48
Skvělá práce! Fotky mají atmosféru. :)
N Darcy - ® Ne 24.11.2013 16:56:44
Protože jsem se "pár let" rybářské omladině věnoval, chtěl bych poděkovat všem, kteří se mládeži věnují. Je to především práce absolutně nedoceněná, někdy krásná, někdy jde o nervy. Největší odměnou pro mě bylo, když se ke mně moji bývalí svěřenci po letech jako dospělí chlapi hlásili a vzpomínali na chvíle strávené v rybářském kroužku.
N Unkas - ® Ne 24.11.2013 16:51:31
Každý, kdo se snaží dostat děcka od počítače do přírody a nemusí to být zrovna na ryby má můj respekt.
N masicek - ® Ne 24.11.2013 16:05:13
Rád jezdím na revíry Dyje 4C a několikrát jsem se setkal s dětmi rybářského tábora,který je v Bulharech.Nevím odkud vedoucí,odkud jsou mladí rybáři,ale vím že to co dělají,dělají dobře.Děti se vždycky chovaly velmi slušně,tiše a jejich zacházení a radost z ulovených ryb mne a moji manželku,
taky rybářku,velmi těšilo.Určitě v nich roste nová genace dobrých rybářů a ne takoví kteří si o sobě myslí,že z nich drahá výbava a Chyť a Pusť ty rybáře udělala.Už i počet příspěvků do diskuzí vypovídá o malém zájmu o mladou generaci opravdových rybařů,kteří si váží přírody.Dík těm,kteří toto předávají druhým.


N milin - ® Pá 22.11.2013 13:22:53
Dobře to děláš, moc chválím. I kdyby u rybaření zůstala jen třetina dětí z toho tábora, tak se jim to vryje do paměti, je to pro ně zážitek a budou na to vždycky rádi vzpomínat. ( viz. příspěvek od pouzy )
Vychovávat děti k rybaření a vůbec jak se chovat v a k přírodě je bohulibá činnost. Máte můj respekt.
N pouzy - ® Čt 21.11.2013 16:10:24
Velmi a záslužná činost a při čtení vzpomínka na své dětské ryb.tábory konané v Klučenicích u Karlštejna.Krásné to časy.
N Louda - ® Čt 21.11.2013 15:57:44
GRUPA >> děkuji
N GRUPA - ® Út 19.11.2013 18:30:18
Pěkné.

[ Vstoupit do diskuse - 14 reakcí ]

Co je nového - všechna témata
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniStarbaits PR II 2 Man + přehoz | SLEVA 43 %

Za 6.999
Kšilt chrání přední stranu bivaku před deštěm nebo sluncem. Bivak je vyrobený z ultra pevné 100% nepromokavé tkaniny 210D s vodním sloupcem 10000 mm. Pevná a stabilní konstrukce je zajištěna čtyřmi oblouky z 19mm tyčí. Díky 5-ti dílným tyčím je zajištěna malá skladná délka pro snazší přepravu.

akce, rybareniNové super stříhátko Daiwa

Za 60
Potřebujete stříhátko na vestu, tak tady je od firmy DAIWA.


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
SUMCI.COM SUMCI.COM

Pojeďte s námi na Ebro na sumce!