Nástražní rybky

Nástražní rybky

Taky se Vám zvláště v poslední době stává, že jdete k vodě, ať už vláčet nebo chytat na živou rybku a lítáte kolem vody s čeřenem a nic. Stává se Vám, že někdy opravdu nic nechytíte a rozhořčeni odcházíte domů? Já mám problémy udržet rybičky déle živé (nebo na přívlač použitelné). Nemáte nějakou osvědčenou metodu jak je uchovat v omezených podmínkách? Autor diskuse: Oggy - Profil , 17.10.2003 dravci - nástrahy, návnady

1x v oblíbených a 0x v ignorovaných.

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

Nxycht - Profil | Pá 24.10.2003 13:43:45

Oggy: Stává se mi přesně to samý :o) Zkoušim i jemnou plavanou a taky nic :o) Ale jak kde, většinou nějakou rybičku objevim :o)

Nbasta - Profil | Čt 23.10.2003 15:14:10

10ks rybiek dam do chladnicky namiesto zeleniny(na spodok).Po prvom dni vymenim vodu,potom za dva dni-aby sa vycistili.Bez problemov vydrzia aj styri tyzdne podla velkosti rybiek aj nádoby.Robim to az ked su mrazy-dovtedy balkon.Pozor pri vymienani vody na rozdiel teploty max 4 stupne moze byt.

Nzubáč | Út 21.10.2003 8:21:13

U nás je ještě rybek haldy, hodíš čeřen a máš vystarané, včetně potěru ....

NOggy - Profil | Po 20.10.2003 7:59:38

mirmen: přesně tak, u nas je ta bižuterie okoukaná. Zrovna v sobotu tady chodilo na 8ha rybníku asi 10 rybářu s twistry a woblery. Ty nechytli ani ň. Zato tady seděli dva, kteří chytali na káču a ty tahali jednu za druhou. A dokonce tu jeden borec vytáhl štiku 110cm. Takže proto jsem na umělé nástrahy u nás zanevřel.

Nmirmen - Profil | Po 20.10.2003 7:04:33

Oggy:
někde jsem četl, že největší štiky, trofejní, se chytily jedině na velkou nástražní rybku ( ať již živou nebo mrtvou). Známý chodí chytat jen na plotice od 20-22 cm do 25 cm. Menší nástražní rybky nepoužívá. Uchovává rybky nachytané v průběhu léta v nádrži na vodu, kterou koupil v nějakém bazaru vojenských automobilů. Ta nádrž má asi 3000 l a skoro tolik taky stála ( v roce 1992).Je částečně zapuštěná do země, připouští obden vodu ze studny, pár set litrů.
Protože je štikař, a ročně jich několik desítek dostane, tak se mu ta práce okolo rybek vyplatí.
Tvrdí, že na většině našich revírů je takový tlak vláčkařů, že štiky (velké) mají většinu bižuterie okoukanou a že rybka je nejlepší.

NVéna | Ne 19.10.2003 19:03:22

Kup si bublinkovač. Dá se dat v autě misto takovihotoho zapalovača , do zásuvky nebo na dvě tuškovy baterky.

Nivo | Ne 19.10.2003 8:58:38

Nech rybky žít a kup si raději solidní umělé nástrahy.Je to v mnoha směrech výhodnější.

Nmirmen - Profil | So 18.10.2003 23:41:34

jinak to, co píše karelc, je asi nejpraktičtější, protože "nevyužité" rybky, chycené v revíru a držené v nesvobodě jen pár hodin, tu újmu ( nejsou-li zbaveny slizu či navíc šupin ) pravděpodobně bez větší újmy přežijí.
Pravda ale je, že zejména za listopadových plískanic se Ti žádnou nemusí podařit chytit, takže doporučuju vzít pro tento případ alespoň 3-4 zmražené a počítat s variantou lovu na mrtvou.

NRadek Ch. | So 18.10.2003 19:21:06

Kdysi jsem na balkon dával velkou koupelovou vanu a do ní hafo rybek. Sem tam nějaká lekla, více jich přežilo. Po prvních mrazech byly problémy s rozbíjením ledu, po větším mrazu byl led až okolo 15 cm a po jeho rozbití se hladina brzo zatáhla znova. Teď mám na balkoně malou dětskou vanku, v ní vzduchovadlo. Po příchodu maxi mrazů to balím a chytám na spláveček u vody první rybku a pak možná rybu. Na Hartě není problém s plotkama ani v listopadu

NP.J. - Profil | So 18.10.2003 17:38:24

Nakup pár ,,riperrů" a máš po starostech.Chce to
trochu cviku ve vedení,ale uspěch je zaručen.Vřele
doporučuji,prakticky vyzkoušeno.

Nkarelc - Profil | So 18.10.2003 4:12:01

PS: stejně je ale lepší si koupit pár twisterů. Nejsou drahý, a když se s něma naučíš, měl bys chytit víc než bobkařením u kače s živou rybkou.

Nkarelc - Profil | So 18.10.2003 4:08:35

A co takhle vyzkoušet místo čeřínku superjemnou plavačku (sirka místo splávku + pidi háček + 0,10 a tenčí vlasec) na jednoho červa nebo pidikousek rohlíku. Když nejdou do čeřenu, tak tímto způsobem určitě na většině vod aspoň jednu dostaneš. Navíc tolik neplašíš ryby, pokud chytáš na malým revíru. A to ani nemluvím o tom, že je to o dost zábavnější, než to čeřit čeřeňem.

Jinak problémy s uchováním rybek ulovených přímo u vody za chladnějšího počasí nejsou. Ty, co tvoje rybaření kvůli nedostatku apetitu dravců vyžijou, můžeš kliďo pustit zpět.

Nmirmen - Profil | Pá 17.10.2003 22:24:01

a) máš-li možnost tmavý chladný sklep ( kvůli teplotě okolí a tím pádem i vody, rybky nesnášejí velké výkyvy teplot pro změny metabolismu, rychlosti trávení atd.), tak dvousetlitrový sud, říční či rybniční vodu, po dvou-třech dnech nejpozději vodu vylít, rybky přemístit do nové, čisté vody, po týdnu opět zopakovat s veškereou vodou, pak po týdnu či deseti dnech měnit zhruba 1/2 vody. Na polici vzduchování, kvalitní filtr.
Nekrmit, nikdy a ničím.
Denně kontrolovat, uhynulé zamrazit pro lov na mrtvou. Balit samostatně do folií.
b)na zahradě (třebas u známých) mít plechovou vanu, rybky v ní.Do zámrzu lze udržet živé. Vanu překrytou deskou, aby rybky byly ve tmě. Do krabice ( plast, kov, dřevo izolované proti vodě) vzduchovací motorek .Vodu měnit co nejčastěji.

Nejhorší možná varianta: rybky v kbelíku v bytě, teplota nad 20°C, pak do řízkovnice a k vodě ( třebas 3-4 °C), začnou se, hlavně plotice, točit.
To radši chytej na mrtvou.
Ani varianta: koupím v prodejně ryb.potřeb ( pokojová teplota) a pak do ledové není nejlepší.

Tma a chlad povedou ke zpomalení metabolizmu nástražních rybek a k jejich většímu klidu. Organizmus se "přepne" na záchovný režim, co nejmíň ztrát energie, co nejmenší spotřeba kyslíku. Odstraňováním nečistot ( jak fyzických, ale zejména rozpuštěných ve vodě) šetříš rybkám žábry, které jsou velice citlivé na poškození.
Tmou chráníš rybky před vyrušováním, neklidem, a tím tedy i neúměrnou spotřebou zásobních látek, otěrem slizu,ploutví,šupin, zaplísněním.

Smiř se s tím, že všechny rybky určené jako nástražní, skončí taky jako nástražní, neboť pouštět je do zimní vody je nesmysl ( ledaže skončí jako potrava pro dravce a stanou se tak zase součástí koloběhu v přírodě). Já osobně těch deset - třicet rybek, které zbydou, dávám po 1.lednu kamarádovi, který chová užovky :-)

Nnoe | Pá 17.10.2003 19:25:23

Doufám, že používáš za nástražní rybky perlíny, to fakt nemám rád.......

NBigSteak - Profil | Pá 17.10.2003 10:23:54

Oggy: nestává, nech čeřeň doma, nakup si gumy, rotačky a woblery a tím se zbavíš podobných starostí, navíc ušetříš život mnoha rybkám, které bys zbytečně usmrtil.

NP.E.P.A.T.O.R - Profil | Pá 17.10.2003 10:21:30

Já si je koupím a pak si je doma přechovávám normálně v řízkovnici, pustím jim do vody vzduch vzduchovacím zařízením, co mi zbylo od dob co jsem akvaristil :-) a vydrží mi tam libovolnou dobu.