MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Nešetrné úpravy vodních toků

Podělte se o své názory na různé, vhodné či nevhodné úpravy vodních toků a nezapomeňte na fotky.

Začínám s prvím tématem: Nedávno jsem zjistil, že na na pstruhovém revíru 473 021 (Červený potok) probíhá nejspíš už s přestávkama od loňska úprava koryta, klasicky tak ji známe, (viz foto)- žádně stupně či úkryty, jen ploché široké dno s malým vodním sloupcem. Nejspíše se jedná o tuto zakázku https: //www.lesycr.cz/profil-zadavatele/verejne-zakazky-na-stavebni-prace/Stranky/default.aspx?itemId=1137 Ale na potoce by se měla (dle této publikace: http://merta.hejcin.cz/vzacne_druhy_ryb_final.pdf ) naházet chráněná střevle potoční a mihule potoční.
Takže se ptám: Existují nějaké možnosti, jak se pokusit docílit určité nápravy? Má někdo zkušenost s např. podáním stížnosti na ministerstvo ŽP?
Netvrdím, že stav před začátkem prací byl o tolik lepší, jednalo se o absolutně neudržovaný tok, ale žádný extrém určitě není ku prospěchu. Nebudeme přece pořád příhlížet tomu co se s vodními toky děje...

Autor diskuse: GeoG ®
Zařazeno do: všeobecné - RŘ, MO, svazy, 2.8.2013

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N Ladineeek - ® So 3.8.2013 8:27:23
WsaW >> Naprostej souhlas.
N WsaW - ® Pá 2.8.2013 22:42:19
to all: Co se týká těch úkrytů pro ryby, tak nevim na kolik jsou vlastně účinné. V praxi se většinou stává, že uměle vytvořené úkryty, ryby (popřípadě jiní živočichové), moc neobývají a raději se zdržují v nějakých nátržích, nebo starých hrncích. Jinak ta úprava mi nepříjde nijak extrémně nevhodná, má zkušenost je taková, že při tomto typu úpravy se dělá hodně stupínků (v závislosti na sklonu nivelety). Ty pak dělají jakési malé tůňky a navíc v létě okysličují vodu. Tento typ koryta také docela dobře zarůstá vegetací, takže za rok bude vypadat zase jinak (v závislosti na vysékání). Občas se stane že u paty svahu některý větší kámen puhne a po ujetí udělá další tůňku a tím se zvyšuje morfologie dna. Neříkám, že tohle je nejideálnější úprava, ale každopádně nepatří k těm nejnevhodnějším.
N nofish - ® Pá 2.8.2013 21:29:36
GeoG - >> Nešetrně? Není možné? To by na místech námi placených (s.p. Povodí...) museli sedt nekompetentní a nevzdělaní lidé, kteří o svém oboru nic neví a jen prosazují nějaký zájem a to přece není v ČR možné...
N Darcy - ® Pá 2.8.2013 21:18:00
GeoG - >> V podobných případech se žádá vyjádření MO. Zajdi si tam a požádej je, aby ti dokument dali k nahlédnutí. Možná budeš překvapen.
N Ladineeek - ® Pá 2.8.2013 9:08:28
GeoG >> No jo, chybí tam pomístný zához ve dně, nebo členění koryta kameny s užší kynetkou.......
N Ladineeek - ® Pá 2.8.2013 9:07:34
Kruan >> To je ale chyba projektanta, kterej má v technický specifikaci jasně popsat v jakém rozmezí ten kámen musí bejt - např. kámen o hmotnosti 500-1000 kg zastoupený 80% apod. Pak už je to jen o případném autorském dozoru a hlavně si to musí ohlídat investor.
N Kruan - ® Pá 2.8.2013 8:41:58
Ladineeek >> napíšeš jim tam kamenný zához z lomového kamene o minimálni velikosti zrna 0.5m a prijedes na misto a tam je pomalu šterk :) kterej se samozřejme pri jarním tání nebo při prvním dešti odkutálí a je po úkrytech..
N GeoG - ® Pá 2.8.2013 8:35:00
Ladineeek >> Ono to vypadá v v pohodě, protože je to foceny za zvýšenýho stavu vody, ale za současnýho sucha tam neteče ani čvrtina. Jen pro představu, takto to vypadá kousek poproudu.
N Ladineeek - ® Pá 2.8.2013 8:32:23
GeoG - >> Pokud někam něco podávat, tak jedině na ČIŽP.
N Ladineeek - ® Pá 2.8.2013 8:31:37
Kruan >> Tak to chápu :-))) Na výsledné provedení mají stejně víc vliv stavební firmy, které se to snaží maximálně ošulit díky nízké ceně, za jakou to vysoutěžili. Naprojektovat rybí úkryty z kamenů není problém, horší je pak to, že se to kvůli úspoře neudělá vůbec, anebo tak, že je to nefunkční.
N Kruan - ® Pá 2.8.2013 8:27:08
Ladineeek >> Dlažbu do betonu používám vždy :) Ale jen kolem mostních opěr teda :) O pravach koryt jako takových toho zase tolik nevím :) Jsem mostař
N Ladineeek - ® Pá 2.8.2013 8:22:16
Kruan >> Pokud je tam evidovaná lokalita, tak 100% mají výjimku z ochranných podmínek zvláště chráněných živočichů, to si dneska už nikdo nelajskne u takovýchto akcí a investor (správce vodního toku) si to pohlídá. Jinak opevnění břehu kamennou rovnaninou z lom. kamene je ještě hodně v pohodě......oproti dlažbě do betonu :-)
N Kruan - ® Pá 2.8.2013 8:20:40
Přemas >> CarpHouser - 2.8.2013 8:02:17 >> no to proto, že se napadaným listím a větvemi víc zanáší koryto, pak se to při povodních ucpe a hned se vodohospodářům nadává, že se o to nestaraj. Tady v HK je to tragické třeba na Orlici. Tam se valí popadané stromy několik let a nikoho to netíží.....musíte to taky brát z druhe strany :) nejen z naší rybářské :)
N CarpHouser - ® Pá 2.8.2013 8:02:17
GeoG >> Tohle je ještě luxusní úprava. Vybetonované dno je to nejhorší zlo. Co nechápu je stále kácení příbřežních porostů ...
N Kruan - ® Pá 2.8.2013 7:59:00
No k dokumentaci se urcite vyjadrovali i "žabičkáři" (jak jim, my projektanti rikame :) ) a pokud tam je nějaký ohrožený nebo vzácný druh žije tak je určitě povinnost to v dokumentaci zohlednit. Pamatuju se , že my jsme taky dělali u opěrných zdí , které tvořily břeh, ůkryty pro raky a ryby. Jednalo se o několik klád pod hladinou.
N GeoG - ® Pá 2.8.2013 7:35:36
Další foto

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | RŘ, MO, svazy ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Poděkovani

Timto chci moc poděkovat uživateli s nickem jova12- Josefu Vašinovi,ktery mě a synovi pujčil na jarni Toačovske 24cte uzavřeny deštnik,protože jsem podcenil matku přirodu,Ještě jednou velke dik,Pepa...

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNovinka 2017! Vynikající pouzdro!

Vyrobeno z odolného a nepromokavého materiálu. Pouzdro je osazeno dalšími dvěma bočními kapsami pro nezbytné součásti potřebné při lovu.


akce, rybareniAVID CARP Screen House Organiser

Za 2490
Skládací tří patrová skříňka, díky které budete mít ve svém bivaku věci vždy správně uspořádané a na svém místě. Rozměry: 50 x 46 x 120 cm / Taška: 85 x 70 x 7 cm. Hmotnost: 8,5 kg. Rozklikněte pro více informací.


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
CARPFANATICS.cz CARPFANATICS.cz

Jsme internetová prodejna moderního typu s individuálním přístupem ke každému zákazníkovi a také klub vyznavačů moderního rybolovu. Máme...