Šnúra na vláčenie

Nevie niekto poradiť kvalitnú spletanú šnúru na vláčenie,čo sa týka oderuvzdornosti/cca 0,13mm.
Chytám prevážne na rieke,kde je veľa kameňov.
Zatiaľ som používal Fireline a PowerPro. Má niekto skúsenosti so šnúrou Sufix alebo Spiderwire, prípadne inou šnúrou. Ďakujem.
Autor diskuse: macko - , 28.7.2005 dravci - náčiní, doplňky

Nsramas - Profil | Út 23.9.2008 14:17:13

Zander Finder: Ještě mám YAD Toledo 240 cm, 5-20g. Na ten gumy ale moc nedávám. Toho Byrona mám právě na ty gumy.

    NZander Finder - Profil | Út 23.9.2008 13:55:26

    sramas: to bude asi žvejk, ten Byron. Už podle gramáže to vypadá špatně. Podívej se třeba na pruty co vyráběl Jaxon. Chytám téměř výhradně polské pruty a max. spokojenost. Koupil jsem jaxon genesis za cca 1800 Kč, 300 cm a tuším 3-18gr, a moc pěknej proutek. I s vlascem ti upadne méně ryb než teď. Vůbec nej prut od Poláků je starý odeon od Jaxonu, 300 cm 3-18 gr nebo 5-25gr. Chytám na něj již 8 let !!! Každý máme ten svůj prut :)

      Nsramas - Profil | Út 23.9.2008 13:41:05

      curybrk: to bude asi na mě, je to Byron X12T SS Senso Spin 270, 3-12g. Je to parabola, takovej měkoň :-)

        Ncurybrk - Profil | Út 23.9.2008 13:16:56

        a co prut jakej máš ?? To je taky dost důležitý :-)

          NPepaČadek - Profil | Po 22.9.2008 20:02:22

          sramas: ale neřeš to víc než musís. Jak píšeš 8 z 10 to je opravdu moc padání. Ale určitý procento ryb padá, někdy víc, někdy míň. Nesnaž se to kompletně eliminovat. Nejde to. Omezit to jde, ale kompletně odstranit ne.

          Tomm má pravdu. Někdy je zásek moc slabý, někdy moc silný. To je "věda". Věř tomu, co děláš a citovka - tj. jak to cítíš. Zkus sekat dvakrát a míň. Poprvé uvolníš nástrahu ze sevření v čelistech, podruhé to bude sedět. Krátce za sebou, velmi rychle, s minimální prodlevou, ale jemně!!!

            Ntomm - Profil | Po 22.9.2008 19:53:53

            sramas > Myslím, že to co ti píše PepaČadek může souviset to co jsem ti napsal já. Pokud štiky berou vážně opatrně a jsou chycené jen za krajíček, tak silný zásek způsobí to že je zkrátka prosekneš.

              NWarrant - Profil | Po 22.9.2008 19:52:30

              nejlépe šnůru na prádlo:-D

                Ntomm - Profil | Po 22.9.2008 19:51:11

                sramas > Já si myslím, že tvůj problém klidně může být i úplně opačný, tedy ne že je nedosekáváš, ale naopak je prosekáváš a proto ti padají. Vyzkoušej pro změnu trochu mírnější zásek a následné zdolávání. Už jsem se setkal s tím, že to byl hlavní problém padání ryb. Pokud je to opravdu tak, tak ti pletená šňůra nejenže nepomůže, ale naopak procento spadených ryb ještě zvýší.
                Pokud používáš protihroty, tak je ještě doporučuju zamáčknout - i to by ti mohlo pomoct.

                  NPepaČadek - Profil | Po 22.9.2008 19:46:06

                  sramas: to není úplně off-topic. Na některých revírech (navštěvovaných) jsou štiky už při velikosti okolo 60 tak zkušený, že třeba za čistý vody je drtivá většina záběrů jenom ohrabávacích. Takže hledání chyby ve šňůře/monofilu může/nemusí být brečením na cizím hrobě.

                    Nsramas - Profil | Po 22.9.2008 19:38:30

                    PepaČadek: Ale já jsem z posledních deseti štik na prutě vytáhl jen dvě. No nic, nebudu to tady už špinit off topic. Díky

                      NPepaČadek - Profil | Po 22.9.2008 18:35:59

                      sramas, TomK78: Anebo to byl čistě ohrabávací záběr a tam tak někdy nepomůže nic.

                        Nsramas - Profil | Po 22.9.2008 18:13:18

                        TomK78: Při vláčení se snažim dodžovat úhel mezi prutem a vlascem 90st. Když ucejtim záběr (vázku), snažim se dopnout vlasec. To už mám úhel menší než 90st. Když si myslim, že je to ryba, už není kam seknout, protože mám prut už dost za sebou. Ta parabolická akce a ještě průtažnej vlasec asi neni to pravý ořechový. Proto jsem ji nevytnul dostatečně...

                          NTomK78 - Profil | Po 22.9.2008 17:48:49

                          sramas - jestliže je průtažnost 30%, pak na 5 metrech to dělá cca 1,5 m maximálně. To by ale mělo být úplně kompenzováno zásekem na takovou krátkou vzdálenost. Takže bych to tipoval, že v tomto je monfil spíš nevině a tipl bych to, že jsi štice nevytnul dostatečně.... A nebo vyšší moc. Pletenka je opravdu hlavně kvůli viditelnosti záběru a efektivitě záseku. Při zdolávání je její neprůtažnost spíše nevýhoda a dá se kompenzovat právě vhodně zvoleným forpasem nebo akcí prutu. A hlavně se s rybou moc nes... a dostat ji ven rychle. :-)

                            Nsramas - Profil | Po 22.9.2008 17:22:40

                            to Zander Finder: Nějakou šňůru asi zkusím. A ještě dokoupím brousek na háčky :-)

                              Nkarelc - Profil | Po 22.9.2008 17:19:23

                              Problém otěru šňůry vyřeší kus monofilu navázaný na šňůře. Pokud chci i trochu odpružit sestavu, použiju delší kus monofilu...

                              Šňůru nemám kvůli pevnosti (0,10 FL, nosnost kolem 3,5kg), ale čistě kvůli tomu, abych cítil záběry. Někdo s ní chytá nerad, já se bez ní neobejdu...

                                NZander Finder - Profil | Po 22.9.2008 16:47:30

                                to all: ta šňůra má pevnost jak jiné šňůry 0,10-12 mm! Chytám tam, kde jsou kameny, takže se přirozeně musí přes kameny prodírat. Tu jemnou mám hlavně kvůli dlouhým náhozům a opatrným záběrům od větších ryb. Osobně jsem přesvědčen a mám proto i dost důkazů, že velcí candáti kořist pronásledují a mnoho metrů a pak se rozhodnou zaútočit, většinou při změně rytmu vedení nástrahy. Večer jsem nedávno přitáhl jednoho candáta až k nohám, plul si klidně vedle nástahy a se zájmem ji sledoval. Pak se prostě otočil a odplul. Z toho je vidět, že pokud je candát nasycený, tak jich můžete mít pod nohama desítky a nic!

                                TO SRAMAS: zkontroluj si celou sestavu, to je počínaje seřízením brzdy, přes vlasec až po nástrahu s OSTRÝMI háčky!!!! Sám si háčky dobrušuju, pokud se mi jen trochu nezdají. Jednou jsem chytal s tupým háčkem a candát cca 65 cm se mi sklepal šňůra nešňura! TomK78 má asi pravdu ohledně monofilu, s nímž chytáš. Chce to ten s min. průtažností.

                                  Nsramas - Profil | Po 22.9.2008 13:12:22

                                  TomK78: Zrovna včera mi to vzala štika tak 5 m od břehu. Po záseku jí trvalo tak 2 vteřiny, než se setřepala. Na pěti metrech ten monofil nemůže tak pružit. Nebo se pletu?

                                    NTomK78 - Profil | Po 22.9.2008 12:46:57

                                    sramas - není to prutem, je to monofilem, který má samozřejmě mnohem větší průtažnost než sňůra.... a možná ještě rukama. v prutu bych fakt vinu nehledal.

                                      Nsramas - Profil | Po 22.9.2008 12:41:00

                                      Zander Finder: Je fakt, že hodně ryb neseknu ani na krátkou vzdálenost. V tomto případě to vypadá, že to nezvládá prut. Díky za rychlou odpověď.

                                        NPepaČadek - Profil | Po 22.9.2008 11:35:08

                                        Zander Finder: Se šňurou bych souhlasil, ale ten průměr 0,06? Toho bych se dost bál. Jedno drcnutí do kamene a je to pryč, nosnost nenosnost. Odolnost proti otěru nulová.
                                        Nebo se mýlím? Jaký máš zkušensoti s otěrem u 0,06ky?