MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Záchrana původních bristkých raků

Kategorie: Všeobecné

Žádost o cca 3 miliony Euro z grantových fondů na záchranu původních britských raků v hrabství Cumbria předložily společně organizace Eden Rivers Trust a South Cumbria Rivers Trust.

Pokud se žádostí organizace uspějí, finanční prostředky budou použity na zlepšení stavu řek v hrabství Cumbria, především Eden a Kent a jejich přítoků, konkrétně na podporu populací původních druhů raků a dalších volně žijících zvířat. Valná většina peněz by tedy byla využita hlavně k výstavbě ochranných plotů kolem řek, výsatbě stromů a obecně ke zlepšení obhospodařování krajiny, které bude přínosem pro řeky samotné.

Britský "white-clawed" rak je skutečně ohrožným druhem a jeho populace rychle klesá napříč celou západní Evropou. Původní raci jsou vytlačováni nepůvodními signálními raky a nemocemi, které přenášejí. Zejména račím morem způsobeným houbovou plísní, proti níž britští raci nemají obranné mechanismy. Původní druhy raků, mimo jiné, mizí, protože mnoho z řek, v nichž se vyskytují, nemá vhodné podmínky pro jejich krmení, život a celkovou prosperitu tohoto zvířecího druhu. Další nebezpečí vyplývá z míry znečištění vody a dlouhodobě nízkého stavu hladiny v řekách.

Hrabství Cumbria ve Velké Británii hostí poslední rozsáhlé populace "white-clawed" raků, které nejsou napadené morem, ani zde zatím nebyla zaznamenána přítomnost raků signálních. Nejdůležitější z těchto populací žijí v řekách Eden a Kent. Cumbria je proto jakousi zásadní tvrzí v evropském kontextu, protože je to jedna z posledních nezasažených oblastí.

Žádost o grant v rozsahu cca € 3 miliony EURo byla navrhnuta Evropskému fondu pro životní prostředí, který financuje projekty ochrany životního prostředí a ochrany přírody v celé EU. Návrh získal plný souhlas od obou agentur, dokonce i od Natural England. Konečné rozhodnutí, vzhledem ke složitosti procesu toku evropských dotací, nebude známo dříve, jak na jaře roku 2012.

Joanne Backshall, vedoucí pracovník South Cumbria Rivers Trust, uvedl:

"Tomuto úžasnému zvířeti hrozí vyhynutí v celé Evropě a Cumbria má nejčistší a nejrozsáhlejší zbývající populace ve Velké Británii. Zlepšení stavu řek v kraji proto nebude přínosem jen pro tento ohrožený druh raka, ale pro všechny divoce žijící zvířata v této provincii."

Zdravé, atraktivní řeky jsou také přínosem pro místní obyvatele, hlavně co se týče možnosti dodávek pitné vody a třeba také pro podporu volnočasových aktivit, jako je nížinná turistika, pozorování ptáků, rybaření a kanoistika. Celkově by se tak měla vytvořit krajina, která svojí obnovenou a hýčkanou přírodou bude lákat turisty.

Peter Evoy, manažer South Cumbria Rivers Trust, uvedl:

"Hrabství Cumbria je velmi důležité pro nativní "white-clawed" raky a doufáme, že tento grant zajistí, že stejné nebo ještě lepší podmínky budou pokračovat i v budoucnu."

South Cumbria Rivers Trust se také podílela na zachování původních druhů raků pro budoucí generace i z dokumentárního hlediska. V rámci této její činnosti byla založena expozice ze života raků v návštevnickém centru Brockhole Národního parku u Windermere.

Zdroj: http://www.fishingmagic.com/news_events/news/15665-​native-crayfish-e3-million-project-bid-made.html

 

Mr.Stick - ®, 15.1.2012

Diskuse k miničlánku

Žádné zápisy.

[ Vstoupit do diskuse - 0 reakcí ]

Co je nového - všechna témata

Začátek sezóny lovu dravců:

Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybarenispací pytel + přikrývka

JRC spací pytel s extra voděodolnou přikrývkou v cenově zvýhodněném setu. Set obsahuje velmi kvalitní spací pytel a teplou přikrývku a je tak navržen pro všestranné použití do všech ročních období.

akce, rybareniSada 3+1 s alarmem proti odcizení

AKCE - LuXlite sada signalizátorů s příposlechem a alarmem proti odcizení prutů. Akční cena + doprava zdarma!!!


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Rybářské potřeby Rybina Rybářské potřeby Rybina

Největšího kapra chytíte pouze s kvalitním vybavením a to Vám nabízíme v našem e-shopu Rybářské potřeby Rybina. Široký výběr rybářských...