Šnúra na vláčenie

Nevie niekto poradiť kvalitnú spletanú šnúru na vláčenie,čo sa týka oderuvzdornosti/cca 0,13mm.
Chytám prevážne na rieke,kde je veľa kameňov.
Zatiaľ som používal Fireline a PowerPro. Má niekto skúsenosti so šnúrou Sufix alebo Spiderwire, prípadne inou šnúrou. Ďakujem.
Autor diskuse: macko - , 28.7.2005 dravci - náčiní, doplňky

NTomK78 - Profil | Čt 25.9.2008 13:37:41

Tarn - pak ale pro začátek doporučovat šňůru 0,06 je šílenost. Kluk, co fórum otevřel, zřejmě s ní zkušenost nemá, když se ptá. To je jako bys absolutnímu začátečníkovi poradil chytat kapry na 0,12 monofil a 14 háčky. Jde to, ale do začátku to prostě není nejlepší. Epizodu s hledáním vhodné tenké šňůry mám už naštěstí za sebou :-)

    NTarn - Profil | Čt 25.9.2008 13:18:03

    Pánové ta debata je fakt asi o zkušenosti každého. Žádné universální pravidlo není. To by jste už mohli brát taky v potaz průměr cívky navijáku, zda je multík, nebo smekáč a podobně. Já to mám tak, že šňůru volím podle pocitu který z ní mám, když na ní chytám. O ryby jde samozřejmě taky, ale úspěšnost není jen o šňůře, takže argumentovat sílou šňůry je nesmysl. Ne že by vůbec neměla vliv, ale je to jen jeden z faktorů.

      NTomK78 - Profil | Čt 25.9.2008 11:46:40

      karelc - jasně a teď mi řekni, jak jsi toho zjištění dosáhl. Schválně. Předpokládám, že chytáš s tenkou šňůrou, máš záběry a ryby. Ihned měníš sestavu na silnou šňůru a ono nic. Pak opět přecházíš na tenkou a máš ryby.. Takto ten Tvůj pokus proběhl? Pokud to nemáš něčím podloženo, pak je to otázka víry. Věříš tomu, že to tak je... Úspěch na rybách ovlivňuje asi tak 1000 různých věcí a obávám se, že váha šňůry v prvních 250 faktorech fakt není...

        Nkarelc - Profil | Čt 25.9.2008 11:39:11

        A při chytání na lehký hlavičky je ten rozdíl fakt vidět i cítit...

          Nkarelc - Profil | Čt 25.9.2008 11:36:09

          Tom: ve šňůře je voda. Samotná šňůra samozřejmě nic neváží :-)

            NTomK78 - Profil | Čt 25.9.2008 11:35:14

            karelc - ano chytám. Máš samozřejmě pravdu, váha, no zapomněl jsem jak je hrozně důležitá. Hlavně ten váhový rozdíl mezi třeba 0,06 a 0,15. Ten je fakt významný...
            Jen pro zajímavost, s 20gr hlavou a pletenkou 0,19 hodím 50 - 60m, takže váha pletenky mne v tomto netrápí. A dokonce i na tuto vzdálenost na takto tlusté pletence záběry cítím a jsem schopen je seknout...

              Nkarelc - Profil | Čt 25.9.2008 11:30:51

              Mrknato: já už jsem si zvykl... A za tu citlivost je to malá daň...

                NMrknato - Profil | Čt 25.9.2008 11:13:00

                karelc : dost mě vadí šustění šňůry při průchodu SIC očky. S vlascem to nepozoruji.

                  Nkarelc - Profil | Čt 25.9.2008 11:03:39

                  TomK: a chytáš se šňůrou? Ten pytel je způsobenej váhou pletenky, ne kulatým nebo placatým průměrem. Označení 0,04 beru jako orientační (nejtenčí FL). Jestli to odpovídá je mi v podstatě jedno...

                    NTomK78 - Profil | Čt 25.9.2008 10:59:08

                    Pánové, ta šňůra 0,06 je kulatá nebo placatá? Pokud je totiž placatá a v jednom směru má sice 0,06 ale jinak je skutečný rozměr např. 0,06 krát 0,15 až 0,20. Pak při aplikaci fyziky se ona šňůra natočí a pytel je skoro stejnej. Ne?
                    Navíc šňůra nepruží a aby se ryba nevyklepala, potřebuju pořádný hák. Pořádný hák potřebuje pořádný zásek. A pořádný zásek potřebuje pevnou šňuru. Pokud tahám na místech, kde jsou kameny, pak místo pevnosti šňůry odpovídající 0,06 mám pevnost odpovídající šňůře 0,04. Pokud se mi to stane u 0,15, pak mám, řekněme, pořád pevnost odpovídající šňůře 0,13 a tak si pořádný zásek můžu dovolit....

                      NAďo - Profil | Čt 25.9.2008 10:53:21

                      Zander Finder - zvlastne slovne spojenie ''Včera jsem okounoval'' :-)

                        NZander Finder - Profil | Čt 25.9.2008 9:58:30

                        Karelc, Esox: karelc má naprostou pravdu. Chytám teď jednu lajnu v nejslabsim a 3tím nejslabsim prumeru a už cítím výrazný rozdíl. Na tu silnější nedám obvykle hlavičky pod 5gr. Cítím tak úplně vše. Včera jsem okounoval a nespadl mi ani jeden. A všicni byli krasně za okraj tlamky. Plavou tam dál.

                          Nkarelc - Profil | Čt 25.9.2008 8:45:30

                          Esox: je docela velký rozdíl mezi silnější a slabší šňůrou. Při lehké hlavičce ty tlustější šňůry dělají až moc velkej pytel od špičky prutu k hladině. Jsou pak blbě vidět záběry. Slabší šňůra není tak prověšená, napnutí od jemného záběru je viditelný mnohem líp. Taky kontakt s nástrahou je tím pádem lepší...

                            NEsox - Profil | St 24.9.2008 19:45:11

                            sramas: no parabola to přímo není má celkem tuhou páteř ale do paraboly lehce jde, šnůru tam mám myslím 15lb, ale to není podstatné chování šňůry bude stejné ať dáš 5 nebo 50lb. Samo to bude mít vliv na nahozování a viditelnost ale o tom se nebavím.

                              Nsramas - Profil | St 24.9.2008 19:40:34

                              Esex: To zní optimisticky. Jak silnou šňůru máš na tom prutě? Jo a má taky parabolickou akci?

                                NEsox - Profil | St 24.9.2008 17:47:35

                                sramas: mám prut stejných parametrů jako ty tedy 3-12g v 3m verzi neměl jsem s ním nějaké problémy s padáním ryb, ale i tak jsem tam nasadil šňůru power pro a musím říct co záběr to ryba a seknutá naproso luxusně za kraj. A to takovým způsobem, že jde háček skrz tlamu takže padání je minimální ano občas nějaká spadne ale tak to je spíš tím, že sekám moc brzo, nebo třeba u okounů že se vyříznou. Sám za sebe můžu šňůru jen doporučit, v loni jsem se strašně natrápil s prutem do 12g 2,4m s padáním ryb na gumy, ale s šňůrou to zatím vypadá o moc lépe.

                                  Nsramas - Profil | St 24.9.2008 12:32:55

                                  Zander Finder: Díky za každou radu/pomoc. Ale jen teď nechci investovat do nového vláčáku a starej zahodit. Na feedry se tam MRKnu.

                                    NZander Finder - Profil | St 24.9.2008 12:17:56

                                    sramas: to je potom tezke ti pomoci! Nebudeš tomu věřit, ale Jirka Horký má i dobrý pruty na feeder!

                                      Nsramas - Profil | Út 23.9.2008 22:20:55

                                      Zander Finder: Na Smíchov to mám 20 min. tramvají. Stal se ze mě pražák. Novej vláčák ale neplánuju, to spíš nějakej feeder. Na vláčku mi zatim ty dva klacky stačí.

                                        NZander Finder - Profil | Út 23.9.2008 20:05:37

                                        sramas: nevím kde chytáš, ale já a nejen já sám preferuju dlouhé pruty, to je 270-330 cm se špičkovou akci. 240 cm jedině na malou vodu se záběry max do 10 m od prutu. Kontaktuj pana Horkého a ten ti poradí při výběru prutů. www.horkyjiri.cz. Pokud nejsi z Prahy, tak se ti i tak určitě výlet vyplatí.