MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Paraziti u úhoře

Nedávno jsem chytil úhoře, který měl v břišní dutině asi deset parazitů. Vypadali jako černošedé žížali, dlouhé okolo 3cm a stočené do spiráli. Nevíte někdo co je to za druh a jestli je možné po vyuzení úhoře normálně sežrat bez újmy na zdraví? Popřípadě jestli jste se setkali s něčím podobným?

Autor diskuse: Pavel D.
Zařazeno do: všeobecné - ostatní, 2.5.2004

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N hrušák - ® Pá 29.5.2009 12:08:44
Sven >> sven >> Díky moc :))
N sven - ® Čt 28.5.2009 23:32:53
hrušák >> To je beruška vodní. Není to parazit ale potrava úhoře. Beruška se živí detritem, to jsou částečky rozkládající se organické hmoty.
N hrušák - ® Čt 28.5.2009 21:04:04
Vase zprava
N hrušák - ® Čt 28.5.2009 21:00:14
Tak jsem si toho parazita vyfotil, ten zakroucený je ta krevnatka a ten větší je dospělec nebo něco úplně jiného? Pak se chci ještě zeptat jak se nazývá ten drobný členovec do 1 cm, částečně natrávené v žaludku a dokonce jeden živý exemplář.
N hrušák - ® So 23.5.2009 19:31:05

Krevnatka úhoří (Anguillicola crassus)Parazitární onemocnění lze rozdělit na onemocnění způsobená jednobuněčnými (prvoky) nebo mnohobuněčnými organismy (korýši, vrtejši, tasemnicemi aj.). Do první skupiny patří například kožovcovitost, způsobovaná nálevníkem druhu kožovec rybí (Ichthyophthirius multifiliis). Tento druh cizopasí ve škáře ryb a jeho přítomnost se projevuje bílými krupičkovitými útvary na tělech a ploutvích ryb. Chorobu je možné léčit opakovaným přenosem napadených ryb do čistého, nezamořeného prostředí.[32]

Jako další druhy lze uvést rybomorku úhoří (Myxidium giardi), která parazituje na žábrách úhořů, avšak nemá výraznou patogenitu, nebo Trypanosoma granulosum, přenášenou zejména různými ektoparazity.

Značný vliv na stavy úhořů měla krevnatka úhoří (Anguillicola crassus), hlístice původem z východní Asie, která parazituje v plynových měchýřích úhořů. Do Evropy se dostala pravděpodobně v 80. letech 20. století s planktonem v trajektech spojujících její původní domovinu se zbytkem světa. Napadené ryby mají narušenou hydrostatickou funkci plynového měchýře, a dokonce může dojít k jeho perforaci nebo otravě ryby v důsledku rozkladných procesů odumřelých krevnatek.

Za zmínku také stojí parazité v trávicí soustavě. Jsou jimi vrtejš Acanthocephalus anguillae, způsobující zánětlivou zarudlost střev,[33] a tasemnice Eubothrium crassum, která je především parazitem pstruhů a lipanů. Při silnějším napadení může dojít až k neprůchodnosti
N hrušák - ® So 23.5.2009 19:18:29
Člověče, mě se to stalo včera poprvé, chytil jsem tři hady a každý to měl v sobě v tělní dutině ale i ve vzduchovém měchýři vypadali přesně tak jak popisuješ a byli mírně sploštělé. No nedalo mě to a podíval jsem se tady na nějakou diskusy o tom a uspěl sem.
N Pavel D. Út 4.5.2004 15:52:01
Díky všem za informace.
hraji: jo to si piš, že ho zbaštim jak člověk.
N raduch Po 3.5.2004 11:42:27
Tak to máš dva v jednom.Ale ty hlístice bych zkusil na háček.
N pampalini - ® Ne 2.5.2004 20:48:45
Má to tak asi každej 3 had. Důležité je měchýř neotvírat, jinak má člověk po chuti.
N Radouš - ® Ne 2.5.2004 15:35:39
S největší pravděpodobností to je Anguillicola crassus, hlístice původem z jihovýchodní Asie, která je u nás poslední dobou celkem dost běžná. Pokud nejsi buchanka, nebo úhoř, tak se nemusíš bát infekce.
N hraji - ® Ne 2.5.2004 13:19:05
Uzení není dobrá tepelná úprava pro rybu napadenou jakýmkoliv parazitem, kromě vnějších, protože nezaručuje dosažení dostatečné teploty pro jejich zničení, popřípadě zničení jejich zárodků. Ale pokud chceš toho úhoře "sežrat" jak píšeš, klidně žer, pokud bys ho však chtěl jíst jako člověk, doporučuji ti udělat jej na nějaký způsob, který zaručí teplotu zpracování přes 100 stupňů Celsia. Ten parazit je, pokud mám informace, člověku neškodný po tepelné úpravě.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | ostatní ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniSpin Shad Mag

Za 89
Nová Top nástraha na dravce. Masakr žádný dravec neodolá

akce, rybareniE.S.P Barrel Bobbin

Za 359
špičkový řetízkový indikátor záběru -balení obsahuje řetízky dvou délek ,které je možné kombinovat spolu se závažím a tak získáte indikátor o váze 3g,6g a 9g -uchycení je pevné nebo průběžné pro různé možnosti indikace záběru -výborné zpracování za super cenu

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Milo Brno Milo Brno

Brno, Zvonařka 5