NXXXXXL - Profil | Pá 15.1.2010 21:41:28
Mrknato >> Ty tebou zmíněná dráždidla tam jsou zmíněná jen příkladem a to je hlavní rozdíl.
Ntucnak11 - Profil | Pá 15.1.2010 16:26:06
unterwasserman >> Neni a mužeš v pochodě chytat daš to u sameho hačku žižu a ura.
Ntucnak11 - Profil | Pá 15.1.2010 16:24:25
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> To maš pravdu,Dřyve se psalo přymo mermyška dnes rotujicy plišek htěl bym aby mi RS vysvětlila co je rotujicy plišek onni tak domerdavaji a přydaveji nezmyslne přykazy a sami neumi to vysvětlit.Budu chytat na plavačku dam si oluvko přymo u hačku a ihnet je to mermyška,pro mě je to nezmysl chytal jisem na mermyšky ot děcka je pravda že jen s ledu,v Polsku se nevlači ani to moc neznaji.
NMrknato - Profil | Pá 15.1.2010 15:57:32
XXXXXL >> Pokud budu dávat podnět, tak asi budu chtít něco změnit. Měnit nic nechci, proto, že nechci, aby se to stalo folklórem. Ale ono to ani nejde, víš..... Pokud tleskneš a spadne jablko ze stromu, můžeš si myslet, že jsi to prosadil.... Co jde, tak to bazírovat na dodržování zákona a platných stanov. Proto nemusím nic prosazovat, ale stačí to vyžadovat.
Specifikovat "dráždidlo" může uživatel v BP, jak jsem uvedl. Proto jako startovní dráždidla tam jsou uvedena právě jen ta dvě.
NXXXXXL - Profil | Pá 15.1.2010 15:34:49
Mrknato >> Jestli umíš číst, tak nepíši aby jsi něco změnil, ale dal podnět ke změně a to samozřejmě může každý člen ČRS, nebo MRS. Každopádně je to jasné a plakal by jsi ty kdyby došlo na nejhorší. Na mušce nesmí být nic co zvyšuje dráždivost, ale na mušce je vše co zvyšuje dráždivost. Proto se to na tu mušku váže (připevňuje). Je to špatně specifikováno, ale v tomto případě + pro RS.
Když podle tebe marmyška není v BP zmíněna, tak se používat může? Granát tam taky zmíněn není. :o}}}
NMrknato - Profil | Pá 15.1.2010 14:06:50
XXXXXL >> To není pláč, ale fakta.....tam, kde je dle uživate potřeba definovat různé kategorie nástrah, mušek, tak jak vidíš, tak to jde. Bez takových to BP může tak akorát brečet "iniciativní" RS. RS nestanovuje MO, ale uživatel....
Tak nějak nevím, proč na schůzi MO vznášet připomínky k výkonu RP na územních revírech? Pokud je mi známo, tak je to pravomoc hospodáře. Rybáři žijí v bludu a ty nejsi vyjímka, že rybář může ohledně výkonu RP něco změnit. Navrhovat to ano... třeba aby zítra svítilo slunce.... Hlavně se ale prosazování nesmí zaměňovat s "prosazováním" K70, které má zcela jiné pozadí a důvody...
NXXXXXL - Profil | Pá 15.1.2010 11:57:10
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> :o} to je přesně to co jsem tím myslel. Pokud použiji marmyšku s umělými patentkami a nebo rohlíkem tak se jedná o dva rozdílné druhy lovu.
NXXXXXL - Profil | Pá 15.1.2010 11:53:19
Mrknato >> Myslím, že brečíš krásně, ale na špatném hrobě. Taková otázečka. Kdy jsi byl naposledy na schůzi tvojí MO a vznesl tam nějakou připomínku, nebo tuto připomínku vznesl přímo na tvé MO?
NMrknato - Profil | Pá 15.1.2010 9:06:11
XXXXXL >> A od čeho jsou BP, když už jsou? Na vodě, kde se nemá strímrovat, se dráždivé prvky a třeba i velikost mušky může stanovit, např. na MP, na P jak kde....
Toto je příklad jedněch BP :
5. Uživatel revíru může na rybářském revíru nebo jeho části vyhlásit a označit "MUŠKAŘSKÉ PÁSMO":
- Lov ryb v těchto pásmech lze provádět pouze muškařským prutem, s muškařským navijákem a muškařskou šňůrou s návazcem.
- Použití kulových plovátek, bavorských dřívek a ostatních zátěží je zakázáno.
- Za nástrahu může být použita pouze umělá muška v počtu jednoho kusu bez zátěže umístěné mimo vlastní tělo mušky.
- Za umělou mušku se považují napodobeniny hmyzu, včetně všech jeho vývojových stadií.
- Za umělou mušku se nepovažují nástrahy opatřené plíšky a korálky, dále jiggy a marmyšky.
NMiksik - Profil | Pá 15.1.2010 1:00:09
XXXXXL >> no o tom se tu bavíme. A jak mám poznat co zvyšuje dráždivost? :D
Takový ocásek z marabou je dráždidlo, ovin zlatou lametou je v zásadě taky dráždidlo...dokonce tip u redtaga je dráždilo :D
Mám takový pocit že kdybych potkal nasraného člena RS tak by mi vzal papíry ať už bych muškařil na cokoliv....
NXXXXXL - Profil | Čt 14.1.2010 23:14:48
"Za lov přívlačí se považuje i lov na umělou mušku, pokud je nástraha vybavena doplňky
zvyšujícími dráždivost pro ryby, NAPŘÍKLAD rotující plíšek nebo vrtulka."
Slovíčko například je celkem podstatné. On takový twistrový ocásek má stejný dráždivý účinek a umístěný je tam pro zvýšení dráždivosti. Příklad je příklad, ale prostě tam nesmí být na té mušce nic navíc co zvyšuje dráždivost. Koukám, že podle některých znamená, že když v příkladě není plíšek co nerotuje, nebo se nevrtí, tak tam být může, ale opak je pravdou.
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 17:47:46
Bachy >> :D tak podle mně je jedno jestli na výrobu použiju peří, gumu, kůži nebo srst...je to muška...že to má ocísek jako twister...noa co. to jako kdyby byl z peří by mi řekli že je to hauzeorvo peří ?
NBachy - Profil | Čt 14.1.2010 17:41:28
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> Však to zkus. Pro jistotu hned na úvod řekni RS že jsi jako výrobce dal této nástraze statut mušky a hotovo. :o)
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 17:35:22
Bachy >> proč...napíchnu tam ocásek, připevním pár oviny nití a je z toho muška....popřípadě tomu udělám tělíčko z jelení srsti a mám perfektní umělou mušku...
NBachy - Profil | Čt 14.1.2010 16:54:06
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> Ocásek z marabu je základní součást mušky, ne doplněk. Twistrový ocásek by někdo mohl považovat prostě za twistra - tedy vláčecí nástrahu. Ono je to jak jsi psal - o subjektivním názoru. Velmi zajímavý je například můj oblíbený rozdíl mezi gumovou pošvatkou a pošvatkou uvázanou, ale to je jiná pohádka. :o)
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 16:40:49
Bachy >> Jsem rád že někdo dokázal odpovědět.
Hypoteticky řečeno, kdyby mi má muška celá rotovala (kolem své osy), bude brána jako vláčecí nástaha? a kdybych si vystřihl twisterový ocásek z gumy a dal ho na mušku, v čem to bude odlišné od třeba ocásku z marabou? ten přeci taky pracuje....
neptám se protože bych chtěl rýpat jenom mně to teď tak napadlo :D
NBachy - Profil | Čt 14.1.2010 16:33:02
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> Chápej, dnešní předpisy nezakazují v muškaření napodobeninu rybky a ta se leskne a má oči. Dokud v těch blbých předpisech bude napsáno že muška může napodobovat i klokana, můžeš muškařit s muchorybkou. Jestli si chceš zajít na okouny a ti nejsou hájeni, tak si vklidu zachytej, předpisy to umožňují. Doplněk zvyšující dráždivost by se měl sám tahem pohybovat nebo způsobovat pohyb mušky. Tedy nemůžeš na mušku dát zmíněný plíšek, vrtulku, lopatku či twistrový ocásek.
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 16:22:07
Anýzový dědek >> viděl...jenom si dovolím podotknout že máš velice bujnou fantazii :D
NAnýzový dědek - Profil | Čt 14.1.2010 16:21:04
Miksik >> Tys asi nikdy nevidel cerstve vykuleny poter? Dejte mu sem nekdo fotku.
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 16:16:38
Bosanac >> co kdyby ses taky pochlubil svým názorem když si takový odborník.
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 16:15:39
Bachy >> já nevím....právě proto se tu ptám protože mně to opravdu neleze přes mozek....
jestli půjdu chytat na streamera okouny pod jez tak nechci aby mi nějaký dědek vzal papíry :D
Podle mně to není v RŘ nijak přesně definováno....a co není zakázáno to je povoleno....
NBosanac - Profil | Čt 14.1.2010 16:15:10
Ty brdo tady je to expert vedle expertu . I na vlacku i na musku . No nazdar .
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 16:13:44
Anýzový dědek >> mně to moc jako rybička nepřipadá
NAnýzový dědek - Profil | Čt 14.1.2010 16:10:05
Miksik >> Marmyzka je nastraha imitujici poter a jig je jen hacek se zatezi, ktery sam nic neimituje.
NBachy - Profil | Čt 14.1.2010 16:08:35
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> a co kroužkvání u nymfy, nebo dokonce třeba tykadýlka, je to doplněk zvyšující dráždivost? :o)
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 15:49:22
Mrknato >> já vím že to v té vyhlášce je takhle...podle mého zdravého rozumu je streamer muška a basta fidli, nicméně jak říkám...diskutoval jsem na toto téma se členy RS a ti to popřeli jak už jsem psal níže. Podle mně je pes zakopaný v tom slůvku "např." - to totiž umožňuje vnést do případu značnou míru subjektivity. Hádejte se s RS že ty holografické šenylky a veliké epoxidové oči nejsou dráždidlo když to tak z muškařského hlediska je :D
NMrknato - Profil | Čt 14.1.2010 15:39:48
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> Přikládám citaci přívlače z přílohy vyhlášky:
"Za lov přívlačí se považuje i lov na umělou mušku, pokud je nástraha vybavena doplňky
zvyšujícími dráždivost pro ryby, například rotující plíšek nebo vrtulka."
Pokud není, lovím na mušku, ať je veliká, barevná a chlupatá jak chce .....
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 15:39:15
Anýzový dědek >> jaký je praktický rozdíl mezi marmyškou a jigem....obojí je zatížený háček...já jsem členem MRS a ať hledám jak hledám nemůžu nějakou "vyjímce" kde by byla marmyška uvedena jako vláčecí nástraha najít...
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 15:34:31
Mrknato >> No tak v tom případě bych klidně mohl chytat s štikovým streamerem 1.1., bavil jsem se o tom s jedním známým z RS a ten říkal že když budu chytat v době hájení s napodobeninou rybky, za předpokladu že na sobě bude mít dráždivé prvky, tak to bude bráno jako cílený lov a tedy i lov v době hájení. Padlo to jen tak mezi řečí takže k tomu nic víc nevím ale už by mně zajímalo jak to je....na druhou stranu pokud máš pravdu a stramer není klasifikovaný před odhájením dravců jako přivlač, tak by mně nemohli nařknout naprosto z ničeho...že to ty štiky žerou za to já nemůžu a taky je pouštím jak praví rř....
NSven - Profil | Čt 14.1.2010 15:20:16
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> S tím souhlasím. Ale měl bych výhrady k "RS bere .." RS nemá co brát. Musí se řídit rybářskou legislativou a nemá prostor na žádnou lidovou tvořivost. To už drobet zasmrádá svévolí, šikanou a zneužitím pravomoci.
NAnýzový dědek - Profil | Čt 14.1.2010 15:13:34
Miksik >> Michas hrusky s jablky. Jig je jig a marmyzka je marmyzka.
Dam priklad: Kdyz budu provadet na MP vode od 1.1. plavanou (ne s bicem) s kaprakem a splavkem a uvazu misto hacku marmyzku a budu to tahat vodou (je jedno, zda pouziju cerva nebo kolinko), tak prijdu o noty, protoze vlacim a pouzivam vlaceci nastrahu.(bohuzel dle Rady CRS i US Plzen je marmyzka stale vlaceci nastraha). Ze by byla vyjmuta neni nikde Oficialne napsano.
NBachy - Profil | Čt 14.1.2010 15:11:50
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> Za nalepovací oči ani za muškorybku by ti nikdo neměl co říct, pokud to není v BP. Může tě ale obvinit z lovu hájených ryb.
NMrknato - Profil | Čt 14.1.2010 15:05:10
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> Problém asi bude, že RS nezná novou přílohu rybolovných způsobů.... Oči ani třásně nemohou přesunout mušku do vláčecích nástrah, pokud to nebude popsáno např. v BP. Muška představuje hmyz, nebo jiné organismy, tedy i rybičku.... a ta má očička... To tam dříve nebylo, to je pravda. Soudruzi RS musí jít s dobou....
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 14:59:27
Mrknato >> RS bere jako vláčecí nástrahu mušku, která má i nalepovací oči, holografické třásně atd...je to imitace rybky = přívlač. ale pokud si na jakkoliv zatížený háček navážu nymfu, tak už to imitace rybky není takže to nemůže být ani přívlač....
to by jste mi prakticky zakázali chytat na goldkopfy, jigy atd.... což je nesmysl...
NMrknato - Profil | Čt 14.1.2010 14:53:47
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> Není to přesné. Přesné je rotující plíšek, nebo vrtulka. V některých BP je i zakázán korálek na mušce. To žádná marmyška nemá.....
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 14:51:07
Sven >> prostě když muškařím tak muškařím a jeslti si vezmu jako zatíženou mušku jig nebo marmyšku nebo háček s nálitkem, tak je to fuk. Dokud tam nepřidám holografické třásně nebo rotující plíšek tak je to muška
NMrknato - Profil | Čt 14.1.2010 14:47:12
Sven >> Hele, háček a zátěž není marmyška. Zátěž, která je pevnou součástí háčku může být muška, či vláčecí nástraha (marmyška). Háček s olůvkem (klasickým bročkem) nelze považovat za umělou nástrahu. Je jasné, že i s marmyškou lze lovit na plavanou, ale je nutno dodržovat podmínky tohoto lovu a nástrahy. Bohužel marmyška, jako konkrétní um. nástraha byla ze seznamu "vláčecích" nástrah vypuštěna... Možná opravdu je muškou?
NSven - Profil | Čt 14.1.2010 14:46:10
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> podle takového výkladu by i zatížené nymfy byly vláčecí nástraha. A s tím jistě žádný muškař nesouhlasí :-)))
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 14:45:16
lov na umělou mušku:
je lov pomocí jedné udice na umělou mušku, nahazovanou pomocí muškařské šňůry, jiná udice nesmí být nastražena. Muškařská šňůra může být nahrazena vlascem, kdy nosnou funkci zabezpečuje kulové plovátko. Při lovu na umělou mušku lze použít nejvýše tři návazce s tím, že na každém návazci lze použít jen jeden jednoháček. Za nástrahu lze použít pouze jednoháčkové mušky. Umělou muškou jsou nástrahy, imitující hmyz či jiné organizmy. Nástraha nesmí být vybavena zařízeními např. rotující plíšek, vrtulka, které při jejich pohybu zvyšují dráždivost pro ryby. Tato zařízení jsou považována za třpytky. Při lovu na umělou mušku nesmějí být další pruty nastraženy.
Pro mně je jasno...marmyška a jig na muškařské udici s navázanou nějakou nymfou jsou muškaření....
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 14:41:28
Anýzový dědek >> takže když chytám na zatíženou mušku (olovo, jig, goldkopf) tak třpytkařím?? prosímtě...
NBachy - Profil | Čt 14.1.2010 14:37:44
Mrknato >> To je až poslední a pro oba nepříjemné řešení. To já bych radši když už ho nějakou velkou náhodou uvidím, zrovna jak na potvoru budu potřebovat vyměnit tupý háček.
NSven - Profil | Čt 14.1.2010 14:35:51
Mrknato >> a co bys řekl ? Je háček s zafixovaným průběžným brokem a korálkem marmyška ? Konečně i koupenou marmyšku, pokud na háček umístím nástrahu (bílý červ, patentka, zrno, těsto, pařenku atd., mohu považovat za háček se zátěží. Marmyška není zařízení, vybavené háčky, podobně jako wobler, třpytka, devon atd. nýbrž pouze typ háčku. Na plavanou s marmyškou se používá bič, 5 -10 m dlouhý a splávek. Tedy ani vláčecí ani muškařský prut ani naviják. Už z tohoto je zřejmé, že není možné nástrahou vláčet, tedy vykonávat pohyb od místa náhozu směrem k lovci. Z použité nástrahy pak, že cílovou rybou není dravec. Žádný předpis nestanoví jakou nástrahu mohu při plavané použít ani jak daleko od háčku musí být umístěna zátěž ani nezakazuje mít zátěž umístěnou přímo na háčku. V definici plavané je mmj. uvedeno:
"při lovu na plavanou může osoba provádějící lov, pohyb nástrahy aktivně ovlivňovat". Takže na mimopstruhové vodě mohu vesele plavat celoročně. Na pstruhové vodě samozřejmě platí, že při plavané je možné použít nástrahu pouze rostlinného původu. Dokud nebudou v rybářských předpisech jasné definice nástrah a montáží, zůstává marmyška, coby vláčecí nástraha jen zbožným přáním hrstky muškařských nadšenců.
NAnýzový dědek - Profil | Čt 14.1.2010 14:28:00
Miksik >> Nejsem muskar. Ale co je podle radu zatizena muska na P vode?-Odpoved: Trpytka!
Jinak souhlasim se Svenem.
NMrknato - Profil | Čt 14.1.2010 14:25:41
Bachy >> Tak ať ti dokáže, že je zakázaná......
NBachy - Profil | Čt 14.1.2010 14:19:49
Mrknato >> jo, deklarovaná a povolená miškutalka ho jistě rozhodí :o)
N® - ® - Profil | Čt 14.1.2010 14:15:26
"tzv. Lakacich nastrah" je fakt pecka! Něco jako Zaorálek u ÚS :-)))
NMrknato - Profil | Čt 14.1.2010 14:08:47
Bachy >> Tak jsi v prdeli a někdo musí chca nechca do vody...... Broček na háčku není marmyška, ale miškutalka..... ta je povolená celoročně na MP a na P, pokud není v BP zakázána....
NBachy - Profil | Čt 14.1.2010 14:06:21
Mrknato >> Ale co když si na háček při plavačce přicvaknu barevný broček a rs to bude považovat za deklarovanou marmyšku? :o))
NMrknato - Profil | Čt 14.1.2010 13:53:49
Sven >> Na jakýkoliv prut mohu přivázat cokoliv, ale bohužel musím vycházet z definice lovných způsobů a zde se to láme a to zcela zásadně. Buď musím držet prut v ruce, nebo lovit od nějakého data. Pokud si v obchodě koupím deklarovanou marmyšku, jen těžko jí mohu u vody při plavané prohlašovat za háček se zátěží, ale mohu klidně s plavačkovým prutem a marmyšlou lovit po 16.6. , ať to co dělám se jmenuje jakkoliv....
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 13:49:33
Anýzový dědek >> pojem jako lákací nástraha slyším poprvé....a pokud se nepletu tak rybu láká i muška ne?
NBachy - Profil | Čt 14.1.2010 13:36:09
Anýzový dědek >> a znáš i nějakou nelákací nástrahu? :o))
NAnýzový dědek - Profil | Čt 14.1.2010 13:29:32
bambus >> Marmyžka (orig.nazev Marmyža-rus.) je stale povazovana RŘ za Vlaceci nastrahu!
Patri do skupiny tzv. Lakacich nastrah jako trpytky. Proto je jeji pouziti povoleno pouze od 16.6.- 31.12. v beznem roce. Toto plati pro svazove vody!
NBachy - Profil | Čt 14.1.2010 13:28:26
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> Ono záleží na konkrétním lovu, mucha se s vláčkou někdy dost překrývá. Někdy se dost překrývá i s plavačkou, je to takový hybrydní lov. :o)
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 13:15:02
Bachy >> jo ale v zásadě je to to samé - zátěž nalitá na háčku, někdy i krásně vybarvená. Podle mně když splním podmínky muškaření a dám tam jiga nebo marmyšku tak pořád muškařím
NBachy - Profil | Čt 14.1.2010 12:51:38
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> Já v tom rozdíl vidím, ty spodní jigy maj očko napříč osou a gumka tam nebude doléhat tak pěkně jako u toho nahoře. :o)
NMiksik - Profil | Čt 14.1.2010 12:29:05
já v tom rozdíl nevidím...jestli ostatní jo tak mi řekněte v čem a proč
NMiksik - Profil | St 13.1.2010 22:33:13
jak sem říkal není to pořádně upřesněno takže se dle mého názoru můžeme dohadovat do nekonečna. Podle mně je marmyška druh jigu a jig+muškařská šňůra = muškaření
NMiksik - Profil | St 13.1.2010 22:32:28
tucnak11 >> jig je jig a goldkopf je goldkopf...
když muška rotuje kolem své osy tak je to pořád muška, pokud dodržíš ostatní podmínky (šňůra, plovátko, dřívko, sbirulino)
podle mně je marmyška užitá v souvislosti s muškařením muškaření. když na to navážu pár ovinů nití tak je to muška podle mně
NSven - Profil | St 13.1.2010 21:25:07
Rytíř >> není to vůbec jasné, protože marmyška se používá i na plavanou se splávkem.
Ntucnak11 - Profil | St 13.1.2010 20:53:56
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> slovo jig použivalo se mezi rybaře spravnie se mlouvi golkop a jak sam viš že mermyška nerotuje nema řadnou vrtulu aby rotovala kolem sve osi, to je těžke je to brane,jako plišek a sme v ryti.
NMiksik - Profil | St 13.1.2010 20:27:09
tucnak11 >> no a co jig? ty se na muškaření používají běžně...myslím si že RŘ v aktuálním znění je dost nekonkrétní a nedokonalý a hlavně dost záleží na subjektivním názoru RS....pro mně když muškařím tak muškařím....marmyška je pro mně jiný druh jiga. přívlač to bude až tehdy když tam přidám rotující plíšek atd..
Ntucnak11 - Profil | St 13.1.2010 19:33:11
Mikšík- jen jednou >> Miksik >> Chytej muškarskim prutem s mermyškou a maš pruser.je to furt brano jako vlačecy nastraha golkop je muška.
NMrknato - Profil | Út 12.1.2010 20:53:48
yzzak >> Mohu tě uklidnit. S ničím jako marmyškováním jsem se ještě v BP nesetkal. ..... Marmyška může obsáhnout tři rybolovné způsoby. 1)Přívlač, 2) Lov um. muškou, 3) Plavaná, jelikož klasifikace marmyšky, jako vláčecí um.nástrahy vypadla z vyhlášky. V některých BP je uvedeno, že marmyška se nepovažuje za mušku......
Nyzzak - Profil | Út 12.1.2010 19:41:40
Mrknato >> :D důležitá je ta část přívlač pokud je to nekde povolene jako marmyškovani tak jedine vyjimka na normal se to nemůže to je jako s hlubinou privlačí pokud neni zmíněná není povolená
NMrknato - Profil | Út 12.1.2010 19:31:31
yzzak >> Když stojíš... ale když si k tomu vláčení lehneš, tak je to horizontální přívlač ..... Je to jako s hadem "lahně a idze"..., člověk se musí postavit aby išel ...