převodový poměr navijáku a vliv na úlovek (vláčka)

jaký je nejlepší převodový poměr na vláčení na našich vodách?
Autor diskuse: u.x.a. - Profil , 5.12.2015 dravci - techniky lovu

jaký převod je nejlepší

A) pomalý kolem 5:176%

B) rychlý kolem 6:124%

Od 5.12.2015 hlasovalo 74 čtenářů.

NS&F - pescador - Profil | Čt 10.12.2015 11:05:21

Pedro1 >> Já Ti rozumím. Někdy si zde připadám jak v ,, blbákově" . Nebo nemůže přeci stejná velikost navijáku a tím pádem i velikost cívky při rozdílném převodovèm poměru navinout stejnou délku vlasce. Samo sebou beru to, že budou stejně naplněny stejným průměrem .... Opravdu někdy jak v blbákově

    NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 11:01:09

    hraji >> Bude dána pouze průměrem cívky?Nebude.
    Který z těch dvou parametrů (průměr cívky/převodový poměr) bude hrát větší roli?

    Jinak kdyby jsi četl pozorně,ptal jsem se na dva stajně velké navijáky,takže Tvoje poznámka o dvou různě velkých cívkách je mimo.

      Nu.x.a. - Profil | Čt 10.12.2015 11:00:09

      Pedro1 >> máš pravdu předsedo..

        Nhraji - Profil | Čt 10.12.2015 10:55:08

        Pedro1 >> já myslím, že si je naprosto jistý, protože rychlost navíjení bude dána průměrem cívky. Při stejném převodu bude naviják s větším průměrem cívky navíjet rychleji, navine na jednu otočku kličky víc metrů vlasce. Jinak řečeno, dva navijáky se stejným převodovým poměrem, ale s rozdílným průměrem cívky, budou navíjet rozdílně rychle. Proto není jen převodový poměr určující.

          NPedro1 - Profil | Čt 10.12.2015 10:49:22

          Borek-kerob >> Jseš si tou první větou jistý?Co tedy přesně říká převodový poměr?
          Respektive když budu mít dva stejně velké navijáky,jeden s poměrem 5:1 a druhý 6:1,na obou budu točit kličkou stejně rychle,u kterého navijáku potáhnu nástrahu rychleji?

            NMartinbati - Profil | St 9.12.2015 17:37:47 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

            ja krutim na mojich navijakoch prevody od 4,7 - 5:1, a ak na klasicku vlacku tak urcite by som aj odporucal do 5,0. navi viac vydrzi, lahsie sa kruti kluckou i ked mozno je to len pocit, mal som aj rychle ale nejako som im neprisiel na chut, no niekto zas na rychly prevod neda dopustit

              NBorek-kerob - Profil | St 9.12.2015 14:02:54 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

              převodový poměr sám o sobě vůbec nic neříká o rychlosti přitahování nástrahy. Důležitý je návin na otáčku kličky. Mě vyhovují navijáky s cca 80-90 cm na otáčku a preferuju nižší převodový poměr a větší průměr cívky (což je důvod, proč jsem skoro přestal používat Shimana)

                Ndoliz - Profil | St 9.12.2015 13:22:07 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                u.x.a. - >> catana má 5,2:1 takže je to jasný.

                  NIza - Profil | St 9.12.2015 13:13:07

                  Kterykoli, pokud vis co z jeho vlastnosti vyplývá pro lovce.

                    Nu.x.a. - Profil | St 9.12.2015 12:53:05

                    Knedla12 >> tak jsem to taky myslel!

                      NBušák - Profil | St 9.12.2015 12:39:55

                      u.x.a. - >> rychlej jsem bejval za mlada,teďka jsem už pomalejší a víc si to užívám když je teda s něčím pěkným ,mladším ta možnost

                        NKnapík - Profil | St 9.12.2015 12:39:45 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                        u.x.a. >> naviják neřeš, poslední půlrok vláčím bez navijáku, chodím jen s bičem, na ty břehový partie to úplně stačí a z dálky jsem rybu snad nikdy nechytil.

                          Nrybomil - Profil | St 9.12.2015 12:36:08

                          Knedla12 >> má v tom chlapec hokej

                            NKnedla12 - Profil | St 9.12.2015 12:27:03

                            u.x.a. >> jen pro doplnění... 1:0,2 je 5:1 což není až tak neobvyklý převod :))

                              Nhraji - Profil | St 9.12.2015 11:51:16

                              u.x.a. >> opravdu? Jsem rád, že mohu vláčet s čím chci, na to tě opravdu nepotřebuji.
                              Zkus popřemýšlet, co znamená slovo nejlepší a zda jeho použití v tvé otázce bylo správné.

                                Nu.x.a. - Profil | St 9.12.2015 11:47:53

                                rybomil >>tak podle tebe nemá? když tě potkám u vody a nebudeš vláčet s muškařským navijákem skopnu tě do vody!!

                                  Nu.x.a. - Profil | St 9.12.2015 11:45:35

                                  hraji >> každý kromě tebe to chápe, klidně vláčej s převodem 1:0,2!

                                    Nhraji - Profil | St 9.12.2015 11:36:33

                                    Otázka je zadaná tak jaksi uxovsky, tedy zcela blbě. Protože na ni nelze odpovědět jednoznačně a ta anketa to dorazila.

                                      Nrybomil - Profil | St 9.12.2015 11:32:16

                                      Převodový poměr roláku na mý úlovky má vliv asi jako dopravní značky na moje chcaní...

                                        NS&F - pescador - Profil | Ne 6.12.2015 17:41:10

                                        u.x.a. >> Sustaina 2000 jsem si dávno od nich přivez a převod byl 5,1:1 ....
                                        Sustain byl jinak dříve takový twin power pro evropu .... Však se taky sem dostal až snad řádově před několika roky.
                                        Ani best of reels tak rychlý nedělá - http://fish.shimano-eu.com/content/eu/en/Home/produ​cts0/reels/spinning/catana-fc.html

                                          Červené karty: fheavy