NMARUNA - Profil | Ne 6.1.2013 9:40:42
Tomáš - Tom >> Mam to nejblize na reku z touto hloubkou,snad se my podari premluvit kamarada ktery se uz nekolik let venuje vabeni tak by my ze zacatku pomohl a poradil,ale tet jsi chci koupit na to nejaky vercajk a vabnicku co nejdrive at se muzu ucit bouchat alspon doma ve vane.
NTomáš - Tom - Profil | Ne 6.1.2013 9:21:13
MARUNA >> Osobně ti doporučuji vábničku s menší hlavou,jedna se tuším jmenuje Slňava.Ovšem pokud nemáš zkušenosti s vábničkou tak radši na hloubkách kolem 5 metrů ani nechytej.Pro začátky si najdi raději vodu aspoň 10 m.Vábit se dá ale s kteroukoli vábničkou je to jenom o cviku.
NMARUNA - Profil | Ne 6.1.2013 8:59:21
Ja se take zeptam,jakou vabnicku poridit na reku-hloubka 4 az 6m?Diky.Na trhu jich je hodne a nevim jakou poridit.
NKatmando - Profil | So 5.1.2013 20:48:28
lada78 - taky se muže stát .....já tem sumcům do hlavy nevidím, ale alespoň tu nástrahu nějak zatraktivním když tam ten splávek dám ještě když je třeba zvukový, nehledě na to ze ta ryby nebude ležet na dně nebo se někde schovávat ;-)
NBogi - Profil | So 5.1.2013 20:46:39
lada78 >> to se nikdy nikdo nedoví :-)
Nlada78 - Profil | So 5.1.2013 20:38:17
Katmando >> myslíš,že kdyby ten sumec jel kolem nástr.ryby a splávek by si tam neměl,že se sumec na rybu vyprdne a pojede dál?
Nhupr - Profil | So 5.1.2013 20:28:14 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik - 3.1.2013 22:08:51 >trojhaky st 44 neber jsou mneke ...180 je narovna jak nic
NKatmando - Profil | So 5.1.2013 20:06:17
neřekl bych že podvodní splávek je zbytečně vyhozených 60 kč
Nc@m@ro - Profil | So 5.1.2013 19:14:53
tomikis >> zkus solteru,ta drží dobře,má ji známej :-)
Ntomikis - Profil | So 5.1.2013 18:06:19
Zdarec chci se zeptat jaký mam zvolit multík na sumce ???
Pojedu na Ebro tak strávim 7 dní a pak ještě na pád.
Tak se ptám jaký my doporučíš multík do 5000,- ..děkuji
tak aby neco vydrže at slouží ten náký rok
chytat budu na kachnu
Tomáš
NNeznaboh:-D - Profil | So 5.1.2013 13:04:53 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kolja >> to víš že jo... na jedné vodě nám chodily záběry za bílého dne a to s hrany s 1.5m na 5m takže to je jedno:-) na jiném místě zase opak i v noci ti záběr nepřišel ani boha od hladiny ale jen ze 4.5m...
Nkolja - Profil | So 5.1.2013 12:10:56 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Neznaboh:-D >> ano flyfish :-) jenom jsem chtěl naznačit, že sumík to veme jak kdy a jak kde. klidně vždycky a všude, když chce ;-)
Nkolja - Profil | So 5.1.2013 11:12:13
kopik >> na delfíny :-)
Nkopik - Profil | So 5.1.2013 11:06:57
kolja >> metr nad hladinu? :) na racky? :)
NRanař - Profil | So 5.1.2013 8:55:34 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> Já jsem v roce 1999 měl na Hartě nastraženo na štiku, cca 1,5m ponor a ve dvě hodiny odpoledne jsem dostal záběr a ryba jela krásně na otevřenou vodu( kačena totiž plavala pořád na hladině) tak si říkám můžu klidně počkat ona se nikam nezamotá a vytáhl jsem sumce 89 cm. Šel zpátky do vody, protože tehdy měl míru ještě 90cm a stejně bych ho pustil.
NBandog - Profil | Pá 4.1.2013 21:46:17
c.13 >> es geht.....:))
Nlada78 - Profil | Pá 4.1.2013 20:26:15 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> Jestli dát rybu pod hladinu,nebo hlouběji....Platí určité pravidlo,že v noci pod hladinu,ve dne na dno. V létě na mělčinu,v chladném období do hlubší vody....Ale často se stane,že ryba udělá pravý opak,než by si čekal-proto se nikoho neptej (na toto ti tady nikdo návod nedá)a raději zkoušej,pozoruj a hlavně choď k vodě často.
Na podvoďák se vykašli,je to zbytečně vyhozených 60kč :-)
Nc.13 - Profil | Pá 4.1.2013 19:48:04
Bandog >> Já už radši taky :-)).....jak v Rajchu?
NBandog - Profil | Pá 4.1.2013 19:03:37
c.13 >> neboj ja budu jen koukat z povzdali radši......:))))
Nc.13 - Profil | Pá 4.1.2013 18:35:42
Bandog >> No tys tu chyběl! :-)))
NBandog - Profil | Pá 4.1.2013 18:16:01
c.13 >> nestačim se divit jaky je s tebe učitel.......:))
Nc.13 - Profil | Pá 4.1.2013 18:05:54 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> Moc to řešíš, chvilku to zkoušej a na to dojdeš sám .... :-)
NNeznaboh:-D - Profil | Pá 4.1.2013 18:00:01 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> Nevím podvoďák nepoužívám vůbec tudíž nemůžu radit:-) přes den bych zkusil dát rybu jednu někde ke dnu a druhou třeba na hranu s mělčiny do hloubky. Už několikrát jsem viděl i veliké sumce zalovit ve 12hodin dopoledne pařák jak sviň na úplné mělčině,že jsem viděl celou jeho palici a potom jak se otáčel jak pleskl ocas o vodu...jinak je to o tom zkoušet,já tak někdy blbnu,že dám přes den karasa na jednohák na kaču a hodím ho na vodu a nechám plavat u karasa je dobré to,že je to silná,houževnatá ryba,kterou jde ovládat...
Nkolja - Profil | Pá 4.1.2013 17:57:02
já jednu rybu vždycky nastražím metr nad hladinu...
Nkopik - Profil | Pá 4.1.2013 17:50:01
Neznaboh:-D >> vsechny podvodaky co kdy budu pouzivat tak bude na trhaci kamen :) a ne olova :) ale diky za rady :), a neboj vecer dam urcite rybu pod hladinu :) klidne i obe udice ale co pres den? treba ve 2 odpoledne? obe ke dnu ne? na vecer bych to zavezl znovu pod hladinu a nebo je to blbost? :)
Nkopik - Profil | Pá 4.1.2013 17:47:55
c.13 >> dobrý parad :) jednu dám tak 2 metry pod hladinu a jeden metr nadedno :) jen mi proste pripadne takovy divny chytat sumce ve 2 metrech (pod hladinou) vecer urcite ano tomu verim ze jezdi lovit k hlavine ale pred den to nevim :)
Nc.13 - Profil | Pá 4.1.2013 16:44:01 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Tomáš - Tom >> Mě spíš pobavilo jak to napsals,než obsah (vyznělo to,že na hloubce nemá mladej šanci), já bych zrovna zkusil jeden prut metr na dno k nějakému utopenému stromu nebu skupině pařezů.....
NNeznaboh:-D - Profil | Pá 4.1.2013 16:30:25 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> Hoj v létě dej rybu do 1.5-2metry pod hladinu,jak dáš pěknou čiperu on ju sumec najde neboj:-) jinak podle dna tak ať se ti nástražka nedostane do pařezů,není to pak prdel řezat:-D
NF16 - Profil | Pá 4.1.2013 16:27:56 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
c.13 >> Minulý rok jsem tahal na Ebru sumce na trhačku metr pod hladinou.Bylo to v únoru a březnu.Vždy okolo desáté hodiny ráno záběr.Kdo měl větší ponor, nechytil v té době nic.Na vábničku brali na šesti až osmi metrech.Na Hartě vedle mě chytali na trhačku borci prvně v životě.Ponor metr a v 23h lapli svého prvního sumíka.Sumcařinu se jen teprve učím,ale to jsou mé poznatky.
NTomáš - Tom - Profil | Pá 4.1.2013 16:16:10 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
c.13 >> Proč ses pobavil.Většinu sumců a že někdy jich je třeba i víc za noc chytáme s kolegou hlavně po zahájení v noci do hloubky 1,5 m pod hladinou.Záběry v této hloubce přicházejí klidně už kolem 19 hodiny večerní ještě za světla.Podvoďák jsem mu nedoporučoval právě kvůlí těch pařezů,protože pokud tam dá olovo a né kámen na odtržení a nebude zdolávat z lodi tak mu ty pařezy můžou znepřijemnit život.Jinak zkušenosti z vábničky přes den mi ukazují,že na hlubokých vodách jako je Harta a jí podobné se sumci u dna v červenci pohybují tak maximálně v místech kde je tak 6-7 m vody.V místech kde je třeba 20 m vody se tyto ryby většinou objevují v hloubkách kolem 6 m,většinou hlubší partie jsou v této době ještě velice studené rozdíl teplot může být mezi dnem a hladinou někdy i 15 °C.Ve větších hloubkách pozoruji sumce až tak v srpnu,kdy je voda více prohřátá a více promíchaná.V září už je s vábničkou lovíme v celém sloupci,ale nejvíce záběru přichází v hlobce 8-10m přes den a večer ještě v menších hloubkách.Je to,ale pouze můj názor.Petrův zdar Tom
Nc.13 - Profil | Pá 4.1.2013 13:44:15 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> Zásek bude v pohodě, sekej razantně a klidně opakovaně. Na Hartě bych to dal na trhačku metr nebo půl metru nade dno, jestli se nepletu,je tam na dně hodně pařezů,takže lepší shora než podvoďák.....
NLudánek - Profil | Pá 4.1.2013 13:44:09 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik - >> Ahoj, jestli chceš můžu tě poradit do podrobna, zkušenosti mám jak z Nákla tak i z Mohelky, Jsem od Litovle tak se můžem klidně i sejít. Kdyžtak napiš na mail kusyludek@seznam.cz
Nc.13 - Profil | Pá 4.1.2013 13:26:07
Tomáš - Tom >> Tak tos mě pobavil! :-))
NTomáš - Tom - Profil | Pá 4.1.2013 13:21:58
kopik >> Klidně dej trhačku,zasekneš v pohodě.Akorát si nemysli,že jsou sumci u dna,v sezóně se pohybují většinou v úplně jiných hloubkách a hlavně v noci.
NTomáš - Tom - Profil | Pá 4.1.2013 13:19:41 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> Určitě s těmato neprohloupíš.Jsou to dobré trojháky.
Nkopik - Profil | Pá 4.1.2013 12:38:14
ještě bych měl takovou otázku, budu chytat i na místech kde je hloubka 10 a vice metru (slezká harta) a chtěl bych chytat sumce i přes den, je lepší dát trhačku a rybu do 9 metru a nebo to dát na podvodák, zajíma mě to hlavně kvůli záseku, bojim se, že kdybych mel trhacku a rybu v takove hloubce tak spatne zaseknu co si myslíte?
Předem se omlouvám všem, které tato otázka naštve :) díky
NRanař - Profil | Pá 4.1.2013 8:32:37 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> Já mám přesně ty co píšeš a jsem spokojený, když tak se zeptej Dimmu on je má taky a říká, že po pár rybách se ztupí a má taky nějaké, co vypadají jako hliníkové :-) ale ty moc nepoužívá tak nevím. Kolik se mi podaří chytit sumců, než je ztupím. V balení jich je 6 kusů, to já mám na deset let :-)
Venca 1 - no doufám, že tady ještě nějakou dobu budu, musím doplatit hypotéku,ať má žena a děti kde bydlet :-) Sice kámoš říká že při tom pracovním nasazení to se mnou jebne ve 40, naštěstí je zima a já si odpočinu. Samozřejmě že kmenovku budu po čase měnit,ale klacky a navijáky už nikoliv (snad).
Dimmu - v pohodě kámo, když tak mu poraď ohledně těch trojháku co máš.
Nlada78 - Profil | Čt 3.1.2013 22:29:07 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> tyto nééé-kup si ty jak ti radí- ST66,jsou takové matné,vypadají jak hliníkové
Nc.13 - Profil | Čt 3.1.2013 22:15:23 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> Ty černé používám max na podvoďák, stříbrné jsou lepší, jsou pevnější a mají lepší tvar (ty černé jsou malinko "zvařené")
Nkolja - Profil | Čt 3.1.2013 22:12:03 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> kup řači "hliníkáče" ST66, jsou pevnější a vydrží déle ostré. (moje zkušenost)
Nkopik - Profil | Čt 3.1.2013 22:08:51
muzu se jeste zeptat na tyto trojháčky? zda jsou dobré nebo špatné? premáslím, ze koupím jedny tyto a jedny ty stríbrné co mi byli doporucené níže.
NDimmu - Profil | Čt 3.1.2013 19:29:15
Bogi >> A kua. Tak ať můj příspěvek smaže :-)
NBogi - Profil | Čt 3.1.2013 19:28:20
Dimmu >> nejde zrušit :-)
NDimmu - Profil | Čt 3.1.2013 19:27:04
kopik - >> Mě poděkováni můžeš zrušit, bo jsem to popletl, Ranař tu rybku opravdu chytl na tu šňůrku jak psal... Takže omluva.
NDimmu - Profil | Čt 3.1.2013 17:25:43 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Ranař >> Jen pro upřesnění - toho sumíka jsi chytil na návazec Sänger Uni Cat Tractive Force Leader 125kg, nikoliv na TUFku ;-)
Nvenca1 - Profil | Čt 3.1.2013 16:51:12
Ranař >> Tak to už dlouho nepožiješ.:-)))) pokud sem tam něco nevymněníš.
Nkopik - Profil | Čt 3.1.2013 15:37:05
Ranař >> rybařina je o štěstí a o náhodách :) právě kvůli tomu chodíme k vodě :) nikdy nevíš co chytneš :)
NRanař - Profil | Čt 3.1.2013 15:27:56 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> Podívej se na to tahle, jsou kapraři,sumcaři,muškaři a každý do něčeho cpe více peněz,nebo méně, podle toho jak ho to chytne. Já mám kámoše co mají výbavu za xxxtisíc,protože se tomu věnují dost často. Já jezdím na kapry a dodatkově sem tam dám na sumce, ale nechci nic podceňovat po radách od kámošů a nechci zbytečně okovat rybu a pak o ní přijít kvůli šňůře na 40kg. proto jsem si koupil pruty WFT J.V Never Crack 2,70 cm, navijáky Penn 950SSm, šňůru kmen tufline na 91kg a ty trojháčky, plus návazcovku. Na jeden naviják jsem si nechal namotat Huprovku. Loni jsem to použil jen jednou,ale holt jsem to kupoval s tím že to do smrti nebudu měnit. Jinak je to o štěstí, kámoš mi taky říkal že ten flek je na nic a jel chytat dál cca o 10 km. Já vydržel s obyčejným gumákem Seahawk 2 a on přišel. Prostě náhoda nic jiného, taky nemusel přijít.
Nkopik - Profil | Čt 3.1.2013 15:17:10
Ranař >> xD taky doufám, že časem chytnu takový MIMINKO :D xD
NRanař - Profil | Čt 3.1.2013 15:14:17 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> jo jedno miminko 220cm.
Nkopik - Profil | Čt 3.1.2013 15:06:14
Ranař >> taky zvazuji ze koupím tu tufinu na navazce, jak drzi? vytahl jsi na ní uz nejakou rybku?
NRanař - Profil | Čt 3.1.2013 14:29:39 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Já jsem kaprař a občas to dám taky na sumce a proto mi stačí toto :stojan z V profilu,mám tyto po kámošovi výrobní cena zanedbatelná, plus někoho se svářečkou, nebo CO2. Můžeš k tomu klidně uvázat i loď a neuplave. Dále mám návazcovku Tufline XP na 121Kg a Bigcat na 100Kg, kmen mám tufline na 91kg,trojháčky mi bohatě stačí S-Owner Treble 2/0 + nějaká kačena a olovo. Tak ať něco chytíš v tom Novém roce.
NVitta - Profil | Čt 3.1.2013 13:57:43
Ortelius >> Tak jest....
NOrtelius - Profil | Čt 3.1.2013 13:17:07 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> ...nestihl dobře nasát? To je hezky napsáno. Prostě jsi mu dal šanci a on ji využil:-) Jestli se chceš učit sumíkařině, tak přilož pod kotlem. Těch záběrů rok od roka ubývá:-)
Nkopik - Profil | Čt 3.1.2013 13:06:17
Ortelius >> urcite s tebou souhlasim ze zkusenosti jsou nejlepsi ucitel :) a urcite me to bude bavit :)
minuly rok jsem mel jednu takovou obyc udici, na ni silon 0,50mm a montáz z hladiny (činku) a zkousel sem sumce :) byl jsme takto 10 krat u vody a nevytahl jsem ani vous :D ale na treti vychazce jsem mel záber ale brzo jsem seknul, sumec to nestihl dobre nasát mel jsem tam tak 40cm cejna kamos mensiho nechytl a ja mel navázanou montaz spatne, dal jsem dva jednoháky za hrbet a ne jeden pod rybu, protoze jsem to mel krátky a proto jsem prisel o fousače ale co už, chybami se človek učí :)
tento rok uz toho planuji nakoupit víc a věřím, že aspon jeden za rok příjde :) tentokrat budu chytat na revirech kde je vetsi mnozstvi sumcu, takze i vetsi nadeje tak snad se zadari :)
Nkopik - Profil | Čt 3.1.2013 13:00:47
c.13 >> jj všechno toto co tam pišeš jsem nakonec našel :) a i kolega mi to poradil (první zapis v této diskuzi) ale mockrát dekuji za zopakování :)
podle me budu pouzívat nejcasteji montáze s 2 jednoháky neb jednoháckem a trojháčkem :) víc okovávat ty rybky nebudu :)
mockrát dekuji za rady :))) cením si toho :)
NOrtelius - Profil | Čt 3.1.2013 12:36:28 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik - >> Rozejel se ti tu parádní rychlokurz. Ty háky řeš až na místě. To podle velikosti nástražky. Návazcovku dělám ze 100 kilovky, někdy na ní mezi háky dávám chráničku. Skvěle to popisuje Ondra „Hrouzek“ Sádlík ve svých dokumentech. Se stojanama je to těžký. Mám je z V-profilu, ale na Orlík vozím z kulatiny. Ty se dají líp zabodnout mezi šutry. Na to všechno ale přijdeš sám. Zkušenosti jsou nejlepší učitel. Než nakoupíš mega cajků za mega peněz, tak si zajdi s někým, kdo se tomu trochu věnuje, ať víš, že tě to bude bavit. Je to neustálé lovení nástražních ryb. Jinak ti přeju vousatej rok:-)
Nsiri - Profil | Čt 3.1.2013 11:29:44
kopik - 5.0 je verze nebo velikost? :)
Nc.13 - Profil | Čt 3.1.2013 11:11:45 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> Tak co,už zjistils jak je to s těma montážema, kolik můžeš mít háků a jakých? :-)
Na tři trojháky se vyser, to je nafigu, pokud chceš mít "víc železa",dej nosný jednohák do hřbetu a dva tojháky pod rybku (na prsní a řitní ploutvičku), pozor - nepoužívej pomocný jednoháček ,ale třeba sichrajsku.
Pokud máš rybku menší nebo chceš být šetrnější, dej nosný jednohák do hřbetu a jeden trojháček pod rybku (můžeš už použít pomocný jednoháček - stalo se mi dokonce,že sumík visel právě a jen za ten pomocný jednoháček :-)))
Pokud půjdeš na řeku,vše je stejné,jen nosný jednohák se dává za hubu. Dobré je pak ještě na nosný jednohák navléct gumku nebo gumový korálek,aby se nevyvlekl. Jo a snaž se ,aby mezi jednotlivýmá hákama montáže nebylo po nastraření moc volní šňůry,pak se to rádo motá.
Nlada78 - Profil | Čt 3.1.2013 10:31:09 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> Určitě si vem ty trojky,jsou o.k. a stojan z vinklu co je pod na fotce je taky dobrý-mám skoro stejný a drží líp než kulatina.
Nkolja - Profil | Čt 3.1.2013 10:26:58 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
kopik >> já jsem stojan vyřešil za pár korun, matroš koupíš v kovošrotu, pokud nemáš doma a komaxit za 50Kč. dal jsem vinkl, protože kulatina se může při dopnutí prutu protáčet.
a na karasa 30cm dej klidně 3/0 ownery ;-)
Nkopik - Profil | Čt 3.1.2013 10:19:16
c.13 >> ok díky, taky vezmu ty mensi, kamos mi donesl 5.0 a prej na tady mas a ja rikam na co vole?:D ja tam nebudu dávat 10kg kapra abych ho potrebovat :D, tak jsem si ho vystavil na poličku :D:D:D
Nc.13 - Profil | Čt 3.1.2013 10:13:44
kopik >> Já používám ty nejmenší (myslim 2/0, výjmečně 3/0)
Nkopik - Profil | Čt 3.1.2013 10:12:11
c.13 >> přsně tyto už mám vyhlídlé a určitě je koupím :) ale nevím jestli mám vzít velikost 2.0 nebo 3.0 nebo 4.0 když budu pouzívat ryby okolo 25-30cm (karasy, plotice)
Nc.13 - Profil | Čt 3.1.2013 10:11:25 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Stojany si nech udělat nějaké takové (v běžné kovovýrobě ti to udělají z nerezu za 3 - 4 stovky kus..... jo a pořdádně si poměř prut, ať ti to vejde do trubky, nedrbe ti naviják o vrch stojanu a hlavně aspoň 12mm kulatinu.
Nc.13 - Profil | Čt 3.1.2013 10:08:42 - SKVĚLÝ ZÁPIS!
Trojháky zkus tyto, sice dražší ale dobré
Nkopik - Profil | Čt 3.1.2013 10:05:45
a nebo bude lepsí tady ta od sangeru? DREAM FISH LEADER 118kg 1,20mm, 10m
Má skoro dvojnásobný průměr nez tá tufka, takže by nemusela být tak lehce přepilovatelná.
Červené karty: raušík