marmyska povolena nebo ne

caul lidi chtel bych se zeptat jestli marmyskování patrí mezi přívlač či ne. napriklad na rybsvaz.cz je napsano ze se po zamrznuti smí marmyskovat(kanal Radcice). taky jestli se to smi i ted na rece treba. v rybarsky radu to neni upresneny.
Autor diskuse: bambus - Profil , 7.1.2009 dravci - nástrahy, návnady

tomfisherman - Profil | Čt 8.1.2009 13:14:40

Sven >> sven >> Že jde o balancocání na hraně, to bych souhlasil.
Marmyšku lze možná považovat za mušku stejně tak jako za umělou nástrahu aktivně vedenou vodním sloupcem. To že se za lov přívlačí považuje i lov na mušku vybavenou doplňky zvyšující její dráždivost a marmyška tyto doplňky nemá, nemusí hned znamenat, že marmyška je považována za mušku.To by pak muškou mohl být i wobler a další, jak zde bylo již uvedeno.
Z pohledu RS by určitě nešlo o zneužití pravomoci veř.činitele, šlo by o omyl či neznalost, žádný úmysl by tam nebyl prokazatelný.

    Bachy - Profil | Čt 8.1.2009 13:12:30

    Sven >> sven >> Jo kolego, já bych měl taky vůli to změnit, přece nemůže být problém dopsat do odstavce pár upřesňujících vět, ovšem oba dva na to máme asi takový vliv jako ten sníh co teď napad. :o))

      sven - Profil | Čt 8.1.2009 12:57:55

      Bachy >> Bohužel, nedokonalé a děravé předpisy tyto výklady umožňují. I když je to nelogické, je to tak. Ať se nám to líbí, nebo ne. Mne to tak nenaplňuje nadšením. Ale podobně nastavené právní normy, přímo vyzývající k obcházení, jsou všude kolem nás. Někdo toho využivá, či spíše zneužívá, jiného to rozčiluje. Naskýtá se otázka,zda je všeobecná vůle toto změnit. Ale na to si už musí odpovědět každý sám.

        Bachy - Profil | Čt 8.1.2009 12:45:18

        Když nad tím tak přemýšlím tak by se dalo vláčet na woblery napodobující brouky. :o))

          Bachy - Profil | Čt 8.1.2009 12:37:52

          Sven >> sven >> To, že muška může imitovat jiné organismy je jedna věc a to že imitací rybky lovíš hájené ryby je věc druhá... Jak jsem psal, mohl bys považovat wobler za mušku když imituje jiné organismy a nemá plíšek ani vrtulku ? Je to o tom samém. To bych mohl využít věty u lovu na mušku, kdy si dám na vláčák woblera, před to broček a budu tvrdit že se jedná o mušku a nahuzuju za pomocí vlasce při použití "jiné zátěže". :o))

            sven - Profil | Čt 8.1.2009 12:22:05

            hraji, Bachy : Toto je jediná definice, určující rozdíl mezi vláčecí nástrahou a umělou muškou : 2. Lov přívlačí v rybářských revírech pstruhových

            Při lovu přívlačí se použije 1 udice, která je při lovu držena v ruce; jiná udice není nastražena. Lov spočívá v aktivním vedení nástrahy vodním prostředím. Za nástrahu se použije 1 umělá nástraha, která je opatřena nejvýše 1 háčkem (jedno, dvoj nebo trojháčkem). Za lov přívlačí se považuje i lov na umělou mušku vybavenou doplňky zvyšujícími dráždivost pro ryby, například rotující plíšek nebo vrtulka. Při lovu zachovávají osoby provádějící lov mezi sebou vzdálenost nejméně 20 m, pokud se nedohodnou na menší.



            C. Lov na umělou mušku



            1. Lov na umělou mušku v rybářských revírech mimopstruhových i pstruhových

            Při lovu na umělou mušku se použije 1 udice, která je při lovu držena v ruce; jiná udice není nastražena. Na udici jsou nejvýše 3 návazce s jednoduchými háčky. Nástraha je nahazována pomocí muškařské šňůry nebo vlasce, kdy nosnou funkci zabezpečuje kulové nebo jiné plovátko, popřípadě jiná zátěž. Za umělou mušku se považuje nástraha imitující hmyz nebo jiné organizmy. Nástraha se nevybavuje doplňky, které svým pohybem zvyšují dráždivost pro ryby, například rotující plíšek nebo vrtulka. Při lovu zachovávají osoby provádějící lov mezi sebou vzdálenost nejméně 20 m, pokud se nedohodnou na menší.

            Z této definice jasně vyplývá, že marmyšku je možné považovat za umělou mušku, neboť: není vybavena ani rotujícím plíškem, ani vrtulkou, ani jiným doplňkem zvyšujícím dráždivost pro ryby. Žádný předpis neurčuje, že umělá muška musí být vybavena peřím, srstí či jiným materiálem napodobujícím vývojová stadia hmyzu. Definice určuje bez bližšího rozlišení pouze, že umělá muška imituje hmyz, nebo jiné organizmy. Pokud má někdo pochybnosti o podobnosti marmyšky s některým druhem hmyzu, či jeho vývojovým stádiem, nechť ji tedy považuje za blíže nespecifikovaný jiný organismus. Ani mě se nelíbí mezery v předpisech a možnost balancování na jejich hraně. Nicméně ,taková je skutečnost a za současných podmínek nezbývá ,než toto respektovat. RS je povinna se v první řadě řídit zákonem, vyhláškou a teprve poté RŘ . Proto, pokud zákon ,vyhláška a dokonce i RŘ takovou možnost připouští, toleruje či nevylučuje a RS toto svévolně nerespektuje a některému z lovících odebere povolenku, dopustí se dle mého názoru zneužití pravomoci veřejného činitele. Bylo by dobré, pokud by se k tomuto tématu vyjádřil i někdo z právníků, kteří se zde na MRKu pohybují. Chápu, že to co jsem zde uvedl bude řadě hlavně muškařů proti srsti. Ale je třeba konečně do tohoto kyselého jablka kousnout a pojmenovat věci pravými jmény. Třeba se někdy dočkáme toho, že se nám do rukou dostane RŘ či BP, ve kterých budou jen jednoznačně vysvětlitelná pravidla.

              Martin02 - Profil | Čt 8.1.2009 11:34:17

              šmudla >> výňatek z RŘ
              (3) V rybářských revírech se zakazuje lov



              a) vybraných druhů ryb po dobu jejich hájení z důvodu ochrany jejich rozmnožování,

              b) vybraných druhů ryb, které nedosáhly nejmenší lovné míry, z důvodu ochrany těchto druhů ryb,

              Pořádně si to přečti a pak mi napiš proč lovíš v dubnu malé štičky.

                Bachy - Profil | Čt 8.1.2009 10:44:34

                šmudla >> Podle mě je rozdíl především v tom, že nástraha vázaná z peří, napodobující rybku nebo se kterou se pohybem napodobuje rybka bude brána jako vláčecí nástraha i na mušáku. Pokud by se použilo před streamr lanko, je to navíc podle mně jednoznačně lov hájené ryby. Muška napodobuje hmyz a taky se tak s ní asi většinou pracuje. Twister podle mě napodobuje rybku stejně jako wobler, tedy podle mně je to taky vláčení. Otázkou je, co napodobuje marmyška. Jsou marmyšky které jdou brát jako hmyz a jsou marmyšky které jdou brát jako rybka. :o)

                  tucnak11 - Profil | Čt 8.1.2009 9:41:17

                  Sven >> sven >> Maš pravdu kamarade co si napsal to jisou moje slova .Marmyška neni řaden rotujicy plišek ani vyrtulka jen padajicy kousek plehu jak digg to je naprosto nezmysl, na marmyšku nachytam vice bile ryby jak drave, nevim co za magor to shvalil takovy nesmysl.Na marmyšky chytam ot 8 roku ve Polsku to byla normalni zaležitost aš do dneska anikdy se nepovažovala marmyška za vlačicy nastrahu, nevim proč na s.v.na jednym reviru dělaji vyjimky a na druhym reviru je zakazano tak ač si ten rybařsky řad stryčou do řyti, jak ja mam vysvětlovat ve R.Kroužku děckam že tam mužou a tu ne, ja ich učim cely rybařski řad ktery tak řyct pravdu je zbytečny.Marmyškovani miluji a to mě takove nazory vedeni nejvice sere jak v parlamentu co shvali tak to sku..... a sami neumi to vysvětlit a najhorši je že rybař ma pravdu a RS tak se pozabijete mezi sebou.

                    Bachy - Profil | Čt 8.1.2009 9:26:24

                    Tatoo >> Wobler je wobler a marmyška není marmyška? :o))

                      šmudla - Profil | Čt 8.1.2009 9:01:45

                      U nás na Hartě dva roky dozadu přišel kluk o papíry za twistra pod splávkem, popotahoval a chytal štiky v květnu. Paradoxně by mě zajímalo zda při muškaření se streamerem 6-8cm na mlěčinách duben květen na MP vodě při cíleném lovu dravců(malých štiček, okounů) se jedná spíš o klasifikaci vláčení nebo muškaření. Ona se totiž dá použít jako vláčecí nástraha i muška kterou fláknu na vláčecí prut, několik bročků a chytám skoro stejným způsobem jako streamerující muškař (z pohledu ryby pod vodou, která zatočí na "něco malého co se hejbe").

                        Tatoo - Profil | Čt 8.1.2009 8:41:52

                        Bachy : Wobler je wobler, asi ťažko by si ho mohol považovať za mušku alebo twistra.
                        Táto debata vznikla na základe Reznikoveho tvrdenia :" to znamená že i když dáš marmyšku pod splávek tak je to přívlač" Ale ani váš zákon nepopisuje typ nástrahy pod splávkom, iba upresňuje lov na rybku a použitie dvoj a troj háčikov., A ak dám pod splávek twistra a RS mi zoberie papiere, tak ho jednoznačne upozorním, že prekračuje právomoci. A budem mať pravdu.

                          Bachy - Profil | Čt 8.1.2009 8:21:54

                          Sven >> sven >> To bys mohl za mušku považovat i wobler nebo třeba twistra, taky nemá vrtulku nebo plíšek. :o))

                            hraji - Profil | Čt 8.1.2009 8:02:27

                            Sven >> sven >> myslím že se mýlíš v tom, že by se člen RS dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele. Já se domnívám, že v případě, že má člen RS důvodné podezření, že došlo k porušení zákona či vyhlášky, může ti zadržet povolenku a postoupit domnělý přestupek k vyřízení Krajskému úřadu. A ten rozhodne, tak či onak, ale nelze tvrdit, že RS zneužila v takovém případě pravomoc veřejného činitele.

                              Tatoo - Profil | Čt 8.1.2009 3:09:29

                              sven : to ste už poriadne vpredu s pravidlami. :-)) Ešte som u vás nechytal, ale z istých dôvodov sa zaujímam aj o takéto zmeny, ktoré vedú k lepšiemu. -> SZ

                                sven - Profil | Čt 8.1.2009 2:03:41

                                Ještě doplním: O zařazení marmišky mezi vláčecí nástrahy se zmiňuje v ČRS pouze Východočeský ÚS ve svém soupisu revírů. Naopak na revíru 441505 Račice, se při lovu ryb na dírkách, použití marmyšky výslovně povoluje.

                                  sven - Profil | Čt 8.1.2009 1:37:56

                                  Tatoo >> Ano já vím a jsem rád, že je nás víc, kdo tak chápe pravidla. Nevěřím, že by se odvážil některý z členů RS, za to odebrat povolenku, protože by se sám dopustil zneužití pravomoci veřejného činitele. V tom případě by spor řešil soud a bezpochyby by rozhodl v neprospěch RS. Buď budou konečně pravidla nastavena tak, aby umožňovala jednoznačný výklad, nebo bude možné balancování na hraně předpisů, jako např. v tomto případě. Pokud už je možný lov na dírkách i na Svazových vodách, proč se zabývat tím, zda se do otvoru spouští marmiška nebo např.červ.

                                    Tatoo - Profil | St 7.1.2009 23:27:48

                                    sven : to som sa mu snažil vysvetliť, aj keď som vychádzal len z krátkeho úryvku vašich poriadkov (řádov), že jednoduchý háčik má jedno ramienko s hrotom.

                                      sven - Profil | St 7.1.2009 22:28:10

                                      Bambus... T.maniak >> bambus >> Myslím ,že na marmyšku můžeš bez obav chytat. Podle platných předpisů je možné marmyšku považovat i za umělou mušku, neboť není vybavena ani vrtulkou, ani rotujícím plíškem. Dokonce ani zátěž není umístěna mimo tělo mušky. Žádný předpis nestanoví ,že na muškaření, případně na plavanou musí být použit holý háček ,jak tvrdí " Reznik76". Jednoduchý, není totéž co holý. Např. háček na boilí také není holý. Může být opatřen trubičkou,vlasem,poutkem,štětinou apod. a přesto zůstává jednoduchým háčkem. Klidně můžeš na marmyšku nastražit červa,celé zavěsit pod splávek a tvrdit, že chytáš na plavanou. A při lovu na plavanou můžeš pohyb nástrahy aktívně ovlivňovat. Jak píšeš, : v Ryb.řádu to není upřesněno. Upřesněno to není ani v zákoně 99/2004, ani ve vyhlášce 197/2004. Tudíš to není zakázáno. A co není výslovně zakázáno, je povoleno.

                                        Tatoo - Profil | St 7.1.2009 20:56:39

                                        Reznik76 : Podla tohoto :

                                        Při lovu na plavanou může osoba provádějící lov pohyb nástrahy aktivně ovlivňovat. Na každé udici jsou nejvýše 2 návazce s jednoduchými háčky nebo 1 návazec s dvojháčkem nebo trojháčkem

                                        si myslím, že pravdu nemáš, lebo nie je stanovené, akú nástrahu používaš.
                                        Nižšie je iba upresnené, ak lovíš na živočíšnu nástrahu

                                        Jednoduchý háček je myslené to že je jeden. Vychádzam iba z tvojho zápisu nižšie, viac podrobností nepoznám, ak je u vás zákonom popísané, čo je jednoduchý háčik, tak je to o inom.