převodový poměr navijáku a vliv na úlovek (vláčka)

jaký je nejlepší převodový poměr na vláčení na našich vodách?
Autor diskuse: u.x.a. - Profil , 5.12.2015 dravci - techniky lovu

jaký převod je nejlepší

A) pomalý kolem 5:176%

B) rychlý kolem 6:124%

Od 5.12.2015 hlasovalo 74 čtenářů.

NPiskořík - Profil | Čt 10.12.2015 14:31:48

Fishky >> Nikdo ho nevyměnil....jen nedokáže přiznat, že neměl pravdu....Ješitník.....:o)

    NFishky - Profil | Čt 10.12.2015 14:27:19

    Pedro1 >> Kurna neblbni, kdo te dnes vymenil? :))

      NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 14:26:04

      HonzaV >> Caldia 3000SHA

        NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 14:23:16

        HonzaV >> Přečti si znovu na co jsem původně reagoval.

        Tady vůbec nejde o to,že velký navi namotá na cívku víc.Tady jde o to,že rozhodující pro rychlost tažení nástrahy z vody ven u podobně velkých navi je převod.
        To je ta rozhodující věc a tak jako psal někde zpět poldeci a jak píšu od začátku,velikost cívky na podobně velkých navi má na množství vlasce na jednu otáčku minimální vliv.

        Zásadní vliv na množství vlasce natočeného na cívku (na rychlost tažení nástrahy ke břehu) u navi podobných velikostí má převodový poměr.

          NIza - Profil | Čt 10.12.2015 14:20:07

          Pedro starý to provokatér. Rozumí tomu, jen si stoji za svým:-)

            NWillow - Profil | Čt 10.12.2015 14:19:51

            Ale furt počítáte návin,závit vedle závitu,co křížové náviny a různé ocilace,to už pak není čistý kruh ,ale ovál.Ten je při stejném průměru cívky,delší než přesný kruh.Najděte si vzoreček pro výpočet vícevrstvé vzduchové cívky ( tlumivky ).

              NHonzaV - Profil | Čt 10.12.2015 14:19:51

              Pedro1 >> naviják vel. 3000 co navine 105cm na otáčku ?? který to je? to mě zajímá (bez ironie) ...

                NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 14:17:40

                Fishky >> Furt tomu nerozumíš?Budeš na vláčku řešit výběr navi podle toho,kolik namotá na cívku?Takže nakonec vezmeš na vláčku tu Ultegru protože Ti příjde že namotá akorát?
                Nebo budeš řešit velikost navi a následně převod?

                Podívej se na co jsem prvotně reagoval - na to co psal Borek.

                Mícháš hrušky s jablkama.

                  NPavelJ - Profil | Čt 10.12.2015 14:15:18

                  Osobně to fakt neřeším, ale koukám, že Shimana vel. 25 při převodu 4,6-5-5,3-6:1 mají návin na otočení kličkou 65, 72, 77, 88cm. Rozdíl mezi 5:1 a 6:1 je asi 16cm, to je docela dost. Ještě je potřeba dodat, že pomalý převod víc vydrží, teda alespoň se to říká.

                    NHonzaV - Profil | Čt 10.12.2015 14:14:46

                    Pedro1 >> tak já nevim, napřed mi napíšeš, že je jasný, že na buben od pračky navineš víc než na propisku a pak to jinými zápisy zase popřeš...
                    doplním ti výčet mých navijáků - všechny mají stejný převodový poměr 6,2:1 -
                    Penn Conflict 3000 - 89cm
                    Shimano Biomaster 4000sw - 99cm
                    Daiwa Saltist Nero 4000h (tj. cca 5000 velikost u Shimana) - 113cm

                    fakt chceš tvrdit že návin na jednu otáčku záleží jenom na převodu ???

                      Nhraji - Profil | Čt 10.12.2015 14:12:52

                      Pedro1 >> to je matematika, spočítej si to, když nevěříš. Obvod snad spočítat umíš a Pí je 3,14

                        NFishky - Profil | Čt 10.12.2015 14:12:36

                        Pedro1 >> rozuměj - délka jednoho otočení je násobkem rychlosti převodu a obvodem cívky - jinak by plavačkový naviják, co je o 50% rychlejší navinul i o 50% víc než ultegra. Nenavine, protože má menší cívku.


                          NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 14:10:12

                          Nejjednodušší bude asi realita.

                          Takže mám naviják o velikosti 3000,převodu 4,7:1 a návinu na jeedno otočení kličkou 79 cm.

                          Pak mám ten stejný naviják o velikosti 2000 s mnohem menší cívkou,převodu 6.2:1 a návinu na jedno otočení 81 cm.

                          A nakonec mám ten samý navi opět o velikosti 3000,převodu 6,2:1 a ten navine 105 cm.
                          (což je Fishky víc než ta Tvoje Ultegra,která bude mít průměr cívky dvakrát takový)

                          Jak je to teda možný,že na menší cívku namotám víc vlasce?Čím to asi bude?

                          Předem děkuji za odpovědi.

                            NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 14:04:30

                            Fishky >> Na převodu.To je ta prvotní věc,která o tom rozhoduje.A mnohem podstatnější,než průměr cívky.

                              NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 14:03:47

                              hraji >> Tohle snad nemůžeš myslet vážně.

                                NFishky - Profil | Čt 10.12.2015 13:58:06

                                Pedro1 >> :-) na čem záleží délka navinutého vlasce na jedno otočení? Je to jako kdyby ses ptal, na čem záleží cena jednoho plata vajec. Zda na ceně vejce, nebo na počtu kusů vejcí v platu. Pravdu mají obě strany, ale tak napůl, záleží na rychlosti i obvodu cívky (nikoliv velikosti, velikost není obvod) tyhle dvě veličiny vynásobíš a dostaneš návin na jedno otočení kličky (stoupání neuvádím záměrně, to je nepodstatná odchylka).

                                  Nhraji - Profil | Čt 10.12.2015 13:56:44

                                  Pedro1 >> rozdíl 2 cm, tedy 20 mm na průměru cívky, dělá u navijáku s průměrem cívky 40 mm a 60 mm, což jsou normální rozměry, s převodem 6,2:1 na jedno otočení kličky rozdíl 39 cm, tedy na tři otočení kličky je to více než metr.
                                  Při nahození do vzdálenost 50 metrů musíš s menší cívkou otočit kličkou 64x, s větší cívkou jen 42x, tedy úspora 1/3 otočení kličkou. Matematika je výrazně proti tomu, co tvrdíš.

                                    NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 13:55:38

                                    hraji >> Tak ještě jednou.Pokud se budeš bavit v normálních číslech,tak je rozdíl v délce návinu v závislosti na velikosti cívky zanedbatelný.
                                    Nebo budeš vybírat naviják naviják na základě návinu na cívku po jednom otočení kličkou a bude Ti jedno,jestli to bude velikost 1000,nebo 20 000?

                                    Jak je teda možné,že ta obří Ultegra má návin 103 cm a dvakrát tak malá Daiwa 101 cm?

                                      NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 13:48:16

                                      Fishky >> Jinak tady máš rychlou 4000 a ta má návin 101 cm.
                                      Ta Tvoje ultegra bude mít cívku minimálně dvakrát tak velkou.Rozdíl 2 cm je jak píšu od začátku zanedbatelný nehledě na rozdílnou velikost obou navi.

                                      http://www.kamofish.cz/navijaky-spro-s-predni-brzdo​u/29399-navijak-ballistic-4000sh.html

                                        Nhraji - Profil | Čt 10.12.2015 13:46:27

                                        Pedro1 >> nemáš pravdu a pokud alespoň trošku rozumíš matematice, pochopíš to. Představ si extrém, cívku o průměru nula mm. V takovém případě, i kdyby měl naviják převodový poměr 1:10000000000, nenavine nic. Vůbec nic.
                                        A teď si představ naviják o průměru cívky 10 mm. Při převodu 6,2:1 na jedno otočení kličky navine 194,68 mm vlasce, naviják s cívkou o průměru 100 mm při převodu 6,2:1 navine na jedno otočení kličky 1946,8 mm. Takže vliv průměru cívky na rychlost navíjení je snad prokázaný jasně.

                                          Červené karty: fheavy