Srkačky - ano či ne

Jaký máte názor na chytání na srkačku?
Autor diskuse: doros - Profil , 18.2.2010 všeobecné - techniky lovu
100 nových příspěvků od Vaší poslední návštěvy. (Začít číst od prvního z nich.)

Ndoros - Profil | Út 30.3.2010 7:40:13

je srkačka bezpečná a proč se vlastně tolik kupuje?

    Nkam!kaze - Profil | Čt 25.2.2010 9:19:11

    Majsher >> Oba dva návazce jsou na kmenu,který pokud se utrhne,tak oba návazce odpadnou.

      NJoe Smoker - Profil | St 24.2.2010 18:04:17

      Abych řek pravdu,srkačku mi ukázal poprvé známej před dvěma lety,s jedním návazcem z 18ky a průbězným krmítkem. Takže to byla ta "bezpečná",ale stejně se mi nelíbila,zdá se mi to vůči rybě poněkud nefér. Zní to divně,já vím,ale nedá jí to šanci nástrahu nevzít. Jenže to je jen můj názor,já chytám vlastně celej život na dvounávazcovej balaton,od jara až do podzimu,jen měním délku návazců,a podle počasí a roční doby návnadu a nástrahu. Je to jemný a citlivý,a je jen na rybě jestli si vezme to co jí nabídnu kus od krmítka. Nechytám na množství,ale pro zábavu. V tom bude asi ten problémek co s ní mám.

        Nkopecek - Profil | St 24.2.2010 17:19:34

        Nikdy jsem na ní nechytal, ale několikrát jsem na ní vytáhl cejny. Zamotali se s tou utrženou srkačkou na mojí montáž s kmenem 0,35 mm a nosnosti 21 kg. Vlasec na nich byl tak 0,12 mm - 0,16 mm. Co na to chce ten rybář chytat v řece plný kamení, škeblí a větví, to fakt nevím.

          NMajsher - Profil | St 24.2.2010 17:09:16

          kam!kaze >> bezpečné by to (podle mě) bylo, kdyby byl navázaný pouze ten pravý návazec, pokud se ryba chytí za ten levý a utrhne kmen, tak ho bude za sebou stejně vláčet, nebo se mýlím??

            NSAMI - Profil | Út 23.2.2010 17:53:30

            Raduz >> no, já sem to sem napsal protože mě to tady už taky psalo nějaký vemínko tak aby se ostatní nemusely namáhat, protože nevím jaký má vliv věk na tento názor.

              NRaduz - Profil | Út 23.2.2010 16:55:18

              SAMI >> asi si ho neměl žrát... .)

                Nkam!kaze - Profil | Út 23.2.2010 16:52:13

                Srkačka - ano.Ale tahle.

                Bezpečná srkačka

                Položená > Klasické > Srkačky

                Při utržení za sebou ryba nevleče težké krmítko.

                * Kmen: já používám 0,25 mm
                * Návazec: pletenka na 5-8 kg cca 5-10 cm
                * Háček: to je každého věc, ale myslím si, že nějaký gaf není vhodný
                * Ryby: kapr, cejn, lín ...
                * Nástraha: lisovaný rohlík, kukuřice, foukačky ...

                Montáž je jednoduchá a účinná snad jako každá jiná srkačka. Do prokrmených míst, kde je ryba najetá a je větší šance ji ulovit.
                Montáž drží pevně i při větších rybách, které jsem měl tu čest tahat (3-8 kg).
                Postup

                Provlečení kmenového vlasce skrz krmítko, nasazení zarážky, poté obratlíkem s návazcem a zpět zarážkou a krmítkem. Na volný konec vlasce přivázat návazec s pletenkou a zarážku.
                Je třeba použít zarážky, aby nedošlo k odření vlasce v uzlu.

                Cukr - ® [Poslat soukromou zprávu.] , 5.5.2009


                Autorem tohohle příspěvku je uživatel Cukr.Jen jsem jej překopíroval včetně obrázků z jiné diskuze.Zdá se mi že tohle by mohla být "srkačka" s nejmenším rizikem poškození ryby při utržení.
                Doufám že se Cukr nebude zlobit :)

                  NSAMI - Profil | Út 23.2.2010 16:50:51

                  No, nevím jak ostatní, ale já chytám ryby abych je vytáhl na břeh, a ne abych je trhal. Ono si stačí přečíst článek na tomto webu Chytání velkých kaprů na malých vodách. Autor se tam rozplývá jak používá podložku a jiný ptákoviny ale to že tam utrhal hodně ryb, to mu zvláštní nepřijde. Jinak k tématu, klasiku už moc nechytám, a když chytám, tak někdy chytám i na tu srkačku ale jenom s jedním háčkem, ale když chytám jakkoliv, většinou si k překážce ani nesednu a když už jo, tak po první stracený rybě se stěhuji ať mám zakrmený flek nebo ne. A jentak mimochodem, jak funguje inline montáž nebo závěska když je navlečená na olověnce která je zakončena obratlíkem (popřípadě když je napojena na nějakou tlustou šokovku velkým uzlem?) nebo helikoptéra? Chce to napřet přemýšlet naž začnete dělat borečky, klidně mě teť ukamenujte a říkejte že sem sežral šalamounovo ho.no a další narážky na můj věk, ale zamyslete se nad tím.

                    Nvydrák - Profil | Út 23.2.2010 16:47:02

                    Ian >> Tak to byla opravdu hodně hubená.Asi tak -2kg

                      NJovánek - Profil | Út 23.2.2010 16:46:14

                      Vůbec ne a ještě jsem na ni nechytal.

                        NRaduz - Profil | Út 23.2.2010 16:45:44

                        K čemu je srkačka vlastně dobrá? Ty násadáci co se sní zajisté daj chytat, se daj v pohodě nachytat i s normální jednoduchou montáží, naopak si myslim že to musí jít ještě líp... nechápu jak někdo s takovou p*čovinou může chytat...

                          NIan - Profil | Út 23.2.2010 16:45:43

                          for vydrák , vážil sem ji doma čistou a na jaře je každý hubený, tedy mimo mě.

                            Nvydrák - Profil | Út 23.2.2010 16:39:06

                            Ian >> Mohu se tě na něco zeptat?V Tvém profilu máš napsáno,žes chytil štiku 78cm a měla 1.8 kg.Byla tak vyhublá nebo je to omyl?

                              NKamy - Profil | Út 23.2.2010 16:38:49

                              Srkačku zakázat ústavou. Dobře udělaná průběžná montáž funguje stejně dobře a ty poranění od srkaček jsou hrozný.

                                NMrknato - Profil | Út 23.2.2010 16:37:58

                                Tomino555 >> Tak to pak nevíš, co dokáže účinné "bolelíz"..... sportovně moderních kaprařů..... srkačka je pro kapry dětskou hračkou....

                                  NIan - Profil | Út 23.2.2010 16:37:01

                                  taky používám slabší návazec, je pro mě s mými prsty pracnější, ale dělám to ze zvyku.

                                    NTomino555 - Profil | Út 23.2.2010 16:36:10

                                    Mrknato >> na soukromáky nejezdím vůbec.

                                      NMrknato - Profil | Út 23.2.2010 16:35:18

                                      Tomino555 >> viděl jsi někdy kapry na "soukronácích" jak vypadají? Invalidi hadr....

                                        NTomino555 - Profil | Út 23.2.2010 16:31:49

                                        Srkačka ne!!!chytám občas taky s krmítkem ale rozuměna průběžnou montáž.K tomuto nazoru mě dostaly pohledy na ryby,které sem vytahl se srkackou v hubě.Tlamka byla ošklivě roztrhnutá!

                                          Nseredan - Profil | Út 23.2.2010 16:30:49

                                          grizzly72 >> šak som použival slabši navezec jak kmen.Ale to na fotke som narychlo navazal doma, čisto len pre foto

                                            Nvydrák - Profil | Út 23.2.2010 16:29:08

                                            beluga >> No vidíš.Chytám na srkačku a přitom preferuju CH a P.To je ale divný?

                                              NToony - Profil | Út 23.2.2010 16:28:44

                                              Jaky je rozdil, jestli s sebou taha ryba krmitko, ci 10m pletenky?....

                                                Nbeluga - Profil | Út 23.2.2010 16:26:05

                                                kdo má rybaření jako koníčka, má úctu k rybám a přírodě musí jednoznačně srkačkou opovrhovat, to se o masařích nedá říci, i sebe lepší provedení je pro ryby nebezpečné, dle m ého názoru

                                                  NBest Carp - Profil | Út 23.2.2010 16:11:18

                                                  za mě srkačka ne! už mockrát jsem vytáhl kapra z urvanou srkačkou u huby a dvouma háčkama jeden háček za pusu druhý za oko chce to takovou montáž které se ryba zbaví např obyč průběžnou montáž a nebude za sebou při urvání tahat olovo nebo při nejhorším že zůstane někde zachycená v bordelu a čeká ji jistá smrt

                                                    NToony - Profil | Út 23.2.2010 16:03:44

                                                    Majsher >> videl jsme i helikoptery, co kdyby jsi urval, tak za sebou ryba potahne cca 20m pletenky a 100g olovo ... Ale to uz nikoho nezajima, hlavne ze deda vedle chyta na srkacku ....

                                                      NMajsher - Profil | Út 23.2.2010 15:57:02

                                                      Toony >> to máš pravdu, ono kaprařské návazce na klasické závěsce sice pustí olovo, ale metry vlasce nebo šňůry už ne a ryba je může tahat za sebou, dokud se někde nepřiváže-neoběsí. V tomto ohledu považuju závěsky Carp-r-us za opravdu přínosné a přelomové (i když jsou drahý jak sviňa :( )

                                                        NMrknato - Profil | Út 23.2.2010 15:53:45

                                                        Jsem laik. Je srkačka také navoněné bolelíz? Nebo to musí být pouze drátěná spirála bez bolelízu?

                                                          NToony - Profil | Út 23.2.2010 15:40:55

                                                          grizzly72 >> Vsak samozrejme, ale jde o to, ze jsem videl i mraky navazcu na boilie, ktere by ryba za sebou tahala do smrti ... Neni to o navazci, ale o pitomcoj, co to navaze ...

                                                            Ngrizzly72 - Profil | Út 23.2.2010 15:39:20

                                                            Toony >> nemám nic proti srkačce, ale musí být udělána trochu inteligentně(bezpečně)

                                                              NToony - Profil | Út 23.2.2010 15:34:10

                                                              Posledni dobou to je tady samej humanista ... Chytejte treba bez hacku, aby se o nej ryba nahodou neporanila ... Samozrejme ty fotky, kde jsou kaprici ovazany kolem nejakej rostliny jsou strasne, na druhou stranu sme na tenhle system kazdej chytali nekolik let !!! A tedka to najednou prijde odpuzujici ... A nad nazory typu : " to je hnus takovejm sebrat papiry a povesit jim to nakoule " se clovek musi jen pozasmat ...

                                                                NTurňa - Profil | Út 23.2.2010 15:22:04

                                                                Mafi >> Souhlas!

                                                                  NMiksik the caddis - Profil | Út 23.2.2010 14:34:54

                                                                  ivošxxxl >> no ale přiznejme si to......kdyby ta srkačka nebyla tak úspěšná tak se na ni nechytá. to, že je pro rybu asi 100000 bezpečnějších montáží je jasné...v každém případě nic se nesmí přehánět...pokud nejste odhodlaní nést přes srdce to, že ryba bude při lovu zraněna, tak je nechytejte...

                                                                    Nvydrák - Profil | Út 23.2.2010 14:34:53

                                                                    Na srkačku chytám spoustu let,a velmi rád.Chytá na ně opravdu velké % rybářů.Je fakt,že se to nechá upravit tak,že návazec na srkačce bude slabší než kmen,ale sebekriticky přiznávám,že to nedělám.Jinak ty fotky jsou fakt děsný.Ale to se může stát při jakékoli rybářské disciplíně.Sumcařina,lov na umělé nástrahy,kaprařina-velká olova a podobně.Nelze tady někomu nadávat a vytýkat chyby.Každý rybář se jich dopouští,bohužel.Petrův zdar

                                                                      NMafi - Profil | Út 23.2.2010 14:33:23

                                                                      Turňa >> a kdo je používal je prase - --- dodneška !

                                                                        NMiksik the caddis - Profil | Út 23.2.2010 14:32:26

                                                                        Turňa >> srkačka sama o sobě prasárna není....ovšem pokud to někdo sestaví se zarážkou (nesmysl), tak v tom riziko pro rybu je. Ale takových svinstev se tu děje plno a pořád se to jenom řeší a nic se s tím nedělá....kačeny na štiku atd...

                                                                          Nivošxxxl - Profil | Út 23.2.2010 14:29:08

                                                                          Za mě jednoznačně ne,jsou mraky pro rybu bezpečnějších montáží.

                                                                            NTurňa - Profil | Út 23.2.2010 14:27:13

                                                                            Mikšík- jen jednou >> Miksik the caddis >> Protože je to prasárna!

                                                                              NJarda Š. - Profil | Út 23.2.2010 14:26:57

                                                                              Mikšík- jen jednou >> Miksik the caddis >> Když jsou použity slabé návazce, tak nevidím problém, proč by se srkačka nemohla používat, jde jen o to, že někteří používají takovou montáž, že utržená ryba za sebou tahá krmítko, které se pak někde zachytí a tím je ryba uvázaná - viz fotky níže.

                                                                                Ngrizzly72 - Profil | Út 23.2.2010 14:26:18

                                                                                Mikšík- jen jednou >> Miksik the caddis >> řeší se to, že při správně sestavené montáži a jejím utrhnutí sebou kapr nevláčí srkačku(krmítko) a nemá zaseklej druhej háček v břiše nebo v oku. Přečti si to od začátku, koukni na fotky ať víš o čem se tu píše!!

                                                                                  NMiksik the caddis - Profil | Út 23.2.2010 14:21:06

                                                                                  grizzly72 >> protože to na ně bere...navíc mi nepřipadají o nic víc nehumální než jakákoliv jiná průběžná zátěž s háčkem....co se tu pořád řeší?

                                                                                    Ngrizzly72 - Profil | Út 23.2.2010 14:18:10

                                                                                    Mikšík- jen jednou >> Miksik the caddis >> proč-srkačky-ano????

                                                                                      Ngrizzly72 - Profil | Út 23.2.2010 14:13:54

                                                                                      seredan >> v tomhle způsobu navázání problém není, jen bych na forpas používal slabší vlasec než má kmen

                                                                                        NMiksik the caddis - Profil | Út 23.2.2010 14:10:55

                                                                                        proč-srkačky-ne??

                                                                                          Ndoros - Profil | Út 23.2.2010 14:01:56

                                                                                          Kappa >> chudáci kapříci,takhle to končí

                                                                                            NSlaughter Maniak - Profil | Po 22.2.2010 15:15:06

                                                                                            a co třeba použít druhý návazec průběžný???? přemíšlím nad tím už delší dobu... dalo by se to použít třeas u feedru.....

                                                                                              Nseredan - Profil | Po 22.2.2010 15:04:37

                                                                                              pred 10 rokmi som na iné ani nechytal,z rozdielom ze nad krmítko som ziadnu zarazku nedaval.Keby sa ryba odtrhla krmitko ostane na dne a ryba plava dalej.Prvi raz tu počujem ze niekdo dava zarazku aj nad krmitko.myslim ze to nema zmisel.ked kapor nasaval šrot nasal aj háčik a pichol sa.Stačilo len prichytit cievku a podvihnut udicu.Tým sa kapor zasekol a bolo.Na takomto sposobe nič nehumánne nevydim.

                                                                                                NBrouček - Profil | Po 22.2.2010 14:17:44

                                                                                                doros >> já bych srkačku zakázal je to svinstvo a a K.U.R.V.I. to rybě tlamku

                                                                                                  NKappa - Profil | Po 22.2.2010 14:03:29

                                                                                                  Jeste jedna

                                                                                                    NKappa - Profil | Po 22.2.2010 14:02:43 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                                                                                    Sice to nejsou moje fotky,autorem je "škudy", kteremu se timto omlouvam(snad se nebude zlobit), ale musel jsem to sem vlozit,nebot se to tehle diskuze celkem tyka!

                                                                                                      NSven - Profil | Ne 21.2.2010 11:23:02

                                                                                                      Petr.J >> teď dělá webmastra a brousí háčky :-)))
                                                                                                      http://rybarskakrmitka.cz/eshop/index.php?main_pag​e=contact_us

                                                                                                        NPetr.J - Profil | Ne 21.2.2010 9:18:29

                                                                                                        Sven >> Copak, pan pravičák a velkopodnikatel předal živnost?

                                                                                                          Njarda 2004 - Profil | So 20.2.2010 23:55:03

                                                                                                          Rytíř >> Byla to prasárna ale dost dlouho se tak chytalo.

                                                                                                            Ndany1 - Profil | So 20.2.2010 23:12:28

                                                                                                            Nevim..já na to nikdy nechytal...a nezkoušel jsem to.Viděl jsem to prodávat a už jsem je i našel v pařezu..většinou to bylo na krmítku.přímo na drátu spirálky.

                                                                                                              NVenca888 - Profil | So 20.2.2010 23:10:21

                                                                                                              dany1 >> já mám v bedně taky jednu srkačku, kterou jsem získal uplně stejnym způsobem... když mi tam pak kolega nakouknul, tak se to špatně vysvětlovalo... :-)

                                                                                                                NHermis_s - Profil | So 20.2.2010 23:06:31

                                                                                                                srkacka se da sestavit i bezpecnostne,ten kdo ji v tomhle systemu pouziva,tak mi to nevadi,nejvetsi humus je navazec privazanej na zebru krmelca

                                                                                                                  Ndany1 - Profil | So 20.2.2010 23:00:27

                                                                                                                  Ahoj.Už jsem jednou chytil kapra a měl zabodlou ještě tak hnusnou po domácku dělanou..no děs a běs..háky hrozný..

                                                                                                                    NVenca888 - Profil | So 20.2.2010 22:39:41

                                                                                                                    nepraktikuju... zvyšuje to riziko něčeho, co nechci a nezvyšuje toho, co chci... :-)

                                                                                                                      NHromy - Profil | So 20.2.2010 22:36:28

                                                                                                                      NE!!!!

                                                                                                                        NRytíř - Profil | So 20.2.2010 22:35:55

                                                                                                                        jarda 2004 >> to ja ani neznam,nebo jsem nikoho neviděl na to nikdy chytat.

                                                                                                                          Njarda 2004 - Profil | So 20.2.2010 21:49:24

                                                                                                                          Rytíř >> Háčky navázané přímo na vlasec něco jako dvojnávazec ale přímo na vlasci. Při stahování to spolehlivě podsekávalo ryby.

                                                                                                                            Nlovec3 - Profil | So 20.2.2010 20:03:29

                                                                                                                            S temou to sice nema moc spolocne,ale co viem od dochodcov, zevraj v minulosti pouzivali na privlac nejake,,oringle",ktorym vlacili,ale v skutocnosti podsekavali. Dedo, co mi to hovoril,vytiahol z kufrika nejaky kus zeleza okovany hakmi , ,,kukaj mlady, na to sme my tahali ryby,skoda,ze vy to teraz uz zazit nemozte ",to bol hnus teda. A myslim,ze od srkacky to nemalo moc daleko...

                                                                                                                              NRytíř - Profil | So 20.2.2010 19:52:17

                                                                                                                              jarda 2004 >> jak to vypadalo ty kartače?

                                                                                                                                Ncimelik - Profil | So 20.2.2010 19:49:45

                                                                                                                                Dříve jsem nekolikrat srkačku použil,i kdy´ž uspechy naky byli ,tuto věcičku bych uz nepoužil..Je to prasárna!! zakázat!!

                                                                                                                                  Njarda 2004 - Profil | So 20.2.2010 19:44:36

                                                                                                                                  doros >> Dřive narození pamatují tak zvané kartáče které se zakázali během roku a konec diskuzí. Rybám to škodilo a to samé jsou srkačky je to hnus a vůči rybám nefér.

                                                                                                                                    NRytíř - Profil | So 20.2.2010 19:42:36

                                                                                                                                    henry7 >> a všema třema hačkama,za gule.