MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Úhoří krev a otrava

Zdar chlapi, vím,že je to zvláštní téma,ale slyšeli jste někdy někdo za svou rybářskou praxi,že by se někdo otrávil nebo měl problémy při kontaktu s úhoří krví?Četl sem na googlu o jeho jedu apod.,ale z praxe slyšeli jste někdy o něčem podobném?

Autor diskuse: Macinek ®
Zařazeno do: všeobecné - druhy ryb, rekordy, 5.5.2014

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 2 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N Kenty - ® Út 6.5.2014 13:45:15
Macinek >> Napsal jsem to kvůli tomu, protože to vyGooglení nemusí být vždycky pravdivé, na internetu se najde plno domněnek, historek a lží, ale chtěl jsem potvrdit, že se to píše i v odborné literatuře a potvrzují to i toxikologové. Tak bych tomu asi už věřil.:) Nám akorát říkali jen o té parmě, že zažil otravu celé rodiny :)
N rybomil - ® Út 6.5.2014 13:08:48
Navážu na dawemastera, u velkého úhoře je potřeba rozříznout maso až k páteři za řitním odvorem tak až 10 cm, pokud tam zůstane část té zražené krve, je maso v okolí znehodnocené hořkou chutí. Ta chvíle péče o masíčko se oplatí. I při marinování předem řádně varem maso prohřát, ty různé rádoby rychlé způsoby úprav alá polijeme horkým octem a fetrig od vyhlášených kuchařů mě zrovna nenadchly :§(
N Přemet:-) - ® Út 6.5.2014 11:37:00
certbert >> Čertisko, i ty šibale jeden... :-))
N Macinek - ® Út 6.5.2014 11:34:31
Dawemaster >> :-))) to sem se taknějak domíval :-)
N Dawemaster - ® Út 6.5.2014 11:04:47
Macinek >> :-))))...za normálních okolností se ti krev do očí nedostane,úhoř jí má jen malinko,sotva něco vyteče,takže se nemusíš bát že ti po přeříznutí žíly vystříkne metrový proud krve do ksichtu :D a když se nebudeš krvavýma rukama dloubat v nose nebo v řiti, tak by neměl být problém :D:D. Já mám ruce samou oděrku a šrám z práce a ani s tím jsem neměl nikdy problém,i když se mi krev dostala na poškozené místo na kůži. Úhoře normálně vykuchám,stáhnu,ruce od krve si umeju běžným mýdlem a pohoda....
N Kreja - ® Út 6.5.2014 10:49:49
mě úhoři otrávili jedině v případě když za celou noc nebyl ani potah
N certbert - ® Út 6.5.2014 10:47:25
Přemet:-) >> to nebylo z uhoru ale z neceho jineho:-o)))
N Vanis - ® Út 6.5.2014 9:50:50
Macinek >> dneska asi brát budou:-) mám plnou sklenici, tak jí rád vyprázdním:-)
N Macinek - ® Út 6.5.2014 9:37:44
Vanis >> Zkoušel jsem taky, moc jich nebylo, samý malý.A co když budou brát jak vzteklý, co! :-))
N Vanis - ® Út 6.5.2014 9:23:35
Macinek >> takže pomalu jako kosmonaut:-) Já jsem si žížaly a rousnice poctivě nakopal na zahradě, tak je mám z vlasního odchovu:-)
N Přemet:-) - ® Út 6.5.2014 9:20:56
Mozna jsem precitlivelej, ale pridam svou zkusenost... Loni jsem kuchal nekolik uhoru, kuchal jsem je bez jakekoliv ochrany... Pote jsem citil takove lehke mravenceni v rukach a i lehkou nevolnost... Je mozne, ze jsem mel nekde nejakou otevrenou ranku a krev se mi tam proste dostala... Za dve hodiny priznaky odeznely, ale nebyl jsem z toho uplne nadseny... Jak jsem psal, je mozne, ze jsem treba citlivejsi nez ostatni, ale toto je ma zkusenost s uhorem a jeho krvi...
N Macinek - ® Út 6.5.2014 9:09:23
Podle toho co napsal Kenty doporučuji u kuchání Úhoře použít obličejový štít - čirý a ty rukavice jak s nima veterináři strkají ruce krávám do do prd*ele :-) Promiň napadlo mě to a musel sem to napsat,ale nemyslel sem to proti Tobě nijak,ale uznávám ,že jisté obezřetnosti u těch očí je zapotřebí.
N Macinek - ® Út 6.5.2014 9:00:30
Kenty >> Díky za info.To jsme ,ale fšichni vyGooglovali taky, ikdyž ty jsi se to učil,ale to je teorie.Mě zajímá praxe,reálně.,zažil jsi přímo nebo slyšel o někom komu se něco takového stalo?
N Kenty - ® Út 6.5.2014 8:50:35
Ahoj, to že je úhoř jedovatý jsem slyšel již dříve, ale obzor se mi rozšířil, když jsem se učil na zkoušku z toxikologie, kde mi vše bylo řádně vysvětleno a dalším sdělením bylo, že uhoř není jedinou, u nás žijiící, jedovatou rybou, dalším zástupcem je Parma obecná.
Úhoř:
Uhoř ve svém těle má látku zvanou ichtyotoxin, který se nachází v úhoří krvi a játrech. úhoří krev v čerstvém stavu dráždí sliznice a může způsobovat záněty. Tomu všemu lze předejít běžnou kuchyňskou úpravou- solením a zahřátím nad 40 stupňů- tímto se zmíněny ichyotoxin zníčí
Pokud se ale už někdo intoxikuje, mezi základní projevy otravy patří - průjem, nevolnost, zvracení, nepravidelný puls, slabost, otupělost a dýchací potíže
největší problémy přicházejí při kontaktu toxinu se sliznicemi, například očí, může vyvolat silný zánět.
A teď k té Parmě:
Parma zase skrývá ve svém těle toxin zvaný cypridin, ten je obsažen i v mase a vnitřnostech, tam je ale za normálních okolnostech velmi v zanedbatelné dávce, že se o tom nemá cenu ani za normálních okolnostech zmiňovat, problém je v době tření,jelikož největší množství toxinu je v mlíčí a jikrách, pak se tedy dostává větší množství toxinu i do masa a vnitřností.
otraqva se projevuje prudkými křečovitými bolestmi břicha, zvracením, průjmem, studený pot, úzkost, roztažení zornic a bezvědomím.
Prevencí by mělo být zbavení se vnitřností a nasolení ryby.
A ještě taková zajímavost.O otravách parmou se vědělo již dříve. Prý se zjišťovala toxicita pomocí mraveniště, kam se ryba položila a pokud se mravenci do ryby pustili, jednalo se o netoxickou dobu parem..:)
N Macinek - ® Út 6.5.2014 8:16:55
Vanis >> Já na ně jdu pravděpodobně zejtra.Má pršet tak uvidíme.Žížaly jsou.Měly obrovský rousnice - poctiví 10ks/49,-Kč. a ještě krásný žížaly 10ks/35,-kč,ale ty jsou jak naši rousňáci.Prý takhle velký ještě neměli:-)
N Vanis - ® Út 6.5.2014 8:08:48
Macinek >> taky bych to tak viděl. A večer na ně jdu:-)))
N Macinek - ® Út 6.5.2014 7:54:25
Takže to shrneme: V podstatě z žádné ze zde odpovídajících rybářů a jejich zkušeností nevyplívá,že by měl někdy, někdo problémy nebo slyšel o někom kdo by je měl po kontaktu s Úhoří krví,která se mu i dostala do ranky na pokožce nebo se stříknutím do "oka" , idkyž to oko nebude asi nic moc,ale to myslím,že z žádnou rybí krví.Z čeho pro mě vyplívá,že to asi nebude takové drama.
N dada11 - ® Po 5.5.2014 17:45:11
Macinek - >> "Krev úhoře obsahuje jed ze skupiny ichtyochemotoxinů. Otrava připomíná otravu způsobenou uštknutím. Projevuje se průjmem, nevolností, zvracením, cyanózou, nepravidelným pulzem, slabostí a dýchacími potížemi. V extrémních případech může nastat i smrt. Toxin je bílkovinné povahy, proto je teplotně nestálý a rozkládá se už při teplotě 60 °C. Tepelně upravené maso úhoře tedy není zdraví nebezpečné. "
Zdroj: http://www.stoplus.cz/archiv/uhori_ohrozeni.html
Pár úhořů jsem už zabil. Krev se mi taky dostala do rány a žiju. Nebál (nebojím) se jí :-)).
N Vanis - ® Po 5.5.2014 16:59:11
Šlapeto >> no cíleně to dělat nebudu, jak už je uvedeno níže, není o co stát:-))))
N Šlapeto - ® Po 5.5.2014 16:39:21
Vanis >> otrava jedem nepřichází po požití, ale poté, co se dostane jed do krve otevřenou ránou a podobně. Navíc po tepelné úpravě se jed neutralizuje. Zkus si kápnout kapičku úhoří krve do oka nebo do řezné rány :)))
N Vanis - ® Po 5.5.2014 16:18:14
Každý rok jich pár nachytám a nikdy jsem já ani moje rodina neměli sebemenší problém. Možná se to tu až zbytečně žene do extrému. Ani jsem od nikoho neslyšel že by měl po úhoři otravu.
N Anýzový dědek - ® Po 5.5.2014 15:30:50
Macinek >> Víš co smaž to a já jdu z tvé otázky pryč.Neboť tvoje reakce mě pomalu ale jistě nutí si myslet, že ti to nedošlo, že to sérum se získává z úhoří krve.
N Macinek - ® Po 5.5.2014 15:11:20
Anýzový dědek >> ?? no tak to nevím kde tam vidíš něco o séru a k čemu se používá.
N Pvl - ® Po 5.5.2014 15:09:48
Macinek >> Nechtěl jsem ti psát ..že jsem JEN slyšel když se úhoří krev dostane do rány tak se špatně hojí . Když navíc kolegové píšou , že se nic nedělo .Sám to nemám vyzkoušené .Proto ten odkaz
N Macinek - ® Po 5.5.2014 15:06:38
Pvl >> Tohle najde každej ,zajímá mě zkušenost z praxe.Slyšel si někdy o někom nebo se ti stalo,že by si měl prolblém z úhoří krve anebo jeho parazity.Kdybych chtěl googlit tak se neptám tady mezi rybářema,ale googlim.ne.
N rybomil - ® Po 5.5.2014 15:05:15 - SKVĚLÝ ZÁPIS, DĚKUJI!
Kapku úhoří krve , možná i víc, když při kuchání vystříkne jsem dostal min. 10 x do oka a neoslepl jsem jen to pálilo jak kuwa. A to i po důkladném vymytí. Stejně , ale méně to pálí v otevřené ráně, přebas při říznutí, ale dá se vydržet. na otravu bys musel podle mě vychlastat panáka? Lízni si někdy žluče, je to chutově cca to samý ???

( nej jsem zpracovával cca 220ks úhořů posbíraných po mrazu na bahně jednoho nejmenovaného velkého JČ rybníka, někdy tak rok 1980 ? Plná vana jich byla, už to asi nikdy hned tak někdo nezažije. )
N Woohooo - ® Po 5.5.2014 14:54:49
Malda512 >> Diky :) budu si to pamatovat a aspoň muzu zamahcrovat před tchanem :)))
N Pvl - ® Po 5.5.2014 14:50:41
Macinek - >> Co se ti nelíbilo ?? Já se s tím hledám jak trotl a pánovi se nezavděčím .. Trochu to nechápu .
N Lauri - ® Po 5.5.2014 14:48:10
Otrava je když úhoři neberou a ne z jejich krve

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 2 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | druhy ryb, rekordy ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniVyprošťovač nástrah-ZÁCHRANÁŘ

Za 350
Již žádná nástraha nezůstane na dně!!!!

akce, rybareniNezničítelný splávek na candáty

Za 49
Verze 6,8 a 10 gramů Top na candáty s rybkou!!!

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Chyť a pusť Chyť a pusť

Obchod Chyť a pusť vám nabízí široký sortiment rybářských potřeb. Vyzkoušejte nás a zařaďte se mezi tisíce spokojených rybářů, kteří si...