Malý vs velký

Jaký je Váš názor na používání velkých navijáků na feeder.Jste zastánci navijáků velikosti do 4000,nebo rádi používáte pořádné stroje jako třeba Ultegra 5500.Pište proč preferujete malý nebo velký naviják a jaké má pro a proti.
Autor diskuse: Pavel S. - Profil , 22.6.2011 feeder - náčiní, doplňky

Malý vs velký

A) malý70%

B) velký20%

C) neřeším, podle situace10%

Od 22.6.2011 hlasovalo 230 čtenářů.

100 nových příspěvků od Vaší poslední návštěvy. (Začít číst od prvního z nich.)

NLálos - Profil | Po 5.9.2011 23:13:36

Butchi >> nedá se nic dělat, jen se pousmát, takových expertů s patentem na všechnovědění je všude fůra:)

    NKoupač - Profil | Po 5.9.2011 19:45:26

    loda30 >> :)

      Nloda30 - Profil | Po 5.9.2011 19:36:03

      Koupač >> Díky, že si dal najevo. že ti to je jasný, odpovídal jsem jen pro ujištění, že ti je to opravdu jasné je.

        NKoupač - Profil | Po 5.9.2011 18:39:35

        rybomil >> no to asi bude tím že nejdeš přes 30m, ono krmit decovým krmítkem a házet to třeba 35- 40 už není tak jednoduchý a prakticky si myslím, že se to s 2000 nedá.

          Nrybomil - Profil | Po 5.9.2011 18:34:42

          Majo86 >> noo tak stradic 4000 FC mi přijde zbytečně dražší i na tu mojí dost provozovanou heavy vláčku, na feeder pro mě osobně neskutečně zbytečný luxus.


          Jedu vojetý roláky z vláčky
          Picker - Shitmano Synecopate a Symetre 2000, Milo Ryokan 3000, tam kde čekám větší rybky Daiwa Capricorn 2500
          LM Feeder - Shitmano GT ( R) 3000 a POZOR občas starý dobrý Shake BB 2205
          ( na vzdálenost přes 30m od břehu prakticky nikdy nejdu )

            NKoupač - Profil | Po 5.9.2011 18:28:40

            loda30 >> tak ono je jasný, že na picker si nedáš 4000 :) a na heavy se 150g krmelcem 1500 :)

              Nloda30 - Profil | Po 5.9.2011 18:06:18

              Přesně tak, viz Koupač, vše se odvíjí od délky a gramáže prutu a následného využití. Mám navijáky na feeder od velikosti 1500-do 5000, a každý má své využití, samozřejmě dle situace. Tím chci říci, že nelze ,,, škatulkovat ,, jednotlivou velikost, ale používat kaprařské navijáky viz dotaz v této konkrétní otázce, mi přijde zbatečné, ale vše samozřejmě vychází z konkrétní situace a způsobu lovu, takže i využití kaprařských navijáků v extrémních podmínkách je možné, asi proč ne?

                NKoupač - Profil | Po 5.9.2011 17:56:17

                Martin - Rybárčenie >> Martin z rybarcenie.sk - 5.9.2011 11:19:49 >> ono taky záleží jakej feeder máš :)

                  NButchi - Profil | Po 5.9.2011 12:49:50

                  Lálos >>
                  Epic win.
                  Moc dobře napsáno.
                  Ten borec je trošku mimo, za prvé neumí psát, za druhé to vůbec nepochopil.
                  Ale hlavně, že se dává prut do motýlka. Fenclovku asi v životě neviděl.

                    NPstruh27 - Profil | Po 5.9.2011 12:37:20

                    Pavel S. - >> Chytám skôr s malými navijákmi, ale je to samozrejme dané aj tým, že lovím na menších rybníčkoch a nahadzujem tak max. do 20, 30 metrov. Samozrejme, sú aj borci čo chytajú s feedrom kapre na priehradách zo vzdialeností aj viac ako 80 metrov a tu má väčší naviják určite svoje opodstatnenie.

                      NMartin z rybarcenie.sk - Profil | Po 5.9.2011 11:19:49

                      Osobne si myslím, že navijak nad 3000 je na feeder veľký. Na druhej strane si tiež myslím, že navijak pod 2000 je na feeder malý. Taký môj ideál ne 2500 - 3000.
                      S malým navijakom sa rybár narobí pri častom prehadzovaní.
                      S veľkým navijakom sa tiež narobí pri častom prehadzovaní.
                      Rozdiel je v tom, že pri malom sa narobí pri točení kľučkou, nakoľko na jedno otočenie sa navinie málo silónu.
                      Pri veľkom navijaku sa narobí pri manipulácii s udicou, nakoľko veľký navijak má už podľa mňa veľkú hmotnosť a pri častej manipulácii s udicou to rybár pocíti v rukách.

                        NPally - Profil | Po 5.9.2011 11:17:37

                        Milhauz >> diky

                          NMilhauz - Profil | Po 5.9.2011 10:55:40

                          Pally >> My víme že Catana je nejlepší, akorát píšeš do špatné otázky, ta tvoje je zde: http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=636226&kw=catana%2​0fan%20club

                            NLálos - Profil | Po 5.9.2011 10:51:31

                            Steel >> až budeš chytat v tvrdým proudu s krmítkama 100g+ nebo házet 50m+ a budeš chytat s malým navijákem, tak pochopíš kdo je magor a co je demence:)

                              NP3 - Profil | Ne 4.9.2011 22:20:05

                              Lee-Haney >> na H a XH feederu to je pohoda,ale kdo to nezkusil tak neví o co přichází,ale každý má rád jiné věci :-)

                                NLee-Haney - Profil | Ne 4.9.2011 21:50:07

                                P3 >> To musí být chuťovka takové krávy na feedru .)

                                  NŠlapeto - Profil | Ne 4.9.2011 21:16:54

                                  Jarda Š. >> Je to eMko, ale 3,90. Jak říkám, s průměrem vlasce pod 0,22mm jdu jen velmi zřídka, ikdyž to až takovou roli nehraje. S větším se mi lépe manipuluje.

                                    NJarda Š. - Profil | Ne 4.9.2011 21:12:23

                                    Šlapeto >> Jestli máš heavíčko, tam je 4000 přiměřená velikost, na picker nebo lightku 2000 stačí.

                                      NŠlapeto - Profil | Ne 4.9.2011 21:04:30

                                      Koupač >> Já taky.

                                        NKoupač - Profil | Ne 4.9.2011 20:47:58

                                        Šlapeto >> no znám i lepší navijáky :)

                                          NMajo86 - Profil | Ne 4.9.2011 20:35:58

                                          STRADIC 4000 FCčko nechcem už nič ine na feeder ...

                                            NP3 - Profil | Ne 4.9.2011 20:28:10

                                            Pally >> ono je to myšleno pro ty kteří by mě chtěli tvrdit že na takovou vzdálenost ty záběry nepoznám a díky velkému navijáku té vzdálenosti dosáhnu(s 2500 navi nenahodíš 80-100,m)chápeš????

                                              NŠlapeto - Profil | Ne 4.9.2011 20:28:05

                                              Koupač >> Catana je fajn :o)))

                                                NPally - Profil | Ne 4.9.2011 20:25:43

                                                P3 >> Ale zabery sa rozspoznavaju na spicke a nie na navijaku :D:D:D:D:D

                                                  NKoupač - Profil | Ne 4.9.2011 20:25:17

                                                  Pally >> chytat s catanou je zlozvyk :)

                                                    NŠlapeto - Profil | Ne 4.9.2011 20:25:14

                                                    Na feeder bych pod velikost 4000 rozhodně nešel :)) Takoví ti prcci velikosti 2000 jsou max na UL nebo dírky :))) Možná je to také tím, že většinou u feederu nejdu pod průměr kmenu 0,20mm :o)))

                                                      NP3 - Profil | Ne 4.9.2011 20:24:05

                                                      já mám ty ultegry 4500 a nemůžu si je vynachválit,lov v 80 i více metrech je kolikrát mnohem efektivnější než lov 30 m atd.A pro nezkušené,záběry rozeznám stejně dobře i v dálce!!vše je pouze o lidech!

                                                        NPally - Profil | Ne 4.9.2011 20:22:09

                                                        : vydrák >> kazdy ma svoje zlozvyky :)))

                                                          N: vydrák - Profil | Ne 4.9.2011 20:17:08

                                                          Pally >> Beru vždy vše doslovně - jsem už takový:-))

                                                            NPally - Profil | Ne 4.9.2011 20:16:01

                                                            : vydrák >> Kazdy ma iny navijak na feeder.... Najprv som mal okuma semper-x
                                                            a zle sa mi z nim pracovalo a po kupe catany boly lahsie zdolavania hody takze preto som ho opisal ze je na feeder "najlepsi"... A nemusel si ti brat doslovne ;)

                                                              N: vydrák - Profil | Ne 4.9.2011 17:44:55

                                                              Pavel S. >> Klidnější sem ještě nebyl:-))))

                                                                NPavel S. - Profil | Ne 4.9.2011 17:44:01

                                                                : vydrák >> nerozčiluj se,to nemá cenu :-))

                                                                  N: vydrák - Profil | Ne 4.9.2011 17:40:14

                                                                  Pally >> Opravdu myslíš,že Catana je na feeder nejlepší? Že by lepšího navijáku nebylo? Ještě o tom popřemýšlej:-)

                                                                    NTencher97 - Profil | Ne 4.9.2011 17:17:26

                                                                    Pavel S. - >> Ahoj,mám naviják Okuma Longbow II 6 ložisek (LB II -630)
                                                                    Kapacita 260m 0,2 já tam mám 300m 0,18
                                                                    Mám Light feeder Sema X-Force Feeder do 50g používám nejčastěji 0,5-1 oz špici
                                                                    Největší ryba : 50 cm kapřík
                                                                    Proutek i naviják v poho a za krásné peníze
                                                                    V poměru Cena:Spokojenost by měl být nejlepší na světě :-))
                                                                    Doporučuji (Vlasec mám Colmic Axial či jak se to píše)
                                                                    Ahoj a ať koušou !! :-))

                                                                      NPally - Profil | Ne 4.9.2011 17:15:51

                                                                      Ja som uplne spokojny s Shimano Catana 3000SFB.Maly,Sikovny krasne sa s nim hadze.... proste je na feeder najlepsi.Neviem ako niekto moze pouzivat 40000 a viac ved feeder je citliva rybacka: jemne vlasce,male haciky... a nie 5000 navijaky na kapre.

                                                                        Nvelbyk - Profil | Ne 4.9.2011 16:16:49

                                                                        já mám obič shakespeare omnix malej prdola a taky mi stačí ;-))

                                                                          Nkubah - Profil | Ne 4.9.2011 15:53:13

                                                                          Na mediu i heavy mám navijáky 4000. Menší ani větší nechci a nepotřebuji...

                                                                            NWerWZ - Profil | Ne 4.9.2011 15:49:03

                                                                            Já používám na light-medium 30..a na heavy feeder už 40..

                                                                              Nploticee - Profil | Ne 4.9.2011 15:22:58

                                                                              Taky si říkám že je to zbytečné velké navijáky, používám 2500 od shimána a je to dostačující.

                                                                                NLee-Haney - Profil | So 3.9.2011 23:52:52

                                                                                Pavel S. - >> Já nevím mám ultegru 4500 a na feeder bych ji rozhodně nedal....Dokážu si na něm představit naviják této velikosti na feedru,ale ne surfové navijáky a řadu big pit....

                                                                                  NSteel - Profil | So 3.9.2011 23:14:50

                                                                                  oskus >>

                                                                                  Rozhodně malej kvůli lehkosti. Feeder není 3 lbs prut. A mít velkej naviák a kilometrem vlasce si může vzít na feeder jen magor dá se pochopit na kapražinu dyž třeba zavážíš ale na feeder demence. Čili ber malej jedině malej.

                                                                                    NSteel - Profil | So 3.9.2011 23:04:08

                                                                                    Butchi >>

                                                                                    Kdyžtak feeder se dává do takové věci říká se tomu motýlek ...

                                                                                      Nfeeder-štika - Profil | Út 26.7.2011 19:56:30

                                                                                      ja použivam menšíí shakespeare

                                                                                        NM@1r - Profil | Pá 22.7.2011 21:40:13

                                                                                        Pavel S. - >> zalezi asi na tom na jaké vzdálenosti chytáš a jaké ryby chytáš.maly navijec bude urcite good třeba exage 2500, je lehučký ale zase bude malý na heavy a bude více kroutit vlasec

                                                                                          NM@1r - Profil | Pá 22.7.2011 21:38:28

                                                                                          nepijunesouložimneko >> nepijunesouložimnekouřimapouštim - 22.7.2011 1:24:21 >> tak tomu rikam nazor na hovno

                                                                                            NKreja - Profil | Pá 22.7.2011 11:57:46

                                                                                            bohatě mi stačí malý na 130m 18tky stejně mi musím několikrát do roka vyhodit Záleží jak daleko hážeš Já chytám v zátoce "pod nohama" takže bohatě stačí Navíc jsem si koupil feeder na jemné chytání a váha většího navijáku by mi dost vadila J.

                                                                                              NButchi - Profil | Pá 22.7.2011 11:50:40

                                                                                              Baraba >>
                                                                                              Jo, to máš recht. Ono to nakonec záleží na tom, jak se komu co líbí.
                                                                                              Já zastávám prostě přiměřené velikosti.

                                                                                                NBaraba - Profil | Pá 22.7.2011 11:19:10

                                                                                                Butchi >> Je jasne, že během fidrovani maš prut odloženy. Pokud ale tahaš ryby, tak asi v paružku nezustane. Bylo by to divne. Kravske navijaki maji velky navin na otačku. Nuti tě vic tahat. Každy tu ma rozuma na to, aby chvalil padesatku navijak, že dyl vydrži. Ani guwno. Sam Pavel S.piše, že mezi takyma navijakama neni rozdil ve vaze. Proč asi? Protože nebude ani žadny kurevsky rozdil v tym vnitřku. Pokud budeš mit šmejda rosype se aj když bude velki.

                                                                                                  Npremous - Profil | Pá 22.7.2011 10:54:08

                                                                                                  preferuju ten který je levnější :D

                                                                                                    NZlejšek - Profil | Pá 22.7.2011 10:52:06

                                                                                                    Naviják velikosti do 4000 bohatě stačí i na heavy feeder, pokud to tedy není nějaký ksindl, kterému se při stahování větších krmelců rozsypou střeva. Jakákoli velkokapacitní kaprařská kráva je na feeder naprosto zbytečná. Asi jako kdybych šel s kulometem ráže 12,7mm na bažanty.

                                                                                                      Npouštěč - Profil | Pá 22.7.2011 10:35:33

                                                                                                      Pavel S. >> malý protože si myslím že feeder je o jemnosti a je blbost na něm koně osobně se i víc páčí malé než velké navijáky u prutu dám ale přednost delšímu feeder (3.90) a naviják 4000 vlasce 18-ky se tam vleze dost a stačí

                                                                                                        NSKYPOD - Profil | Pá 22.7.2011 10:26:17

                                                                                                        Mám shimano technium 2500 a je to super.Myslím že väčší naviják ako 4000 je na feeder úplne zbytočný.

                                                                                                          Noskus - Profil | Pá 22.7.2011 7:45:26

                                                                                                          Steel >> a jakou velikost navi tam máš ty? pochlub se

                                                                                                            NButchi - Profil | Pá 22.7.2011 7:11:15

                                                                                                            Steel >>
                                                                                                            To může být možná tak tvůj osobní názor.
                                                                                                            Ještě jsem neslyšel o tom, že by někdo držel během feederování prut v ruce. On totiž většinou bývá položený ve vidličkách, kde ti jeho váha může být naprosto ukradená. S větším navijákem se nepochybně méně nadřeš a pokud chytáš s velkým krmítkem, líp ti to utáhne.
                                                                                                            Pokud si někdo koupí místo navijáku železářství, je to blbé. Vyplatí se do něj investovat.

                                                                                                              Nmirmen - Profil | Pá 22.7.2011 6:54:50

                                                                                                              Steel >> známý jezdí na kapry na Dunaj a na Pád a občas chytá i na heavy feeder. Klasickej kaprařskej navi se mu už nejednou hodil, takže závěrem : není vždy hloupost mít velký naviják na feeder prutu.A k feeder prutu - není vždy "měkoučký". To slovo bych použil spíš u pickeru a light feeder prutu.

                                                                                                                NSteel - Profil | Pá 22.7.2011 6:28:14

                                                                                                                Velkej naviák na feeder další hloupost... Feeder má bejt lehoučkej měkkej proutek. Kilovej naviják s bojovkou si hod´te na boilie pruty. xD

                                                                                                                  Nnepijunesouložimnekouřimapouštim - Profil | Pá 22.7.2011 1:34:19

                                                                                                                  meteor >> tydle diskuze se zakládaj, když se chceš dozvědět jeden novej, dobrej postřeh, co tě posune dál. A slušnost je těm ochotným mravencům a nosičům drobné vody něco malého odpovědět. Mě taky má v podstatě dát tak co každá stá reakce, proto tu jsem. A to není neefektivní, to je dobrý. Akceptuji to. Je to maximálně má neefektivnost, nevytěžit více. Ale přece si nezkopu prdel:-)

                                                                                                                    Nnepijunesouložimnekouřimapouštim - Profil | Pá 22.7.2011 1:24:21

                                                                                                                    nevím, k čemu by mi byl na fídru naviják, mám ho tam jenom proto, že to vyžaduje řád.

                                                                                                                      NMartin M. - Profil | Pá 22.7.2011 0:59:03

                                                                                                                      Ja bych tu ale zminil jednu podstatnou vec - vetsi navijak vam dava vetsi chut se do prutu vice opirat pri zdolavani - nekdy az moc velkou.

                                                                                                                        Nmirmen - Profil | Pá 22.7.2011 0:51:24

                                                                                                                        Používám Mitchell avocetpro a Ryobi zauber match.

                                                                                                                        Přednost cívce 40 ( za výhodu považuju, že cívka je dostatečně široká a nekroutí tolik kmen oproti uzším návinům cívek menších průměrů, že na jedno otočení kličky navijáku je dostečný návin kmene na cívku a že hmotnost navijáku k feederprutu celkem sedí ). Zmíněné navijáky ale využívám třeba i k boloňce 7 m a k match prutu ( avocet má několik náhradních cívek ) a Ryobi zaubera i na přívlač.

                                                                                                                        Oproti cívce s cívkou 50 - 60 moc nenamítám, stejně feeder nedržíš stále v ruce a pokud naviják na kapry nasadíš občas na feeder, proč ne.

                                                                                                                          NDejF - Profil | Ne 26.6.2011 13:17:07

                                                                                                                          Mitchell Avocet II Silver 4000 FD

                                                                                                                            NParanoidní Schizofrenik - Profil | Ne 26.6.2011 13:00:35 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                                                                            mám na feedru exage rb 2500 a kolega exage 4000...... rozdíl je setsakramentskej, menší navijáky více kroutí vlasec a méňe zdolávají, ovšem neni to tak brutální aby mě to donutilo pořídit si větší navijáky....
                                                                                                                            takže pro shrnutí, s větším navijákem bude lov minimálně pohodlnější a vlasce vydržej víc..........

                                                                                                                              Nploticee - Profil | Ne 26.6.2011 12:55:54

                                                                                                                              Preferuji malé navijáky, mám shimana exage 2500 s bojovkou a bohatě to stačí k průtům co mám v mediu. Proutky jsou tenoučké, lehké tak k tomu nebudu dávat přeci robusní naviják. Chytám většinou kousek od břehu kde mi 2500 velikost navijáku dobře poslouží a zbytečně nezatíží celou sestavu a i větší rybka se s tím vytáhnout dá naprosto v pohodě.

                                                                                                                                NRado44 - Profil | Ne 26.6.2011 12:43:53

                                                                                                                                P3 >> navijak Omni X 30

                                                                                                                                  NP3 - Profil | Ne 26.6.2011 10:58:32

                                                                                                                                  Rado44 >> dopiš velikost(navi),jinak pěknej kapřík

                                                                                                                                    NRado44 - Profil | Ne 26.6.2011 10:45:38 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                                                                                    Ja používam takýto navijak