převodový poměr navijáku a vliv na úlovek (vláčka)

jaký je nejlepší převodový poměr na vláčení na našich vodách?
Autor diskuse: u.x.a. - Profil , 5.12.2015 dravci - techniky lovu

jaký převod je nejlepší

A) pomalý kolem 5:176%

B) rychlý kolem 6:124%

Od 5.12.2015 hlasovalo 74 čtenářů.

NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 13:45:49

Fishky >> A na teda čem záleží délka navinutého vlasce na jedno otočení?

To je oč tu běží.
Někteří tvrdí že na velikosti cívky,já tvrdím že právě na tom převodu.
Čímž pádem právě ten převod je ten,kdo rozhoduje o množství vlasce namotaného na jedno otočení a tím pádem i o rychlosti přitahování nástrahy.


Já nevím,fakt už to víc polopatě neumím.

    NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 13:38:49

    HonzaV >> Ale já se od začátku bavím o stejně velkých navi.
    Je jasný ža na buben od pračky namotáš víc,než na propisku.

    Tady padl názor,že pokud budou dva naprosto stejné navi a na jednom bude větší cívka,že tam bude výrazný rozdíl v množství cm namotaných na jednu otáčku.Já tvrdím že nebude,že o množství cm namotaných na jednu otáčku rozhoduje právě ten převodový poměr.

      NPavelJ - Profil | Čt 10.12.2015 12:37:38

      C) je to jedno :-)

        NFishky - Profil | Čt 10.12.2015 12:32:29

        Pedro1 >> Obecná premisa se vztahuje na množinu všech navijáků, tedy o jakémkoliv. Ultegra v převodu 4,3:1 navine 103cm, rychlost plavačkářských mašinek se mi nedaří najít, takže nemohu porovnat.

        Jinými slovy: pravdivé bylo to předchozí tvrzení, že rychlost navijáku záleží na délce navinutého vlasce na jedno otočení kličky (převodový poměr vypovídá víceméně o síle navijáku / nepřímou úměrou, tj, čím vyšší poměr, tím slabší schopnost navijáku stahovat silné závaží...)

          NHonzaV - Profil | Čt 10.12.2015 12:32:29

          Pedro1 >> Daiwa Saltist Nero 4000H a Shimano Biomaster 4000SW - velikost je stejná jen papírově, fakticky určitě ne, ta Daiwa je větší, to je všeobecně známo... nicméně reagoval jsem na tvůj zápis že ".... o délce návinu na otáčku kličky rozhoduje právě a jenom převodový poměr...." a to právě není pravda, rozhoduje převodový poměr + velikost cívky....

            Nmir999 - Profil | Čt 10.12.2015 12:27:28

            Pedro1 >> ano, ked je rozdiel vo velkostiach zanedbatelny, potom je to len otazka prevodového pomeru

              NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 12:25:27

              Fishky >> Jsem to rychle zkouknul.14000 Ultegra má tuším 113 cm,4000 rychlá stella má kousek pod 100 cm.

              Na to že je ta ultegra asi 4 x větší to je minimální rozdíl.


                NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 12:23:28

                HonzaV >> Stejně velké navijáky se steným převodovým poměrem?Co je to prosím za navi?

                  NHonzaV - Profil | Čt 10.12.2015 12:20:51

                  Pedro1 >> to nemas pravdu, mam dva navijaky se stejnym prevodovym pomerem 6,2:1 - jeden udela na otocku 99 a druhy 113...

                    NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 12:17:06

                    mir999 >> Ten rozdíl s ohledem na velikost cívky bude naprosto zanedbatelný,pokud se bavíme o normálních velikostech navijáků.

                      NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 12:12:51

                      Fishky >> O jak velkých navi se bavíš?

                        Nmir999 - Profil | Čt 10.12.2015 12:10:13

                        Pedro1 >> nemas celkom pravdu. Dlzka navinu moze byt rovnaka u navijakov s roznym prevodovym pomerom, pokial ma ten pomalsi adekvatne sirsiu cievku, cize na jedno otocenie rotorom navinie dlhsi vlasec. Ak ma navi s rychlejsim pomerom mensi priemer cievky, v konecnom dosledku moze byt vzdialenost na jedno otocenie mensia, ako u toho pomalsieho.
                        Su to ale zbytocne debaty a novopeceny rybar ako uxa v tomto isto potrebuje radit...

                          NFishky - Profil | Čt 10.12.2015 12:03:18

                          Pedro1 >> Takže plavačkářský navi s mega rychlým převodem navine víc vlasce než ultegra jo? no tomu se mi nechce věřit...

                          edit: jdu to čeknout, ale na tuty je to šmoulovinka ;-)

                            NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 11:49:44

                            hraji >> Borek napsal tohle:
                            "převodový poměr sám o sobě vůbec nic neříká o rychlosti přitahování nástrahy.Důležitý je návin na otáčku kličky."

                            Což není pravda,protože o délce návinu na otáčku kličky rozhoduje právě a jenom převodový poměr.
                            Takže čím větší převodový poměr,tím více cm vlasce se na cívku za jednu otáčku kličky namotá.Ne obráceně.

                              Ndosec - Profil | Čt 10.12.2015 11:47:25

                              a já si myslel,že rychlost stahování nástrahy záleží,na tom jak rychle budu točit kličkou 😊😊

                                NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 11:47:17

                                S&F - pescador >> V první řadě vybírám velikost navi a poté řeším převod.Přijde mi to logické.


                                Nevím,možná se pletu,ale rozdíl v délce jednoho obtočení vlasce kolem cívky 2000 a 3000 bude zanedbatelný.

                                Co se týká návinu na jedno otočení kličkou,tak bude vždycky úměrně stoupat s poměrem převodu.
                                Proto se na rychlý navi velikost 2000 s převodem 6:1 namotá více vlasce,než na pomalý navi velikosti 3000 s poměrem pod 5:1.

                                  Npoldeci - Profil | Čt 10.12.2015 11:46:47

                                  hraji >> no si prvý od koho to počujem,ako údaj zaujímavé ale fakt si myslím, že vačšia cievka =kapacita,táto asociácia bude vo veľmi značnej prevahe
                                  ten tvoj údaj je niečo ako kratšia a dlhšia kľučka navijáka v závislosti na prevode

                                    Nhraji - Profil | Čt 10.12.2015 11:41:52

                                    poldeci >> rozdíl to samozřejmě je. Je celá řada firem, které dělají navijáky s velkým průměrem cívky a nižším převodovým poměrem, kvůli větší přenášené síle. Jestli to zajímá zrovna půl procenta rybářů si netroufám odhadnout, předpokládám, že to máš přesně zjištěné a necucáš si to z prstu.

                                      Nhraji - Profil | Čt 10.12.2015 11:38:47

                                      Pedro1 >> přečti si ještě jednou, co napsal kerob.

                                        Npoldeci - Profil | Čt 10.12.2015 11:05:32

                                        hraji >> ten rozdiel nie je tak priepastný aby bol dôvod pozerať po vačšej cievke koli nejakému návinu-dĺžke u podobnej veľkosti navi
                                        myslím ,že kapacita u kupujúceho preváži ako údaj viac ako nejaká dĺžka návinu,kto takúto vec sleduje,pol človeka zo 100?

                                          Červené karty: fheavy